HELDERSCHE COURANT Ontwikkelt zich een revolutie in Nederlands Oost-lndië? 't Gaat niet goed Soekarno vormt een „kabinet van 17 ministers Electrische trein over Afsluitdijk NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Australische communisten steunen Indonesische stakers De conferentie te Londen rustiger MAX BLOKZIJL TER 0000 VEROORDEELD WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1945* Se Jaargang N#. 545. VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter HOOFDREDACTEURJ. BIJLSMA ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving 1 2.60Postabonnementen t 3.00 Vijf jaar lang hebben we elkaar ge troost, opgebeurd en bemoedigd, met de gevleugelde woorden: ,,'t gaat goed". We hebben het elkaar toegeroepen, toe gefluisterd, beduid soms met een hand gebaar. We hebben er in geloofd, al sloop de twijfel soms in ons hart. Ge weldige machten hebben geworsteld om de overwinning en eindelijk, na onnoe melijke offers van bloed en tranen, die overwinning behaald. De wereld heeft gejuicht. We hebben de Canadezen be groet en toegejubeld, we hebben de En gelsen, de Amerikanen en Russen ge dankt voor hun aandeel in de eindbeslis sing. En nu zitten de heren overwinnaars aan de conferentietafel en het kan niet anders of we moeten telkens denken aan het woord, eens door Roosevelt ge sproken, dat het winnen van de vrede zwaarder zou zijn dan het winnen van de oorlog. In Londen zitten ze bij elkaar, socia listische ministers, ministers, die het goed menen met de arbeiders, die vrij zijn van kapitalistische smetten. Helaas echter is het beeld, dat de conferentie in Londen geeft te zien, zo weinig ver heffend, dat we geneigd zijn te menen, dat ook de staatslieden in deze oorlog niets geleerd hebben. Er is geen vertrouwen in eikaars be doelingen, er is een zoeken van het eigen belang, zoals men dat in de zo be- critiseerde kapitalistische wereld ver wacht zou mogen hebben,1 maar zoals het in de socialistische maatschappij niet meer zou mogen voorkomen. In het Hbld. van Maandag vonden we een uittreksel uit de „Daily Herald", het orgaan van de Engelse arbeiderspartij, gewijd aan deze conferentie. Wij nemen er hier een en ander uit over. „De ge wone mens," zo schrijft het blad, kan bij het schouwspel van deze conferentie slechts uitroepen: „Mijn God!" „Bij het einde van een oorlog, die uiteindelijk de waanzin van het wedijverend na tionalisme aan de kaak stelde, verliest 't staatsmansschap zich wederom in ge krakeel over nationalistische strevin genHonger en pestilentie bedreigen Europa. Verarming bedreigt de gehele wereld, juist als gevolg van dat gebrek aan coöperatieve geest, de geest waar mede de Verenigde Naties de vijanden der democratie bevochten; juist als ge volg van gebrek aan dat rijpere inzicht, dat de volken hadden moeten verwerven bit de bloedige en afschrikwekkende er varing van de laatste zes jaren". „Wij Beloven gaat de „Daily Herald" voort dat wij spreken uit naam van het Britse volk wanneer wij tot de Britse legering zeggen: Gebruik uw invloed tot 't uiterste om het staatsmansschap der wereld samen te bundelen ten aanzien van zaken van wereldbelang.- Eis een Politiek van: noodzakelijke dingen eerst! Oeef met de grootste openhartigheid uiting aan uw ongeduld over de natio nalistische, zelfzuchtige, kortzichtige Pogingen, die thans de loop van de menselijke vooruitgang beiemmeren en bem weldra geheel tot stilstand zouden kunnen brengen". Tot zover het blad. Is het niet om er de moed bij te verliezen? Hebben de arbeiders daarvoor hun leven gegeven? Is daarvoor deze zee van ellende over de wereld gevloeid, om Europa nu weer te zien verdelen in twee kampen, in 'wee machten, die wantrouwend tegen over elkaar staan, die altijd voor elkaar °P hun qui vive zullen zijn, omdat de een benauwd is, dat de ander een Kraantje meer zal pikken uit de voe- derruif van Buropa? Is er dan alleen eenheid mogelijk -in tijd van oorlog en niet van vrede1 Is misschien maar goed, dat Europa op apegapen ligt, anders zouden ze el- uur nu al in de haren vliegen, wellicht 99 Een Australische correspondent, die een bezoek heeft gebracht aan Java, meldde dat hij daar een onderhoud heeft gehad met den „leider der Indonesische Nationa listische Beweging", dr. ir. Soekarno. De correspondent zeide: „Sokarno wenste zqn machtsaanvaarding te proclame ren, doch de Japanners waarschuwden hem en spoorden hem aan hiervan af te zien. Soekarno heeft een „kabinet" gevormd, bestaande uit 1? ministers en heeft zich gevestigd In het statige oude gebouw met witte pilaren, waarin vroeger het Departement van Financiën was gevestigd. Japanse en Javaanse nationalistische wachten staan buiten het gebouw. Soekarno beweert, dat de nationalisten 95 pro cent vertegenwoordigen der bevolking van 11 millioen zielen in Nederiands-Oost- Indië. Hij vertelde mij. dat een volledige breuk met Holland wordt gewenst, doch dat het den Nederlanders vrij zou staan, zjj -aan zij met de Indonesiërs te leven. Hjj verklaarde voorts, dat In de eerste tijden van zijn voorgesteld regime andere po litieke partijen niet zouden worden aangemoedigd. Alle Indonesiërs hebben de zelfde aspiraties en er zouden geen partijen kunnen bestaan in de gebruikelijke zin des woords. Soekarno zeide. dat een verzoek om erkenning der onafhankelijkheid wordt voorbereid, hetwelk zal worden ingediend bij de verenigde volkeren. Het verzoek zal worden overgebracht aan Lord Louis Moantbatten, wanneer hij het Militair Gezag over Indië aanvaardt". Toen hem werd gevraagd, wat hij zich voorstelt te doen met de buitenlandse investeringen, bijzonderlijk met de bestaande Nederlandse Investeringen, ant woordde Soekarno: „Wij stellen ons een staatscontrole voor op de economische hulpbronnen." weging In Netferlands-Oost-Indlë, die geleid werd door een man, die leider is van een marionettenregering, door de Japanners In het leven geroepen. Na op de aanspraken van Rusland ge wezen te hebben, verklaarde Menzies, dat er thans een ..revolutie" bezig is zich te ontwikkelen In Nederlands-Oost-Indiê met het doel zich van het Nederlandse bestuur te ontdoen. Dit was. aldus Menzies. van vitaal belang voor Australië, dat niet wenst, dat de Nederlanders uit Indië verdre ven worden. De staking der vakbonden wat betreft bet laden van Nederlandse schepen be stemd voor Nederlands-lndië, in Aus tralië, heeft zich uitgebreid tot Brisbane De „Sydney Sun" schrijft: De Javaan se nationalisten-leider Soekarno, die zich verzet tegen de terugkeer der Neder landers naar Java, houdt direct contact rnet Australië en blijft in voeling met de Indonesische communisten hier. De laatsten worden op hun beurt gesteund door de Australische communistische partij, wier nieuwsblad openlijk ver klaart: „De Australische arbeidersbewe ging zal solidair achter deze Indone siërs staan". De „Sydney Sun" meldt voorts, dat de bond van Indonesische ballingen in Australië aan de raad van de ministers van buitenlandse zaken te Londen een telegram heeft gestuurd, waarin steun wordt verzocht voor de Indonesische de mocratie, onafhankelijkheid en volledige politieke, burgerlijke en godsdienstige vechten. De uitvoerende raad van de vakvereniging van havenwerkers be- sioot het geschil te verwijzen naar de Australische raad van vakverenigingen, met de suggestie, dat deze aan het wereldvakverenigingscongres in Parijs zou vragen de kwestie te bespreken. Menzies over Soekarno's „ma rionettenregering". De leider der oppositie Menzies heeft in het Australische Huis van Afge vaardigden verklaard, dat het een „ern stig schandaal" was, dat communisten niet alleen de buitenlandse betrekkingen in eigen handen namen, doch ook steun verleenden aan een revolutionnaire be- dat er in de komende tijd nog zoveel gezond verstand komt. dat men zal be seffen. dat alleen in onderling vertrou wen en gemeenschappelijke samenwer king wat groots bereikt kan worden. Daarvan hebBën de afgelopen vijf jaar toch ook een sprekend getuigenis afge legd. 3. De stemming in Batavia. Een Australische correspondent, die een bezoek aan Java heeft gebracht, ver klaarde, dat hij in Hotel Des Indes te Batavia heeft vertoefd. Hij zeide: „We zagen trams met ruw geschilderde op schriften in Engels: „Beter naar de hél dan weer gekoloniseerd te worden". .Vrijheid, het erfdeel aller naties". ..Denk aan het Atlantic charter, dat zelfbeschikking belooft aan alle naties" De Nederlanders in Batavia vertonen weinig neiging de politieke situatie te bespreken. Zij nemen geen risico's van botsingen, terwijl er nog slechts zo wei nig gewapende geallieerde strijdkrachten in het land zijn. De raad der vijf ministers van bui tenlandse zaken is gistermorgen bij eengekomen in een naar het schijnt betrekkelijk rustige atmosfeer Voorzitter was de Franse minister George Bidault. De besprekingen had den betrekking op andere zaken dan het pijnlijke probleem der Zuid-Oost- Europese vredesverdragen. De geruchten, als zou de raad waar schijnlijk meteen uiteengaan, zijn door geen aanwijzingen verstrekt. Het bijzonder gerechtshof te 's-Gra- venhage deed gisteren uitspraak in de zaak tegen Ma* Blokzijl. Veertien dagen geleden had de procureur-fis caal, mr. J. Zaayer. de doodstraf ge ëist. Het Hof, onder presidium van mr. A. L. M. van Berckel, veroordeeLde Blokzijl tot de doodstraf met ontzet ting uit het actieve en passieve kies recht en ontzegging van het recht als journalist of radiospreker werkzaam te zijn. Dit voor de tijd van het leven- De overweging daarbij was dat Blok zijl getracht heeft de weerstand van het Nedertandse volk te breken In oorlogstijd en op hoogst perfide wijze de vijand hulp heeft verleend. De ge meenschap behoort een. zo verderfelijk lid uit te stoten. Blokzijl verkreeg het recht om bin nen acht dagen beroep in cassatie aan te tekenen. Levenslang voor de Blocq van Scheltinga. In het proces tegen jkhr. de Blocq van Scheltinga. oud-burgemeester van Wassenaar, tegïn wie eveneens de dood straf geëist was, veroordeelde het Hof den verdachte tot m levenslange ge vangenisstraf, gepaard gaande met ontzetting utf het passieve en 'actieve kiesrecht, terwijl hem tevens het recht van het bekleden van ambten ont nomen werd. Het Hof overwoog bij deze straf dat de Blocq van Scheltinga hoge functies bij de N, S. B bekleed heeft, en daardoor den vijand des lands heeft geholpen Ook hij kreeg het recht om binnen 8 dagen beroep in cassatie aan te tekenen De Nederlandse Spoorwegen hebben grote plannen, zo schrijft „Het Parool"» Men werkt in Utrecht ontwerpen uit, die niet alleen betrekking hebben op herstel van datgene wat vernield, werd, doch men ziet verder dan da naaste toekomst! Zo staat o.m. een ge heel nieuwe lijn op het programma, die wel ls waar in 1939 reeds is ont worpen. doch die tot nog toe niet kon worden aangelegd Het is de lijn over de Afsluitdijk, die over enkele jaren Amsterdam een nieuwe, zeer snelle, verbinding zal verschaffen met Leeu warden en Groningen. Deze spoorlijn zal geheel geëlectrificeerd worden. Men weet van de grote plannen. die men in Utrecht op het ogenblik uit werkt. Niet alleen moet hersteld wor den wat er vernield is, de achterstand moet ook worden ingehaald en met een gezonde concurrentie met autobus- en (vooral!) luchtverkeer moet reke ning worden gehouden. Snelheid en comfort (benevens veiligheid) blijven dus de deviezen der Spoorwegen. Daarom zullen geleidelijk alle voornaamste lijnen geëlectrificeerd worden, waarbij er tevens rekening mee wordt gehouden, dat de snelheid der treinen belangrijk verhoogd «al word en Kom over een jaar of drie nog eens kijken". verzekerde ons een hoofdingenieur belast met de ring van deze werken. ..en er zal heel wat zijn bereikt Druk. Dagblad voor Nrd.-Holiand N V.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 1