HELDERSCHE COURANT Minister Lieftinck over de déblokkering Zekere gelden worden vrijgegeven, maar besmette saldi blijven voor 100 pet. geblokkeerd De moord op P. commandant B. Zwart, gewestelijk S. Zaanstreek Brandende kwesties NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL .WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Op naar een gezonde volksgemeenschap Waar hei om gaal Krijgsraad te Velde Onze lezers aan hei woordt DONDERDAG 21 SEPTEMBER 194S. te Jaargang No. 546. VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter HOOFDREDACTEURJ. BIJLSMA ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving i 2.60Postabonnementen i 3.00 Nadat het Nederlandse volk gedurende de afgelopen veertien dagen aijn bankpapier en zilverbons voor het grootste deel heeft ingeleverd, deed minister Lieftinck gisteravond via de radio mededeling van de door de regering voorbe reide maatregelen ter déblokkering. Uit zijn rede bleek, dat ieder voorlopig zijn uitgaven zal moeten bestrijden uit zijn normale inkomsten. Bovendien zullen ech ter zowel huishoudingen als bedrijven over een normale kasreserve kunnen be schikken. Voor het giraal verkeer gaat de déblokkering zelfs tot een bedrag van 10.000.— Ook dit bezit dient aan het daglicht te Komen. De minister riep alle goedgezinden op daarbij behulpzaam te zijn. De belas tinginspecteurs is last gegeven om plaatselijk uit de kringen der loyale burgers een aantal vertrouwenspersonen koopkracht gelijk. Ik i le kiezen om hen behulpzaam te zijn bij het aan het licht brengen van gevallen van belastingontduiking en van over tredingen der geldzuiveringsvoorschrif- ten. Zie vervolg pag. 2. Het veldtochtsplan inzake de geld- vernieuwing is bezig zich te voltrek ken, aldus begon minister Lieftinck zijn redevoering. Een week van be perkingen staat voor de deur. Voor 't eerst in de geschiedenis van ons volk staan allen in hoop, dat dit enkele feit, al was het slechts door een technische noodzaak geboden, zal medewerken tot verster king van het besef, dat iedere Neder lander ook in dit opzicht een even redige bijdrage zal hebben te leveren tot het financieele herstel van ons land ca dat daardoor het gevoel van saam horigheid en gemeenschappelijke ver antwoordelijkheid bij U allen zal wor den verstevigd. Een grote onrust is gevallen over hen. die zich door de zwarte handel hebben verrijkt. Zij worden gedreven tot da den. die bij ieder mens met moreel besef slechts afschuw en verachting kunnen wekken. Ik geef u daarvan een voor beeld uit vele: Zelfs „zwarte graven". Vrijwel alles in ons land kwam reeds voor in het „zwart". In deze dagen van geldvernieuwing zijn daarbij de_ „zwarte graven" gekomen. In één onzer grote steden heeft zich het feit voorgedaan, dat een aantal door de geldzuivering in bet nauw gedreven lieden met hun zwar te geld zich op een begraafplaats de eigendom van vele straks te delven gra ven hebben verschaft, om deze t.z.t. wel 1'cht tegen nieuw geld van de hand te doen. Ik behoef over eeu dergelijk bedrijf maar weinig te zegggn. Laten zij in tussen niet menen, dat hun grimmig spel zal gelukken. Het Departement van Financiën heeft goede informa ties. Ook de hamsteraars van het zin gen geld, die zich aan mijn dringende •Proep om het kleine betalingsverkeer ■iet te ontwrichten niet stoorden, wor den thans uit hun schuilplaatsen op gejaagd. De opsporingsdiensten, die hiervoor speciaal zijn geïnstrueerd, hebben reeds een aantal grote klappen ■itgedeeld en daarbij zal het niet blij— vea- Het onsociale optreden met be trekking tot de pasmunt heeft mijn bijzondere aandacht; men houde zich voor het laatst gewaarschuwd. ve'', ^'e door het oppotten van zit— meenden zich veilig te kunnen tlSt. er\ zullen weldra bemerken, dat de 115 over goede speurders beschikt. VRIJ KOMT: 1. Na 3 Oct. het normale loon, pen sioen, wachtgeld, rente of perio dieke uitkering. 2. Van het saldo op uw geldkaart of van een reeds van te voren verrichte storting, indien het zulk een bedrag aanwijst, f 100. 3. Voor het herstel van het „giraal verkeer" bovendien 1000.plus 25* van het saldo naar de stand van 12 Sept. 1945. Dit uitsluitend ten behoeve van overschrijvingen. 4. Voor zover dit geld nuttig kan worden besteed ten behoeve van getroffenen. oorlogsslachtoffers, voor het doen van grotere beta lingen bij geboorte, huwelijken, sterfgevallen, etc. 5. De hoofdsom van het kapitaal, waarop personen aangewezen zijn bij gemis aan looninkomen, in die mate als voor hun levens omstandigheden vereist is. Kwaadsprekerij de oorzaak (Van onzen specialen verslaggever). Gistermiddag werd op een zitting van de krijgsraad te velde onder pre sidium van overste Mr. J. W. U. Doornbos in het gerechtsgebouw te Alkmaar de zaak-Zwart behandeld. P. J. Zwart, gew. commandant van de N. B. S. in de Zaanstreek, werd op 5 April '45 na rijpelijk overleg door een lid van de 3. S. Johan Bak, uit Krommenie, neergeschoten op de Hoogstraat te Koog aan de Zaan. Andere beklaagden waren: van Hei ningen, die Bak inlichtingen verschaf te, Bunsma, die opzettelijk hert misdrijf heeft uitgelokt en Mannessen, onderwijzer te Krommenie, die Buns ma opdracht gaf, dat Zwart uit de weg moest worden geruimd. Na de opening kwam als eerste be klaagde Bak naar voren. Hij is thans cipier in een bewakingskamp. Na het voorlezen van de dagvaarding door den auditeur-militair, kap. mr. W. de Vries, begon de ondervraging. Bak kende Zwart niet. Pres.: „Vond U uw handelwijze normaal?" B.: „Neen, maar iets dergelijks gebeurde wel meer. Toen ik '"">n Bunsma de op dracht kreeg- moe- :k die aannemen en kon niet nagsa" f het bevel van hogerhand kwam". B*»"i wist niet wel ke functie Zw had. Volgt beklaagde van Heiningen, die Zwart aan Bak had aangewezen. Dit deed hij in opdracht van Bunsma. Van H. kznde Zw. alleen van voorkomen en wist evenmin welke functie hij ver vulde. Gekleed in zijn blauwe overall met de oranjebaod om de linkerarm verschijnt nu Bunsma voor het hekje. B. is van mening, dat hij e;n bevel moet opvolgen. Hg had verder *elf niets onderzocht. Ten huize van Man nessen hoorde hij van het geval. In een gesprek zei de co.mp. com. mandant: „Schiet hem maar neer". Ik beschouwde dit als een opdracht V1 ging verder: Ik koos Bak en van Hei ningen, omdat deze te vertrouwen wa ren. Volgt H. Mannessen, sectiecomman dant.. Pres.: „U hebt het plan voorgesteld?" M.: „Neen". Pres.: „Vertelt U eens". M.: ,,We hebben nooit iets geweten; wat ons werd opgedragen, voerden we uit". Pres.: „U had allerlei bezwaren te gen Zw. en was wat blij, dat dit ge sprek zich zo ontwikkelde. Toen er ge zegd was: „Schiet hem neer", ging U aan 't werk. U was het onmiddelijk met Uw comm. eens? Kon Zw. niet op een andere manier uitgeschakeld worden?" M.: Er ging een transport gevange nen onder leiding van de Duitsers naar het Zuiden. We wilden dit onderschep pen. Het mislukte en we waren van mening, dat Zw. hier de oorzaak van was door contact met de D." Pres.: „Een comp. comm en een sectiecomm. beslissen dus zo maar, dat iemand uit de weg geruimd moet wor den? Dat is krankzinnig. Zw. was ad judant van den distrist comm. Had deze dan niet eerst geraadpleegd moeten worden?" M.: „Deze stond onder invloed van Zw., dit werd mij verteld door Buns ma. Pres.: „De D. C. had opdracht moe ten geven". Getuige Sabel, een goed vriend van Zw, verklaarde dat Zw. 'n goed ille gaal werker was. Zij deden de laatste 2 jaar alles samen. Hij verstrekte een groot aantal bonkaarten en «teunde daadwerkelijk de illegale pen Wat doen we met de N. S. B.-ers? Onze abonné G. schrijft ons over een paar vraagstukken, die hij. met het „geveugelde woord van den gro ten Nazi-knecht Max Blokzijl", gaarne onder het hoofd „brandende kwesties" zag opgenomen. Spr. stelt allereerst de vraag hoe de betreffende autoriteiten denken over de wenselijkheid van een spoedige in enting tegen het steeds meer toene mend gevaar van besmettelijke ziek ten als typhus, dyphtherie enz.Dedroe ve ervaring, na de vorige wereldoor log, ligt ons nog vers in het geheugen, toen duizenden van ons volk door de z.g. Spaanse griep ten grave werden gedragen. Wij menen G. in dit opzicht gerust te kunnen stellen door erop te wijzen, dat in de afgelopen oorlogsjaren die inentingen regelmatig hebben plaats gehad en duizenden van deze gelegen heid hebben gebruik gemaakt. Wij twijfelen er niet aan of de geneeskun dige dienst is in deze op haar qui vive. Iets van andere aard is de berech ting van de N. S. B.-ers, zo schrijft G. En hij vervolgt dan: „Er kwam in uw blad o.m. een beschouwing voor over het uitspreken van het doodvon nis tegen den N. S. B. burgemeester van Wassenaar. In dat artikel werd eigenlijk de doodstraf tegen dat indi vidu te zwaar geacht. Laten we ons toch niet in slaap sussen met de ge-" dachte, dat tegenover dergelijke lie den, die ons volk vertrapt en vervolgd hebben, een geëiste straf ooit te zwaar zou zijn. Dit heerschap, dat mogelijk de dood van ezn deel van ons Joodse volk 'op zijn geweten heeft, daarvoor is de kogel nog te goed. In een ander geval werd de com mandant van de landwacht te Pijn- acker tot 20. jaar veroordeeld. Dit su jet had een onderduiker neergeschoten. Ook voor een dergelijk heerschap is de doodstraf het enige wat hem toe komt. Waarom gebruikt men conside ratie met een man, die een veelbelo vende jongemart in koelen bloede van het leven beroofde. Laten onze rechters op z'n minst de doodstraf eisen tegen hen, die één on zer mannen of vrouwen hebben ge dood of .door hun toedoen, op welke wijze ook, om het leven hebben ge bracht". Tenslotte dringt schrijver aan op een snelle berechting en op een verban ning van de veroordeelden naar Groenland, Nova Zembla en de Zuid- pool-eilanden. Tot zover onze abonné G. Het vraagstuk van de berechting van N. S. B.-ers en van de te geven straffen, van hun verbanning of te rugkeer in de maatschappij, is inder daad een probleem, dat de publieke belangstelling heeft. Door de tijd, dia verstreken is na hun gevangenneming, is het oordeel rustiger en objectiever geworden en wij zullen het op prijs stellen, als onze abonné's zich ook over dit probleem willen uitspreken. Liefst kort en zakelijk. Wij zullen dan waarschijnlijk, aan het slot van dia beschouwingen. weer oen enquête kunnen houden, waarbij de massa zich kan uitspreken. Wie volgt? B. (Trouw). Dit werd mede verklaard door een bzroer van het slachtoffer. (Wegens plaatsgebrek geven wij in ons no. van mqrgzn het vervolg van ons verslag).

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 1