HELDERSCHE COURANT opbouwprogramma De zaak Zwart Luchtvaart NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Het Nederlandse Krijgsraad ie Velde WEERBERICHT Postverkeer met West-Indië Marineberichten Onze krijgsmacht P.O.D. of Gestapo? 667 paarden en 40 cowboys Amerika en Spanje Mededeling ENGELSE SOLDATEN mogen niet met Duitse vrouwen trouwen Hirohito bezocht MacArthur „Het gaat ook zonder Amerikaanse hulp" Een automatische krantenjongen. VRIJDAG SEPTEMBER WIS. 3e Jaargang Ne. 543, VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving 1 2.60, Postabonnementen t 3.00 De Nederlandse directeur-generaal van de voedselvoorziening, ir. S. L. Louwes, heeft zijn bezoek aan de Verenigde Sta ten, gedurende hetwelk hij bijgedragen heeft tot de samenwerking van het Ne derlandse Bureau tot het verkrijgen van levensmiddelen te New York met die te Londen. Parijs en Brussel,thans beëin digd. De heer Louwes, die vijf jaar onder Duitse bezetting heeft doorgebracht, zeide, dat de zwakheid van de Duitse bezettingsautoriteiten in het uitvoeren van de bevelen uit Berlijn het mogelijk heeft gemaakt de plannen van de vijand Twe* hoofdverdachten In arrest. (Van onzen specialen verslaggever). Wij geven hier het vervolg van ons verslag van de zitting van de krijgsraad te velde, gehouden op Woensdag j.1, te Alkmaar. Nadat de getuigen Sabel, D. Zwart Jr. en Pei, inspecteur van politie, waren gehoord, kwam getuige Bus voor. Van meerdere kanten hoorden wij, dat B. een uitstekend illegaal werker geweest. Of de rechtbank wel met dit feit op de hoogte was, weten we niet. Zijn naam kwam echter .meerde re malen ongunstig in het dossier voor. Dit was de aanleiding, zowel voor den president als voor den auditeur-mili tair, scherp tegen B. uit te vallen. De laatste beschuldigde B., dat hij allerlei kwade geruchten verspreidde, leuter de als een oud wijf, de kwade geest was en stond verbaasd, dat get. dit nog niet inzag. U hebt mede schuld, ik ge loof dat u nog eens hier terecht zult staan om door de krijgsraad veroor deeld te worden. In het vedere verloop der zitting kwam vast te staan, dat er echter reeds lang rondom den persoon van Zwart spanningen bestonden op grond van terecht of ten onrechte geuite klachten ter zake collaboratie en eigenmachtig optreden in B. S.-aange- legenheden. De pres. gelastte onmiddellijke in- arrest-stelling van Mannessen, sectie commandant en Visser, comp.-comm., die samen tot het besluit kwamen Zw. uit de weg te ruimen. Een nieuw on derzoek voor hun geval zal worden in gesteld. Dak, v. Heiningen en Buntsma wer den vrijgesproken. Zij waren wel schuldig aan moord, medeplichtigheid en aanzetting, maar hadden te goeder trouw gemeend een opdracht te heb ben ontvangen. Mr. Schenkeveld verdedigde hun raak en hoopte, dat voor Visser en Mannessen, eveneens helden van het verzet, de uitspraak gelijkluidend zou zijn. De zitting duurde zes en een half uur en werd bijgewoond door een tal— rijk publiek op pers- en publieke tri bune. om voedsel te roven te dwarsbomen. De Duitsers waren gewooh, zo ver telde de heer Louwes, steeds een lange lijst van levensmiddelen te presenteren, welke zij beweerden nodig te hebben. Niettegenstaande de Nederlanders veel levensmiddelen opsloegen en er andere spitsvondige methodes op nahielden om voedsel achter te houden, sleepten de Duitsers toch grote hoeveelheden juist voor het volk hoognodige levensmiddelen weg. De heer Louwes zei, dat de Duitsers van September 1944 af getracht hebben de op last der geallieerden uitgebroken staking van 30.000 spoorweglieden te breken door voortdurend méér voedsel weg te slepen. In de rijke provincie Gro ningen, zo verklaarde hij, hadden zij 30.000 ton graan, 200.000 stuks vee, 400.000 varkens en bijna 60.000 paarden wegge haald. Het Nederlandse wederopbouwpro- gramma heeft reeds rekening gehouden met het droogleggen van 500 vierkante mijlen ondergelopen land, het herstel van 1500 mijlen spoorweg, het weer in orde brengen van tal van binnenlandse waterwegen en het herstellen van 180.000 huizen. Door het repareren van de vernielde havens konden weer 500 koopvaardijschepen binnenvaren. Bloembollen worden weer uitgevoerd en men heeft landbouwplannen gemaakt. Nederland hoopt brood van de rant- soenkaarten te kunnen schrappen, wan neer. graan uit de Verenigde Staten en Canada komt, ging de heer Louwes voort, hoewel in verband met de schaarste aan graan voor het vee ge vreesd moet worden, dat men nog een en ander aan de bevolking zal moeten onthouden. Onbestendig. Verwachting tot Vrijdagav: Aan vankelijk geheelbewolls#"* met enige regen, later wisselende bewolking. Aan de Rust tijdelijk krachtige wind tussen West en Noord, zelfde tem- Deze week is de eerste binnenlandse luchtlijn A'damEindhovenMaastricht geopend. BDe V.S. zullen deze herfst een vlieg- dienst tussen New-York en Amsterdam openen! In het verkeer met Curagao en Suri name is zowel per landmail als per zeepost het port voor brieven t.m. 20 gram verhoogd tot 2'/t cent. Het ta rief voor briefkaarten bedraagt 5 cent, terwijl het minimum tarief voor ak ten per zeepost is gebracht op T'/t cent (voor een gewicht van tan hoogste 250 gram). De kapitein ter zee jhr. E. J. van Hol- Ihe is met ingang van 27 Augustus 1945 tijdelijk bevorderd tot schout bij nacht voor de tijd, dat hij de functie van com mandant der marine heeft. Aan den luitenant-admiraal J. T. Furstner is op zijn daartoe gedaan ver zoek met ingang van 25 Augustus 1945 eervol ontslag uit de zeedienst verleend wegens langdurige dienst, onder dank betuiging voor de vele uitstekende, ge wichtige en langdurige diensten, ijoor hem aan den lande bewezen. Min. Megnen voor de radio. In het radiopraatje van de regering zal hedenavond 28 Sept. 9 uur de minister van oorlog, mr. J. Meijnen, spreken over bet onderwerp: „Perspectieven van onze krijgsmacht na de Japanse capitulatie". (Van onzen Rotterdamsen correspondent) Er heeft zich te Rotterdam een zeer ernstig feit voorgedaan. Ruim een maand heeft een bewoner van het zui delijk stadsdeel onschuldig gevangen ge zeten op grond van een willekeurige aanklacht van een hem slecht gezind buurman. Is dit op zichzelf reeds erg, veel bedenkelijker nog is het, dat hij aaarbij treurige ervaringen heeft opge daan. Hij is n.1. op schandelijke wijze tot bloedens toe, ja tot bewusteloos wordens toe geslagen en mishandeld, op sadistische manier getreiterd en bele digd. De vraag dringt zich op: hebben we nu een P.O.D. of een Gestapo? Het is de taak van de P.O.D. de politiek on zuivere elementen in ons volk op te spo ren en over te leveren aan het gerecht. Moet de P.O.D. arrestanten vast hou den, laat hij dat dan doen op een be hoorlijke, menswaardige manier, in overeenstemming met het Nederlandse recht en het Nederlandse rechtsgevoel. Wij moeten in de P.O.D. een instelling hebben en houden, waarvan de leden bun medeburgers frank en vrij onder de ogen kunnen zien en die omgekeerd 't vertrouwen heeft van de bevolking. Aan 'n Nederlandse Gestapo hebben we even min behoefte als aan een Nederlands Buchenwalde. De P.O.D. stelle 'n scherp onderzoek in en geve zo nodig een voor beeld van zuivering in de beste zin van het woord. Voor rekening der Nederlandse rege ring zijn met het Amerikaanse s.s. „Mexican" te Rotterdam aangekomen 658 paarden, bestemd voor de landbouwbe drijven in ons land. Het schip he^t lig plaats genomen aan de Lloydkade. Als bijzonderheid kan vermeld worden, dat er 40 man (cowboys) aan boord zijn, die speciaal met de verzorging van deze paarden waren belast. Er werden te Montreal 667 dieren ingeladen, maar on derweg stierven er tien. Als kleine com pensatie werd echter een veulen gebo- ten. De cargadoor van het schip is de Rotterdam-Ocean. Met Franco geen overeenkomst mogelgk. Dean Acheson, de waarnemende Ame rikaanse min. van buitenlandse zaken, heeft verklaard, dat niemand een be vredigende overeenkomst kan verwach ten tussen de regeringen van de VerN Staten en het Spanje van generaal Franco. Acheson legde deze verklaring af in een persconferentie, tijdens welke hij ook de tekst bekend maakte van een schrij ven van wijlen president Roosevelt, dat deze dm Amerik. gezant in Spanje heeft toegezonden in Maart 1945. In dit schrijven richtte Roosevelt zich in Krachtige bewoordingen tegen de door generaal Franco gevolgde politiek van samenwerking met de As. waarin hij o.m. verklaarde, dat hij geen plaats kan zien in de gemeenschap der volkeren voor regeringen, welke op fascistische beginselen zijn gegrondvest. De Amerikaanse gezant in Madrid heeft naar van gezaghebbende zijde nog wordt medegedeeld, de inhoud van dit schrijven kort na zijn aankomst in Ma- orid zowel aan generaal Franco als aan den Spaansen mester van buitenlandse zaken overgebracht. Gistermiddag gaf prof. dr. P. Lief- tinck op een persconferentie te Den Haag een toelichting en uiteenzetting van het déblokkeringsbesluit 1945. Tot onze grote spüt zjjn wjj ten gevolge van een technische storing niet in staat V reeds nu deze toe lichting door te geven. Morgen ho pen wjj echter de uiteenzetting te kunnen plaatsen. Redactie Heldersche Courant. Sir Bernard Montgomery heeft een order uitgevaardigd, waarin hij de le- den der Britse strijdkrachten verbiedt Duitse vrouwen te trouwen. Hij heeft tevens verordend, dat leden van da Britse strijdkrachten niet bij Duitse fa* milies ingekwartierd mogen worden. Tezelfdertijd worden alle verbroede- rings-verboden ingetrokken. In zijn or der zeide Montgomery: „Ik vertrouw; aat alle leden der strijdkrachten zich' met waardigheid zullen gedragen en dat zij hun gezond verstand zullen gebrui ken bij hun omgang met Duitsers, dia gedurende de laatste dertig jaar twee maal onze vijanden zijn geweest". Volgens den correspondent van Reu ter heeft het onderhoud tussen Mac Ar- thur en den Japansen keizer 38 minuten geduurd. Alleen een tolk was er bij tegenwoordig. Een woordvoerder van! Mac Arthur heeft medegedeeld, dat het' onderhoud heeft plaats gehad op ver zoek van den keizer. De ontvangst had plaats in de Amerikaanse ambassade. Lord Keynes, de leider van de Britse delegatie bij de financiële besprekingen rnet de Ver. Staten, heeft verklaard, dat de kansen zeer waarschijnlijk geacht moeten worden, dat Gr. Brittannië, ooit zonder Amerikaanse hulp, zijn vroegere economische stabiliteit en welvaart weer weet te bereiken. Keynes voegde hier aan toe, dat een zodanige loop der gebeurtenissen even wel tegen de wens was van de Britsn regering en noodlottig zou kunnen wor den voor de wereld. Hij sprak het ver trouwen uit, dat. indien Gr. BrittanniS genoodzaakt zou worden alle door de oorlog opgelegde handelsbeperkingen tn handhaven, het Britse rijk en de nauw daarmede verbonden landen tot een step- lingsgebied te maken en voor geruimeh tijd in het binnenland de toestand van soberheid te laten voortduren nog ergef dan in oorlogstijd, hiermede stellig suo ces zou worden bereikt. WIST U, dat door middel van den Bloedtrans fusiedienst van het Nederlandse Rode Kruis jaarlijks 10000 bloedtransfusies plaats vinden, welke reeds veler leven hebben gered? De volgende week zal in een sta tion van de „Subway" te New-York voor het eerst een automatische krantenverkoper, die de naam „Ro bot Newsboy" gekregen heeft, bij v. ij ze van proef in gebruik genomen worden. De machine kan tot 200 kranten uitdelen en van 5 cent wisselgeld teruggeven. Een commentator van radio-Mos kou heeft de. politie van dertien lan den, w.o. Nederland, er van beschul digd met de Gestapo te hebben samen gewerkt vóór 1940.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 1