HELDERSCHE COURANT Wij onderhandelen niet met verraders I Internationale overeenstemming betreffende transport organisatie NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Engeland zou Soekarno-bewind als dèfactoregering erkennen WEERBERICHT "urs "«"'S."1;. Iedere week om de wereld De Huij gen" zinkt steeds dieper srt De impasse in de conferentie te Londen Marinus ontmaskerd Als tolk bij de geallieerden Indonesië in de branding „IMSDAO 8 OCTOBER 19*5. Ie Jaargang Ne. SM. VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving 1 2.60Postabonnementen t 3.00 Min. Logemaan naar Londen. Van Mook naar Batavia. Da regeringsvoorlichtingsdienst deelt over de toestand op Java het volgende mede. Door het geallieerd opperbevel Is be sloten, dat de bezetting van Java voors hands beperkt zal blijven tot de steden Batavia en Soerabaja. Hierdoor blijft de vraag open, wie het gezag uitoefent in het overige deel van het eiland. Aan de Japanners, die immers ontwapend en als krijgsgevangenen afgevoerd zul len worden, kan dit uiteraard niet meer worden overgedragen. De Neder landers zijn nog niet in staat dit gezag over te nemen en het is wel bekend, dat de oorzaak daarvan ligt in het feit, dat het rijk in Europa zo laat is be vrijd en dat het tempo van de vorming en verscheping van nieuwe strijdkrach ten doorlopend is vertraagd door de eisen van oorlogvoering en demobilisa tie der grote bondgenoten. De moeilijkheid, waarin men aldus is geraakt, verklaart vermoedelijk de nei- Sing, die volgens persberichten bij sommige Britse instanties «ou bestaan °m het zgn. Soekarno-bewind als de <te-fact.oregering te erkennen en ons O'êr te halen daarmede besprekingen te voeren. Soekarno was werktuig der Japanners. De Nederlandse regering kan hier n'et op ingaan. Soekarno hoeft er zich tee geleend werktuig en marionet der Spanners te zijn, waarvoor hij met een ftoge Japanse keizerlijke onderscheiding 13 beloond. Deze fascistisch georiën teerde man heeft stelselmatig haat ge- Predikt tegen de geallieerden (een van 2lJn slogans was: „Wij zullen Amerika Wegvagen en het Engelse rijk met een breekijzer openbreken". Met deze figuur die zekere demago- ?wche gaven moge hebben, doch die bewezen heeft een ontstellend opportu nist te zijn in de keuze zijner middelen, 'linnen zich vertegenwoordigers van t wettig gezag niet om de conferen- '•etafel zetten. Al hegeen de laatste dagen In ver- at*d met de ontwikkeling der ge beurtenissen In Nederlands Indië ®ezegd en gedaan is, zal de Neder- andse regering niet afbrengen van weloverwogen beleid, zoals dit uitgestippeld in de welbeken- e rede van H.M de Koningin van December 1942, waarin volledig eelgenootschap van Nederlands- adië in het Koninkrqk en eelfstan- 'thrid i„ inwendige aangelegenheden .J "'teioht xijn gesteld. Dit was de en dit blijft de lijn. De regering eeft hieraan thans niets toe te voe gen. Langdurige ministerraad. dr* H. A. Logeman, minister Ml"*"» segbieden, is Zondag per n«ar 'sruggekeerd van zijn reis heeft stra'ië. waar hij besprekingen »ndis,kfeV°erd met de Nederlands- "oond overbeld. Minister Logemaan **rrja bisteren een bijzondere minis- bij van zeer lange duur. Maan- W(?e DROOG WEER. C*edeeUer1!;hting tot Dinsdagavond: 'ets koel*1 bewolkt, droog weer, Noor,j Zwakke wind tussen en Noord-Oost. dagmorgen is de minister wederom per vliegtuig naar Engeland vertrokken, waar hij met de Engelse regering na dere besprekingen zal voeren in ver band met de jongste ontwikkelingen. De minister wordt Woensdag hier te lande terugverwacht. Van Mook naar Batavia. Dr. Van Mook wordt binnen enige dagen te Batavia verwacht, verklaarder It.-gen. air Philip Christison, de com mandant van alle geallieerde strijd krachten in Nederl.-Indië. Christison zei verder dat hij hoopte dat Van Mook in staat zou zijn een verklaring namens de Nederlandse re gering af te leggen, die de Indonesische nationalisten zou bevredigen. De commissaris van politie te Bata via, Mohammed Jasim, verklaarde tegenover een aantal journalisten, dat de rust op Java gehandhaafd zou blij ven zolang er een geallieerde bezetting was, maar hij waarschuwde voor moel- lijkhed en als de Nederlanders later alleen zouden regeren. De verklaring van Christison. In Ned.-Indische kringen meent men dat de verklaring van generaal sir Philip Christison volkomen afwijkt van de tot dusverre gevolgde bezettings methoden. Men wenst echter niet te oordelen voordat men in de gelegen heid is ter plaatse een onderzoek in te stellen om te zien waartoe de voor gestelde maatregelen in feite leiden. Van Mook antwoordde op een ver zoek van Aneta om een verklaring: „Ik ga naar Batavia. Ik heb niets te zeggen alvorens ik de situatie ter plaatse persoonlijk heb opgenomen" Een correspondent van Aneta meldt dat Christison's verklaring een zeer verwarrende indruk gemaakt heeft en de eerste aanduiding schijnt van een mogelijke wijziging in de politiek de, Britten met betrekking tot de te volgen gedragslijn in Neder! .-Indië. Vele waarnemers konden niet begrijpen a de gedragslijn gevolgd zou worden door "de bevrijdingsstrijdkrachten op Java. die een de facto erkenning van Soekamo's Indonesische repub.iek ver onderstelt. hetgeen tegengesteld zou zijn aan alle practijken die tot dus verre bij de herinstelling van een wet- verdere opheldering zullen brengen. Een viermotorig Amerikaans vliegtuig is Vrijdagavond te Washington a voor een vlucht om de wereld. Dit is het pegin van een wekelijkse dienst. Op het ogenblik worden slechte militaire en di plomatieke persoonlijkheden en p vervoerd, maar verwacht wordt, d deze dienst de weg zal openen voor een civiele luchtdienst. De toestellen zullen veertig passagiers tegelijk vervoer®. Het eerste vliegtuig had negen mensen aan £Srd en ongeveer 1500 kg diploma tieke post. Van de zijde van de Maatschappij Nederland" wordt vernomen, dat ae toestand der „Christiaan Huygens ho- weg De kapitein, de heer F. Bakker, vaart binnenkort uit als commandant van de „Tarakan". Een volledige Impasse dreigt haar in trede te doen in de raad der ministers van buitenlandse zaken In Londen en het uiteengaan van de huidige zitting is nu zeer waarschijnlijk, tenzij een of andere partij bereid is een compromis aan te gaan. Ten aanzien van de prin cipiële kwestie, die tot op heden een onoverkomelijke hindernis bleek te zijn, zijn er geen vooruitzichten op een uit eindelijk accoord. Tot nu toe valt er nog niets van te bespeuren. De mogelijkheid of de kwestie nu terugverwezen te worden naar de hoof den der regeringen, hetzij van de „drie" of „vijf" wordt nu in Londen overzocht, maar welingelichte kringen in Londen zijn niet van mening, dat een beslissing dienaangaande reeds genomen is. Men vermoedt, dat het geschil momenteel een dergelijk stadium bereikt heeft, dat de oplossing ervan slechts in hoogste in stantie bereikt kan worden. Een landverrader bij uitnemendheid, zo meldt „Het Vrije Volk", H. J. J. Marinus, blijkt thans in Duitsland als tolk bij de geallieerden werkzaam te zijn geweest! Marinus, vroeger redacteur bij „Het Volk" toonde in vele journalistieke functies zijn verraderlijk karakter. Na zijn ontslag door den N.S.B.-hoofd- redacteur Goedhuys trachtte hij als rechterhand van den persdictator Jan- ke de publieke opinie te vergiftigen. Ook daar maakte hij zich echter on mogelijk. Zijn laatste werkzaamheden waren die van politiek hoofdredacteur van het „Dagblad voor Noord-Holland" te Alkmaar. De Commissie voor de Perszuivering aldaar heeft reeds een oordeel over hem uitgesproken en hem uitgesloten van 't recht tot publiceren. Vóór de bevrijding nog vluchtte hij naar Duitsland, waar de intrigant het vertrouwen van de geallieerden wist te winnen. De aartshuichelaar is thans echter ontmaskerd. De P.O.D. zal zijn uitlevering eisen. In Londen Is gisteren een overeen komst ondertekend door de vertegen woordigers van Engeland, de Ver. St„ Rusland, België, Tsjecho-Slowakye, Griekenland, Frankrijk, Luxemburg, Nederland, Noorwegen en Joegoslavië, betreffende de oprichting van een Centrale Europese Binnenlandse Trans portorganisatie, welke verantwoorde lijk aal zijn voor de toewijzing van en de controle op alle vormen van trans port in West-Europa. Onderdeel van een alg. wereld- transportorganisatie Het te de bedoeling dat de thans op gerichte organisatie deel zal uitmaken van de algemene wereldtransportorgani- satie, welke de vereenigde volken bin nen enkele maanden zullen oprichten. Ook eenstemmigheid binnen de intern, gcheepvaartfederatie. Met algemene stemmen werd in een weer voor het eerst na zes jaar gehou den bijeenkomst van de intern, scheep vaartfederatie besloten dat Duitsland zal worden uitgesloten van het lidmaat schap. Veertien landen, n.1. Australië, België, Finland, Frankrijk. Engeland, Griekenland, Nederland, Brits Indië, Noorwegen, Polen. Spanje, Zweden, de Ver. Staten en Joegoslavië namen deel aan de besprekingen. Japan en Italië zijn geen lid van deze federatie. De ontwikkeling van de toestand in In dië trekt op het ogenblik de belangstel ling van geheel de wereld. Voor ons land is het bezit van Indië een levens kwestie. Wat zal er van Indië worden? Heeft de beweging Soekai io een kans van slagen of zijn hier slechts een stel profiteurs aan het werk, die van de om standigheid, dat er nog geen Nederlands gezag is. misbruik maken? Dit zijn vra gen, die velen zich stellen. De heer drc. C. van Rossum, Indië- kenner bij uitnemendheid, zal in enkele artikelen daarover zijn mening geven. Hieronder volgt het eerste artikel. De berichten, die ons uit Indonesië bereiken, zijn niet geruststellend. Velen zijn van mening, dat de berichten nog te optimistisch zijn en dat wij op nog ernstig r dingen ons moeten voorberei den. Wij kunnen door de schaarse be richtgeving, slechte radioberichten en 'n nog niet goed functionerende pers, ons geen zuiver beeld vormen, van wat er eigenlijk aan de hand is. Wij kunnen ons wel voorstellen, dat er 'n chaos zal zijn, die zo spoedig mogelijk dient te worden opgeruimd. De Japanner zal al zeer weinig in de gelegenheid geweest zijn om opbouwend werk te verrichten en er alles op ingesteld hebben aan zijn steeds toenemende oorlogsbehoeften te voldoen. Evengls de Duitsers hier te lande had hij behoefte aan rust en kreeg daarvoor de besctv''-mg over enige raddraaiers in de geest van Mussert en de zijnen. Deze raddraaiers begrepen niet. dat zij alleen maar gebruikt werden en zodra de Japanner zijn eigen macht kon con solideren, zij de eerste zouden zijn, die aan een hoge palmboom zouden worden opgehangen. De politieke onafhankelijkheid van Indonesië stond zeer zeker niet op het program van Japan, dat Indonesië nodig had voor zijn grondstoffen en Australië voor zijn bevolkingsoverschot. Het enige wat' Japan in de algelopen jaren deed, was, dat grondig werd afgerekend met het Evopese element en dan natuur lijk speciaal het Nederland Deze moesten het fcht verliezen. Het ge zicht verliezen is het ergste wat iemand in een Oosterse wereld kan overkomen. Vandaar de grote betekenis, dat de god delijke keizer Hirohito af moest dalen van zijn goddelijke troon om zich te be geven naar het geallieerde hoofdkwartier waar hij ontvangen werd door gen. Mac- Arthur in eenvoudig costuum. De eti quette, de hormat, zoals men in Indië zegt. is diep in de Oosterse ziel ver ankerd en zal niet nalaten een grote in druk te maken op de Oosterse wereld. De overwinning in 1904-1905 op Rus land. de eerste overwinning op een blank volk, deed het machtsbewustzijn in het Oosten ontwaken en deed het Jingoisme in het Verre Oosten ontstaan, waaraan nu voorlopig een halt te toe geroepen. Het doel van den Japanner H Indonesië was de laatste jaren er op gericht de Nederlanders o. alle moge lijke wijze in het oog van het inheemse volk te vernederen. De Nederlandse vrouwen tussen de inheemse bevolking op de rijstvelden te laten werken, wat een ware marteling voor deze vrouwen moet geweest zijn onder de brandende tropische zon, had niets anc^rs ten doel dan hen te t'ippen en te vernederen. Het is dan ook beslist noodzakelijk, dat direct krachtig wordt ingegrepen, om al ze vernederingen zo spoedig moge- i"'- doen vergeten Men handele in het Wesien op Wes terse en in het Oosten op Oosterse wij ze De Oosterling bezwijkt voor tische maatregelen, dat dient men n et te vergeten. Toen de atoombom viel, was het gedaan met alle Japanse weer- (Zie vervolg paê. 2, 4e kolom).

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 1