HELDERSCHE COURAN WIE STEM IK Wordt de Engelse houding op Java standvastiger? Het bezoek van Generaal Eisenhower NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA WEERBERICHT. Nationalisten bezetten regeringsgebouwen te Bandoeng Stakers in Australië opgesloten. GeroofdeNedarl. goederen zo snel mogelijk terug Duitsers moeten Nederland verlaten In Den Haag MAANDAG OCTOBER 1945. 3e Jaargang No. 555, VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter HOOFDREDACTEURJ. BIJLSMA ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving t 2.60Postabonnementen t 3.00 Onze lezers aan het woord Hieronder geven wij tot slot het woord aan den heer A. Wessel, die den heer Heuvelman ook een weg wijst. Wij ontvingen nog enige minder zakelijke inzendingen, die wij achter wege laten. De heer Wessel schrijft o.m.: Wat is eigenlijk het probleem van de verkiezingen? Niet anders, wat door zijn belangrijkheid toch zoo eenvou dig is, dan 't kiezen van diegenen die door levensopvatting en capaciteiten voor ons allen, d.w.z. voor het Neder landse volk in zijn gehéél, een naar verhouding billijke bestaansmogelijk heid weten te scheppen. Dus mensen, die open oog, wars van elk partijbelang, hebben voor de noden en lasten, waaronder wij allen gebukt gaan. Die middelen weten te beramen en maatregelen kunnen tref fen, die misschien die noden, zoal niet gehéél kunnen opheffen, deze dan in ieder geval zo licht mogelijk weten te maken. Hiervoor kunnen wij, het Nederland se volk, de grondslag leggen door dat gene waarop onze politieke constella tie rust bij de grond af te breken Waarmee bedoeld wordt dat wij onze politieke overtuiging zullen moeten heroriënteren en de geweldige ver deeldheid die op dit gebied geheerst heeft en misschien nog heerst, moeten opheffen, waardoor het partijbelang logischerswijze zich tot een minimum za beperken. De heer Heuvelman vraagt in zijn srtikel: waar blijft onze partij? en *oegt eraan toe, dat hij arbeider en Christen i6. Ik zou zo zeggen: velen onzer arbeider én Christen, die toch "eg hebben weten te vinden naar hun Partij. De „natuurlijk" partij, zou ik iwil len zeggen, van den arbeider kan niet anders zijn dan de socialistische, om- da' zij door haar strekking altijd staat aan de zijde der arbeiders. ÜI er ook onder de christelijk georiënteerden (ds. Busker is lid der A. P.) een streven naar socialis- bestaat. Kunnen christendom en socialisme sa mengaan? M.i. Wel. Beoogt niet het waarachtig socialis me het welzijn der mensen in al hun ïoia 'n®en' omc|at de socialistische we reldbeschouwing bedoelt het maat schappelijk zijn van ons allen te waar- orgen en te bestendigen? En was het et Jezus die de naastenliefde predik- st> is dit niet de voorwaarde voor e w°g 'ot elkander? ï»f ^hoeft niet ontkend te worden Iwe "iet aan de rand, maar diep de afgrond zitten. Dit is het nood- endige gevolg van de wereldpolitiek, liilt wereidpolitiek wordt uiteinde- heinvloed door de politiek der ver- dpH n<*e volken. Ook door het Ne- ri arld3e volk, al zijn wij maar ge- 'ng in aantal. a «rom ook is het onze plicht om de w" die in zichzelf is vastgelopen, do«r voort te helpen. Wij kunnen dat, gen^ V°°r ons binnenlands bestuur die- toons 16 lciezen' die daadwerkelijk ge- hebben de tüd te verstaan. OVERWEGEND DROOG. Aanvankelijk zwakke, later toene mende zuidwestelijke tot westelijke *l°d, half tot zwaar bewolkt, over wegend droog weer, in het oosten „j"1 *"et land koude ochtend met atselijke mist, overigens- normale zijn de De Britse voorlichtingsdienst publi ceerde het volgende communiqué: Hoewel de toestand in Bandoeng rustig was, bleef de Rapwi functione ren. De Japanners hebben de leiding verloren en hun moreel Is tot het laag ste peil gedaald. Op het ogenblik is de situatie dusdanig, dat, als een Indone siër aan een Japanner diens geweer vraagt, laatstgenoemde dit onmiddel lijk afstaat. Hóewei de Japanners de wapen- en munitiedepots bewaken, krijgen de Indonesiërs de Inhoud In handen. Van het woord „Rapwi" gaat een toverkracht uit en alles wat door de „Rapwi" gedekt is, is veilig. De na tionalistische politiecommissaris Terto heeft gegarandeerd dat Rapwigebou- wen veilig zijn en plundering gestraft zal worden. De nationalistische politie te Ban doeng is bijzónder sterk en wordt on voorwaardelijk gehoorzaamd. De politie heeft wegens de ondoeltreffendheid van de Japanners de bewaking van het hospitaal en het Rapwiboofdkwartier overgenomen. De enige onlusten in Bandoeng zijn veroorzaakt door fanatieke jongeren tussen veertien en achtiien jaar. Ine donesiërs hebben In Bandoeng een dagblad uitgegeven, waarin 't nieuws volkomen verdraaid wordt weergegeven en met een krachtige anti-Nederlandse propaganda. De Indonesiërs hebben momenteel alle regeringsgebouwen be zet en controleren alle essentiële dien sten waaronder Mei-Hen voedseldistri butie. De rijstpositie is in een acuut stadium: de beschikbare voorraad rijst wordt nog maar voor negen dagen vol doende geacht. SOEKARNO BIJ KING ONTBODEN. Soekorno is bij den militairen com mandant brigadier King ontboden, die hem heeft gezegd dat hij niet tevreden was met het gedrag der nationalisten in Batavia. Generaal King haalde ver schillende gevallen van wetteloosheid aan en verklaarde dat de partijleiders verantwoordelijk gesteld zullen worden voor de door hun volgelingen veroor zaakte onlusten. Soekarno was tijdens dit bezoek vergezeld van Hatta en zijn „Minister van Buitenlandse Zaken,. Soebradjo. Soekarno beloofde dat hij 'tihi Peratuur KOLEN VERSCHEPING NAAR EUROPA IN GEVAAR! Op de conferentie van vertegenwoor digers van werkgevers en werknemers met Lewis Schwellenbach, den Ameri- kaansen Minister van Arbeid, welke is gehouden met het doe! de in de V. S. heersende stakingen tot een einde te doen komen, schijnt men weinig voor uit te zijn gekomen. De stakingen bren gen onderwijl zowel de voorgenomen steenkool-verscheping naar Europa in gevaar als het omschakelings-program in de V. S. zelf. Schwellenbach be schreef het plaats gevonden onderhoud als „typisch eerste besprekingen in conferenties van dit- soort". Hij voegde er aan toe „ik weet niet of we vooruit zijn gekomen of niet". De besorekin- gen zullen vandaag hervat worden. ONZE VLOOT BREIDT ZICH UIT! De Britse torpedobootjager „Scor- pion", aldus meldt men ons uit Londen, is op de eerste October overgedragen aan de Nederlandse Marine en her doopt ia „Kortenaer". alles zou doen om de orde te handha ven maar dat de onlusten veroorzaakt werden door een aantal jongeren die heel moeilijk in de hand te houden wa ren. DE INDONESISCHE STAKERS OPGESLOTEN. De tweehonderd stakende Indonesi sche zeevarenden die Woensdag drie dezer van de Trades Hall naar het Ne derlandse kamp trokken zijn door po litie en immigratieautoriteiten bijeen gedreven en naar een interneringskamp te Gaythorne, een voorstad van Brisba- ne, gevoerd. Honderd gewone politie mannen en vijfenzeventig leden der militaire politie waren hierbU betrok ken. De ingeslotenen zullen vermoede lijk voor den rechter gedaagd word en. INDONESIëRS TELEGRAFEREN AAN „BIG FIVE". De „Indonesia Club of Amerika", die uit een zeer klein aantal New-Yorkse leden bestaat, heeft de „Big Five" een telegram gestuurd, waarin zij aandringt op een onderzoek naar het vervoeren van Nederlandse troepen en munitie via de geallieerde scheepspool met het doel de Indonesische onafhankelijksheidsbe- weging te onderdrukken. Tijdens zijn bezoek aan de Ameri kaanse ambassade in Den Haag heeft generaal Eisenhower tegenover leden van de Amerikaanse militaire missie in Nederland, alsmede persvertegen woordigers, verklaard, dat hij onmid dellijk na Zijn terugkeer in Duitsland alles in het werk zal stellen om de door de Duitsers geroofde Nederlandse goederen zo snel mogelijk naar ons land te doen terugkeren. Naor van officiële zijde wordt medegedeeld, ligt het In de bedoe ling van de regering maatregelen te treffen, welke er tee lelden, dat alle niet-gewensto personen van Duitse nationaliteit het grondgebied van Nederland verlaten. Bij de uitvoering van die maatregel zullen als personen van Duitse natio naliteit worden beschouwd diegenen, die op 4 Mei 1945: a. De Duitse nationaliteit bezaten. b. Zonder nationaliteit waren, doch tevoren de Duitse- of Oostenrijkse nationaliteit bezeten hebben en de uit hen geboren nakomelingen, die de Nederlandse nationaliteit niet bezitten. Onder het bepaalde sub. a. en b, worden voorshands niet betrokken die genen, die tengevolge van de tegen hen getroffen maatregelen van het natio naal-socialistisch regiem hun vaderland hebben verlaten en in Nederland een ttjdeljjk verblijf hebben gekregen. Ten aanzien van hen zal een afzonderlijke regeling worden getroffen. Een vergunning tot tijdelijk voortge zet verblijf in Nederland kan in be paalde gevallen worden verleend en wel aan die personen van Duitse na- tionaliteti, 1. Wier voortgezet verblijf in Ne derland noodzakelijk, wordt geacht In het algemeen Nederlands be lang. 2. Die reeds vóór 10 Mei 1940 in Ne derland met toestemming van dé Nederlandse overheid waren ge vestigd, en vóór en tijdens de be zetting zich als oprechte vrienden van het Nederlandse volk hebben gedragen. 3. Die op een zodanige wijze aan het Nederlands binnenlands verzet hebben deelgenomen, dat hun als erkenning een voorlopig verblijf in Nederland kan worden toege staan. Reeds vroeg Zaterdagmorgen had zich publiek voor het station S.S. ver zameld, zodat hier al een grote menigte stond, toen Z.K.H. Prins Bernhard om kwart over tien in een auto. door hem zelf bestuurd, arriveerde. Voordien wa ren reeds aangekomen kolonel J. S. Griffith, chef van de United States For- ces European Theater (Usfet), mission to the Netherlands en mr. Webb. Ben ton. legatieraad van de Amerikaanse ambassade. Op het station stond' het matrozenkoor en talrijke padvinders en spoorwegpersoneel opgesteld, toen de lange trein, bestaande uit wagons van de vroegere treinen van Hitier, Göb- bels, Göring en Von Ribbentrop, lang zaam kwam binnenrijden. In een van de middelste wagens van de trein was de generaal gezeten. De prins, de legatie- raad, kolonel Griffith, verbindingsoffi cier van de Amerikaanse strijdkrachten In Europa bij de Nederlandse autoritei ten en kapitein C. van Heukelom, per soonlijk verbindingsofficier tussen ge neraal Eisenhower en de Nederlandse autoriteiten, verwelkomden den gene raal op het perron. Toen de generaal op het Stationsplein kwam, was de geestdrift onbeschrijflijk. De stoet bestond uit drie auto's; om geven door motorrijders van de mili taire politie en voorafgegaan door een groep Haagse politieruiters. In de eer ste auto hadden plaatsgenomen gene raal Eisenhower, generaal Smith en de kolonel Griffith, daarna volgde de auto van Z.K.H. Prins Bernhard en in de derde auto zaten de heer Webb Benton, kolonel Lee en kapitein van Heukelom, Op het-perron was ook nog aanwezig do hoofdcommissaris van politie in Den Kaag, de heer W. Valken. Als bijzonderheid kunnen wij nog melden, dat de generaal per trein was gekomen, om hiermede een blijk van hulde aan het Nederlandse spoorweg personeel te geven. De tocht door de binnenstad werd een ware triomftocht. Tal van fraaie bou- quetten werden in de auto van den ge neraal geworpen. Staande dankte gene raal Eisenhower voor de huldebetuigin gen. Door zijn buitengewone beminne lijkheid won generaal Eisenhower al spoedig de harten van de hem toe juichende mensen. Links en rechts groette hij onophoudelijk terug. Naar het paleis. Bij het bereiken van het Lange Voor hout reed de stoet rechtuit naar bet paleis van de Koningin-Moeder. Op het bordes van het paleis werd generaal Eisenhower met zijn gevolg door den minister-president prof. Schermerhom begroet. Vervolgens trad het gezelschap (Zie vervolg pag. 3)

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 1