De Nederlandse Pers interviewt Eisenhower IVat brengt de Radio Massa-vergaderingen in Palestina Met weinig woorden „Er zal geen oorlog meer komen" Het bezoek van Eisenhower BUITENLAND. LAATSTE BERICHTEN. Vsnsvond o.S.: Hilversum I. 16.3036.45 Uitzending voor de kleuters. 27.3017.35 Rode Kruispraatje. 18.2018.45 Programma voor de rijpere Jeugd. II.Nieuwsberichten. 21.0021.15 Een geallieerd officier spreekt. 22.15—22.30 „Mens en maatschappij". 23.15—23.30 Avondwijding. Morgenochtend o.a.: Hilversum. 7.00— 7.15 Nieuwsberichten. «.IS 9.00 Muziek. 10.45—11.15 Radio-ziekenbezoek. 12.15—12.30 Weenen herleeft. 18.0013.15 Nieuwsberichten. BEHEERDERS N.S.B. goederen. Van Rijkswege zijn er thans te Urk beheerders van de goederen van de N.S.B.ers benoemd. Dit zijn de heren: P. Keuter (directeur der Visafslag te Urk), F. de Jong (visser) en J. Kramer (ambtenaar te gem.secretarie). De laat ste zal als boekhouder in de commissie fungeren. DUUR DER VISSERIJ VERLENGD. De duur der kuilpalingvisserij, welke anders per 1 October eindigde, is nu verlengd tot en met 20 October. De lijnaalvisserij zal worden uitgeoefend tot 15 Nov. De aanvraag naar paling is nog geweldig te noemen. burgerlijke "tand GEMEENTE TEXEL, Geboren: Johannes, y. d. A. van der Meer en F. Sjonger. Cor- nelis, z. v. A. m. van Vooren en N. A. de Graaf. Comeiia Margarettoa, 4 v. Nicolaas Kuip en A. C. Hopman. Dirk Cornelis Herbertus, z. y. A. Kievit en A. Krijnen. Klaas Jaco bs, k v. K. van der Koot) en L. Kalf Ondertrouw d: P J. StoeiJker en C. Naeüe. O t r o u w d: J. P. Slik en J. Daalder. R. van der Vis en G. de Haas. K. Eelrnan en C. J. Geerts. Overle d en: Arnold Friedrich Binsbergen, 37 jaar, geh. met C. J. Arends. Francis Bos, 17 jaar. Cor- nelia Bremer, 81 jaar. gevonden voorwerpen. Een doosje met distr.bonnen, een speelgoedhond, een sleutel, een over jas, een muts, een tabaksdoos, een por- temonnaie. er wordt gewerkt op WALCHEREN! 3248 dijkwerkers aan de arbeid. Het aantal arbeiders, dat momenteel ln totaal werkzaam is bij de dichtings- verkea aan de dijken op Walcheren be draagt 3240. de wedstrijd springer—roozenburg. Ook de vijfde partij Springer—Rooten- urg ij remise geworden. De stand is 5 5. Vandaag zal de zesde partij worden gespeeld in Caland-West te Rot terdam. Hoorwegen helpt Nederland, e Noorse vereniging van papierfa- j"ten heeft door bemiddeling van n Nederlandsen consul-generaal te 325 kisten toiletpapier gratis ter g gesteld van het Neder- 'andse Roode Kruis. r een bijeenkomst van de uitvoe rde raden van het Joods bureau en e Joodse nationale raad is besloten, a in geheel Palestina, op den voor- ond van de heropening van het par- nent te Londen, protest-vergade- 'ogen zullen worden gehouden tegen Britse Witboek van 1939. 0 te de V. s. is een voorstel ingediend Ja Augustus, de dag waarop pa" capituleerde, tot „wapenstil- oosdag van de tweede wereldoorlog" te verklaren. beT In New York zal een wolkenkrab- worden gebouwd o.m. voorzien van «visie-theater en alle moderne ge- K*en, Het zal 57 verdiepingen tellen. Colonel E. R. Lee, de adjudant-gene raal van Eisenhower ontvangt de jour nalisten in de luxueus ingerichte trein en terloops vertelt hij, dat dit geen Amerikaanse trein is doch bestaat uit rijtuigen, afkomstig uit de privétreinen van Hitier, Göbbels, Himmler en Van Ribbentrop, die tijdens de opmars in Zuid-Duitsland zijn buitgemaakt. En dan komt „Ike" binnen en hij zegt alleen maar „hulloh!", maar op zijn gezicht staat de brede „smile", die wij reeds zo goed van de foto's kennen. Een van de journalisten wil hem zijn stoel afstaan. „Blijft u maar zitten", zegt Eisenhower en hij neemt plaats op een uitstekend gedeelte van een boe kenkast. „Zo gaat het ook wel en gaat u nu uw gang maar". En dan volgt er een kruisverhoor. „Kunt u iets vertellen over de slag bü Arnhem?" vraagt een der journa listen. „Wij moesten de verdediging der Duitsers in het Roergebied, in Westfa- len en in de Siegfriedlijn desorganise ren. Wij hebben hiertoe drie divisies luchtlandingstroepen in de strijd ge worpen, Mijn opvatting is, dat, indien het weer niet zo slecht was geweest, wü ons doel baj Arnhem zouden hebben bereikt. De winst van de strijd bij Arn hem is echter geweest, dat wij Nijme gen vast in handen kregen, waardoor wij een nieuw uitgangspunt kregen en de posities van de Duitsers aan het wankelen hebben gebracht." „Heeft u bij uw werkzaamheden ook veel steun ondervonden van de binnen landse strijdkrachten?" „Prins Bernhard is gedurende de ge hele oorlog een van mijn naaste mede werkers geweest. Toen ik het nodig vond, dat er in Nederland een spoor wegstaking werd doorgevoerd, zeide hij mij onmiddellijk, dat ik op de Neder landers kon rekenen. Wat deze spoor wegmensen hebben gedaan, zal ik niet (Vervolg van pag. 1) het paleis binnen, teneinde door H.m. de Koningin te worden ontvangen. Even nadat het gezelschap het paleis was binnengegaan, arriveerde ook de Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr. van Kleffeng, wien men zeer attent een ovatie bracht, welke mr. van Kleffens op prijs bleek te stel len. De generaal ia Amsterdam. Grote mannen zijn altijd op tijd en met dezelfde nauwkeurigheid, waarmede „Ike" de invasie, die tenslotte Duits land de ondergang zou brengen, had uit gevoerd en ondanks alle aanvankelijke tegenslag had doorgezet, arriveerden zijn snelle wagens even voor het viaduct op de Sloterweg om klokslag half twee. Hier had zich een menigte opgesteld. Even voor half twee was de wnd. bur gemeester, de heer F, de Boer, ter plaatse aangekomen en stapte, met de ambtsketen om, uit zijn wagen om den hogen gast aan de grens der gemeente te begroeten. Snel zette de Stoet zich daarna in beweging langs de weg, die geflankeerd was door rijen van bewon derende mensen, die den generaal een dankbare ovatie brachten voor de be vrijding, die hij door zijn koene onder neming had ingeleid. Op ondubbelzinnige wijze kwam tot uiting welk een voor name plaats generaal Eisenhower in de harten van de Amsterdammers in- Deemt. Overal woeien de vlaggen en hoe meer de stoet het midden van de stad naderde, des te dikker werd de haag van enthousiaste hoofdstedelingen. Over de straten hingen spandoeken met woor den als „Welcome Ike" en „We thank you liberator". Eisenhower eert de naamloxen. Een moment van grote plechtigheid was wel, toen de grote veldheer eerbie dig een krans legde en een saluut bracht aan hen, die tijdens de Duitse bezetting als naamlozen de weg bereid den, waarlangs straks de triumferende legerscharen van de geallieerden hun overwinning tegemoet gingen. In stramme houding stond tijdens de plechtigheid een afdeling van de b.s., met het geweer aan hun schouder, ter wijl de roffel geslagen werd. vergeten. Ook de Informaties, die wij van de ondergrondse beweging kregen gedurende de oorlog en vooral m het laatste stadium, zijn voor ons van groot belang geweest". „Denkt u, dat de uitvinding van de autoombom een oorlog in de toekomst onmogelijk zal maken?" „Ik zou het graag willen. De enorme sommen, (He thans aan bewapening worden besteed, zouden kunnen worden aangewend voor een verhoging van het levenspeil der volkeren. De atoomkracht kan veel beter de beschaving ten goede komen dan gebruikt worden voor de vernietiging!" „Denkt n, dat er nog een oorlog zal komen?" „Ik geloof het niet. In leder geval niet meer tijdens mijn leven." Hitier leeft nog." „Denkt o, dat Hitier dood is?" „Ik heb bet lange tijd geloofd, maar door de verschillende bewijzen die hier tegen zijn ingebracht, ben ik er aan gaan twijfelen." „Hebben zich in Duitsland nog veel daden van sabotoge voorgedaan?" „Vrijwel niet." „Hoe is de levensmiddelenpositie in Duitsland?" „Deze is zeer slecht en wordt dage lijks slechter." „Wat bent u van plan te gaan doen, wanneer uw taak is afgelopen? Voedt u niets voor een politieke carrière?" „Wanneer ik mijn werk heb gedaan, neem ik een klein huisje midden in de bossen, waar niemand mij kan vinden. Ik ben soldaat en heb geen ambities voor een politieke loopbaan." Op een desbetreffende vraag van een buitenlandsen persvertegenwoordiger zegt Eisenhouwer, dat de Canadezen met de toegangsweg naar Antwerpen, een dar belangrijkste en moeilijkste ta ken in deze oorlog hebben vervuld. In het paleis op de Dam voerde o.a. generaal Eisenhower het woord. Hij verklaarde, dat elke Amerikaanse sol daat er trots op is in Nederland te mo gen zijn. Hij bracht hulde aan de geest van verzet van het Nederlandse volk, waartegen Hitier het moest afleggen. Na de plechtigheid, waarbij ook afge vaardigden van het spoorwegpersoneel in uniform aanwezig waren, verliet ge neraal Eisenhower met zijn gevolg, te zamen met Prins Bernhard, die hem uitgeleide deed, onder luide toejuichin gen, waarbij het moeilijk was te beoor delen, wien zij meer golden, den prins of den generaal, het paleis om zich naar Schiphol te begeven, vanwaar hij naar Duitsland vertrok. verkiezingen' in rusland. Het presidium van de Opperste Sovjet van de Unie van socialistische Sovjet republieken heeft de datum voor het houden van verkiezingen voor de Op perste Sovjet der Sovjet-Unie vastge steld op Zondag 10 Februari 1946. vandaag te noorwegen. Vandaag vinden in Noorwegen de verkiezingen plaats voor het parlement. Dit zal de eerste verkiezing zijn sinds 1936 en de eerste algemene verkiezing in een der bevrijde gebieden van West- Europa sedert het einde van de oorlog- Er zijn 1600 candidaten gesteld voor 150 zetels, het aantal vrouwelijke can didaten is gestegen van 171 in 1936 tot thans ruim 200, geen japanse staatsgodsdienst meer. Er !s hier bekend geworden, dat het spintoisme, waaraan de vergoddelijking van den keizer en de voorouderverering verbonden zijn, in zijn kwaliteit van staatsgodsdienst wordt afgeschaft. Dit is wel de sterkste maatregel, die tot dus ver op instigatie van 't opperbevel der bezettingssstrijdkrachten is genomen. Het sjintoisme mag de particuliere gods dienst van iederen Japanner blijven, maar zal niet meer op de scholen wor den onderwezen en niet meer financiëel door de staat worden gesteund. russische interventie in de oostenrijkse verkiezingen. Het beeld van de partijverhoudingen in de verkiezingen, welke op 25 Nov. zullen worden gehouden, blijft nog on duidelijk. De Russen oefenen op de so cialistische partij sterke druk uit, in die zin, dat zij willen, dat de socialisten zich met de communisten zullen ver binden. De socialisten evenwel verkla ren, dat zij dit in geen geval zullen doen Uians eist de commandant in de Russische zfme voorinzage van alle redevoeringen, welke op socialistische vergaderingen zullen worden gehouden, terwijl ook inzage wordt verlangd van de ledenlijsten der socialistische partij. batavia onder brits bestuur. Britse en Brits-Indische troepen na men Vrijdag het gehele bestuur van de stad Batavia over. Een stafofficier ver klaarde Vrijdag, dat de toestand de laatste 24 uur was verbeterd. Brits-In dische en Britse wachten vervingen de Japanse schildwachten bü de meeste van de vitale bedrijven, hoewel de Japan ners nog steeds verantwoordelijk blij ven voor de openbare bedrüven zoals de telefooncentrale, de spoorwegen, electri- citeitsvoorziening en de gemeentedien sten tot de technische staf van de geal lieerden is aangekomen. Het radiosta tion van Batavia werd overvallen door Indoseniërs, die twee zendinst£llalles zo zwaar beschadigden, dat ze niet meer gerepareerd kunnen worden, terwijl ze ten aantal andere wegvoerden. RIBBENTROPS HEILIGDOM IN LONDEN WORDT VERKOCHT. Volgens de Daily Telegraph zal de gehele inventaris van de voormalige Duitse ambassade in Londen geduren de een zesdaagse vendutie in Novem ber of begin December aldaar verkocht worden. Er zal een grote collectie mo dern meubilair ter beschikking staan van de grage kopers. De venduhouder verklaarde, dat de eonferentietafel in de ambassade de grootste is die hü ooit gezien heeft. Er kunnen 40 grote fau teuils omheen geschaard worden. Verder zün er honderden schitteren de bureaux en kantoorstoelen en -ta fels. Dan herbergt de ambassade nog 40 machtige kluizen waarin eens Rib- benlrops geheime papieren bewaard werden. Tenslotte is er nog huishoudelijk lin nen aanwezig van de fijnste kwaliteit en 1000 flessen met zeldzame wijnen en likeuren, benevens massief zilver werk. De verkoping zai naar schatting minstens 100.000 pond sterling opbren gen. nieuwe wereldfederatie van vakverenigingen. Sir Walter Citrine is gekozen tot pre sident van de nieuwe wereldfederatie van vakverenigingen. Tot vice-voorzit- ters werden benoemd: Leon Jouhaux (Frankrijk), Sidney Hillman (Ver. Sta ten), Wasili Koeznetzow (Rusland), Tsjoe Hsoeh Fan (China), Guiseppe di Vitto- rio (Italië), J. Kupers (Nederland), Vi- cente Lombardo Toledano (Zuid-Ame- rika). wat de amerikaanse marine verloor. De Amerikaanse Minister van Marine heeft medegedeeld dat de Amerikaanse vloot in de oorlog 696 schepen heeft verloren. De gedetailleerde lijst omvat o.m. 2 slagschepen, 4 vliegdekschepen, zes escorteer-vliegkampschepen, zes zware kruisers, 3 lichte kruisers, 71 torpedobootjagers en 52 duikboten. gaan de amerikanen duitsland verlaten? De oud-Minister van Financiën van de Verenigde Staten, Henry Morgen- thau, heeft zün opvatting omtrent de contröle van Duitsland neergelegd in een werk, dat den titel „Germany is our problem" draagt. Hij 6telt hierin voor, dat de Duitse industrie naar an dere Europese landen verplaatst zou worden en dat men Duitse deelneming aan Kartels zou verbieden. Evenmin moest men toelaten, dat Duitse inve- teringen in het buitenland maakte, en tevens moest alle Duitse handel in bui tenlands geld verboden worden. Mor- genthau kwam tevens met het voorstel voor de dag de Amerikaanse troepen uit Duitsland terug te roepen om hen door Europese te doen vervangen.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 3