De vierde klassers weerden zich uitstekend STADSNIEUWS Openbare Leeszaal De actie van het comité „Onze Marine" Maandagmorgen terugtocht Schagen. De Openbare Leeszaal werd geduren de de maand September bezocht door 806 mannen en 32 vrouwen, totaal 338 personen. Uitgeleend werden: 1900 ro mans, 1178 studiewerken en 2159 jeugd boeken, totaal 5237 boeken. Lgst van nieuwe aanwinsten October 1945. Romans: Mary Grese Ashten, Geboei- ce vrijheid; Henriëtte Barbe, Heieen Terwogt; Elsa Bernewitz, Stormen over vredig land; M. Bran, Zes gouden en gelen; V. Bridges, Rolf in de rats; K. van Bruggen. De geschiedenis van het huis; K. van Bruggen, Plasland; Pearl S. Buck, De jonge opstandeling. Studiewerken: I. H. D. Bertling, Prak tisch dieet-kookboek, t. gebruike b.aller gische ziekten, enz.; A. Coolen e.a., Vrij volk; H. J. Flechtner, Atomen worden verbrijzeld; Het Handvest van San Francisco; K. Hiller, After nazism-demo- cracy; B. Keppelmueller, De triomt der harmonie; R. Korngold, Maximiliaan Ro- bespierre; R. G. Swing, Preview of hlstory; F. Timmermans, Luidklokken en beiaarden in Nederland; L. N. Tolstoj, De levende gedachten van Tolstoj. Geschenken. S. H. Adams, Brandende jaren; J. M. Bauer, Simon en de paar den; L. Baekelmans, Tille; R. Beach, Jimmy Donovan en zijn pleegkind; Francis Beeding, De vijf flambouwen; R. H. Benson, De God der wereld; J. van den Bergh, Te midden der kam pioenen; I. Boenin, Het leven van Ar- senjew; E. G. van Bolhuis, Ondergang; Iï. van Booven, Van de vereering des levens; De Stoottroep, Anna Paulowna. Geschenk van het Militair Gezag: Dat ik zal wederkeeren; een overzicht van het historisch bezoek van Hare Ma jesteit Koningin Wilhelmina aan Canada van 18 Juni tot 26 Augustus 1942. Enkele weken voor de sanering vond in de stad een ledenwerving plaats voor het comité „Onze Marine". En hoewel de geldzuivering een ontijdig einde maakte aan deze werving, wa ren de resultaten toch alleszins bevre digend. Méér dan 620 leden werden genoteerd. Voor een belangrijk deel ie dit te danken aan den heer van Twisk, die spontaan zijn medewerking toezegde en leerlingen van de Mulo warm maakte voor het werk van het comité! Als prijzen stelde hij in het vooruit zicht een gratis abonnement op de bioscoop voor degenen, die de meeste leden zouden aanbrengen. Een woordje van dank aan deze jongelui is wel op zijn plaats. Toch is de heer van Twisk niet ge heel tevreden over de behaalde resul taten en hij vertelde ons, dat een Ma- rinestad als den Helder zeker méér dan 1000 leden zou moeten tellen en dat het niet aan hem zou liggen om dit aantal te bereiken. Hij wilde echter gaarne ook anderen In de gelegenheid stellen een gratis abonnement van een half jaar of min der op de bioscoop te krijgen, b.v. leerlingen van Lyceum of R. H. B. S„ die zich hiervoor kunnen melden aan het Tivoli-theater. Wij verwachten, dat vele jongelui hiervan gebruik zullen maken en het ledental van het comité „Onze Mari ne" spoedig de 1000 zal bereiken. HOUTDIEVEN. Een viertal jongens werd erop be trapt, dat zij hout stalen uit onbe woond staande percelen aan het Ha venplein. Zij werden opgebracht, ter wijl het hout in beslag genomen werd. POLITIE GRIJPT KRACHTDADIG IN. Nieuwediep Is een stad van „rou- sers". Dat was zo en op dat punt is er niets veranderd. Maar Zaterdag avond jl. liep een en ander dermate de spuigaten uit, dat de politie kracht dadig ingreep en de Spoorstraat op vakkundige wijze „zuiverde" van zich onordelijk gedragende Jutters. GEREEDSCHAPPEN ONTVREEMD. Uit een onbewoond perceel aan de Zuidstraat werden gereedschappen ontvreemd. Wij raden half Nieuwediep aan eena op Maandagmorgen, zo tegen zevenen bij het station, dat mooie station, waar burgemeester Ritmeester zo'n hekel aan heeft, te gaan zien, als de andere helft het schone Den Helder verlaat om de reis naar het warme zuiden, waar de arbeid wacht, te on dernemen. Een niet-Jutter zal zeggen: „Wat hebben die mensen eraan de Zondag in dat Poolachtige Den Helder door te gaan brengen". Maar een ras-Jutter weet. dat het niet de twijfelachtige schoonheid dezer wereldstad is, doch slechts de stank van de teer, de vis en het Heideree kanaal: dat het is de sfeer, die Den Helder door de jaren van Duitsheid en evacuatie heeft be houden. Den Helder is op Zondag niet ver laten, zoals velen buiten de stad wel licht metvsn. Den Helder is Juist op Zondag een springlevende stad! In de Spoorst-aat flaneren, net als voor heen, Den Helders „schonen", be- chanced door de „mannen" van Nieu wediep; in het Timorpark maken pa en moe hun Zondagstippeltje, of een long moedertje laat haar kleine van de groenheid, de frisse zeelucht en de zon genieten. Dan komt de Zondagavond, waarop men in de huiselijke kring bijeen ls of de schreden Tivoll-waarts richt om ons amusement te smaken met volle teuven. Maar M=and?gmorgen ls het een 8nder beeld, een beeld van drukte op het eerste gezicht, maar wie goed kijkt, ziet de slaperige ocen en de on gewassen gezichten, herkent de week end-moeheid in de blikken der uit gaanders. Als schapen drommen zij In lange rij voor de loketten, pardon, loket!, van ons schone Centraal Station, véél te centraal zelfs, en tellen hun gepaste centjes af om per vee-wagen de reis naar bewoond Nederland te aanvaarden. Op het perron is het stil. niette gen- staarde enkele honderden reizigers straks zullen vertrekker*; paartjes lopen heen en weer, behulpzame han den tillen een dikke dame, o wonder!, in het beestenverblijf, e»n troep jonge knullen pogen grappen op te halen van het voorbije weekend, maar het lijkt wel niet te gaan. Dan, twintig over zeven, een paar minuten moeten er immers bij, wor den de schuifdeuren dichtgerold en de trein zet zich schokkend en kreunend in beweging. „Een weekendje om uit te rusten", zei u? Jazeker! Tot volgende week. BRAND. Een bewoner van de Koningdwars straat constateerde op het erf naast zijn woning brand. De brandweer werd gewaarschuwd, die het vuur overmeesterde. Een onderzoek toonde aan, dat de brand te wijten moet zijn aan het achteloos wegwerpen van een brandende sigaret. FIETSEN GESTOI.EN. Van een bewoner van de Soemba- straat werd de bakfiets ontvreemd, terwijl een aanzienlijk aantal rijwie len eveneens verdween. POLITIEKE GEVANGENEN ONTVLUCHT. ..Uit kamp Erfprins ontvluchtten een tweetal gevangenen. WAAR IS DE KINDERWAGEN? Een bewoonster van de Ruighweg ontdekte tot haar grote ontsteltenis, dat de kinderwagen, weliswaar ton der kind, welke zij onbeheerd voor een woning had laten staan, gestolen was. LIBERTY-VARHTé. Nu de oorlog uit is schijnt er hier geen einde te komen aan de vermake lijkheden. En 1 publiek schijnt er de smaak ook van beet te hebben, want steeds spelen de artisten hier voor uit verkochte zalen, al ls de entréeprijs nog zo hoog. Voor Vrijdag en Zaterdag staat hier thans weder op het program ma het optreden va- het Liberty - variëté in Pen's Bioscoopzaal met een zeer gevarieerd programma. Acroba tiek, accordeonmuziek, komische schet sen. Hawailan-ensemble etc. DE HEER DE GRAAF MET ONTSLAG De heer P. de Graaf, in Den Helder geboren, die gedurende 25 jaren als bode op het Gemeentehuis alhier werk zaam is geweest, heeft als zodanig ontslag aangevraagd. Gedurende zijn lange diensttijd heeft de aftredende zich hier vele vrienden verworven. Naar wij -omen blijft de heer de Graaf op Texel wonen. In zijn plaats is benoemd de heer A. Poel, vroeger werkzaam bij de Fa. Alb. Heyn, alh. FEESTAVOND 10-JARIG BESTAAN SPORTVERENIGING OOSTEREND. Zaterdagavond had in Pen's Bioscoop zaal een feestavond plaats, die was be legd door 't bestuur van de Oosteren- der-voetbalver. ter herdenking van het 10-jarig u estaan. De bijeenkomst, die uitstekend bezocht was, werd geopend door den heer Paul Rozendaal, die, na allen 't welkom te hebben toegeroepen, in 't kort releveerde wat in de ver. In de afgelopen 10 jaar is gepasseerd. In 't bizonder werd er op gewezen dat ln de oorlog onder de leden geen enkel slachtoffer ia gevallen. „We hebben dus alle reden om feest te vieren", zei sp-. Na afloop van de openingsrede boden de Tex. Boys en de Sportver. Texel bloemen aan, terwijl de voorzit ter van de sportver. Den Hoorn na mens zijn vereniging feliciteerde. Hierna tr3d het Plattelands-cabaret onder leicfing van Daan Pool op. Naar de leider van dit gezelschap enigszins op de voorgrond plaatste is hij afkom stig uit Oudesluis. Begonnen werd met een gezellig openingelied door het ge hele gezelschap. Daarna volgde een stemmige voordracht van den heer Daan Pool over de illegale strijder». Verder wisselden zang en voordrachten elkander af. 't Was een bizonder pret tig programma dat werd afgewerkt, uitstekende krachten werken in dit ge zelschap mede. Vooral had men de be schikking over een uitstekend pianist. De voordrachten in 't West-Fries dialect, die voor de Texelaars ook bi- zonder goed verstaanbaar zijn, vielen zeer in de smaak. Het sluitingswoord werd weder ge sproken door den heer P. Rozendaal-, Een prettig bal besloot de avond. TIJDELIJKE GEMEENTERAAD Er zijn 3 candidatenlijsten inge leverd, waarop de volgende candidaten waren gesteld; Plaatselijk Belang: C. Blaauboer, Chr. Dekker, A. M. Rossen, K. S. Leguit, Jb. de Veer. Christelijk: C. Koning. R.K.: F. P. J. Bongenaar, J. J. dé Moei, P. Wester. S.D A.P.: J. Bakker, J. Jaspers. Atlas wint van H.R.C. Het ls ernst met onze vierde klassers. Vooral wanneer het ln derby's is, spelen zij een puik partijtje voetbal en zijn zij mede door hun geweldig enthousiasme vrijwel gelijk aan onze derde klassers. Hoe Atlas ««gevierde. Voordat H.R.C. goed wakker was, had Atlas reeds een 20 voorsprong ver kregen. Twee fraaie doelpunten, die de midvoor J. Wijker fabriceerde en waar voor hem zeer zeker een pluim toe komt. Een 20 achterstand tegen een ploeg als Atlas, die voor de volle hon derd procent geladen is met enthou siasme, is een bijna onoverkomelijke opgaaf. Daarbij kwam nog, dat de lich te HRC-voorhoede, uitgezonderd de Vries, nogal schuchter deed, hoewel daar aanvankelijk helemaal geen aanlei ding voor was. Voor de rust hield HRC echter het beste van het spel in handen en oefende een stevige druk uit op het doel van Atlas. Voor doel echter ont brak het de heren aan de kracht om tot doelpunten te komen. Daar kwam nog bij, dat de A-doelman, geholpen door een zekere vrouwe Fortuna, er heel wat wist uit te ranselen. Eindelijk 1 min. voor rust wist de baby Rijkers handig de stand op 21 te brengen. De tweede helft was nog maar pas be gonnen, toen Bakker op handige wijze de gelijkmaker wist te scoren. Wij dach ten, dat het nu wel met Atlas gedaan zou zijn, temeer daar zij vrijwel niet meer aan een aanval toekwam. Het liep echter anders. Want nadat Atlas het spel weer had weten te verplaatsen, ontstond er een gevaarlijke aanval voor de H-veste. Roomeijer, die er deze mid dag nog steeds niet in kon komen, maakte geheel onnodig hands, waarna de Boer op goede wijze Atlas via de penalty de leiding gaf 2—3. HRC gaf de wedstrijd nog niet gewon nen en inderdaad mocht het Rijkers ge lukken een voorxet van den rechtshalf van HRC op onnavolgbare wijze in een doelpunt om te zetten. De heer Waalwijk van Doorn annuleerde dit doelpunt ech ter voor vermeend buitenspel. Wij zijn het daar niet mee eens, maar de scheids rechter beslist en het was slechts jam mer van die fraaie kopbal. Een Incident. Bij een aanval op rechts kwam de Vries in botsing met Amels van Atlas. De laatste kon zich niet beheersen en vond het nodig e n» de Vries na te trap- pen. Terecht stuurde de scheidsrechter hem naar de. kleedkamer. Dat was bij zonder jammer, want Amels is overi gens een faire knaap, die zoiets niet gauw doet. Al zou de Vries hem te ha^d hebben aangevallen, dan nog dient men zich te beheersen, ondanks de moeilijk heid daarvan. Maar dit was het ergste nog niet. Wat de spelers, althans enkele van hen, toen den scheidsrechter ver weten was, niet mooi meer. En de wijze waarop voetballer Post toen zijn tegenstanders te lijf ging, is geen recla me voor voetbal en voor.... Atlas. Ge lukkig liep alles goed af en kreeg At las haar verdiende overwinning door t.eter enthousiasme. Er was op beide relden veel publiek, een teken, dat deze derby's wel gewild zijn. WatervogelsHelder. De Watervogels hebben zich gerehabi liteerd van hun laatste slechte wedstrij den door tegen Helder I 22, gelijk spel, te spelen. En ln een goed gespeelde wedstrijd. Wel was Helder technisch beter en misschien iets sterker, maar de W.-aanvallen waren absoluut gevaar lijker, in grote trekken het gevolg van het snelle spel van hun vleugelspelers. Helder nam de leiding. Ongeveer na 10 min. spelen, toen Paul Helder een bal van rechts keurig in t doel kopte. Ros- sier, die bij Helder de rechtervleugel be zette, was er ditmaal weer goed in en was doorlopend gevaarlijk. Nog voor de rust werd het werken van W.'s rechts buiten beloond. Een voorzet van links kogelde hij onhoudbaar langs Boogaard. In de tweede helft had Dorlijn al heel gauw Helder weer de leiding bezorgd, toen hij een fout van Clowting afstraf te 12. De wedstrijd bleef aantrekkelijk en er werd behoorlijk gevoetbald. De spanning steeg met de minuut. Beide doelen verkeerden nogal eens in gevaar, mede het gevolg van minder goed op treden der doelverdedigers. Ongeveer 5 min. voor tijd maakte Krab hands in het beruchte gebied. De toegestane penalty schoot Snijders onhoudbaar in het net 22. Kort hierop kwam het ein de van deze spannende, faire kamp. Bij Helder waren de vleugels goed, alsmede linksback Bij de Vogels eveneens de vleugels en midhalf. Watervogels waf volledig. Helder had 2 Invallers. J.V.C. in de eerste ronde. Het Julianadorper J.V.C. won nu weer van Watervogels II met 20 en heeft zodoende de eerste ronde bereikt van da N.H.V.B.-bekerwedstrijden. Een pittiga ploeg overigens dat J.V.C. met een kee per van klasse. Wel loopt J.V.C. de kans, dat zij haar wedstrijden over moet spelen, aangezien zij steeds met een ongerechtigd speler uitkwam. maakt dat bij de N.H.V.B. tegenwoordig niet zo veel uit, althans die indruk krij gen we er van. Schagen won met 31 van Wieringer- waard. HOCKEY. Hermes kon wegens vervoersgebrek niet naar Alkmaar. Nu moesten de da mes en heren op Tuindorp onder elkaar rpelen, op een veld dat absoluut onbe speelbaar was. Hoe lang zal dat nog duren?

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 2