HELDERSCHE COURANT Het Indonesische Volksleger verklaart ons de oorlog Mussert 13 November aan de beurt! Londen blijft de Ned. regering in Indië als de enig wettige autoriteit erkennen Geen pessimisme NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOE GRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Hel weerbericht Zijn dromen gingen niet in vervuiling Indië in de branding: MAANDAG 15 OCTOBER 1945. 3e Jaargang Ne. 561 VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter HOÓFDREDACTEUR J. BIJLSMA ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving i 2.60Postabonnementen I 3.00 PROCLAMATIE VAN HET INDISCHE VOLKSLEGER. Zaterdagavond laat kwam uit Bandoeng bet volgende bericht: A. N. P.-Aneta. Reuter. Het hoofdkwartier van het Indonesische volksleger heeft heden een pro clamatie uitgevaardigd, waarin de oorlog wordt verklaard aan de Nederlanders, Indo-Europeanen en Ambonneren op Java. De proclamatie beveelt de Indonesiërs de guerilla-oorlog te beginnen en zegt: „Wanneer de zon ondergaat, zijn wij. het Indonesische volk, in oorlog met de Nederlanders. Bij deze verklaring bevelen wij alle Indonesiërs hun eigen vijand te vinden: een Nederlander, Indo-Europeaan of Ambonnees. Oorlogs wapens zijn alle soorten vuurwapenen, ook vergif, vergiftigde pijlen, brand stichting en alle soorten wilde dieren, b.v. slangen. De guerillaoorlog zal gelijke tred houden met de economische oorlogvoering. Aan geen enkele vjjand mag voedsel verkocht worden. De markten moeten streng bewaakt worden en z(j, die voedsel aan onze vijanden verkopen, zullen streng worden gestraft". PROCLAMAITE VAN GEN. HAYVTHORNE. De stad Batavia is met ingang van Zondag onder geallieerd militair be stuur geplaatst. Generaal-majoor D C. Hawthorne, commandant van de geallieerde landstrijdkrachten op Java, heeft een proclamatie uitge vaardigd, waarin verklaard wordt, dat hij de controle op wet en orde, openbare bedrijven, gezondheids diensten en voedselvoorziening over neemt. De toestand op Java Dr. van Mook zal op Maandag 15 October te twaalf uur dertig Gmt een verklaring afleggen. Het onlangs opnieuw gevormde Indonesische volksleger is tot dusvere zonder uniform. Als de soldaten een unifonn dragen, is dit de vooroorlogse Ne derlands-Indische uniform. De proclamatie, die uitgevaardigd is door Soekanor, begint met de Ne derlanders ervan te beschuldigingen, dat zij dorpen met mitrailleurs heb ben bevuurd, tal van Indonesiërs gedood en talloze Indonesiërs gear resteerd hebben. In deze proclama tie staat onder meer: „thans beant woorden wij deze informele oorlogs verklaring der Nederlandse strijd krachten". Hoewel de situatie in Batavia of- ficiël als rustiger beschreven wordt, doet het feit zich voor dat weer bar- ricaden worden opgericht. Tijdens het wegruimen van deze barricaden zijn zes Indonesiërs gedood en twee gewond. Na de bewuste schietpartij te Meester Cornelis op elf October Z'-jn aldaar honderdtwee-en-dertig personen gearresteerd. Dr. Moewardi heeft namens „Mar- kas Rehajat Indonesië" (het hoofd kwartier van het Indonesische volks leger) verklaard, dat onmiddellijk ln Batavia tot de guerilla-oorlogvoe- •ing zal worden overgegaan. Dr. Moewardi heeft tevens de staat van beleg afgekondigd. Er is een nieuwe jeugdorganisatie, de „Angkatan Moe- genaamd, te voorschijn gekomen. Ook op Bali. De Japanners bezitten thans vol ledig toezicht over de stad en het Gedeeltelijk bewolkt, plaatselijk enige lichte regen in het Westen des lands en aan de kust meest matige _N-W. wind. Zelfde temperatuur. vliegveld bij Bandoeng. Zij hebben gemeld, dat de Indonesische natio nale beweging op Bali terrein ge wonnen heeft nadat agitators uit Soerabaja daar waren aangekomen. De nationalisten te Soerabaja verlie zen hun invloed en zijn, naar ge meld, bevreesd voor extremisten Op eif October hebben zij al het Neder landse personeel van hun kwartier verplaatst en zijn de Nederlanders voor eigen veiligheid door Indone siërs opgesloten. De „Republiek Indonesië" neemt eigendommen van geallieerden in beslag. De zogenaamde „Republiek Indo nesië" heeft alle particuliere eigen dommen in beslag genomen, die be horen aan particulieren en particu liere ondernemingen en het tot vrij eigendom der republiek verklaard. Ongeregeldheden te Bandoeng. Te Bandoeng hebben zich op nieuw ongeregeldheden voorgedaan. Japannezen noch Indonesiërs leden hierbij verliezen. De nationalistische speciale politie omsingelde plotseling het Julian-hospitaal, waar voorma lige geïnterneerden werden behan deld en ontwapenden de Japanse wacht. Later werden de Japanse soldaten naar het hoofdbureau der nationa listische speciale politie gebracht. Volgens de Japannezen .openden de Indonesiërs het vuur, dat door de Japannezen werd beantwoord Laatstgenoemden lieten toen een pantserwagen aanrukken, waarop de Indonesiërs op de vlucht sloegen. De Japannezen maakten tien mitrail deurs en een aantal geweren buit en vonden in een schuilplaats in de na bijheid 20.000 patronen. (Zie vervolg pag. 3.) Het belangrijkste proces, dat waarschijnlijk ooit in de geschie denis van de Nederlandse staat is voorgekomen, het proces namelijk tegen ir. A. A. Mussert, leider van de N.S.B., zal op 13 November a.s te Den Haag beginnen. Vermoedelijk zal het proces voor iet Haagse Bijzonder Gerechtshof niet meer dan twee dagen in beslag nemen. Een uittreksel uit de dag vaarding. De tenlastelegging is voor een pro ces van deze omvang opmerkelijk kort en bestaat uit niet meer dan vijf aan één zijde getypte foliovel len. Mussert zal terecht staan: omdat hij tussen Mei 1940 en Mei 1945 op zettelijk, terwijl het Nederlandse Rijk in Europa zich in de feitelijke macht van het onder nationaal-socia listische leiding staande Duitsland bevond, als leider van de Nationaal Socialistische Beweging in Neder- land, met het oogmerk om het Ko- ->ink"-i;'- der Nederlanden, althans het Rijk in Europa, onder Duits, in ieder geval onder vreemde, heer schappij te brengen en wel meer bepaaldelijk onder de heerschappij van het Duitse staatshoofd Adolf Hitier, ook wel genaamd Germaan se Führer of Führer aller Germa nen, de volgende feiten zou hebben gepleegd. Een brief aan Hitier. In de eerste plaats zou volgens de dagvaarding Mussert in September 1940 een brief aan de Duitse autori teiten hebben overhandigd met de bedoeling, dat deze aan Hitier zou worden doorgezonden, en waarin hij aan Hitier verzoekt een bond van Germaanse volken te stichten en hel Nederlandse volk als lid daarin op te nemen. Deze bond zou, zoals Mus sert in een nota aan Hitier zou heb ben uiteengezet, onder leiding moe ten staan van het krachtigste Ger maanse volk, het Duitse, staande on der het oppergezag van Hitier als Germaans Führer. Een gemeenschappelijke bonds- weermacht zou in het leven geroe pen moeten worden, waarvan Hitier .vanzelfsprekend" opperbevelheb ber zou worden. De Raai van State moest den leider der beweging tot regent uitroepen, waarna door hem als hoofd van de staat een verantwoordelijke regering zou worden gevormd. ..De daartoe nodige handelingen en staatsstukken worden door den Rijks commissaris en mij voorbereid." (Ais juiste tijdstip hiervoor werd Zaterdag 5 September 1942 aanbevo'ep). Mussert wenste de Koninklijke eigendommen. „Ten slotte moet ik ook uiterlijk als Staatshoofd kunnen optreden en moge lijkheid hebben om mijn staatssecretarie op te bouwen. Daarom verzoek ik den Führer de als „Feindvermögen* in be slag genomen koninklijke bezittingen ter beschikking te willen stellen van het nieuwe optredende staatshoold. Mr. J- H. Rolandus Hagedoorn te 's-Gravenhage is Mussert als verdedi ger toegewezen. NIEUWE DIENSTREGELING. Op 22 October a.s. verschijnt een t.ieuwe dienstregeling van de Ned. Spoorwegen. door Drs. C. VAN ROSSEM. Volgens de laatste berichten hebben de geallieerden de macht in Batavia in handen genomen, m.a.w. de chaotische toestand op Java heeft zo de overhand genomen, dat ingegrepen dient te wor den om een nog grotere ramp te voor komen. Elke kenner van Indië had dit reeds voorzien. Het aarzelend optreden van de geallieerde bevelhebber heeft dat in de hand gewerkt. Vermoedelijk wel een goed generaal, maar geen politi cus, stond hij tegenover het gehele ge beuren vreemd. Dat men nu van koers verandert, zal wel voornamelijk te dan ken zijn aan onzen luitenant-gouverneur- generaal van Mook, die wel andere ad viezen gegeven zal hebben. Een beslis send en krachtig optreden had direct het nodige respect afgedwongen. Een poli tiek van compromis kent men in het Oosten niet en wordt als zwakheid uit gelegd. Het verzet gaat uit van -een zeer klein aantal Indonesiërs, dat in werkelijkheid ever geen enkele macht beschikt. Het :s geen vrijheidsstrijd van een volk in zijn geheel, om de eenvoudige rede, dat bet volk in al zijn geledingen hier voor nog niet rijp is. Dat dienen wij ons te ■;ezinnen, alvorens ons een oordeel te vormen. Als het Duitse volk een Hitier volgt, dan is het een sprong in het duister, men is ten einde raad. Met het socialis me en ook met het communisme had men het geprobeerd en steeds meer naderde men de afgrond en nu hoopte men dat hij zou slagen. Hitier, geholpen door Göbbels, wist de lagere gevoe'ens van de bevolking met een meesterlijke tactiek op te warmen. Het resultaat is een volledige ruïne van het Duitse rijk. Hetzelfde spel speelden Soekarno en de zijnen. Zij hadden daarbij voor, dat zij met een bevolking of beter met volken te doen hebben, zonder enige critische zin. Met schone leuzen en het uitspelen van blank tegen bruin ont ketenden zij hartstochten, die alleen nu nog met de krachtige arm kunnen wor den beteugeld. Men Versta mij goed, dat hier niet gepredikt wordt, dat er maar op los geschoten moet worden en dan Is de zaak in orde, maar wel dat de bevolking tot rust zal komen, zodra zij bemerkt, dat gezag optreedt, dat respect weet af te dwingen. Is dat gezag één maal gevestigd, dan kan men aan een gemeenschappelijke tafel gaan zitten en overleggen, in welke richting men het schip van staat verder zal doen varen. Wij waren vóór 1940 op de goede weg, naar de zin van velen in een te lang zaam tempo, maar juist met zeer in grijpende maatregelen moet men in het Oosten niet overhaast te werk gaan. Wij hadden in Indonesië een volksraad, waar blank, bruin en geel hun stem konden doen horen en waar ook naar geluisterd werd. Wij gingen op deze weg voort en op de conferentie van San Francisco nam ook een Indonesiër aan de beraadslagingen deel. De Volksraad was een unicum in de tropische landen en wij moeten op deze weg voortgaan Het is niet mogelijk Indonesië met zijn grote verscheidenheid in talen (175) en landaarden (91) in een handomdraaien zelfstandig te maken, daardoor zijn ge neraties nodig. Het doet dan ook wel heel vreemd aan, wanneer men in bepaa'de Neder- tandse dagbladen over een ministerie- Soekarno leest als dé gewoonste zaak van de wereld en men zou willen advi seren: heren komt tot bezinning. Het is nu toch wel heel duidelijk geb'eken, dat Soekarno geen macht achter zich heeft. Hij heeft de toestand niet meer (Zie vervolg pag. 3.)

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 1