FEIKE ASMA SPEELT a STADSNIEUWS Een volle kerk luisieri, en geniet Boekenactie door O, en O, Waar een nieuw Nederlands leger wordt voorbereid De motorrijtuigenbelasting en de geldsanering Weer Petroleum! Vorstelijke toezegging De strijd om het vloeibare goud Japan had de grootste duikboot Meer electriciteit Aan onze adverteerders Waf brengt de Dinsdagavond, zeven uur. Matglanzend wachten de pijpen van Jiet orgel in de Nieuwe Kerk aan de Weststraat op het ogenblik, dat de han den, maar meer nog de geest, van den begaafden kunstenaar Feike Asma mid dels de vergeelde toetsen der manualen hen tot spreken zullen dwingen. Beneden in de kerk zijn zeshonderd zitplaatsen, ledig nog, doch aanstonds zullen de eerste concertbezoekers komen om te luisteren naar het meeslepende spel van dien langen mageren jonge man, wiens wieg eenmaal in onze goede stad gestaan heeft. Reeds voor achten is het kerkgebouw geheel bezet. Achter de speeltafel geeft Feike Asma de laatste aanwijzingen aan Zijn secondanten, die de tientallen re gisterknoppen op het juiste moment zullen moeten verstellen. Een druk op de schakelaar van de motor en een zacht gezoem vertelt ons. dat de balgen gereed staan om de wind door de pijpen te stuwen. Een enkel, even aangehouden accoord, en het geroezemoes in de kerk ver flauwt, sterft weg. Met concert begint. Dan begint het concert. Het derde Brandenburgse Concert van Bach, Allegro con spirito, snel en geest driftig. En zo is deze compositie inder daad, en zo wordt zij uitgevoerd ook Terstond is Feike er „in". Hij bespeelt werkelijk het orgel. Forto staat er bo ven: een paar registers bijtrekken. For tissimo: alles open! Is er niet meer? He laas neen. Vooruit, orgel, volg me. Alle gro con spirito! Het is een werk voor orkest, dus orkestraal moet het klinken. Soepele wisselingen van forto en piano, jammer genoeg een pedaal, dat bij vol werk te zwak en bij tere registratie te sterk is. Adembenemend is dit spel. In een ra zende galop dansen de vingers over de toetsen, nu eens op het ene, dan weer op het andere klavier. Het orgel gehoor zaamt trouw, hoewel soms, lijkt het, enigszins onwillig. Het tweede deel, Allegro, snel. Voort gaat het weer, iets minder geestdriftig, een fantastische mengeling van klanken, op fantastische wijze voortgebracht, doch volkomen klaar en overzichtelijk de kerk in stormend. Een breed slotaccoord en dan valt de Stilte. De mensen in de kerk gaan ver schikken. Op het programma volgt dan Handei's aria met variaties „The harmonious blacksmith". Een weldadige compositie, vol fleur en leven. Dan komt Jan Zwart's bewerking van Psalm 103, met sombere ondertoon, klagend over de kortstondige duur van 's mensen leven hier op aarde. Rustig volgt het koraal. Borowski's Orgelsuite, die daarna volgt, brengt ons weer in majeur. Voor al de toccata wordt in zijn strakheid meesterlijk gespeeld; het derde deel van deze suite, Méditation-Elégie, is lijn en teer. Allegro vivace. Vol bruisend leven is de beroemde Vijfde Symphonie van den Franschen meester Widor. Feike Asma brengt hieruit het Allegro Vivace ten gehore en hij doet dit op de hem eigene, on navolgbare wijze. Een geweldig con certstuk, dat onze aandacht tot aan het slotaccoord gespannen houdt. Een flagrante tegenstelling daarmede vormt het daarna volgende Lento, van onzen landgenoot De Vries. Zo te horen een eenvoudig werkje, dat een rustige, landelijke sfeer ademt. Om een dergelijke compositie goed te laten ho ren. zijn. zachte, strijkende registers nodig, die het orgel helaas niet vol doende bezit. Ook blijken de pijpen van de zwakkere registers ongelijk in ge luidssterkte. Het programma wordt besloten met Asma's eigen eerste voorspel tot Ge zang 38, waarvan het koraal, „Alle roem ls uitgesloten", door de aanwezigen staande wordt medegezongen. Het „meenemen" van de zangers door den organist is verbluffend. Het gehele or gel spant zich in^ om aan de wensen van den veeleisenden bespeler zo goed mogelijk gevolg te geven. Na afloop. Een waardig besluit van een groots concert, gegeven door een man zonder de zoveel geroemde conservatorium opleiding, doch die met zijn aangeboren begaafdheid de meeste diploma-bezit ters verre in de schaduw stelt, wat be treft dictie, techniek en virtuositeit. Na afloop maken tal van oude beken den van den organist van de gelegen heid gebruik, de concertgever even de hand te drukken en hem esn spoedig weer komen te verzoeken. Voorwaar een avond van artistiek genieten, waarvan wij oprecht hopen, dat die, al zijn de verkeersverbindingen nog niet vooroorlogs, door meerdere gevolgd zal worden. Wanneer Feike Asma straks aan de uitnodiging gevolg zal gevsn en naar Londen zal gaan om voor His Master's Voice te spelen, wensen wij hem van harte veel 6ucces toe. Voor de geestelijke ontspanning van onze militairen had men voor de oorlog een behoorlijk voorziene bibliotheek, waarvan een dankbaar gebruik werd ge maakt. Het is té begrijpen, dat velen in een verloren ogenblikje eens een goede roman wilden lezen om zich op deze wijze uit de dagelijkse sleur los te maken. Natuurlijk heeft de bezitter kans gezien om de boeken te laten verdwijnen en is het met onze militaire bibliotheek treurig gesteld. O. en O. heeft nu het initiatief geno men om deze leemte aan te vullen en te trachten onze militairen een betere bi bliotheek te bezorgen dan ooit het geval is geweest. Voorwaar een prachtig streven, dat alleen bereikt kan worden, wanneer iedere Helderse ingezetene zijn steentje bijdraagt in de vorm van een paar boe ken. Zaterdag 27 October zullen de padvin ders, die hun medewerking zullen verle nen, huis aan huis aankloppen om 1 of meerdere, liefst meerdere, boeken. Kijkt Uw boekenkast eens na en wij zijn overtuigd, dat U wel een boek voor dit goede doel kunt missen. O. en O. rekent op U, laat het beroep, dat zij op Uw vrijgevigheid doet, niet te vergeefs zijn. Men is de laatste tijd geneigd te gelo ven, dat de z.g. Meldingsbureaux een overbodige luxe zijn geworden. Niets ls echter minder waar! Het is een feit, dat de oorlog afgelopen is, doch Nederland heeft een goed geoefend leger nodig om de rust te handhaven in eigen land en in Indië, en om straks bezettingstroepen voor sommige delen der wereld te kun nen leveren. De fundamenten voor ons nieuwe le ger worden gelegd in de eenvoudige Aanmeldingsbureaux voor Oorlogsvrij willigers. Zij houden zich in hoofdzaak bezig met de registratie van vrijwilligers en beroepsmilitairen. Kapitein W. Velt- huys van het Helderse Aanmeldingsbu reau voor Oorlogsvrijwilligers verstrek te ons de volgende gegevens: In vergelijking met het aantal aanmel dingen in andere plaatsen in ons - land is het inschrijvingenaantal te Den Hel der zeer bevredigend. *126 oorlogsvrijwil ligers werden geregistreerd, 609 personen werden verplicht ingeschreven, voor de Koopvaardij meldden zich 132 vrijwilli gers, 31 voor het Vrouwen Hulpcorps en 19 voor de Marva. Een totaal aantal van 1308 vrijwilligers maakt een gunstige verhouding tot de 60.000 inwoners van hel District Den Helder, vond Kap. Velt- huys. Slechts weinig vrijwilligers zijn nog afgeleverd, doch reeds ln de nauw keurige registratie ligt een grote steun en verdienste bij de fundering van ons nieuwe leger, dat ook werkelijk ver nieuwd moet zijn. Het is bekend, dat vrijwilligers voor Mariniers, Vloot en Luchtmacht niet meer gerecruteerd worden, doch hun ls de gelegenheid geboden over te gaan naar de Garnizoenstroepen. Hiervan wordt druk gebruik gemaakt. Kap. Velthpys deelde ons mede. dat reeds meer dan honderd vrijwilligers door den Garnizoenscommandant, Kap Jaeobson, zullen worden afgenomen. Uit alles blijkt, dat men met de op bouw van ons leger ernst maakt. SCHOORSTEENBRANDJE. Zondagavond brak een schoor steenbrandje uit in een perceel aan de Ruyghweg. De brand werd door den bewoner zelf geblust. Een vuile schoorsteen was de oorzaak. Naar de K.N.A.C. meldt, neemt het mi nisterie van financiën maatregelen, opdat de houders van motorrijtuigen, die in verband met de geldzuivering momenteel niet in staat zijn, de motorrijtuigenbelas ting (wegenbelasting) over een per 1 October beginnende periode te voldoen, bij een controle op de weg daarvan geen nadelige gevolgen ondervinden. Dit geldt niet alleen voor de bezitters van een we- genbelastingkaart, waarvan de geldig heidsduur op 30 September 1.1. verstre ken, maar ook voor degenen, van wie aannemelijk is, dat zij voor de eerste maal op 1 October een belastingkaart zouden hebben aangevraagd. Tenslotte zal op overeenkomstige wijze worden gehan deld ten aanzien van zestig-dagenkaarten, welke sedert kort geheel zijn ingevuld, c.q. de geldigheidsduur sedert enige tijd ls verstreken. Men make zich dus niet ongerust, in dien voor latere contróle bij aan houding op de weg naam en adres van een motorrijtuighouder zonder een over October geldige belastingkaart worden genoteerd. TROTTOIR-TEGELS GESTOLEN. Een aannemer van de Kerkgracht deed aangifte van het feit, dat hem trottoirtegels ontstolen waren. DE VLUCHTELINGEN NAAR ERFPRINS TERUG. De vluchtelingen, waarvan wij vorige week een kort berichtje in ons blad plaatsten, zijn door offi ciële instanties naar Erfprins terug gebracht. HANDWAGEN VERMIST. Door een bewoner van de 2e Vroonstraat werd aangifte gedaan van de diefstal van zijn handwagen. HET POSTAGENTSCHAP ZUID STRAAT. Bovengenoemd postagentschap zal met ingang van Woensdag 17 October tijdelijk gesloten zijn. BURGERLIJKE STAND DEN HELDER. Bevallen: N. Omis—Platschorren, z. J. C. PleterseReljnders, d. M. A. (Jen IJzerman—ter Bruggen, d. Ondertrouwd: J. Gouka en G. Koch. Overleden: Th. Pronk, m. 19 Jaar. Maar zuinig doen. Nieuwe petroleumbonnen aangewezen. Het centraal distributiekantoor maakt bekend, dat van 17 October t.m. 20 November a.s. op de bonnen A, B, c en D 781 der bonkaarten 511 drie iiter petroleum beschikbaar wordt gesteld. Het is in verband met de bevoorrading van de handel mogelijk, dat de petro leum niet onmiddellijk overal ver krijgbaar zal zijn. Vóórinlevering der bonnen mag evenwel niet plaats héb ben. Men moet er rekening mede hou den, dat waarschijnlijk niet spoedig weer voor de gehele bevolking een bon voor petroleum zal worden aangewe zen. PUBLICATIE. In aansluiting op de uitspraak van de Ereraad voor het Toneel ten aanzien van het Amateurstoneel, maakt Sectie XIV (Onderwijs en Culturele Zaken) bekend, dat deze uitspraak betrekking heeft op die toneelverenigingen, welke zich bij de Kultuurkamer hebben aangemeld en na 1 April 1942 in het openbaar zijn opgetre den. Onder toneelverenigingen worden mede verstaan alle verenigingen, welke zich met toneelspel, ln welke vorm ook, bezig houden, als: operettegezelschappen, re vueverenigingen. amusementsverenigingen, cabaretgezelschappen enz. Het is verenigingen, welke momenteel wèl in 't openbaar mogen optreden, niet toegestaan, personen te laten meespelen, welke lid geweest zijn van een vereniging, dip zich bij de Kultuurkamer heeft aan gemeld. Hoofd Sectie XIV M.G. Alkmaar, J. SCHEKKERMAN. H.M. de Koningin heeft een deel van het paleis het Loo ter beschik king gesteld van de Stichting 1940 1945 met de bedoeling oorlogsslacht offers, ex-illegale werkers en ex- politieke gevangenen, die enige tijd rust nodig hebben, in de gelegenheid te stellen, volkomen te genezen. De stichting heeft deze vorstelijke toezegging uiteraard dankbaar aan vaard. ENGELSE FIETSEN ARRIVEREN TRAAG In aansluiting op het bericht, dat de Nederlandse regering ln Engeland 100.006 rijwielen heeft besteld, kan worden me degedeeld, dat de aflevering van deze fietsen door de Engelse fabrieken nog ln een zeer traag tempo geschiedt. Er zijn nog slechts enkele duizenden fietsen in ons land gearriveerd. De Roemeense olie. De Britse minister voor brandstof voorziening, Shinwell, heeft op een voorstel van het parlementslid Hogg om olie te importeren uit de USSR en Roemenië geantwoord, dat Roe menië een aanzienlijk deel van zijn productie als herstelbetalingen naar Rusland uitvoert, en dat Rusland zich ook verzekerd heeft van het resterende deel. Er zijn pogingen in het werk gesteld om door middel van de Britse maatschappijen, die in Roemenië opereren, een dpel van de productie voor uitvoer naar En geland te reserveren, maar tot dus ver zonder succes. Gealliëerde correspondenten ln Tokio hebben Zondag JJ. naar de correspondent van de Times meldt de reuzen Japanse duikboot mogen bezichtigen, welke de grootste ter wereld is. De boot was 5700 ton groot, tegen de grote Franse duik boot, de „Surcouf" 3800 ton. De duikboot had drie vliegtuigen aan boord, een be manning van 200 man en bezat een spe- ci,ÏS installatie vermoedelijk 'n Duitse uitvinding waardoor het mogelijk was om voor onbepaalde tijd vlak onder de zeespiegel te blijven. In Februari 1046 was de boot gereedgekomen. Op 28 Aug. J.1. had de overgave aan de geallieerden plaats. De vele moeilijkheden op het gebied van de koienvoorziening vormen een beletsel om nog in de loop van dit jaar tot een algemene verhoging van de gas- en electriciteitsrantsoenen voor particuliere verbruikers over te gaan. Ten einde evenwel aan de ergste moeilijkheden tegemoet te komen heeft de minister van handel en nijverheid besloten de gas- en electriciteitsrant- soeneringsregeling 1945 in zoverre te wijzigen,, dat het electriciteitsrantsoen voor verlichting en huishoudelijk ge bruik gedurende de wintermaanden wordt verhoogd. Voor de 5e en 6e pe riode bedraagt die verhooging 8, resP- 12 kwk en voor de le en 2e periodè 12, resp. 8 kwh per periode van ongeveer 60 dagen. Al naar gelang de 5e periode in Augustus dan wel in September is ingegaan, bedragen de nieuwe rantsoe nen, dus achtereenvolgens 20 35, 38 ett 27 kwh of 26. 38. 34 en 24 kwh. Tegelijkertijd zijn de kookrantsoenen voor alleen wonende personen met in gang van 16 October verhoogd: voo gas van 17 m3 tot 28 m3 en voor elec triciteit van 42,5 kwh tot 70 kwh Per periode van ongeveer 60 dagen. Zakenadvertenties moeten ^wfe gen van te voren vóór 's mid „plder uur aan ons bureau te Den H worden opgegeven. Dringende familieberichten densadvertenties bijv.) kunnen cz dag, maar dan vóór 's morgens worden opgegeven. -..Hverten- Andere advertenties <ru,1"b „aar ties e.d.) worden zo snelmoge 'men. de plaatsruimte 't toelaat, °Pge <jat Wij vestigen er de aandacht jet het kan voorkomen, dat W1J 0 ]tun, altijd aan bovenstaande regf ;rritege- nen houden, aangezien plaats' onS brek een grote moeilijkheid vo« vormt. RADIO WOENSDAG 17 OCTOBB HILVERSUM I. 301 M- 7.01— 7.20 Nieuwsberichten. ter 7.80— 8.00 Ochtendwijding door la Haye. O.S.Gr. 8.01— 8.20 Nieuwsberichten. 8.20- 9.00 Lichte orkestwerken- 10.00—10.45 Muziek bij de art) dioZjeke°^ 10.45—11.15 „De zonnebloem bezoek den 11.15—11.30 Kookpraatje om» p. J. Kers. 12.15-12.30 Joop Walvis, orgeL 12.35—13.00 Joop Walvis, orge 13 00—13.20 Nieuwsberichten. HILVERSUM n. 18.01—18.30 Nieuwsberichten. 18.30—19.00 Sylvestre-trlo. Ko0s 20.01—21.00 Omroeporkest o i' Griend. beUid 0 21.00—21.15 Commentaar op wlnd door den r*1 21.45—22.00 Avondwijding. 22.01—22.15 Nieuwsberichten- fle n 22.15—22.58 Op de vleugelen beer d. be- ifc

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 2