De Wieringermeer herrijst „Kunstmatige prikkeling der sentimenten" De regering oordeelt: De toestand blijft hoogst ernstig Indonesiërs beschikken ook over zware wapens, - Rege ring bezorgd over Engelse traagheid De Kroon aanvaardt ontslag G.G. Verdronken land enopbouw Waarlijk, de regering staat bij niemand achter in bewondering voor de kranige houding van de gehele Britse natie in deze oorlog en zij zal, evenmin als wie ook hier te lande, ooit uit het oog verliezen, dat het die honding is geweest, tezamen met de moed der Britse strijdkrachten, waaraan wij in aanzienlijke mate onze bevrijding danken. Wanneer dan ook in deze verklaring verschil van inzicht tot uiting komt met onze Britse vrienden, dan moet die uiteenlopende visie worden gezien tegen deze achtergrond van grote waardering. Maar dan mogen wij toch opmerken, hoe bedenkelijk het was, dat het voornemen van de bezettende macht om zich te bepalen tot bezetting der kust steden Batavia en Soerabaja (dit laatste is nog steeds niet geschied) gepubliceerd is, waarmede aan het Soekarno-regime practisch onaantastbaarheid in heel de rest van Java voor afzienbare tijd gegarandeerd scheen. Het acute gevaar voor Nederlandse levens heeft de Britten gedwongen deze beperking los te iaten, maar haar kwaad heeft zij gedaan. Bondgenoten stelden teleur. Aldus de minister van Overzese Ge biedsdelen, prof. Logemann in het ex posé, dat hij over de toestand in In donesië gistermiddag voor de Tweede Kamer gegeven heeft. De minister gaf, nadat hij uiteengezet had, om welke redenen wij nog niet gereed konden zijn om onze taak in Indië te hervatten, aan, In welke op zichten de houding van onze Engelse bondgenoten teleurstellend is geweest. Aarzeling bij ontwapenen der Jappen. Het ontwapenen en wegvoeren van de Japanse strijdkrachten was allereerst een taak voor de bondgenootschappelijke oorlogvoering. De minister acht het oen zeer ernstige zaak, dat wij de bondge noten voor die gemeenschappelijke plicht niet gereed hebben gevonden en zelfs niet dan aarzelend bereid. Periode van onzekerheid. Een periode van onzekerheid trad in, toen, nadat het geallieerde front vol doende Noordwaarts was opgeschoven, in de Combined Chiefs of Staff, zonder ons te raadplegen, werd uitgemaakt, wie in dit afgesneden deel van het oorlogs terrein met de opruimingstaak zou wor den belast. Deze periode heeft onze be langen ernstig geschaad. Op de dag van de Japanse capitulatie, 15 Aug., werd beslist, dat de Britten hier het opper bevel zouden voeren. Of troepen óf scheepsruimte, vermoedelijk beide, zijn niet aanstonds in voldoende mate be schikbaar gesteld om de opdracht, het gebied van Japanners te zuiveren, uit te voeren, terwijl het politieke verraad van de Japanners toch dringend een on verwijld optreden vorderde. Niet alleen interne aangelegenheid. Wij kunnen niet aanvaarden, aldus de minister, dat het conflict met de repu bliek Indonesia een interne aangelegen heid is, welke buiten de taak van het geallieerd militair gezag ligt. Langs de koninklijke weg van overleg in wederkerig begrip en waardering zijn wij nóg bereid om het probleem van het Indonesisch nationalisme op te lossen. Wij zouden ten volle in staat geweest *ijn dit probleem in vrede op te lossen, aldus de minister, indien het Japanse Politieke veraad de Javaanse nationalis tische leiders niet verlokt had een blinde weg in te slaan. Te lang gewacht. Tussen 15 Aug. en de aankomst van admiraal Patterson op de rede van Batavia ligt echter een volle maand; vandaar tot de eerste landing van slechts 2000 man troepen nog twee kost bare weken. De opstandelingen-regering Soekarno had dus tijd zich te verster ken, ongeacht Terautsjt's bewering, dat bet Japans militair bestuur gehandhaafd bleef. Van der Plas, die op 16 Sept. aan land gaat, vindt echter gaan Japanse bezet- Bng en de overheidsgebouwen fai ban- den van de Soekarnisten. Batavia is dan vpl Politieke opwinding en onveiligheid. Molestaties enz. waren aan de orde van de dag. Zij, die van oordeel zijn, dat Neder- andse troepenzendingen achterwege be ooorden te blijven, mogen wel beden- en- dat dus reeds toen, aldus de minis- bet gezag over de jeugdige vrij- •onaren uit de hand liep. Soekarno werd getolereerd. Ons wettig gezag gelooft in zijn recht en zijn plicht en het zou die laatste ern stig verzuimen, indien het zich niet van de middelen voorzag tot vestiging van orde en veiligheid. Later heeft de voortgezette agitatie ook in het gebied buiten Batavia een toestand van terreur en onveiligheid ge schapen. Van de aanvang af Is deze delicate situatie niet behandeld zoals wij het zouden hebben gewenst. Er is in berust, dat het Soekarno-bewind bleef voort bestaan. De Ineenstorting van de Japanse dis cipline, en hun gezag heeft op tamelijk grote schaal wapens en zwaar oorlogs tuig (pantserwagens, tanks en vlieg tuigen) in handen der nationalisten doen komen. Op het gehele eiland bulten Batavia zijn de Japanners practisch uit het bestuur en het beheer der verkeers middelen gedrongen. Onze regering heeft de Engelse re gering herhaalde malen op de verant woordelijkheid gewezen, welke zt) zich op hare schouders laadt. Ik mag niet zeggen, aldus de minister, dat de En gelse regering ongevoelig is gebleven voor onze vertogen, maar met bezorgd heid volgen wij niettemin de zeer lang zame voortgang van zaken. Regering wenst contact, maar niet met Soekarno. Van Engelse zijde is er van de aan vang af op aangedrongen, dat wij con tact zouden zoeken met de Indone sische leiders. Wij hebben naar zulke contacten van het allereerste begin af ook uitgezien. Maar praten met Soe karno is even onwaardig als onvrucht baar. Onwaardig, omdat Soekarno zich geïdentificeerd heeft met het Ja panse regime en onvruchtbaar, omdat hij niets minder eist dan volledige on afhankelijkheid. De Nederlandse re gering heeft dan ook tegen de op onzen vertegenwoordiger uitgeoefende aandrang duidelijk haar veto doen klinken. De regering begeert oprecht gewapen de botsingen te voorkomen. Doch het Soekarno-bewind heeft zich letterlijk met geweld tegen vrije samensprekin- gen gekeerd, hoewel de lt. G.-G. Dr. van Mook, die sinds 4 Oct. te Batavia ver toeft, gemachtigd is met de éne genoem de restrictie naar samensprekingen te streven en bij die samensprekingen enige concrete punten van hervorming, die rechtstreeks voortvloeien uit de geest van de radiorede van Dec. '42, te ontwikkelen. Hierna kwam de minister over het verschil van inzicht met den Gouver neur-Generaal te spreken en de rede nen, die dezen er toe bewogen ontslag aan te vragen. Grondslag voor samenwerking in gevaar. De toestand is hoogst ernstig en het beklemmende is, dat hij elk ogenblik door excessen zo zeer verergerd kan worden, dat de grondslag voor ver draagzaamheid en samenwerking tussen Indië's bevolkingsgroepen voor afzien bare tijd kan worden verstoord, gelijk hij thans reeds aanzienlijk is geschokt. Toch gelooft de regering, dat de grond slagen voor Indië's verdere maatschap pelijke en staatkundige ontplooiing dieper liggen dan de laag, die thans door een volstrekt kunstmatige over prikkeling der sentimenten beroerd wordt. Zij laat zich daarom, gelijk de minister-president elders reeds tot uit drukking bracht, niet uit haar koers slaan. DE BERECHTING DER N. S. B.-ERS. (Vervolg van pag. 1.) meer heeft gevonden. Maar bovenal, ten. slotte, waarde lezer en lezeres, bedenkt dit: het lot geeft U een kans en wat een kans! om die ene grote, de aller grootste les te leren van ons gehele leven: echt, heus, werkelijk in te zien dat de haat niet overwonnen kan wor den door de haat. maar door de liefde. Grijp die kans! Zij is de grootste over winning die ooit in de wereld bevochten kan worden: de overwinning op ons zelf, uiteindelijk de enige ware „Sieg- Heil!" Het was onze bedoeling geweest een slotartikel op de beschouwingen van onze abonné's te schrijven. Wij zien daar van af. omdat wij volkomen het artikel van den heer Potjewijd onder schrijven. Wij besluiten hiermee dus de artike lenreeks over de berechting- van de N.S.B.-ers. B. Nadat minister Logemann het regerings standpunt t.a.v. samensprekingen met Indonesische nationalistische leiders be handeld had, zeide hU over het heengaan van den Gouv.-Gen., jhr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer: Niet over aard en maat van de uit eindelijk tot stand te brengen hervormin gen, die nog slechts in algemene zin met den G.-G. in bespreking zyn geweest, loopt het geschil tussen hem en de rege ring, maar over de te bewandelen weg en, ik zou willen zeggen, over de toon van het te voeren staatkundig beleid. De Landvoogd is van mening, dat de hervatting van de normale functies van het wettig gezag niet door samensprekin gen behoort te worden begeleid en dat in geen enkel opzicht vooruit mag worden gelopen op d© vroeger uitgestippelde procedure van de RUksconferentie. De regering is van mening, dat zodanig be leid de diepten niet zou bereiken, waarin geestelijk het huidig conflict zich af speelt en dat zy geen gezag prijs geeft door te handelen als zy zich voorstelt. ZU schroomt ook niet in haar uitspra ken en woordenkeus het Indonesische nationalisme erkenning te geven, waar d© aftredende Landvoogd er eer indach tig op zyn zou, vooralsnog te vermyden een sentiment aan te moedigen, met het oog op de gevaren hiervan: een mogeiyk onevenwichtig uitgroeien in deze bont- geschakeerde maatschappy. De G.-G. heeft in dit principieel ver schil van Inzicht aanleiding gevonden zijn ontslag ahn Hare Majesteit d© Koningin aan te bieden. De regering heeft dit met diep leedwezen vernomen, zy is gemach tigd om mede te delen, dat de Kroon dit ontslag aanvaardt, zy is zich bewust, dat aan Indië hiermede een man ontvalt, wiens persoonlUkheid de grootste eerbied heeft afgedwongen van de gehele wereld en wiens toewyding, bekwaamheid en karakter het land zwaar zal missen. Druk. Dagblad v. Noord-Holland N.V. Vele problemen doen zich voor. Morgen zal het een half jaar geleden zjjn, dat de Duitsers de Wieringer- meerdjjk vernielden en deze polder aan de golven werd prijs gegeven. Van de drie dorpen staan slechts nog de resten overeind. Van de 148 woningen ln Wieringerwerf staat er nog één, de rest is door de golven weggeslagen. Met de andere dorpen is het evenzo gesteld. Van de boerderijen, 512 in totaal, is 85 i 90'/< geheel of grotendeels vernield. 9 Angustns werd met de bemaling begonnen en thans is het water in de polder gedaald tot 1.64 M A.P., zodat door deze bemaling reeds een da ling Is verkregen van 1.26 M. Wanneer geen bijzondere tegenslagen optreden kan de polder vóór Kerstmis droog zijn. Een commissie wederopbouw Wieringermeer. Een gevolg van de daling van de wa terstand is, dat langs de randen, vooral in het Noorden tegen Wieringen, reeds een oppervlakte van 1500 a 2000 H.A. oroog gevallen ls. Daarmede is auto matisch het probleem van de wederop bouw aan de orde gekomen, met talrijke vragen. Ingevolge een besluit van het college van algemene commissarissen voor de wederopbouw van 25 September ls voor de Wieringermeer in het leven geroe pen de z.g. „Commissie Wederopbouw Wieringermeer" (bestaande uit drie per sonen), die haar zetel zal hebben te Me- öemblik. Naast deze comm. zal worden ingesteld een Raad van Advies, bestaan de uit oud-Wieringermeerbewoners, die tot taak zal hebben te adviseren over wederopbouwaangelegenheden van de Wieringermeer. Buiten deze commissie zullen staan de cultuur-technische werken, verbon den aan het weder in cultuur brengen van de gronden. Deze zullen worden uit gevoerd onder leiding van het domein- beheer in de Wieringermeer, dat tn zijn landbouwkundige afdeling over voldoen de outillage, krachten en ervaring be schikt om deze taak utt te voeren. Eén centraal dorp. Bij de wederopbouw van de gebouwen komt allereerst de vraag naar voren of weer de drie dorpen zullen moeten worden opgebouwd. In de laatste tijd gingen nogal stemmen op om over te gaan tot het stichten van één centraal gelegen dorp. Het ligt in de bedoeling deze vraag op korte termijn te doen be studeren door een bekwaam stedebouw- kundige. Uiteraard komt daarbij tevens de algemene indeling van de polder in de vorm van wegen, bruggen, kanalen enz. In het geding, welke indeling, naar verwacht wordt, vrijwel Intact zal zijn Ruim 200 landarbeidersgezinnen waren in de polder gehuisvest, terwijl in de oogst pl.m. 2500 landarbeiders hier hun werk vonden. Met het herstel van de behouden ge bleven boerderijen is reeds begonnen. De verwachting is, dat een 50-tal vóór de winter weer zal kunnen worden be trokken. Wegen en beplantingen. De wegen, welke tot dusver boven wa ter zijn gekomen, zijn vrijwel geheel in orde. Kleine stukken zijn weggespoeld, zoals de opritten bij de bruggen. Met deze herstelwerkzaamheden ls ook be gonnen. De beplantingen, die zich zo voorspoe dig ontwikkelden, hebben veel geleden. Bij het herstel der beplantingen is een grote handicap: het ontbreken van vol doende plantmateriaal. Begonnen zal moeten worden met de aanleg van kwe kerijen. Het Robbenoordsebos is geheel dood. Materialen en arbeidskrachten. De vooruitzichten van de wederop bouw draaien voornamelijk om twee punten, n.1. materialen en arbeidskrach ten. Wat de materialen betreft kost het zeer veel moeite en tijd om op gang te komen Voor de arbeidskrachten is allereerst de onderbrenging nog een grote moeilijkheid. Met het bouwen van gelegenheden tot behoorlijke onderbrenging van mens en dier staat of valt de mogelijkheid om in 1946 de gehele polder in cultuur te bren gen. Den boeren wordt de raad gegeven om het zaaiplan 1946 zo in te richten, aat met een minimaal aantal arbeids krachten kan worden volstaan. In tegenstelling met de mening van velen zal er geen sprake zijn van een volkomen nieuwe uitgifte van de polder. De vroegere pachters heb ben een wettelijk en moreel recht terng te mogen komen op de plaats vanwaar zij verdreven werden.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 3