HELDERSCHE COURANT Attlee legt verklaring af in het Lagerhuis Nederland ontvangt 10.000 voertuigen NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Het Engelse standpunt Engeland voelt zich aan Nederland verplicht De „Van Kinsbergen" naar Indië De SovjetHJnie weigert. Ook kleding, dekens en andere goederen Staat van Beleg in Hongarije afgekondigd. Bijna half millioen stakers in de V.S. ff t weerbericht BONDERDAG 18 OCTOBER HMS. Ie Jaargang Na SM. VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter HOOFDREDACTEURJ. BIJLSMA ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving i 2.60Postabonnementen i 3.00 J Dss H Attlee, de Engelse minister-president, heeft in het Lagerhuis een verklaring afgelegd over de Engelse politiek ten aanzien van Indonesië. Hij zeide, dat de Engelse regering niet wenste onnodig betrokken te worden in het bestuur of de politieke aangelegenheden van niet-Britse gebieden, en dat het haar bedoeling was de Engelse troepen terug te trekken, zodra de omstandig heden dit toelaten. Inmiddels hebben de Engelsen niet alleen sterke morele ver plichtingen jegens hun Nederlandse geallieerden, totdat deze in de gelegenheid zijn om het bestuur te hervatten, maar ook voor het handhaven van wet en orde, noodzakeigk voor het volbrengen van de militaire taak, ontstaan door het einde van de oorlog met Japan, en in het bijzonder voor de veiligheid van verscheidene duizenden Nederlandse onderdanen, die in het binnenland geïnterneerd zijn. Nauw contaot met onze regering. Dit gehele delicate probleem heeft de nauwlettende aandacht van de Engelse regering en er is een zeer nauw contact met de Nederlandse regering en met admiraal Mountbatten over de te nemen maatregelen. Attlee zeide dat na de in eenstorting van Japan Engeland plotse ling voor de taak stond over zeer grote gebieden en in verschillende streken tegelijkertijd de Japanse strijdkrachten te ontwapenen, de geallieerde krijgsge vangenen te bevrijden en hulp te bie den bij de terugkeer tot normale toe standen. De problemen op Java werden bijzon der moeilijk door de door de oorlog beperkte arbeidskracht en scheepsruim- te. Het was daarom noodzakelijk om in eerste instantie in het gehele gebied van het South East Asia Command de verantwoordelijkheid voor het handha ven van de orde op te dragen aan de Japanse strijdkrachten, behalve in be paalde gebieden. Men heeft echter op Java geconstateerd, dat. buiten Batavia het bestuur door de Japannezen groten deels aan de Indonesische onafhanke lijkheidsbeweging is overgelaten. Voorzichtigheid geboden! Attlee zeide, dat terwijl men voorzich tig moet zijn wanneer men zich een beeld wil vormen van deze beweging, men dit eveneens moet zijn bij het op het eerste gezicht aanvaarden van haar eisen. De beweging heeft gedurende twee of drie jaar onder de hoede der Japannezen gestaan en het volk is afge sneden geweest van alle ontwikkeling buiten het land Koningin Wilhelmina heeft inmiddels een zeer vrijzinnige verklaring afgelegd, waarin in ruime mate zelfbestuur wordt beloofd aan alle Nederlandse gebieden overzee. De lui tenant-gouverneur-generaal. die nu ter plaatse aanwezig is, is gemachtigd met de plaatselijke Indonesische leiders te bespreken hoe men zich voorstelt deze beloofde hervormingen op Java toe te passen. Anthonjr Eden. de voormalige minis ter van buitenlandse zaken, vroeg, of Attlee wel wilde bedenken dat de moei lijkheden van de Nederlanders in deze CeMeden voor een zeer groot deel ver oorzaakt zijn door hun eigen gedrag als geallieerden, doordat zij namelijk uii eigener beweging de oorlog verklaard hebben aan de Japannezen. Attlee antwoordde hierop: „De Ne derlandse regering heeft in deze oor log naast Engeland gestaan en zü heeft onvermijdelijk door de oorlogs omstandigheden geleden. Wij zullen ln zéér nauw contact blijven". Reginald Sorensen (Labour): „Mijn politieke vrienden en ik zijn zéér ver ontrust door het feit, dat de Japanne zen en wijzelf schijnbaar ln Indonesië samen werken bij het gebruiken van geweld". Attlee: „Wanneer hij en zijn vrien den dit denken hebben zij een verkeer de indruk". Verkeerd begrepen. Er werd nog een regeringsverklaring over Java afgelegd door Philip Noel Baker, minister van Staat, die in ant woord op een vraag van majoor Guy Lloyr' (Conservatief), die had gevraagd of generaal Christison zich in verbin ding had gesteld met dé Britse 'rege ring voordat hij mededeelde, dat de Engelsen zich niet zouden mengen in de politieke situatie op Java en dat zij de Nederlanders niet weer aan de macht zouden brengen, zeide, dat naar zijn mening de opmerkingen van generaal Christison in de pers zéér verdraaid zijn weergegeven. „U kunt er van verze kerd zijn dat generaal Christison volle dig ingelicht is over de wensen en de bedoelingen van de Engelse regeriog door lord Louis Mountbatten", zeide hij. „De Engelse regering erkent natuurlijk geen ander gezag dan dat van de Ne derlandse regering in alle gebieden on der de souvereiniteit van onze Neder landse geallieerden". Nationale conventie van natio nalisten. De correspondent van de Times seint uit Batavia, dat de nationalisten voor de eerste maal in een nationale con ventie zijn bijeengekomen. 1880 perso nen van Java en Madoera waren aan wezig. Onder enorme belangstelling vertrok van de Parkkade te Rotterdam Hr. Ms. van Kinsbergen naar Indië. Foto: Kramer-P. De Marine Voorlichtingsdienst meldt: H.M. kanonneerboot Van Kinsbergen is op Zondag 14 October ji. naar Neder- lands-Indië vertrokken. Het schip heeft te Rotterdam in reparatie gelegen en onderneemt thans de reis naar het verre Oosten via Engeland, tenelde daar ge heel voor de tropen uitgerust te wor den. H.M. Van Kinsbergen staat onder commando van den kapitein ter zee Nu- boer. Onder de bemanning bevindt zich een belangrijk contingent oorlogsvrij willigers. Het vertrek van H M. Van Kinsbergen viel samen met het flot tielje mijnenvegers, onder escorte van H.M. „Jan van Brakel" uit IJmuiden, zodat op 14 October j.1. een belangrijk deel van de Nederlandse vloot naar de Oost is uitgevaren. H.M. „WILLEM VAN DER ZAAN" IN BATAVIA AANGEKOMEN. De Marine Voorlichtingsdienst meldt: H M. „Willem van der Zaan" is' op 8 October te Batavia aangekomen. De Sovjet-Unie heeft geweigerd het Statuut van de Fao (Food and Agricultu- rai Organisation), welke thans te Quebec vergadert, te ondertekenen. Overigens hebben 25 landen, w.o. Groot- Brittannië, de Ver. Staten, Frankrijk. China, Zuid-Afrika en Indie hun deelne ming door handtekeningen bekrachtigd. Bijna 10.000 buitgemaakte vervoermiddelen van alle soorten zijn door het Hoofdkwartier der C. F. N. overgedragen aan de Nederlandse autoriteiten, aldus bericht de Canadian Public Relation Service. Zeer grote hoeveelheden voorraden en uitrustingsstukken zijn eveneens aan Nederland aangeboden. De lijst van Duitse of door de Duitsers gevorderde goederen, die door de Canadese legerautoriteiten aan Nederland zijn overgedragen, varieert van houten schroeven en smalspoorrails tot auto's en kleding. Met de liquidatie van het eerste Canadese corps kwam de totale voorraad aan Duitse uitrustingen van het Canadese leger in West-Nederland ter beschik king van Nederland. Uit de drie grote depóts in Amsterdam, Den Haag en de Harskamp kwamen grote hoeveelheden van alle mogelijke artikelen, waaronder voorraden burger kleding, die door de Duitsers gestolen waren. Behalve deze drie depóts waren er kleinere voorraden, die in Nederlandse handen overgingen. 3000 dekens vormden slechts een onderdeel van de voorraad in een opslag plaats. Alle voorraden burgerkleding en andere artikelen zijn uit da depóts van het Canadese leger ln Groningen en Enschede ter beschikking gesteld van de Nederlandse bevolking. Omstreeks Juni waren reeds 5427 gevorderde voertuigen aan Nederland overgedragen. Dezer dagen is te 's-Gravenhage het huwelijk voltrokken tussen J. Chr. Bührmann, Adjudant van H. M. de Ko ningin, en mej. L. C. Vermey, waarbij Z. Exc. de Minister van Oorlog J. Meij- nen, als getuige fungeerde. Het bruids paar. Foto: Thuring-P. Radio-Boedapest heeft Dinsdagavond medegedeeld: „De staat van beleg is in Hongarije afgekondigd". Deze mede deling geschiedde zonder commentaar. Later op de avond is evenwel de vol gende toelichting verstrekt: ,,De staat van beleg is afgekondigd, omdat een golf van moorden en berovingen over he| land gaat. Iedere moord of bero ving of poging daartoe zal standrech telijk gestraft worden. Tegen de von nissen volgens dit standrecht kan men niet in beroep gaan. Indien iemand schuldig wordt bevonden, zal hfj bin nen drie uur na doodvonnis terecht worden gesteld". Van Genechten ter dood veroordeeld In zijn gisteren gedane uitspraak in zake het proces Van Genechten, over woog het Bijzonder Gerechtshof, dat verdachte opzettelijk in tijd van oorlog den vijand hulp had verleend en dat yoor hem, die een leidende positie innam, zowel enerzijds als ambtenaar van het Rijk als anderzijds in een landverrader- lijke beweging als de nat.-socialisti sche, de enig passende straf de dood straf was. daar er geen omstandigheden aan het licht waren getreden, die een lichtere straf rechtvaardigen zouden. Het aantal stakers in de Verenigd* Staten is thans opgelopen tot 450.000 man. Slechts 5 k 7000 havenarbeiders te New York zijn weer aan het dfrerk gegaan. OS BRUGGEN OVER DE GROTE RIVIEREN. Blijkens mededeling van de KJf.A.C, stelt het Bruggenbureau van de Rijks waterstaat alles in het werk vóór een eventuele vorstperiode gereed te zijn met de bouw van drie permanente bruggen over de grote rivieren, die ook bij ijsgang kunnen worden gebruikt. De bruggen zullen worden gelegd bij Arnhem, zutfeft en Roermond. WEINIG VERANDERING. Zwaar bewolkt met tijdelijke op klaringen, in de ochtend plaatselijk mist, vooral in het Zuid-Oosten van het land. Overwegend droog, zwakke wind, normale temperatuur.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 5