Dr.Suys over politieke samenwerking De Centrale Keuken verschaft de laatste porties STADSNIEUWS Van Oranjerats tot.... Oranjerats Helderse Volksuniversiteit Burgerlijke Stand. Wieringerwaar* w. Ais je zélf voor de rijke scha mele verdienste van één bord, vèl bord, koolsoep per dag ge- gedurende enige tijd kaartjes hebt verkocht voor de Centrale Keuken, dan besef- je, dat er een etuk zwarte geschiedenis achter Den Helder ligt, dan kun je de liquidatie van de „Keuken" alleen maar toe juichen. Toen op 19 Februari 1941 de Cen trale Keuken in het gebouw Musis Sacrum werd geopend kon men niet weten, dat het méér dan 4'/« jaar zou duren, alvorens dit instituut niet meer nodig zou zijn. Vele mensen beseften toen nog niet, gezien het betrekke lijk lage aantal deelnemers, dat de Keuken ook voor hen nog een der meest belangrijke instellingen zou worden, zij zagen met zekere minachting neer op het volk, dat zich vernederde in pan of emmertje zijn eten te gaan ha len inplaats van het zelf klaar te ma ken. Maar de tijden werden slechter, de oorlog zette zich voort, zonder genade en zonder rustpauze. De Duitsers deden zich langzamerhand kennen als een slag mensen, dat er niet voor terugdeinsde het mensenleven te laten verkommeren in honger, koude en narigheid. En toen kwam er een tijd, dat men gelukkig was, als het koolsoep was en geen bieten water. In die dagen stond iedereen in de rij. en het hinderde niet of het wat langer duurde, als men maar beslag op een portie soep kon leggen: rijk en arm, oud en jong, man en vrouw. Want de Centrale Keuken heeft ons toch iets geleerd: wij zijn uiteindelijk toch allemaal gelijk in die zin, dat wij allen voedsel nodig hebben en dat wij als het moet ook allemaal op bie tenwater kunnen leven gedurende enige tijd. Toen kwam het einde van de oorlog •en daarmede het einde van de verbroe dering, die in de nood was ontstaan: de een vliegt de ander weer in de ha ren, er zijn er alweer genoeg, die hun neuzen voor het Keuken-eten optrek ken. Er zijn dingen uit de oorlog, die wij niet mogen vergeten, tot die dingen behoort ia de eerste plaats: de Centrale Keuken. Want de C. K. hielp or.s uit de ellende, deed ons in leven blijven, deed ons beseffen, dat geld toch niet alles is, deed ons in de rij staan naast de vrouw uit het volk of naast den intellecueel. Wij zouden kunnen vertellen, dat de Centrale Keuken vijf leiders heeft ge had: de heren G. N. M. Becker, A. Verbaan, J. van Vuuren, J. Mutsaers en H. J. Thoolen; wij zouden kunnen vertellen, dat het grootste aantal deel nemers 3892 bedroeg en het kleinste 16; wij zouden kunnen vertellen, dat de kok G. N. Menijn burgemeester Frinking, die een portie kwam proe ven, terecht wees met de woorden, dat de kok proefde en niet de burgemeester, doch dat alles behoort tot de dode fei ten. die de C. K. eerder kwaad dan goed kunnen doen. Neen, de grote ver dienste van de Keuken is hierin gele gen, dat hij ons de gelegenheid gaf, ge dwongen misschien, tot zelfinkeer te komen. Een afscheidsdiner. Om aan de sluiting van de Centrale Keuken toch nog een „officieel" tintje te geven, nodigde men personeel en enkele overheidspersonen uit tot het bijwonen van de laatste keukenmaal tijd. die Dinsdag 16 October in het ge bouw van de C. K. verschaft werd. Evenals de eerste maaltijd werd nu eveneens Oranjerats opgediend, doch daaraantoe voegde men heerlijke blik- jus uit Amerika, terwijl het dessert be stond uit pap, diezelfde pap, waar van de winter zovele gezinnen om juichten als het geschonken werd, .en druiven, zelfs het „potteke bier" ontbrak niet. Het was een vrolijke maaltijd, véél gelach en gescherts en een zéér gezon de eetlust maakte het eenvoudige di ner tot een feest. Als afgevaardigde van het gemeente bestuur nam mr. J. Mulder het woord. In geestige bewoordingen prees hij de maaltijd zéér en maakte zijn compli menten aan de bereiders. Spr. memo reerde de opening van de C. K., waar als eerste porties de Oranjerats in hongerige magen verdween. Aan de hand van getallen schetste mr. Mul der de ups en downs van da Keuken en bracht een en ander in verband met de verslechterde voedselpositie gedu rende het laatste oorlogsjaar. Spreker gaf als zijn mening te ken nen, dat de opening van de C. K. geen feestelijke opening geweest was, doch de sluiting is dat zéér zeker wel, want dat betekent, dat de nood voorbij is. Mr. Mulder tipte de talloze moeilijkhe den aan, waarin de gemeente zich dik wijls bevond om Den Helder „etende" te kunnen houden en meende een woord van dank te moeten richten aan het gemeentebestuur, dat altijd voor de voorraden zorgde. „De Centrale Keu ken in Den Helder is geslaagd geweest, en dat op een wijze, die boven alle lof verheven is". Spr. bracht tevens dank aan den heer H Brinkman, die op serieuze wijze zijn krachten voor de keuken inzette els gem; verificateur, en aan de lei ders en personeel, waarvan dikwijls het onmogelijke moest worden geëist. Namens den burgemeester en het ge hele gemeentebestuur brengt mr. Mul der zijn welgemeende dank over voor de arbeid, die hier tot heil van de ganse burgerij werd verricht. „Hierbij verklaar ik de C. K. voor gesloten De heer H. J. Thoolen, leider van de C. K., dankte mr. Mulder voor de woorden, die hij sprak en welke ge tuigden van de waardering van het ge meentebestuur, doch meent erop te moeten wijzen, dat de arbeid in de Keuken toch heus niet zo vrolijk was, als door mr. Mulder werd voorgesteld. Doch hij voegde hier aantoe, dat van het personeel gezegd kon worden, dat het altijd voor de volle honderd pro cent arbeidde, daarvoor richtte hij aan het gehele personeel zijn oprechte dank. Belangrijk, en door de feiten bevestigd, is de mededeling, dat het gelukt is voor het gehele personeel een andere betrekking te vinden. Spre ker wenste het personeel véél succes én good luek. De heren H. Brinkman, H. A. Boon en G. Reinink werden door spr. bedankt voor het werk, dat zij voor de Centrale Keuken deden. De keuken is niet meer. Het spijt ons niet, maar toch hopen wij, dat de saamhorigheid, de eendracht en de eer bied voor het gewone „Eénpansmaal" zal blijven bestaan, dat men de don kere wintermaanden van '44 en '45 niet zal vergeten, doch daar een les uit zal weten te trekken, de les van samen te lijden, maar dan ook: SAMEN WEER OP TE BOUWEN! Dinsdagavond hield dr. J Suys zijn laatste beschouwing over Politiek en behandelde dit keer de politieke samen werking. Dr. Suys ziet de taak der politieke partijen tweeledig: 1. een krachtige Regering van onderop voor te bereiden, een regering, die een noodzakelijk uit vloeisel moet zijn van de ware demo cratie en 2. de massa op te voeden tot politieke rijpheid. VooraP het tweede punt is door de partijen wel zeer ver waarloosd door het bepropageren van de massa ter verkrijging van een poli tieke overmacht om op die wijze de andere groeperingen hun wil op te leg gen, waardoor de democratie in haar feitelijke wezen verloren gaat. Het is een dringend gebod kracht te zoeken in onszelf, in een ideaal, dat in staat is ons de overheersing van de politiek te doen overwinnen. Politiek is een terrein, waar rnen elkander niet kan ontlopen, zodat ons de keuze overblijft: overheersen en overheerst te worden of samenwerken. Vervolgens spreekt dr. Suys over wat bij „de nieuwe politiek" noemt, een politiek, welke erop gericht zal moeten zijn de nationale eenheid te manifes teren om op die wijze zijn ipvloed bij de opbouw van een internationale een heid uit te oefenen. Het streven naar nationale eenheid zal reeds een oefe ning zijn en voorbereiding voor het streven naar internationale eenheid. In dit verband herinnerde spr. aan zijn vorige lezing, waarin hij uitdrukkelijk sprak over partij-eer en nationale eer. Samenwerking. Het woord „samenwerking" kan ge makkelijk worden misbruikt. De par tijen deden een beroep op samenwerking om een meerderheidsblok te vormen. Samenwerking kan men propageren om te streven naar machtsverovering met uitsluiting van bepaalde groepen, doch Famenwerking kan, en daarvoor moet het woord gebruikt worden, dienen ter vervanging van de overheersing. Daar voor moeten wij een hoog ideaal, een hoog doel bezitten en wel: de doelstel ling om de politiek in de oude zin te boven te komen. In April zullen de verkiezingen wor den gehouden. Het zal dan blijken of wij een stap vooruit of een stap achter uit gemaakt hebben. Op welke basis moeten wij samen werken? Zuiver op politiek gebied, op dat enge, beperkte terrein; de beginse len moeten wij hier buiten beschouwing laten en slechts de noodzaak van sa menwerking doen gelden; reeds de be reidheid tot samenwerking is voldoende om de politiek te boven te komen. Vrijheid, gelijkheid en broeder schap? Kunnen wij de leuze van de Franse Revolutie tot formule nemen? Wij moeten in de gelijkheid, een gelijkheid behalve voor de wet, ook gelijkheid op sociaal terrein zien, en in de broeder schap het samen-op'ossen-van-proble- men. Doch laten wij ervoor waken, dat vrijheid, gelijkheid en broederschap geen frase wordt, geen slagzin, doch het in zijn eenvoudige betekenis zien. Politieke stiefkinderen. Vervolgens maakte dr. Suys enkele losse opmerkingen over de partijen, die men in gedachte meestal uitsluit: de Anti-Revolutionnairen, de Liberalen en de Communisten. Spr. begon met zijn grote waardering uit te spreken voor de A.R., omdat zij In de strijd tegen den bezetter zich op (ie meest principiële wijze heeft ge weerd. De A R. ontwikkelde toen hoofd zakelijk een negatieve kracht; het Is juist daarom geboden de A.R. in de een heid op te nemen, omdat men zijn posi tieve kracht uitstekend zou kunnen ge bruiken. De A.R. moet men in de een heid betrekken tegen zijn neiging om apart te willen blijven in; men moet een dwang op deze partij-groepering uit oefenen om de positief-willende groepen in de A.R. los te maken, waarna de kans bestaat, dat de gehele partij dan meegaat. Hoewel het woord „conserva tief" een betrekkelijke betekenis heeft, kan het conservatief-zijn in de zin van: oog hebben voer traditie, remmend wer ken en waarschuwen tegen de omver werping van het erfgoed der traditie, waarmede deze groep zijn waarde in de nieuwe eenheid vervult. Het Liberale ideaal is verslapt, men is behoudend geworden ter bewaring van het belang. Doch een partij behoort niet te rusten op belangen doch op overtui ging. De Liberalen kunnen in de een heid een belangrijke rol spelen, niet als partij maar als „bemiddelaars". In het teken der democratie was tij dens de oorlog een samengaan met de Communisten mogelijk. In wezen zijn de Communisten nog de enige princi piële, Marxistische partij; doch moeten wij naar het beginsel zien? Dat doen wij bij de R.K. ook niet. Bovendien, wanneer wij de Communisten uitstoten, zullen zij ongetwijfeld een ongeremde politiek van revolutie gaan volgen, ter wijl, als wij hen in onze eenheid op nemen een heilzame crisis mogelijk b'ijft. Wij mogen niet uit het oog ver liezen, dat zij, die de Communisten uit sluiten, meestentijds voorstanders zijn van een Angelsaksisch front in Europa Wij moeten niet op het beginsel letten doch ons afvragen: welke houding nemen jullie in de practijk aan. Een zo breed mogelijke Regering is nodig, waar ook de „stiefkinderen" aan zullen deelnemen. Het is een feit, dat elke richting zich wel kan verenigen met de noodzaak van een geleide eco nomie, A.R. en Liberalen zullen een tegengif vormen tegen teveel „ordening" en bureaucratisering. De Godsvrede heeft bewezen, dat samenwerking mogelijk is, een samen werking op voet van gelijkheid. Het is typisch, dat een Commissie uit de ille galiteit tot overeenstemming kwam in zake Indië, een overeenstemming, waar aan De Waarheid, de Vrijheid, Trouw en Je Maintiendrai hun naam hechtten. Aan deze samenwerking moeten wij vastknopen. Een demoratiseh eenheidsfront. Wat is nodig bij de aanstaande ver kiezingen? 1. Eenheid, zonder daarbij 2. de zelfstandigheid van de partijen Ban te tasten, ze eerder 3. onder zedelijke druk te stellen, die uitgeoefend kan worden door 4. democratische verenigingen, die op zeer brede basis samen wensen te werken. Ppr. lijkt het, dat men bet beste uit kan gaan van de verzetsbeweging, waar in de eenheid in grote mate leefde. Tot de toetreding van zo'n democratische vereniging moet men echter volkomen „zuiver" zijn in die zin, dat men hen slechts opneemt, die blijk hebben ge geven niet hun belang voorop te heb ben gesteld. Met deze verenigingen kan men een dwang in de richting van po litieke vernieuwing uitoefenen op de groeperingen, die zichzelf bulten wensen te sluiten door voor de verkiezingen ge meenschappelijk candidaten te stellen. Deze candidaten moeten 't vertrouwen in brede kring genieten en als partijmensen in de Kamer zich bewust zijn van een brede taak. Zouden wij slechts dit kun nen bereiken, zou het zelfs ten dele ge lukken, dan meent Dr. Suys, dat toch' een belangrijke stap vooruit is gedaan. Dit is een zeer nabije taak, die juist door zijn realiteit kans heeft succes te hebben. Bij de aanstaande verkiezingen moeten wij de oude partijstrijd laten varen om gezamenlijk te komen tot een eenheid op democratische grondslag, die voorbereid kan worden en onder hun druk tot stand gebracht kan worden door democratische verenigingen, waar toe hei initiatief door de verzetsbewe ging genomen wordt. Wij menen, dat de Helderse Volks universiteit met deze actuele en inte ressante voordrachtenreeks over on politieke leven een goed begin heeft ge maakt, en wij drukken de hoop uit, men op deze weg zal voortgaan ter v heffing van het zedelijk peil en óe u bouw van de algemene ontwik* van de Helderse burgerij. Dinsdag 1« October. r C. Ondertrouwd: Ph. Snip en Schneider. M. J. van der Werf Mooij. C. Tibboel. L. W. Vinken en Gehuwd: W. Sangers en E. w. tinga. GE8LAAGD. Bij te Amsterdam gehouden «ai» slaagde voor het examen o ,jnge nograaf, mej. H. Lugtenburg van mevr. L. v. d. Woude-Hs*» PAKJE MET ONDERGOED GEVONDEN. öc De stationschef verzoekt i®. „„et weg den eigenaar van een P gater ondergoed, waaronder panto trein, dag j.1. door een reiziger in Hel- welke om half zes 's avonds in je 8f der aankomt, achtergelaten, te halen aan het station. NOODGEMKENTERA* als De candidatenlijst ziet er„. Boe^' uit: G. Bakker, F. Zoo"- fl. K. de Graal, C. van der H J Koster en P. Visser A*n*

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 6