HELDERSCHE COURANT VIA BELGIË NAAR NEDERLANDS GRONDGEBIED Minister Logemann antwoordt „Doodstraf voor Göring en zijn trawanten" NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Een vergeten sluk Nederland Duizenden landgenoten, die niet van Zuid naar Noord kunnen Het weerberich Begin is er Is dat onze toekomst? Neurenberg eist: VRIJDAG 1» OCTOB'ER 1945. 3e Jaargang Na. 565. VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter HOOFDREDACTEUR J. BIJLSMA ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving t 2.60. Postabonnementen t 3.00 Ten zuiden van de Schelde ligt een stuk grondgebied van duizenden hec tare groot. De bewoners van de kust plaatsen Breskens, Hoofdplaat, Ter- neuzen zien aan de overkant van het brede water, Walcheren of Zuid-Beve land Ze zien het, maar kunnen er niet komer.. Ze zijn Nederlanders, maar Nederland is voor hen gesloten ge bied, behalve dan het stukje waarop ze wonen. En toch zijn er vele hunke rende harten, die eens naar familie zouden willen in N.- of Zuid-Holland, in Gelderland of Limburg. Er zijn dui zenden, die nu eindelijk wel eens uit hun isolement van jaren verlost zou den willen worden en zich vrij bewe gen. waarheen ze willen. Maar dat schijnt niet mogelijk. Velen hebben het gevoel alsof Nederland, Nederland ver geten Is. Velen denken, dat men van de noordkust van de Schelde allcv nog maar interesse heeft voor annexa tie van Duits grondgebied en alsof het Nederlands grondgebied in Zeeuws Vlaanderen, vet en vruchtbaar als de Zeeuwse grond is. hun koud laat. Zeeuws-VlaandTen lijkt een verge ten gebied. Met de~fig Neder!and=e journalisten hebben, we er deze week een bezoek gebracht, maar daarvoor is hé"! wat administratieve rompsslomo hé*! wat administratieve romoslomp min-sterie van buitenaardse raken in Nederland en België ingeschakeld wor den. Daarvoor moest de perschef van het denartemer.t van de wederopbouw van r.oord naar zuid reizen, daarvoor moest de leesle en illegale weg be wandeld word'n. En na een week zwoegen was het mogeliik om noord- Nederlonders naar zuid-Nederland te brc'-oen. Waarvoor dit nodig was? Omdat dit broHe Nederland niet anders dan via België te bereiken is. Van Walcheren noch van Zo'd-Beveland kan men over de K-he'de De pont, die door de oor logshandelingen werd uitgeschakeld vaart een jaar na de bevriiding nog niet en toen de verbind:ng kort gele den van Vlissingen on Breskens her steld zou worden, gebeurde er iets in bet hart van de machine waardoor op hieuw een vertraging intrad en het isolement vco-is.;ar'ifl De enige weg voor de bewoners van Z.-Vlaanderen om naar 't noordelijk of oostelijk Nederlands gebied te komen is Belg-ë. Maar dat gaat niet gemakke lijk, want daarvoor zijn zoveel papie ren nodig en moet een ambtelijk zo lange weg word?n bewandeld, dat leder daarvoor bij voorbaat terug schrikt. Wat dan? Rustig blijven wer ken. werken aan de opbouw van het vernielde gebied, .werken bij dag en werken bij nacht, want dat is nodig om dit, naar het oordeel van een Engels officier zwaarst geteisterde ge bied van West-Europa, te redden. Werken bij maanlicht 5000 ha. van het vruchtbare land is door den vijand onder water gezet, waarvan alléén in w.-Zeeuws-Vlaan- aeren 900 ha. met zout water. In Octo- ber kwam dit gebied, na zware strijd, vrij. Toen stond de oogst nog op het land er die moest binnen en toen kwam de goede geest van dit stoere Zeeuwse volk eerst boven. Er was géén tijd om aan de opbouw van ver nielde huu.en te denken, om herstel lingen aan te brengen. Men huisde in bunkers en werkle. Men werkte als de zon nog niet boven dit rijke land uit rees, men werkte als ze In het westen wegzakte. Men werkte als de maan zich moeizaam in de donkere hemel bewoog, men werkte als Holland rust te Zo herstelde men het land en wie nu door het uitgestrekte gebied rijdt ziet vruchtbaar land, zover het oog reikt. De bietenoogst wordt binnengehaald. Zware Zeeuwse paar den trekken aan de driewielers, die bonkend over de wegen gaan, de graan oogst is binnen, de aardappelen zijn ge rooid. 70 Procïnt van de normale oogst is van het land, op sommige plaatsen honderd procent. Puinhopen Maar als je in de dorpen komt grijnst ae ellende je tegen. Breskens is een puinhoop. IJzendijke, Schoondijke, Oostburg zijn als melaatsen, met ge schonden gelaat. Het historische Sluis, trekpleister voor duizenden vreemde lingen, is een verwoesting geworden en men huist in bunkers, in 'n keuken, die overbleef, in een grote kast. Men slaapt op zoldertjes, waar het hemel water naar binnen sijpelt. En toch.... men versaagt niet, maar hoopt op ar beiders uit het noorden, arbeiders, die willen helpen opbouwen, die er niet tegen opzien om in een land waar geen entspanning is, en geen comfort, hun kracheu in te zetten voor herstel en vernieuwing Ze zijn het waard, die Zeeuwen, waarvoor Holland zo weinig belang stelling toonde dat 60 procent van de gronden in buitenlandse handen kwam en 90 procent van de industrie met vreemd geld wordt gedreven. B. RUSTIG WEER. Koude ochtend, met plaatselijk mist, overdag 'ijdelijk toenemende bewolking, normale temperatuur, zwakke wind. Na de regeringsverklaring over Indo nesië werd er in de Tweede Kamer een langdurig ebat gevoerd. Tot slot be antwoordde Min. Logemann de sprekers. Hij is erkentelijk voor de welwillende wijze, waarop in de kamer de discussie gevoerd is. De regering erkent in geen enkel opzicht het opstandige regiem. Er zijn inderdaad moeilijkheden geweest met de Britse regering, maar spr. legt er de nadruk ap, dat Engeland plotse ling voor een zeer uitgebreide taak stond. Engeland geeft toe, dat het hier een morele taak heeft, maar dat het beperkte middelen bezit, moet as feit worden aanvaard. De uitlatingen, die aan generaal Christison zijn toege schreven, zijn duidelijk gedementeerd. Wat betreft de opleiding in Australië is de zaak zo. dat Australië zich alleen in beginsel gebonden had in verband met de ople'ding. Het land heeft daarbij een reserve gemaakt, die later geldend moest worden. Het betrof hier n.1. ge brek aan middelen. Officiële gegevens over de Japanse troepenmacht in Indië zijn er niet. Geschat wordt, dat op Java nog 35.000 man Japanse troepen zijn, in heel Indië nog ruim 100.000. De eerste bataljons van hier naar Indië zijn reeds varende. De opstandige beweging zal bet hoofd dienen te buigen voor het wettig gezag. Zo enigszins mogelijk zal geen inilitair geweld gebruikt worden, al zal dit ook niet 'tot elke prgs worden vermeden. De landbouwer N. Metselaar is één dezer dagen begonnen met het ploe gen van zijn land in de Wieringer- meer. Hij is de eerste in de Wierln- germeer! De ontwikkeling der oorlogs wapenen. De Amerikaanse stafchef, generaal Arnold, heeft vandaag verklaard, dat nu geleide projectielen met een atoom lading en met een televisie „hoofd" te vervaardigen zijn, en dat de huidige luchtverdediging machteloos tegenover deze wapenen staat. Arnold voorspelde het senaatscomité, dat zich bezig houdt met het overwegen van de vorming /an een stichting voor nationaal w<^ tenschappelijk onderzoek, dat in de toekomstige oorlog atoombommen ge lanceerd zouden worden door vlieg tuigmoederschepen buiten het bereik van het luchtafweergeschut en andere verdedigingsmiddelen. „In dit stadium van ontwikkeling is de enige verdedi ging tegen de atoombom deze op te doen houden voor zij begint", voegde hij daar aan toe. „Ik geloof, dat wij op het ogenblik géén middelen hebben om te voorkomen dat zulk een projec tiel afgeschoten wordt buiten het be reik van het luchtdoelgeschut". STOOTTROEPEN NAAR INOIë. Het vierde bataljon stoottroepen zal a.s. Zaterdag te Weert een afscheids- parade houden en daarna naar Neder- lands-lndië vertrekken. Van haar speciale correspondent te New York troffen we een dezer dagen in de Daily Mail enige nadere inlichtin gen aan over het komende procef tegen ae grote misdadigers te Neurenberg. „De gehele Nazi-partij zal volgens de door de Geallieerden ingediende acte van beschuldiging bjj de rechtspraak tegen de oorlogsmisdadigers veroordeeld «vorden. Tegen Göring en drie en twin tig andere voorname Nazi's, die mede terecht staan, zal de doodstraf worden geëist. UTRECHT HEEFT ZIJN OLIEBOLLEN. Het Entertainment Committee heeft op het Janskerkhof te Utrecht een grote oliebollentent geopend, waar een ieder vrij oliebollen kan eten. De oliebollen moeten in de tent genuttigd worden en er worden niet meer dan 4 oliebollen per persoon verstrekt. De Utrechtenaren laten alch de oliebollen best smaken. Foto: 1 Sticht-P. Volgens ontvangen inlichtingen brand merkt de honderd vellen tellende acte van beschuldiging het dictatorschap van. één partij in een staat als een misdaad tegen het internationale recht, zelfs al vorens dat land een agressieve oorlog tegen een andere natie zou voeren. Als dit beginsel door de rechters van Neu renberg wordt aanvaard, betekent dit dat enig toekomstig internationaal lichaam zoals de organisatie der Ver enigde Naties zou worden gemachtigd om reeds te handelen bij de eerste symptomen van een Hitlergeest. Volgens de New York Post bevat de aanklacht een lange lijst van Nazi-or ganisaties, die als misdadig zouden wor den verklaard, zowel als 24 afzonderlijke beklaagden. Göring wordt er niet alleen van be schuldigd Londen en Rotterdam te heb ben gebombardeerd, maar ook, dat hij in 1933 zijn medewerking verleende aan de oprichting van de Gestapo." Verder vermeldt de lijst van beschul digden o.a.: Hess. von Ribben trap, Ley, Keitel, Kaltenbrunner, hoofd van da S.D., Rosenberg, Frank, Frick. Jub Stretcher, Funk, Schacht, Krupp va Bohlen und Halbach, Dönitz, Rider, Baldur vort Schirach, Fritz Siuckei, Jodl, Börmann, von Papen, Seyss In- quart, Speer, von Neuratb en Hai Fritsche. NIEUWE BRITSE VERSTERKINGEN IN PALESTINA. Aan boord van 't Nederlandse schip „Volendam" zijn nieuwe Britse troepten- versterkingen in Palestina aangekomen. De troepen waren volledig uitgerust en zullen naar legerkampen, over geheel Palestina verspreid, worden over gebracht.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 1