STADSNIEUWS Strafkamp Erfprins „Morphy' Hei loodswezen en onze marine Bandoeng bezet Anna Paulowna. Onbestelbare telegrammen uit de Oost Voor gezinshoofden en alleen- wonenden f 60.» per 14 dagen Nieuw licht in de Belgische Koningskwestie? Schaaknieuws Na de succesvolle wedstrijden welke „Morphy" heeft gehouden, Gong wedstrijd een Simultaan seance, zijn de winterwed- strijden begonnen. De competitie-indeling voor het seizoen 19451946 is als volgt: Hoofdklasse: St. v. Amersfoort, C. J. Bosch, H. Dolstra, K. Geus (oud-kampioen van Den Helder), J. Groeneveld, J. W. Kingma, H. A. Muller, J. Smit, J. Valke nier, A. H. Verschuur. Ie klasse: Th. Adriaanse, J. Beek, J. Bruinsma, P. J. Broos, P. v. Dijk, H. A. Dorre, D. v. Es, J. Egberkts, A. W. de Lan ge, J. v. d. Wijk. Ze klasse: J. v. Amesfoort, Joh. v. Ames- foort, P. M. cïe Beus, J. Geurts, C. de Groot, L. C. Hokke, D. de Lange, M. Quant, G. Slot. 3e klasse: J. v. Apeldoorn, H. A. Boon, J. Coppens, D. Dokter, J. 't Hart—Jansen, C. Heeres, A. C. Leeuw,- H. J. Marinus, K. J. Veenstra. De wedstrijden worden gehouden op Maandagavond 7.30 uur in café De Roskam, Koningstraat. Voor deelname kan men zich alsnog opgeven. „RASBORA" HERREZEN. Ter completering van het Helderse ver enigingsleven is nu eveneens de Vereniging van Helderse Aquariumhouders ,,Rasbora" weder opgericht na jaren van gedwongen rust. CURSUS VOOR FITTERS EN MONTEURS EEN SUCCES. Enige tijd geleden maakten wij melding van de oprichting van een cursus o. 1. v. den heer Van Beers, die ten doel had gas- en waterfitters, alsmede monteurs vak kundig op te leiden. Door de steun en medewerking van het gemeentebestuur, de directie van de gas-, water- en lichtbedrijven en den directeur van de ambachtsschool, den heer Smit, is het mogelijk geworden deze cursus te geven. En het blijkt, dat een en ander groot succes heeft: nadien zijn weer een 13-tal leerlingen tot de cursus toegetreden. Binnenkort zullen de monteurs het ad- spirant-monteur-examen doen, zodat reeds dan resultaten te verwachten zijn. MIDDENSTANDS VERENIGING DEN HELDER. Men schrijft ons: Maandagavond zal er een bijeenkomst Zijn in Café De Roskam, des avonds 8 uur, van de leden van de „Middenstandsvereni ging Den Helder". Alle oud-leden worden verzocht aanwe zig te zijn; ook niet-leden (winkeliers) zijn hartelijk welkom. ZANG-, RECITEER- EN ORKEST VERENIGING „HARMONIE". Deze vereniging is na vijf jaren van ge dwongen rust onder leiding van zijn nieuw benoemden directeur, den heer J. Willems, den bekenden opera-concertzan ger, in 't verenigingsleven teruggekeerd met een zangkoor van ong. 80 leden, waar mee d>e repetities 1 October J.1. zijn be gonnen. Men hoopt tegen half December de eerste uitvoering in dit seizoen voor donateurs en genodigden in Casino te kunnen geven. De vorige dir. was de heer Jac. Bos. Het Amsterdams toneel komt Het Amsterdams Toneel, directie Kees van Dam, gaat een grote tourné maken in het Koorden van ons land. Het stuk, dat Z.J omvoeren is van den bekenden auteur acteur Cor Hermus, en ls getiteld „Een Moeder". De titelrol wordt gespeeld door mevrouw Caroline van Dommelen, die tevens de regie voert. Wij wijzen erop, dat deze actrice, die de 10 reeds is gepasseerd, naar wij vernomen hebben, deze rol op uitstekende en vitale wijze weet te vertolken. Het zal een verademing voor het Hel derse publiek zijn, na alle variété, hoe goed van kwaliteit ook, in de gelegenheid te worden gesteld een goed toneelstuk te zien. Momenteel is het KLM-gebouw op het :>eidseplein te Amsterdam ingericht met xpositiemateriaal van het Comité Onze Marine. Nu doet zich de moeilijkheid voor, dat onder het tentoongestelde materiaal practisch niets bevindt, dat betrekking heeft op het loodswezen. Men zal zich wellicht afvragen, wat Onze Marine met het Loodswezen heeft uit te staan. Laat ons dat rechtzetten. H- Comité Onze Marine stelt zich ten doel niet slechts de oorlogsmarine, doch ver er de koopvaardij, visserij en het 30d /en een grotere populariteit te be- :>r i in Nederland. C and is een staat, die ten zeerste af- bar :i.jk is van de scheepvaart, die daar om richt heeft op een krachtige marine. Dit is s'c"hts één van de doelstellingen, d verkle-rt, waarom er juist voor het Lood.wez - ook belangstelling gewekt m et worden. O e vr r. luidt: Wie is in het bezit ven f"heto todellen, oorkondes, medail le- cd weke in aanmerking komen in h- KLM-rcbouw te worden geëxposeerd, ï.- n behoeft deze voorwerpen slechts tij- dc'ij'v af te staan. Zij, die op dit verzoek en-en in le gaan, doen het beste, zich in verfc'oding te stellen met den heer Van der T eek, Loodswezen, Den Helder, die verdere inlichtingen verstrekt. NEDERLAND HERSTELT ZIJN BRUGGEN. Tientallen bruggen zijn ten offer aan de Duitse „Sprengkommando's" gevallen en moeten voor een normaal functioneren van het binnen landse verkeer hersteld worden. Een der herstelde bruggen wordt in de menie gezet. Foto: Anefo/v. Haren Nomen-P. De minister van Overzeese ge biedsdelen heeft in de Tweede Kamer medegedeeld, dat Bandoeng door Britse troepen bezet is. De 40.000 vrouwen en kinderen zijn in veilig, heid en de voedselpositie is ver zekerd. In Semarang zou ook een Britse afdeling landen. Op Borneo ontwikkelt de toestand zich gunstig. BENOEMD. De heer C. M. J. Sinke. ondrwijzer aan de openb. lagere school I te Anna Paulowna, is benoemd tot onderwijzer aan een openluchtschool te Amsterdam. (Ingezonden). Den Helder, 16 Oct. 1945. Mijnheer de Redacteur, Strafkamp „Erfprins". Het zij mij vergund enkele op- en aanmerkingen te mogen lanceren, naar aanleiding van Uw artikelen, betreffen de „Duitse methoden in het strafkamp „Erfprins". De verschillende voorvallen in het strafkamp, door U aldaar genoemd, hebben wel enige grond van waarheid, doch zijn sterk gekleurd, zo al niet overdreven. Wat gebeurde er bijv. op dat ge wraakte appèl van Donderdagavond 6 September 1945 Men heeft toen In derdaad een half uur gestaan. Later zijn enkele dames als gevolg van opwinding flauw gevallen. Doch het scheen ons toè, dat een en ander meer een demon stratie van die meisjes was tegen de verandering van kampleiding, dan als gevolg van het in de houding staan (flauwvallen werkt onder vrouwen wel eens aanstekelijk). Dat onder deze ook een 4maand zwangere vrouw was, heeft de nieuwe kampleiding beslist niet geweten, an ders had deze vrouw niet op het appèl gestaan. Ook wat betreft het meisje, dat van de trap viel, is de situatie anders, dan in Uw blad wordt voorgesteld. Zij trachtte zich aan een mars over de binnenplaats te onttrekken, liep snel de trap op naar de vrouwenafdeling, viel echter door haar haast van de trap en... liep geen hersenschudding op. gelijk uw blad'vermeldt. Ik geef toe. dat het voor vrouwen enigszins vreemd is en niet mee valt, als zij zich aan militaire discipline moe ten onderwerpen, waar zij dit niet ge wend zijn. Onze vrouwen en moeders staan ech ter wel eens langer voor het distribu tiebureau, zonder flauw te vallen. Dat dit nu iets met Duitse methoden te maken heeft, is mij niet recht duidelijk. De werkelijke Duitse methoden in Buchenwalde en Dachau waren toch even anders. Daar stond men 2437 uur op het appèl. Daar viel men niet flauw, vertelde een slachtoffer mij, anders werd men tot bewustzijn geslagen. Als men wil weten wat Duitse methoden zijn, laat men dan aandachtig luisteren naar de dagelijkse radio-uitzendingen, waar angstige moeders en vrouwen na vraag laten doen, naar hun geliefden. Zij hopen misschien nog, waar niet meer te hopen is. Maar de gevangenen van „Erfprins" keren straks kerngezond en springlevend zonder striemen of ander lichamelijk letsel in de maatschappij terug. Het is absoluut onjuist, dat de bewa kers het recht hebben, eigenmachtig te straffen. Zij hebben slechts het recht schriftelijk rapport uit te brengen om trent de gedragingen der gedetineerden. De commandant berispt of straft dien overeenkomstig. De gevangenen getuigen zelf, dat zo wel de commandant als de verdere kampleiding zeer humaan zijn. En over de bewakers is er, op een enkele uit zondering na, nog geen klacht vernomen. Ook over het eten horen wij nooit klachten. Wat het afnemen van lectuur betreft, dit ta slechts een voorlopige maatregel ter controle geweest. Boeken, welke de Germaanse cultuur verheer lijken, worden bijv. afgevoerd. En nat.- soc. schemerlamplectuur als „Moeder vertel ons van Adolf Hitier", wordt niet geduld. Wat het geval v. d. Wiele be treft, dit heeft in den beginne enige stof doen opwaaien onder het kamppersoneel. En door enige bewakers is derhalve een rapport opgesteld aan de P.O.D. Het onderzoek bleek echter ten gunste van den heer v. d. Wiele te zijn verlopen. Hij werd ten volle gerehabiliteerd. Hier treft dus ook de kampleiding geen schuld. Vertrouwende dat U boven staande regelen in Uw blad zult willen opnemen, teken ik. Hoogachtend, A. VRIES. Bewaker strafkamp „Erfprins". (Men begrijpe ons goed: het is, met onze artikelen, geenszins onze bedoeling geweest om de methoden in de Duitse strafkampen te veranderen in „Marse- pain-manieren", maar voor het Nazigif, waarmee velen ook in ons volk besmet zijn en dat een pest kan worden voor onze maatschappij, te waarschuwen. De heer Vries corrigeert enige ge vallen, doch laat de andere, waaruit juist het sterkst deze geest sprak, onaan geroerd. Wij kunnen, voor de door ons ge wraakte feiten, getuigen oproepen. Mocht een geval echter te sterk gekleurd zijn, dan heeft de commandant van het strafkamp het aan zichzelf te wijten, dat het geval gepubliceerd werd, want wij hebben getracht, zoals wij reeds schre ven, hem van tevoren over genoemde feiten te spreken. Red. Heldersche Crt.) Directeur S. Koning; hoofdredacteur J, Bijlsma; stadsverslaggever Taeko W. de Boer; alg. reportage W. Kok; Sport redacteur J. Bremer. Correspondenten: Breezand-Anna-Paulowna Ph. F. J. de Wilde; Jullanadorp I. J. Gaakeer; Texe W J. Rey, Den Burg. Hoofdcorrespon dentschap; Wleringen: His Wllms, Hippo- 1> tushoef )ruk. Dagblad Noord-Holland N.V. Op onze bureaux ligt ter inzage een lijst van telegrammen, die in Engeland ais onbestelbaar uit Nederland zijn te ruggekeerd. Deze lijst vermeldt naam en adres van de geadresseerden en de ondertekening. De telegrammen zijn afkomstig van Nederlandse krijgsge vangenen, zowel burgers als militai ren, in het Verre Oosten. Degenen, die de huidige adressen kennen van hen, voor wie deze telegrammen be stemd zijn, wordt verzocht zich in ver binding te stellen met de pers- en propagandadienst der P. T, T-, Zeestr. 71a te 's-Gravenhage. De directeur der rijkspostspaarbank brengt ter kennis van het publiek, dat van heden af tot 15 December 1945 voor levensonderhoud gezinshoofden of alleenwonenden 60 per veertien da gen van het tegoed van hun spaar bankboekjes mogen opnemen op een schriftelijke verklaring, over te leggen voor elke uitbetaling, dat aanvrager: a) gezinshoofd of alleenwonend is. b) Niet beschikt over voldoende betaal middelen of tegoed op vrije reke ning, om te voorzien in zijn noodza kelijk levensonderhoud. c) Niet een zelfstandig beroep uitoe fent ais bedoeld in artikel 16 in de beschikking déblokkering 1945 en in de daarop betrekking hebbende uit voeringsbeschikkingen. j d) Niet is ingeschreven aan een Ne derlandse universiteit of hogeschool en de aanvrage niet is geschied ten behoeve van een zodanig persoon. e) Geen of onvoldoende inkomsten uit dienstbetrekking geniet. Overigens gelden de algemene ver gunningen, welke door de Nederlandse bank zijn gemaakt. Voor uitbetaling krachtens deze vergunningen kan men zich tot de kantoren der posterijen wen den. Deze zijn bevoegd zelfstandig op de voor elke vergunning vereiste ver klaring tot uitbetaling over te gaan. Verzoeken tot déblokkering kunnen al leen in behandeling worden genomen, indien een déblokkeringsaanvraag 'n tweevoud volledig ingevuld aan een kantoor der posterijen wordt inge diend, onder overlegging van spaar bankboekje en bewijsstukken. Déblok- keringsaanvragen zijn bij de kantoren der Nederlandse bank verkrijgbaar. De Belgische minister-president van Acker heeft na een bespreking met de leiders van alle partijen en fracties va senaat en het huis van afgevaar digden het volgende communiqué ge publiceerd: „De regering heeft al politieke partijen in het parlement kennis gesteld van een document, de regering ontvangen heeft van AnrV rikaanse autoriteiten. Het docume bevat de minuten opgesteld door Schmidt op 1 November 1941 het onderhoud, dat Hitier en kon' Leopold tevoren te Berchtesgaden g had hadden. De regering heeft, in o eenstemming met de unanieme n''., van de volksvertegenwoordigers, ten de publicatie van het documen te stellen tot het ter kennis is 8eDr van den koning". j,. Reuter voegt hier aan toe, aa Schmidt de meest vertrouwde tolk Hitier was.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 2