Helder kan doorbekeren STADSNIEUWS Een Britse film en Helderse Acrobatiek Kimp Erfprins THUISKOMST SPORT Ook B K.C. in de eerste ronde Ook Helder wint van Texel H R.C. wint verdiend INDELING COMPETITIE NOORD-HOLLAND Tivoli Het is een afwisselend en uitgebreid pro gramma, dat dit maal in de Tivoli-Bios- coop wordt vertoond: wij zien een esca drille Bristol-bommenwerpers in Afrika aan 't werk, maken kennis met een type duikbootjagcr, dat tijdens de oorlog is ontstaan, de korvet, de drie Morali's, Helderse acrobaten, doen ons gedurende enige tijd in spanning verkeren, terwijl een goede film, „Kaarslicht in Algiers", de avond besluit. Kaarslicht tn Algiers heeft tot achtergrond het voorspel van de invasie van de Geallieerde legers in Frans Noord-Airika, waar politieke in trige en spionnage door de moed en cïoor- tassendheid van slechts enkele personen zijn doel, de verijdeling van een belang rijke militair-strategische bespreking tus sen Geallieerde officieren en leden van de Franse verzetsbeweging, mist, waardoor de voorbereidingen voor de invasie ge troffen kunnen worden. Goede montage, spannende passages, mooie opnamen van de Algierse achter buurten tot de Europees aandoende hotels aantoe, laten voldoende ruimte over ter ontwikkeling van het avontuurlijke ver haal van Alan Thurston ontvlucht Brits soldaat, en een Amerikaanse beeldhouw, ster, die door het bizondere aangetrok ken en door haar hart gedreven, besluit, den vlotten soldier te helpen bij zijn gevaarlijk werk. Het spel in de film is goed en overtui gend; vooral het simpel-tragische figuur tje van Yvonne, het ongelukkig verliefde Frarujaisetje, wordt eerlijk vertolkt «m aannemelijk gemaakt. Het is een gelukkige omstandigheid, dat Duitsers in deze film althans in speci fieke momenten Duits blaffen, terwijl het Frans eveneens herhaalde malen wordt gebezigd. Het zijn kleinigheden, die de film verlevendigen, karakters typeren en de soms nogal ingewikkelde Inciden ten verklaren. De regis van deze prima en actuele speelfilm lerust bij George King, terwijl het verhaat* van Dorothy Hope is. De Mora(l's Deze jongens werken uitsluitend voor het Rode Kruis en ook dit keer was het piet anders. Wij durven van hun prestaties gerust zeggen, dat hier nauwelijks nog van ama teursschap gesproken kan worden. Wij wijzen erop, dat men rekening heeft te houden met de Rode Kruiscollecte, die de Morali's na hun optreden houden. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie) Mijnhd r de Redacteur, Wil mij e(.t reactie toestaan op uw arti kel over Ef [prins. Zij moge gemotiveerd rijn door nftn overtuiging, zonder twijfel ook de uwe, dat het publiceren van fei ten over Erf prins alleen zin heeft als dit het werk tit t daar geschieden moet, dus de sfeer, wiarln dit geschiedt, ten goede komt. De deining om Erfprins, waarvan uw artikel de weerslag geeft, is in hoofdzaak ontstaan door de wisseling in de leiding. Daarover slechts het volgende: Zowel naar de reden waarom als naar de wijze waarop hogere instanties deze wisseling hebben doen plaats grijpen dient metter. tijd een onderzoek te worden Ingesteld wanneer de betrokkenen dit wensen. Er zal dan wel het een en ander aan het licht komen, dat herstel behoeft. Wat betreft de periode waarin de heer Van Tol de leiding had, daarin waren, als men op de geest onder de gedetineerden af mag gaan, organisaiie en macht ln goede handen. De commandant besch'kte blijkbaar over die karaktereigenschappen, die special 1 de machtuitoefening bij hem veilig deden zijn. Eén der vrouwen, afge voerd naar Schoorl en daarna ontslagen, Verzekerde wel „kruipend naar Erfprins te hebben willen terugkeren". Dat de heer Rey, impulsief, energiek en jong, de hem aangeboden functie aannam kan men misschien om redenen als bo venbedoeld betreuren, onbegrijpelijk is het niet. Of de macht bij hem veilig xal zijn, m.a.w. of hij beschikt over die com binatie van gestrengheid, zin voor recht vaardigheid en zin voor menselijk erbar men, die daartoe onscheidbaar samen- horen, kan nog nauwelijks beoordeeld worden bij iemand wiens karakter door Zijn Jeugd nog niet geheel gevormd is. In elk geval wordt dit karakter niet beïn vloed ten goede wanneer men met modder naar hem gooit, en als zodanig kan men de onthullingen omtrent zijn werk als Chef van Tractie bij het M G. toch wei kwalificeren. Wanneer een jong mens alle leizen van zijn superieuren moet arran geren en daarbij bemerkt, dat deze niet Uitsluitend dienstreizen maken, dan geldt het oude: „voorbeeld doet volgen". Wij hebben alle op onze wijze een „ver. leden" en het dient niet altijd tot iets goeds, dit op te halen. Het werken onder de gedetineerden in kampen als Erfprins is zeer zwaar. Nog meer dan wij allen, zijn deze lieden uit het lood geslagen. Wat zij nodig hebben is arbeid en heropvoe ding, soms alleen maar arbeid en ver trouwen. Daartoe hebben zij als leiders mensen nodig, die boven alles „mens" zijn. Mijnheer de Redacteur, het ls de zaak van de kampleiding niet alleen maar van geheel ons volk, de tijd van voorarrest voor de gedetineerden zo vruchtbaar mo gelijk te doen zijn. Bedenken wij dan dit: Wantrouwen breekt af, vertrouwen bouwt bp. C. A, EL.INK SCHUURMAN. I Met een zestig kilometervaart dendert de rware truck over de weg van Alkmaar naar Den Helder. Zij waren die morgen al vroeg in het Zuiden vertrokken en hadden in alle grote plaatsen die zij passeerden, echtgenoten en zonen, na een afwezig heid van meer dan vijf jaar, bij hun dierbaren teruggebracht. Wat een lange, lange tijd van hoop en verwachting lag achtererven Vijf jaren van nameloos leed en ellende voor de achtergeblevenen, tfTwijl het voor hen dikwijls een hel was geweest. Nu het einde van de tocht nadert, wordt het B. bang te moede; sedert ruim een jaar heeft hij geen snipper post van zijn familie ontvangen en hij vreest het ergste. 't Zand zijn zij nu gepasseerd en men nadert Den Helder. Grote blokken cement, waarmede de naïeve moffen gedacht hadden de geallieerde tankz tegen te houden, versperren menigmaal de weg, wat hen vaart moet doen minderen en hem steeds ongeduldiger maakt. „Zou er dan nooit een einde komen aan deze, hoe meer hij zijn doel nadert, aangroeiende spanning". Dan eindelijk stormt de truck de Ruyghweg op, nog een paar straten door en, „ja hier, stop..., op nummer zevenentachtig", achreeuwt, nee gilt hij den chauffeur toe. Trillend van ingehouden emotie belt hij aan en wordt opengedaan door een flink uit de kluiten gewassen meisje, dat hij op het eerste moment niet herkent, maar dat hem onder de uitroep, „ha, vader, hem om de hals valt. Dan rent hij de gang door naar de hem zo bekende woonkamer en daar ls Zij. Zij zien elkaar aan en een snik welt op uit zijn borst als zij fluistert, „ben.... je.... dan.... toch.... eindelijk.... teruggekomen." Ook gisteren rolden de verschil lenden ballen weer op de Hel derse velden en ook ditmaat was de medewerking van het weer uitstekend, sodat velen zich weer enige uren aangenaam hebben verpoosd. OVERZICHT. In de morgenuren heeft Helder door een 32-overwinning zich in de 1ste ronde gewerkt van de K. N. V. B.- beker. Texel was ditmaal het slachtoffer, boewei zij zich kranig heeft gehouden. Ondanks de kleine overwinning waren er verschillende Hel der-spelers, die weer geheel in oude vorm waren. Wel waren er enkelen, die niet zo goed speelden, maar daarvoor zijn altijd nog een paar o.i. betere spelers beschik baar. Helder zal zich straks wel reddeai, daarvan zijn wij overtuigd. Oudesluis was. ook in de morgenuren, te gast bij li. R. C. III. Zij zegevierde met 104. De H. R. C.-verdediging was slecht, maar O. schoot ditmaal ook heel goed. Een pittig elftal, dat Oudesluis, met Quant als technicus. In de middag uren speelde Watervogels tegen H. R. C. Had een ieder gedacht dat H. R. C. wel de grootste moeite zou hebben met de zwarten, het resultaat werd anders. Een 4O-overwlnning werd het voor H.R C., hoewel het geruime tijd 10 was ge weest. Overigens was het geen grootse sjrijd. Verschillende voorhoede-spelers van H. R. C. zijn nog veel te bang. De stand is hier nu: 4 S 1 0 7 10— 6 4 2 0 2 4 10— 7 4 2 0 2 4 9—10 4 1 1 2 3 6—10 4 1 0 3 2 8—10 Helder II. R. C. Atlas Watervogels Texel In de andere afdeling wist ook B.K.C. de eerste plaats definitief te bemachti gen. Een keurige 31-overwinning op de derde klasser Schagen wil toch wel iets zeggen. De rust ging in met 00- Etand, waarna Blok handig wist te pro fiteren van een fout van Slikker. Daarna was het van Loon, die op han dige wijze de voorsprong vergrootte tot 20. Door een penalty wist Schagen de achterstand te verkleinen, maar van Loon bracht de stand weer op 31. Succes wist in de Wieringerwaard een zwaar bevochte 32-zege behalen. De ruststand ging in met 10 voor Wierin gerwaard. Deze overwinning mocht echter niet meer baten. De stand is hier nu: B. K. C. 4 3 1 0 7 13— 5 Succes 4 2 2 0 6 106 Schagen 4 1 1 2 3 6—8 Oudesluis 4 1 0 3 2 8—16 W.waard 4 1 0 3 2 911 De competitie. Naar wij vernemen, ligt het in de be doeling om de clubs zo weinig mogelijk te laten reizen en in dat verband is men van plan alle clubs uit ons rayon in een afd. te plaatsen. Dus Helder, H. R. C., Succes, Schagen, D. T. S. en voor de rest enige clubs uit de Zaan. Wij zien daar het nut niet van in, want of men nu naar Schagen moet of naar Haarlem, - -i, - j -iwfci ln de Rotterdamse haven zijn twee Nederlandse vliegdekschepen aange komen, nJ. de motorschepen „Naeona" en „Cadila" van de Nederlands-Indische Tankstoomboot Mij. Oorspronkelijk waren het gewone tankschepen maar werden in 1943 volgens een Engels ontwerp geheel omgebouwd tot vliegdekschepen met een startdek van ruim 100 m. lengte. Tijdens de oorlog hebben deze schepen zeer belangrijke diensten als excortevaartuigen verricht. Het ms Cadila" dat benzine en levensmiddelenpakketten uit de West naar ons land 'bracht, aak de steiger van de B. P. M. Foto. anefO/HOF-P. maar men is even lang van huis. Of wordt er weer met de belangen van onze clubs geen rekening gehouden? Wij geloven niet dat onze clubs daarmede genoegen zullen nemen. Een 32 overwinning. Helder heeft door een 3—2 overwin ning zich verzekerd van een plaats in de eerste bekerronde van de K.N.V.B. Met 3 overwinningen en 1 gelijk spel is er geen twijfel aan, wie de sterkste van de vijf clubs was. Ook ditmaal had Helder het beste van het spel, hoewel vooral het eerste en laatste kwartier Texel zich heel goed weerde. De sympathieke en faire Texel- laars begonnen heel goed en maakte het Boogaard heel lastig. Met wat geluk hadden zij zeer zeker een doelpunt in de eerste periode kunnen maken. Toen Helder zag, dat 't geen gemakklijk par tijtje was en pakte energieker aan en ja, toen werd Texel overspeeld. Dor- lijn opende de score en even later pro fiteerde Vonk van een misverstand, zo dat Helder al betrekkelijk veilig met 20 voor stond. Na de rust was Helder al weer direct sterker, hoewel het nog even duurde voor Dorlijn er 30 van maakte. Helder waande zich zeker van de overwinning en ging salonvoetbal spelen. Bijna kwam dat de witjakken duur te staan, want nadat eerst de 1.buiten 'n fraai tegenpunt had gemaakt, volgde kort hierna de rechtsbinnen met een even mooi schot. Binnen 8 min. was de stand 8—2 geworden Hierbij bleef het zodat de overwinning toch nog hij de sterkste vereniging kwam. Bij Texel blonken uit midhalf, rechtsbinnen en backs. Bij Helder was Himpers er goed ln, terwijl P. Helder geheel uit vorm was. De beste man van het veld was scheidsrechter Augustin. Wij kun nen niet begrijpen, dat deze fluitist niet eens in een hogere klasse komt. HRC heeft kans gezien om de vierde klasser Watervogels met 40 te ver slaan. Het begin was hoopvol, want van beide zijden werd er aardig gespeeld. Langzamerhand echter werd het spel peil minder en toen kwam men verder niet meer boven het normale peil uit. Nu lenen dergelijke derby's zich geens zins voor goed spel en het was dan ook geen wonder dat deze daar geen uit zondering op maakte. De Vries opende de score door in een moeilijke positie nog juist langs den uitgelopen doel man te plaatsen, 01. In de tweede helft was het steeds 'n aanvallende Racing. Zij was nu nog meer dan vóór de rust in de aanval en het was slechts een kwestie van tijd wanneer de voorsprong vergroot 10u worden. Het duurde toch nog vrij lang alvorens Rijkers een doelpunt kon ma ken en zodoende H. pactisch in veilig heid stelde. De motor van H. ging nu weer beter iopen en het was de Vries, die nog tweemaal doelman Clowting liet V1E" een. Rijkers van H. kon ditmaal nie zooveel uit richten. Kuiper is te vee voetbalrot om zich te laten verscna - ken. Heeris was de man uit de voor hoede en hij is ook niet bang. oor® Nieuwstad en Rijkers hebben daar nog al eens last mee. Bij Watervogels ko den wij ditmaal geen uitblinkers v den. Hij liep niet zo gesmeerd als wel eens eerder gezien hebben bij zwartjes. Scheidsrechter de Snayer goed, hij maakte enkele fouten op tenspel. maar dat is niet zo ®r2 „oed ieder geval had hij de wedstrijd - in handen en dat is het belangru bij plaatselijke ontmoetingen. Hockey. Heren le klasse: Fit 2, Fit 3, St btrries 4, T.H.C. '25 III. Hermes_ V.O. I, V.V.V. III en Kraaien "LhC 2e klasse: Fit 4, FA.H.C. S. t J, Alliance 4 en 5. Strawberries en Hermes 3. -„.ooien Dames le klasse: V.V.V. 2- 4 A1" U.V.O. I. Strawberries 4. H.B &- liance 2 en Hermes 2. »niance 2e klasse: Fit 4, V.V.V. 3. A s en 4, Strawberries 5 en 8. u vo 2- i^en In Hockey-Sport, dat ver1 e0 weer voor ey-spori, ,eD het eerst uitkwam»

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 2