HELDERSCHE COURANT Belgische levensstandaard lager dan in Holland De prijs naar beneden! Elf Nederlandse officieren doodgeschoten FRANKRIJK HEEFT ZIJN VASTBERADENHEID HERKREGEN NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Regering tolereert zwarte handel Steden met karakter weerbericht 350.000 DODEN Ossen uit Ierland „Nieuwe overwinning voor democratie" 30 Nov. versnaperingenkaart DINSDAG 83 OCTOBER 1945. Ie Jaargang; Na. *68. VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving 1 2.60, Postabonnementen 1 3.00 België heeft de schijn van de welvaart mee, zo schreven we in ons vorig ar tikel. We kunnen daar rustig aan toe voegen, dat de schijn ook in dit geval bedriegt, want het is voor. den Belgischen arbeider onmogelijk om zich de weelde te veroorloven, van zijn normale in komen, de dingen buiten de bon aan te schaffen, tenzij hij in het zwart doet. En dat zijn er velen. Vooral aan de grens wordt nog veel gesmokkeld en verkocht. Maar wie geen kans ziet zijn normale inkomen, op welke wijze dan ook, te vergroten, voor die is het leven in België een sober leven. De levensstandaard van den Belgi schen arbeider ligt beneden die van zijn Hollandsen collega. De arbeiderswo ningen in Holland zijn dan ook over het geheel genomen royaler van inrich ting dan die van den Belgischen arbei der. En juist die zwarte handel, die door de regering oogluikend wordt toegestaan, maakt de economische positie van het burenland zo zwak. Onze regering heeft dat beter inge zien en heeft radicaler ingegrepen en daarom geloven we ook. dat Hol land zich sneller zal herstellen dan België. Wat heb ik aan een étalage vol goederen, die door de hoge prij- zij onbereikbaar zijn? Zo is het in België. Op een persconferentie, op 't minis terie van wederopbouw, te Brussel, deelde minister Vos ons mee, dat aan tlie zwarte handel toch niet te ontkomen is Onze regering denkt daar gelukkig anders over. Nu moet, ter verontschul diging van onze Zuiderburen gezegd worden, dat de prijzen in de zwarte handel daar nimmer zo schandelijk hoog zijn geweest als in ons land. De boter en vetprijzen zijn hoogstens 26 gulden Ter pond geweest en dat was maar van heel korte duur. De hoogste prijs van het brood was 6 gulden. Men heeft in België in oorlogstijd dus meer sociaal gevoel gekend dan in ons land en dat zal wel de reden zijn. dat men de zwar te handel niet met zo'n onwelwillend oog beziet als in Holland. In België kon ook de gewone burger nog wel zwart kopen, terwijl dat bij ons practisch on mogelijk was. België helpt ons. Er is in België veel begrip voor de Positie, waarin ons land verkeert en er is ook de wil om ons land te helpen, voor zover dat maar enigszins mogelijk 'f Zo deelde minister Vos b.v. mede, dat de glasproductie in België reeds was opgevoerd tot 33 procent van de voor oorlogse capaciteit, terwijl dit percen tage binnen enige maanden nog belang rijk zou stijgen. „De glasindustrie", zo zei de minister, „is een industrie met onbeperkte mogelijkheden. Wanneer er kolen voldoende zijn, dan komt er glas in onbeperkte hoeveelheid". En die kolenproductie in België wordt opge voerd. 40.000 Duitse krijgsgevangenen WISSELENDE BEWOLKING. Aanvankelijk wisselende bewol king. in de loop van de dag toene mende bewolking, met tegen de avond kans op regen. Matige, later toenemende wind tussen Zuidwest en ZlJid, normale temperatuur. werken straks in de Belgische kolen mijnen. Het ziet er dus gunstig uit. Als men nagaat dat België normaal 90 pro cent van zijn glasproductie uitvoert, be grijpt men, dat er straks duizenden vierkante meters over onze grenzen zul len komen. Die belofte deed de minister. Goede vriendschap. Ja, België en Nederland zijn goede buren. Op die vriendschap wees de mi nister Vos nog eens in een toespraak tot de Nederlandse journalisten. België en Nederland, die gelijkelijk hebben gele den onder de Duitse bezetting, die zich even verbeten hebben verzet tegen den tyrannieken onderdrukker, die even hard worstelen om uit de chaos vandaan te komen. België is ongeschondener uit de strijd gekomen. Toch werden nog 500.000 wo ningen beschadigd. Dat was in hoofd zaak in de Ardennen en in Antwerpen, want wie het Belgische land doorreist, zoals wij dat mochten doen op uitnodi ging van het dep. van wederopbouw, die ziet weinig of geen schade. Onaangetast zijn de meeste Belgische steden. Wat zijn ze mooi! Hoeveel royaler en grootser van bouw dan bij ons. Prachtig en ruim de boulevards, machtig de bankgebouwen, de ministe ries en paleizen en stijlvol de kerken. Wij zijn de afd. Voorlichting van" het Dep. van wederopbouw erkentelijk voor het feit, dat men ons een brok Nederland heeft laten zien, dat veraten werd en dat men ons in de gelegenheid heeft ge steld. de kennismaking met België, na zes jaar, te hernieuwen. B. DUITSE BURGERSLACHTOFFERS DER BOMBARDEMENTEN. Minister-President Attlee heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat onge veer 250.000 burgers in Duitsland ge dood zijn door luchtbombardementen tussen October 1940 en Januari 1945. Tussen 1 Februari 1945 en 8 Mei 1945 zijn er nog 100.000 gedood. Het aantal ge wonden in de eerstgenoemde periode bedroeg ongeveer 430.000, aldus Attlee. WERKZAAMHEDEN AAN DE NIEUWE ZENDMAST. Het radiostation van Scheveningen, dat voor de Nederlandse kustvaart van zeer groot belang is en door de Duitsers was opgeblazen, wordt thans weer hersteld. Foto: ANEFO'v. d. HAM-P. Thans staat vast, dat de elf Neder landse officieren die op hun weg naar Bandoeng door de Indonesiërs te Pat jet werden gevangen genomen en op gesloten in de gevangenis van Tiand- joer zijn vermoord. Hun namen zijn bekend en zullen binnenkort worden doorgegeven. Tevens is vast komen te staan dat de negen Nederlanders, die door de Indonesiërs als gijzelaar naar Buitenzorg waren gevoerd, eveneens zijn vermoord. Bevestigd wordt dat de toestanden te Buitenzorg verschrikkelijk waren. In de gevangenis aldaar zijn enige Ame rikanen, een Engelsman, een Tsjech en een Zwitser mishandeld. Het stoomschip „Willem van Oranje" dat thans in een geregelde dienst tus sen Rotterdam en Dublin vaart, wordt Dinsdagavond te Rotterdam verwacht, ditmaal met een lading, die o.m. be staat uit 160 ossen en 600 t*n suiker, welke goederen tot de schenking van Ierland behoren. Ook buiten Frankrijk wordt aan de uitslag der Franse verkiezingen uiter aard grote aandacht besteed. De New-York Times schrijft: Deze verkiezingen betekenen een nieuwe overwinning voor de democratie. Het volk heeft laten weten, dat het zijn lot weer in eigen handen heeft genomen en dat het in staat is zijn moeilijkheden langs democratische weg te regelen. De Londense avondbladen noemen de verkiezingsuitslagen een overwinning voor generaal De Gaulle. De „Evening News" schrijft: Het eerste en meest wel kome feit van deze verkiezingen is de krachtige steun, die het kiezerscorps ge geven heeft aan De Gaulle. Zijn gezag wordt hierdoor aanmerkelijk versterkt. Frankrijk heeft vanaf 1940 veel geleden, maar de resultaten van nu tonen aan, dat het niet tevergeefs heeft geleden en dat het zijn vastberadenheid en doel bewustheid heeft herkregen. De „Star" schrijft: De Gaulle heeft een klinkende overwinning behaald. Waarschijnlijk heeft meer zijn persoonlijkheid dan zijn politiek de stemmen op hem doen uitbrengen. Het succes van zijn partij de Mouvement Republicain Populaire, die men kan noemen de groep van het „katholieke socialisme", moet de communisten wel sterk hebben verrast. DALADIER TOCH GEKOZEN. In tegenstelling tot de berichten, dat oud-premier Daladier verslagen was, wordt thans officieel gemeld, dat hij in het departement Vaucluse, waar hij can- didaat was voor de radicaal-socialistische partij, gekozen ia. De klacht, dat er aan de prijsbeheer- sing nog wel een en ander ontbreekt, is niet ongemotiveerd. Het verschil tus sen lonen en prijzen is nog steeds te groot. Zijn sommige' lonen, in verhou ding tot het peil van vóór de oorlog, met 25 procent gestegen, de prijzen van de meeste artikelen zijn zeker met 50 en méér procenten naar boven gegaan, zodat het leven van den arbeider sterk versoberd is. Dit spreekt op het ogen blik nog niet zo, omdat er nog weinig gekocht kan worden, doch wie het ge luk had om b.v. een of meerdere schoe nenbonnen te bemachtigen, die moest een diepe greep in zijn portemonnaia doen, om deze uitgave te kunnen be talen. Elf twaalf gulden voor een paar kinderschoenen is op het ogenblik de normale prijs, doch er is geen arbeider, die dat van zijn inko men kan betalen en de spaarcenten zijn bij velen op. En zoals het met de schoe nen is, zo is het met de textiel, met het fruit, met de vis. Vis is een belangrijk voedingsmiddel en iedere Nieuwedieper ziet graag een visgerecht op tafel, hetzij dat de schol gebakken of gestoofd is, de wijting gekookt of gerookt, ze is altijd smwe- lijk en gezond. Helaas zijn de visprij- zen echter zó hoog, ddt men moet af zien van geregelde consumptie. Wie 'n gezin van enige omvang heeft, heeft minstens voor 2.50 of 3 gulden vis per maaltijd nodig. En dat wordt te kost baar. Wij_ gunnen onze vissers graag een behoorlijk inkomen. Hun beroep is zwaar en gevaarlijk en het is daarom niet meer dan billijk, dat ze naar ver houding daarvan verdienen. Toch me nen we, dat. zonder aan de verdienste van d ;n visser tekort te doen. de vi3- prijzen belangrijk naar beneden zou den kunnen. Het is immers bekend, dat tal van vissers in enige nachten een bedrag verdienen, waarvoor een arbei der, met een normaal inkomen, een half jaar of langer moet werken. Dat is niet nodig. Bovendien, moet men niet vergeten, dat bü een lagere prijs, de afname gro ter zal worden en daardoor de inkom sten immers naar verhouding weer zullen stijgen. Natuurlijk geldt dit niet alléén voor onze visprijzen. Wij schrèven hierover wat uitvoeriger, omdat we tegenwoor dig dagelijks de vis langs onze straten horen aanprijzen, maar dat geldt even zeer voor de gebruiksgoederen. Wil de regering, dat de ontevredenheid onder de arbeiders afneemt, dan zal zij krach tiger moeten ingrijpen in de prijzen, die ver uitgaan boven de draagkracht van den arbeider. B. 34 November wordt een aanvang j gemaakt met de distributie van ver snaperingen. zo meldt het Vrije Volk. Manl. personen geboren in 1927 of eerder kunnen keuze maken tussen een tabakskaart en een gecombi neerde tabaks-versnaperingenkaart. Vrouwen geboren in 1927 of eerder kunnen kiezen tussen een gecombi neerde tabaks- en versnaperingen- kaart of een volledige versnaperin genkaart, terwijl degenen, geboren na 1927 alleen voor de laatste in aan merking komen.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 1