STADSNIEUWS „EEN MOEDER" WATERSTANDEN „Masscheroen 1941" ACHTER DE STENEN WALLEN VAN DEN HELDER Breezand. Texel. Burgerlijke Stand. Urk. SPORT Het begin van de competitie Competitie-indeling IIIA Hermes-nieuws H.R.C. gaal feest vieren De „Piet Hein" naar de Oost CORRESPONDENTIE Wie helpt? „Een Moeder" Is een toneelspel In 3 bednjven van Cor Hermus. Het brengt ons in een katholiek boerenmilieu en laat ons verschillende moeilijkheden zien, die in het kader van dat gezin op gelost moeten worden. Het vergt uitste kend toneelspel, een dergelijk stuk boeiend te doen zijn. De auteur heeft op gepaste wijze gebruik gemaakt van de hem ter beschikking staande mogelijk heden en heeft er een stuk van gemaakt met goede eigenschappen. In het eerste bedrijf worden we in het gezin Verhoeve, dat de boerenhoeve „De drie eiken" bewoont, binnengeleid, juist als de oude boer op sterven ligt. In de sterfkamer is de familie bijeen; iecfer hunner „ervaart" op zijn eigen wijze het sterven van den boer. Het meest sympathiek is de reactie van den onno- zelen knecht, Domien, die door Pierre Myin zeer goed wordt uitgebeeld. Deze eenvoudige ziel geeft de laatste 250 gulden die hij bezit aan zijn meesteres, ais zij terneer zit,, tobbend over het geen zij zojuist van haar gestorven man vernomen heeft, namelijk dat op de boerderij een enorme schuldenlast drukt; zij heeft haar man beloofd, dit tegen over de kinderen te verzwijgen. Zij neemt zich voor, zolang zij nog te leven heeft te zullen trachten deze financiële debacle te overwinnen. Het tweede bedrijf speelt drie maan den later. De schuldeiser Schepens komt om zijn geld; de boerin weet uitstel te verkrijgen. De kinderen wensen boedel scheiding. Het loopt op ruzie uit tot vrouw Verhoeve allen de deur wijst en tenslotte, de wanhoop ten prooi, al leen achter blijft. In het derde bedrijf komt de pastoor (Alex Frank) ten tonele, die op vader lijke wijze de kwestie „boedelscheiding of niet" tot een oplossing wil brengen. Telkens is het weer de simpele Domien, die meer fijngevoeligheid blijkt te be zitten dan de liefhebbende erfgenamen, die hun egoïsme onder fraaie woorden maskeren. Een probleem van alle tijden wordt aan de orde gesteld: vrouw Ver hoeve gaat twijfelen, of God haar her haald gebed om uitkomst zal verhoren, ja .gan neen. De pastoor wijst er dan op, dat haar houding er niet één is van bid dende deemoed en hartelijk geloof, maar van een dwingend egoïsme, dat God ul timatums gaat stellen en gaat zeggen: als mijn gebed niet verhoord wordt, laat ik mijn geloof varen. De auteur geeft ons de oplossing niet; deze mag ook nau welijks binnen de toch altijd beperkte omvang van een toneelstuk verwacht worden. Tot hun ontsteltenis vernemen de erf genamen, na de boedelscheidingsverkla ring getekend te hebben, dat zij slechts schulden erven. Gelukkig komt echter het lang verwachte wonder, als de onno zele binnenkomt met een stapel hoog- genoteerde aandelen, die de overleden boer indertijd gekocht had, doch waar van niemand wist. De erfgenamen juichen, doch de moeder kan al deze emoties niet verwerken en sterft aan een hartverlam ming. Dan valt het doek. Een dankbaar pu bliek applaudisseert meerdere malen. En deze dank was geenszins misplaatst. Inderdaad stond het gebodene op hoog peil. Zeer veel respect mogen wij heb ben voor de bijna 71-jarige mevr. Van Dommelen, die niet alleen de zware rol van Vrouw Verhoeve te spelen heeft, doch bovendien de regie voert. Zij draagt het gehele stuk door haar gave spel, ge steund door Pierre Myin, die eveneens een zeer belangrijke rol heeft. H. water L. water 23 October 9.10—21.40 3.10—15.35 34 9.50—22.15 3.50—16.05 25 10.40—22.55 4.40—16.50 26 11.25—23.30 5.20—17.20 27 12.10—24.15 6.00—18.00 2* 13.106.45—18.45 NUT8SPAARBANK TE DEN HELDER, In de loop van September werd op spaarbankboekjes ingelegd f 1822 263 45 (vorig Jaar 1 78.264,14) en terugbetaald 2 260 899,66 (v.J. t 117.163,62). Derhalve meer ngelegd dan terugbetaald 1 1.561.363 79 •vorig jaar meer terugbetaald dan inge- egd f 38.899,49) Het aan inleggers verschuldigde kapi- laal, bij de aanvang van 't jaar f 4.379.100 77 bedraagt nu f 7.848.167,43 (f 4.284.307.02). Het aantal in September nieuw uitgege ven boekjes bedraagt 1.554 (32), terwijl werden Ingetrokken 59 (17) boekjes. In "mlo'-p Zijn thans 16.102 (14.541) spaarbank boekjes. Onder de in September nieuw uitgege ven boekjes bevinden zich 3 (11) boekjes voor jonggeborenen (op deze boekjes 1.' de spaarbank een eerste Inleg van Biijkens een advertentie in dit num mer zal e Woensdag 24 October in de Lutherse Kerk in de Weezenstraat een uec'amatorium worden opgevoerd van Er W. A. P. Smit: Masscheroen 1941. De groep Protestantsche jongeren, die hieraan zal medewerken, bestaat, naar wij vernemen, uit leden van de Gere formeerde, Hervormde en Lutherse ge meenten alhier. De declamatie zal worden gesteund en afgewisseld door orgelspel van den heer G. v. d. Kuijl. De inleiding tot het stuk, waarin de duivel God van on rechtvaardigheid beschuldigt, zal wor den gehouden door den heer J. K. Schendelaar, terwijl het Luthers Kerk- kwartet ook enkele toepasselijke liede ren ten gehore zal brengen. Solozang wordt verzorgd door den heer D. Holle- stelle. Een en ander zal nog worden al- gewisseld door gemeentezang. Het belooft een wijdingsvolle avond te worden. De toegang is vrij, terwijl aan het einde van de dienst een collecte zal worden gehouden, waarvan de netto opbrengst ten goede zal komen aan de Stichting 1940—1945. Er zijn nog stadsgedeelten, die dood, morsdood zijnl Want achter de steen hopen langs het Helderse kanaal be staat het enige leven uit ratten, die met hun dikbruine lijven en gladde staarten voor de voeten van den wan delaar wegschieten en spelonken bin nen van de puin-rotspartijen. En in de huizen, afgewisseld door krotwoningen, zitten de bewoners te kniezen en ver wensingen te uiten, omdat hun het le ven ondragelijk word. Een smal pad en dan oe kale brokkelige muur van oud Den Helders puin. Ik ben er eens gaan kijken, en ik heb visioenen gekregen van vunzige Pa- rijte achterbuurten, waar het rampza lig gepeupel hoopt op sociale gerech tigheid of in strijdende partijen „kapi talisme" en „bureaucratie" uitscheldt en met revolutie dreigt. Ik heb ge droomd in een Afrikaans dorpje te lo pen, dat uit de rotsen gehouwen is, waar gesluierde vrouwen in de hete zonnestralen schrijden. Ik heb véél gedroomd, maar boven alles heb ik de Helderse „hor-bewo ners beklaagd en heb ik mij geschaamd dat zoiets in onze stad mogelijk is, dat onze grachten zo verminkt zijn! Maar, de redding zal komen, het is ons enkele weken geleden beloofd, en kort geleden hoorde ik iets fluisteren over „vele werklui, die de steenbar rière zouden verwijderen". Wij zullen bet bopenl BURGERZIN. De heer Jonker, rijwielhersteller al hier. verloor indertijd het was nog wel op de verjaardag van zijn vrouw, een portefeuille met 5350. Er werd nooit meer iets over vernomen. Daar Jonker gedurende de oorlog ieder hielp, zoveel hij kon en tegen normale prij zen, is op initiatief van den heer Peute een commisie gevormd door de heren Olree, Verhoeff, Vorstman, C. Keijzer en S. van Dijk, die zou trachten door middel van intekenlijsten een bedrag bijeen te krijgen voor den gedupeerde. Zo kon den heer Jonker nu 2132.25 overhandigd worden, bijeen gebracht door de burgers. Men kan begrijpen, dat de heer Jonker en zijn vrouw zeer getroffeikswaren door dit mooie blijk van burgerzin. Geboren Paula W., d. van Fr. W. Moerbeek en A. G. Kikkert. Ondertrouwd: Klaas Druif en Maartje Drijver. Getrouwd: Hendrieus F. H. Boeijen en Trijntje van Leeuwen. Klaas Druif en Maartje Drijver. Overleden: Hendrlca M. C. Ver- heijen 9 Jaar. Pieter Verijzer 2 Jaar, Gevonden: een portemonnaie. MEER DAN EEN HALF MILLIOEN VERHANDELD. Aan de gemeentelijke visafslag te Urk is dit jaar al méér dan een half millioan gulden verhandeld geworden. De aanvoer van snoekbaars, baars' en voorn neemt ook in omvang toe. Na Enkhuizen heeft de visafslag te Urk de grootste aanvoer van de afslagen rond de voormalige Zuiderzee. NOODRAAD TE URK. Tot leden voor de gemeenteraad te Urk zijn benoemd: Zes gereformeerden n.1. Jurie Brouwer, T. Buter, D. Gnod- de, G. Kramer, M. Kramer, T. Meun. Drie Chr. gereformeerden n.1. L. Hak- voort, A. Kaptein en Jan Post. Twee Ned. hervormden n.1. Frederik Brou wer en H. H. ten Napel. Voetbal. Hoewel het langer dan ooit heeft ge duurd voordat de competitie van den K.N.V.B. begint, thans is 't dan toch zoo ver. Het Noorden (district 5) heeft de primeur, want hier wordt Zondag 28 October reeds begonnen met de eerste en tweede klassers. Het pro gramma luidt: Eerste klasse A: Achilles—Veendam. Eerste klasse B: Sneek—Heerenveen. Tweede klasse A: MSC—Friesland, DrachtenBlack Boys. Tweede klasse B: WW—Bato, Helpman—Ap- pingedam, Emmer»Zwartemeer, FVV- Hoogezand en MuntendamNoordster. Zondag 4 November begint ook de competitie in de andere districten, be halve In district 3, waar waarschijnlijk 18 November begonnen wordt. Zoo juist bereikt ons de indeling van de derde klasse A. Ze luidt als volgt: D.T.S., Helder, Hollandia, H.R.C., Schagen, Succes. Dit wordt een dubbele competitie. Hieruit blijkt, dat men toch werke lijk voor ons rayon weinig oog heeft gehad. Alle moeilijke verbindingen zijn nu in een afdeling ingedeeld en de Zaan kan het desnoods op de fiets af. Wij verwachten een groot protest van onze clubs, wat ook zeer zeker op zijn plaats zal zijn. r Als ge 's avonds wilt verpozen En ge zoekt gezelligheid. Drinkt dan dat koele „Amste!" Het bier van qualiteit. Dat edele blonde gerste Staat in „de Roskam" voor U klaar. Ge drinkt er ook een borrel. En vindt uw vrienden daar. .J Alkm. Boys I uit Alkmaar. De Alkmaar- ders, die in de tweede klasse spelen, zijn het geweest, die H. R. C. in 1942 oeden degraderen. De wedstrijd was toen nogal rommelig, zodat de aangekondigde wedstrijd nu dubbel prettig aandoet. Marineberichten Een goed begin! Uitslagen van jj. Zondag: Schagen: U. V. O. IHermes II (heren) 0-3. Den Helder: Hermes III—Strawberries IV 5—0. Hermes U (heren) speelde te Schagen een alleszins behoorlijke wedstrijd en slaagde er in een lastige klip te om zeilen. Reeds voor de rust werd U. V. O. vrijwel geheel op eigen helft terugge drongen, maar doelpunten bleven aan vankelijk uit. Na de rust kwam de Hermes-voorhoede echter los en door twee doelpunten van v. Straaten en één van Lagerveld werd de eindstand 30 bereikt. Hermes III (dames) kreeg het gemak kelijker. De Strawberries-dames ver schenen met zeven speelsters, die echter met enkele Hermesdames tot een elftal werden aangevuld. Niettemin bleken zij echter niet tegen de Helderse dames op gewassen, hoewel zij zich tot het einde toe kranig verweerden. Het spel was aan beide zijden echter onvoldoende. De ruststand was 40, terwijl na de rust nog slecht eenmaal gescoord werd. Eindstand 50. De wedstrijd Hermes IIIAlliance IV (heren) kon geen doorgang vinden. Zaterdag, Zondag en Maandag a.s. gaat H. R. C. feest vieren. In Mei j.1. was het n.1. 25 jaar geleden, dat onze populaire voetbalvereniging werd op gericht. Wij hebben er toen een groot artikel aan gewijd, dus heeft het geen zin in herhaling te gaan treden. Feit is, dat toen de omstandigheden nog van dien aard waren, dat er van feest geen sprake kon zijn. Zaterdag a.s. nu vindt er van 35 uur in Casino een receptie plaats. Naar wij vernemen, hebben reeds vele clubs en officials de uitnodi ging aangenomen, zodat het Zaterdag middag weer eens een echt gezellige receptie zal worden in Casino. Des avonds geeft het H. R C. revue-gezel schap onder leiding van Jaap van der Sande een speciale avond voor de ge nodigden. Ook dit behoeft geen verder commentaar. Zondag- en Maandagavond is er een dergelijke avond voor de ieden en donateurs, terwijl er Dinsdag avond een voorstelling is voor belang stellenden tegen populaire prijzen. H. R. C.—Alkm. Boys. Zondagmiddag vindt er een jubileum wedstrijd plaats tussen H. R. C. I en Maandagmiddag om 14 uur is H.M. tor- pedoboot jager „Piet Hein-' vertrokken naar Indonesië. Het schip is met 225 kop pen bemand en staat onder commando vaa luit. ter zee le klasse N. W. Sluy- ter. De Piet Hein was oorspronkelijk een Engels vaartuig van de „Scorpion"- klasse. Het is in October van dit Jaar door de Nederlandse regering overgeno men. Over de reis van Nederland naar Indonesië doet het schip 17 dagen met een gemiddelde snelheid van 50 km. per uur. Het is gewapend met vier 12 cm.- kanonnen, die tevens voor de luchtafweer gebruikt worden. De minister van Marine, J. M. de Booy, heeft de Piet Hein bezocht, waar hij de bemanning inspecteerde. Voor het vertrek heeft de marine com mandant van Amsterdam, kap. ter zee J. van Leeuwen, de bemanning, die voor 70 prt. uit oorlogsvrijwilligers bestaat, toegesproken. Zondag a.s. zal H.M. torpedobootjager „Kortenaer" ook naar Indonesië vertrek ken. Thans wordt de laatste hand gelegd aan de beschildering. H. Ras, Den Helder. Wij sloten de be schouwingen over het onderwerp wat we met de N.S.B.-ers moeten doen. Wij heb. ben deze zaak van verschillende kanten laten belichten en zijn het wel volkomen met U eens, dat, wanneer het grootste deel van ons volk om den brode de kant van de N.S.B. had gekozen, het er voor ons land niet best uitgezien had. De genen, die kozen, dragen daarvoor nu hun gerechte straf.. D. Roerhorst, Den Burg <T.) Wij slo ten hierover de discussie. Wij delen uw standpunt niet, dat de „Moffengrieten" nu maar vrij moeten, omdat ze met onze be vrijders op stap kunnen. Als het daarom ging was het beter ze nog wat vast te houden ter bescherming van deze bevrij ders. Wij hopen echter, dat ze iets in hun afzondering hebben geleerd.. J. Bosselaar, Den Helder. We zijn het met U eens, als U beweert, dat de slopers van onze huizen er wel erg goedkoop af komen en dat je over hun misdaden maar niets meer hoort. Zij waren ook broodja gers in de meest ongunstige zin van het woord, maar het zal wel moeilijk zijn nun „Moffengeld" te achterhalen, want U kunt er van opaan, dat is verdwenen. Het zou goed zijn, ze, voor bescheiden loon, aan de opbouw te laten werken de tijd die ze zich in dienst hebben gesteld van afbraak Zakenman, Den Helder. Op on^eifl kende stukken wordt niet ingegaan, ze worden ook niet geplaatst. Het is n* gelijk, dat U niet wenst, dat uw naai» in de krant komt, maar dan moet v toch in ieder geval bij de redactie kend zijn. W. K., Den Heider. Was het uw ge woonte ook vóór de sanering per giro betalen? Zo Ja, cfan ls het ons niet au lijk, dat daartegen nu bezwaar woroi s maakt, omdat toch alles wat op de g rekening van uw huiseigena. r w°ra'ken geschreven, hij daarover vrij bescni kan. NatiVrlijk is het prettiger voor li om contant geld te hebben en als e uw kant geen overwegend hezwa betaal, om moeilijkheden te verma ;^je Mevr. v. Dijk, Breezand. De ois*- over dit onderwerp ls gesloten. Red. Held. tri INGEZONDEN- Mijnheer de redacteur, mag 0"Afge tekende een paar regels in uw ve dank. lezen blad plaateen? Bij voorbaat - - kan een ou£ "Wie van onze Jutters Jutter van in de 70 helpen aa" maat paar hoge gedragen rijgschoene 43, daar hij niet in staat is slecht weer buiten te lopen of t,e' evangellse samenkomst of naa wji Leger te gaan? Degene, die njnlteefd helpen moet ze maar on®e opzenaen. Bij voorbaat dank. A. G Hanen pad 40, Zaandam.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 2