HELDERSCHE COURANT Honderd millioen gulden schade in de Rotterdamse haven 25 Nov.: 40 cigaretten per week of 100 gram versnaperingen NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Toch bleef twee-derde van de haven intact Jan H. Eekhout uitgesloten Het weerbericht Het gaat goed in de Wieringermeer Westelijk Walcheren afgesloten De eerste tanker met olie Quisling geëxecuteerd? Geen Sovjet-troepen aan de Turkse grens BENOEMING LEON BLUM Wij willen. WOENSDAG 24 OCTOBER 1945. M Jaargang N*. 5G9. VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties II cent per millimeter HOOFDREDACTEUR J. BIJLSMA ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving 2.60, Postabonnementen t 3.00 *4 Doe ti (Van onzen R'damsen correspondent). Tijdens een lunch, welke werd aangebo den aan de vertegenwoordigers der bui tenlandse pers, toen deze een bezoek brachten aan Rotterdam, heeft de directeur van het gemeentelijk havenbedrijf aldaar, ir. N. Th. Koopmans. een overzicht gege ven van de toestand in de haven van Rotterdam, waarbij hij duidelijk liet uit komen, dat er wel is waar veel vernield i3, maar dat het in het buitenland een zeer verkeerd beeld zou wekken, indien men daarop al te zeer de nadruk zou leggen, want er is toch altijd nog twee-derde in tact gebleven en op het ogenblik is het zo, dat nog slechts een kwart van de nog aanwezige capaciteit wordt gebruikt, om de eenvoudige reden, dat er nog niet meer aanbod is. Wat de schade betreft heeft ir. Koomans een globaal cijfer genoemd wat de waarde van het verloren gegane betreft. Uitge drukt in vooroorlogse guldens beloopt die schade f 100.000.000,—! Moet men evenwel snel tot aanschaffing van nieuw materiaal overgaan, dan zal daarvoor wellicht het dubbele bedrag benodigd zijn! Er is al wel enig herstel merkbaar. De ergpte ravages zijn en worden opgeruimd en wat de kademuren betreft is een werkplan opgesteld, volgens hetwelk men in drie jaar tijd tot een volledig her stel van dit ondercfeel hoopt te komen. Op grond van de verderfelijke in vloed, die van hen is uitgegaan, is de Ereraad voor de Letterkunde van oordeel dat de letterkundigen Jan H. Eekhout, Chris de Graaff, mr. J. Huyts, D. Kalma, J. C. Nachenius, Jan van Rheenen, dr. Joh. Theunisz, A. J. H. Wensink (ps George de Sevooy), dienen te worden uitgesloten van publicatie, het mededingen naar prijsvragen, het aan de markt bren gen van herdrukken en ieder ander openbaar optreden op het gebied der letterkunde. JAPANSE ADEL GAAT AFSTAND DOEN VAN...... ZIJN TITELS. Uit welingelichte kringen verneemt ..Agence France Presse", dat de Japanse edellieden zeer binnenkort afstand zullen doen van hun titels. Er is vlooriopig geen sprake van afstand van het uitgebreide grondbezit, dat zich in handen bevindt van deze afstammelingen der machtige feodale baronnen. AFP voegt er aan toe: Blijft over de beantwoording van de vraag, of deze halve maatregel van af schaffing van titels met behoud van het vorrecht van het bezit de gevoelens var. het volk zal bevredigen. l J BUIEN EN WIND. Aanvankelijk nog krachtige aan de kust stormachtige Zuid-Weste lijke wind, later tijdelijk afnemend. Wisselende bewolking, plaatselijk regenbuien, iets koeler. Verder is vooral de capaciteit der werven al veel verbeterd. Van de 16 drijvende dokken waren er op het moment van de Duitse capitulatie nog slechts 3 over. Nu zijn er al weer 8 ter beschikking, w.o. een van 18.000 ton, zodat bijvoorbeeld ook een schip als de „Johan van Oldenbarne- velt" al te Rotterdam is gerepareerd. De buitenlandse persvertegenwoordigers hebben een bezoek gebracht aan de werf Wilton-Feijenoord, waarna zij een rond vaart maakten door de haven. Voorts werd een bezoek gebracht aan de Maastunnel en aan het Museum Boymans, waar de belangstelling natuurlijk zeer uitging naar de Emmaüsgangers", welk schilderij ech ter op het ogenblik veilig in de kelder is opgeborgen. 60 boerderijen droog. In de Wieringermeer is het water 2 M. gezakt. Inmiddels zijn ook enige noodpompen ingeschakeld. In het N.W. van de polder en aan de rand zijn hon derden ha drooggevallen. De schade aan de boerderijen is aanzienlijk. D toestand van het wegennet valt mee. In het Zui delijke deel zal de schade wel groter zijn, daar hier meer water stond. Wanneer het vooropgezette plan ge lukt, zal binnen 5 weken het deel van Walcheren ten W. van het kanaal Vee- reVlissingen, ongeveer 13.500 ha. groot, droog vallen. Dit is een gevolg van het feit, dat thans ook het gat bij Veere is afgesloten. Naar wij vernemen, zal op 23 of 24 October de eerste tanker „San Ubaldo" van de Bataafse Petroleum Maatschappij, de haven van Am- j sterdam binnenlopen met 8000 ton olie. Dit is de eerste tanker die na onze bevrijding kwam binnenlopen. Volgens het blad „Aftenposten" zou Vidkun Quisling, die wegens hoogver raad ter dood veroordeeld werd, in het fort Akershus aan de haven te Oslo geëxecuteerd tjjn. Van dit bericht is nog geen officiële bevestiging ont vangen. Radio Moskou heeft heden een be richt gepubliceerd van het officiële persbureau Tass, waarin de persbe richten, dat Sowjet-troepen groot scheepse manoeuvres uitvoeren langs de Bulgaars-Turkse grens, worden ge dementeerd. Tass is gemachtigd mede te delen, dat dit bericht onjuist en 'n bedenksel zonder enige grond is. De Franse regering heeft Leon Blum benoemd tot voorzitter van de Franse delegatie voor intellectuele samen werking ter conferentie van de ver- nigde volkeren. Hoe is het precies. De ministers van Handel en Nijver heid en van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening delan mede, dat binnenkort tabakskaarten. versnape- ringenkaarten en gecombineerde ta baks- en versnaperingenkaarten zullen worden uitgereikt. Het ligt in de bedoeling met ingang van 25 November a.s. op deze kaarten de volgende rantsoenen ter beschikking te stellen. Op de tabakskaarten twee rantsoenen tabaksartikelen per week. Op de versnaperingenkaarten 138 gram chocolade of suikerwerken per week. Britse tanks en troepen versterkt met Duitse potitie. tuelden dezer dagen een razzia op de Berlijnse zwarte markt en arresteerden meer dan 2000 per sonen. Op de voorgrond een Britse tank. terwijl op de achtergrond Duitse agenten de gearresteerden in bedwang houden. Dit alles speelde zich af op de Tiergarten. ^'ak achter het Rijksdaggebouw. Fo.o A. B. Op de gecombineerde tabaks- en versnaperingenkaart één rantsoen ta baksartikelen en 50 gram chocolade of suikerwerken per week. Men moet er evenwel rekening mede houden, dat deze hoeveelhedan alléén dan verstrekt kunnen worden, wanneer de voorraadpositie van de verschillen de artikelen dit toelaat, terwijl ook tijdelijke afwijkingen daardoor nood zakelijk gemaakt kunnen worden. De nieuwe kaarten zullen op onder staande wijze worden uitgereikt. Mannelijke personan, geboren in 1927 of vroeger kunnen naar keuze een ta- bakskaart, een versnaperingenkaart of een gecombineerde kaart ontvangen. Vrouwelijke personen, geboren in 1927 of vroeger komen in aanmerking voor naar keuze een versnaperingenkaart of en gecombineerde kaart. Kinderen, geboren in 1928 of later kunnen alléén een versnaperingenkaart ontvangen. De mannen hebben dus niet alléén de gelegenheid om te kiezan tussen een volledig tabaksrantsoen en een volle dig versnaperingenrantsoen, doch kun nen ook, indien zij geen der beide ar tikelen geheel willen missen, ean ge combineerde kaart vragen, hetgeen meebrengt, dat zij zowel het halve ta baksrantsoen als het halve versnape ringenrantsoen kunnen verkrijgen. Nog geen volledige keuze. Teneinde ook vrouwen in de gelegen heid te stellen zich tabaksartikelen aan te schaffen kunnen deze, zij het tegen opoffering van de helft van het ver snaperingenrantsoen. hun verlangen dienaangaande bevredigen door zich in het bezit te doen stellen van een ge combineerde tabaks- en versnape ringenkaart. Het is, in verband met de voorraadpositie van tabak thans nog niet mogelijk ook aan de vrouwen de volledige «keuze te laten. Wij reisden dezer dagen met een ambtenaar, die door zijn werk, sedert de bevrijding, véél in het buitenland had verkeerd. Wekelijks zat hij aan de departementen in Brussel en Parijs en had ook contact met het volk. Deze man was dus in staat ean vergelijking te maken tussen het werken voor her stel en wederopbouw in ons land en in andere landen. Hij zei ons: „Het ont roert me dikwijls als ik de ernst zie, waarmee het Nederlandse volk uit de chaos vandaan wil komen". Deze man was een pessimist. Hij zag zulke ontzaggelijke moeilijkheden zo- we' in Nederland, België als in Frank rijk, dat hij er aan twijfelde of de in spanning wel beloond zou worden. Hij voelde ook nog zulke dreigingen hangen boven Europa, dat hij de vrede niet anders kon zien dan als een adem pauze tussen twee oorlogen. Het was een somber beeld, dat hij ophing en er was alle reden om ons te laten de primeren, doch wij hebben ons vast gegrepen aan déze bemoediging, dat ons volk zich wil verheffen uit de ontreddering. Wie met ernst iets wil, bereikt meestal wat hij zich als doel stelt. Een volk, dat bereid is de moeilijkheden te overwinnen waarmee het te worste len heeft, zal slagen, alleen echter wanneer die wil zich niet alleen bij de regering openbaart, maar bij alle volksgenoten, als we dit gesmade woord eens mogen gebruiken. Bij de regering i$ er die wil. Wij hebben daaraan niet te twijfelen. Wij hebben een regering waarvan de leden stuk voor stuk bekwame en harde werkers zijn, die in de afgelopen maanden getoond hebben niet voor de eerste de beste moeilijkheid uit de weg te gaan. Een regering, die het vertrou wen van het overgrote deel van ons volk heeft, en die gezag bezit in het buitenland. En naast onze landsregering zijn er de provinciale en geme antebestuurders. Wij mogen geloven, dat ook zij ver staan voor welk een grote taak zij ge roepen zijn. Meehelpen het volk uit de chaos te brengen in een geordende we reld, een wereld waarin het weer een genoegen kan zijn om te leven. En dit bestuursapparaat heeft de be schikking over een uitgebreid ambte narenkorps, dat op zijn beurt weer be grip moet hebben voor de taak die het heeft in het geheel. Helaas vindt men hier echter nog velen, die onder de ongunstige kwalificatie van den vóóroorlogsen ambtenaar vallen en die nog weinig begrip tonen voor de nood zakelijkheid om bureaucratius voor goed te begraven en met soepelheid en snelheid de zaken af te doen. Er zijn gelukkig ook vele goede uitzonderingen Moeten we het nog hebben over de arbeiders? Zijn er niet duizend an, die zich hebban ingezet voor de opbouw? Natuurlijk, ook hier ziin er nog te veel die weinig begrip hebben van het steentie dat zij hebben bij te dragen tot her„'.-l en vernieuwing en d^e an deren 1'ever de lasten zien torsan. Maar die groeo begint hoe langer hoe kleiner te worden en wij hebben goe de moed. dat de groen ernstige wer kers zich steeds zal uitbreiden. Niemand stelle zich buiten dit pro ces. Onze huisvrouwen van wie een zo grote kracht ten goede uit kan gaan an die de bezieling kunnen geven in de omgeving waarin zijn geplaats' zijn kunnen hier een prachtig - voorbeeld geven. Als ons volk zich zó in zijn geheel :nzet, dan komen we er.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 1