Oude pensioengelden NIEUWE BONNEN Echtpaar de Vlugt ter aarde besteld Landverraders c.s. Zorg voor wintervoorraad Nederlands oud-geïnterneerden naar Australië kunnen uitbetaald worden Weer radiogidsen Aanvragen om déblokkering De taak der kerken De Jeep als oorzaak van echtscheidingen Hongerwinter in Duitsland DE DUITSE VLOOT Wat brengt de Radio Gisterochtend om 12.15 werd het stof felijk overschot van dr. W. M. de Vlugt en dat van Mevr. C. de Vlugt-Flentrop op de Nieuwe Ooster Begraafplaats te Amsterdam definitief in het familiegraf bijgezet. Burgemeester De Boer herinnerde aan het vele dat dr. De Vlugt tijdens zijn 19- jarige ambtsperiode voor Amsterdam ge daan heeft en wees daarbij in het bij zonder op het feit dat onder het bestuur van dr. De Vlugt. Schiphol tot een we- reldvlieghaven werd. Ook de paleis- raadhuiskwestie vond onder het wijs be leid van den burgemeester haar oplos sing. Zo groot was de belangstelling van de Amsterdammers, die hun oud-burge meester de laatste eer kwamen bewijzen, dat het rondom de aula zwart stond van de mensen, die zich door de regen niet lieten verjagen, maar ontroerd stonden te luisteren naar de woorden die binnen gesproken werden en buiten door luid sprekers tot hen kwamen. Uitspraken bijzonder gerechtshof te 's-Gravenhage. Het bijzonder gerechtshof te 's-Gra venhage velde gistermorgen de volgende vonnissen: L. Gellise uit Delft, die zich aan vrijheidsberoving ten gunste van den vijand had schuldig gemaakt, werd tot 5 jaar gevangenisstraf veroordeeld met ontzegging van het actief en passief kiesrecht voor de tijd van het leven en van het recht cassatie aan te tekenen. De eis luidde 8 jaar. J. Wijntjes uit Delft, die in vreem de krijgsdienst was getreden, kreeg zes maanden gevangenisstraf. De advoaat- fiscaal had l'/i jaar geëist. H. S. Visser uit 's-Gravendeel, die den vijand hulp had verleend, zag zich even eens tot 6 maanden gevangenisstraf ver oordeeld met uitsluiting van het recht van cassatie. Geëist was 8 jaar gevange nisstraf. Conform de eis werd H. G. van Woer den uit Delft, omdat hij gedurende de oorlog was toegetreden tot het N. S. K.K., tot 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld met uitsluiting van het recht op cassatie. Tenslotte werd Antje J. Maters uit Leiden tot 5 jaar gevangenisstraf ver oordeeld met ontzegging van het actief *n passief kiesrecht voor de tijd van 10 jaar en van het recht tot het aantekenen van cassatie, omdat zij een zekeren Laman aan den vijand had verraden. De advocaat-fiscaal had 8 jaar geëist. Tenzij bijzondere omstandigheden dit verhinderen, zal met ingang van de vol gende week het rantsoen aardappelen voor personen van 4 jaar af gedurende een aantal weken met 1 kg. worden ver hoogd. Dit wordt gedaan om een kleine wintervoorraad te vormen, waaruit men Putten kan indien sneuw en ijs het ver strekken van het normale aardappel rantsoen tijdelijk onmogelijk zouden ma ken. Als de sneeuw- en ijsperiode voor bij is, zal deze voorraad geleidelijk wor den verrekend door wekelijks 1 kg. op het rantsoen in te houden, tenzij door aanwijzing van een lager rantsoen ge durende de winterperiode deze voorraad reeds geheel of gedeeltelijk is ver rekend. Tweehonderddertig Nederlandse oud- eemterneerden die op de Oranjefontein, ,°n Batavia komend, te Melbourne zijn scarrweerd, zullen voor nerstel van «rachten vier maanden in Australië «ujven op kosten van de Nederlandse d<?f.rmgÉ ZIJ vormen de voorhoede van Bissen tien en vijftienduizend Neder- -p ers OP Java, die na hun bevrijding len ,vat'antl<' zullen doorbrengen Zij zul- %n derdak worden gebracht in hotels karJP *ïi0?8 te Melbourne, Sydney, Pr>s- reeew ela,ds en Perth. De Nederlandse ko«2?8».?orgt voor ge ld en kleding. De fcunw hiervan zijn vermoedelijk twee uuoen pond. aan hJ»61**® tweehonderddertig zijn nu brobertl winkelen in Melbourne om te '*cken 1 M beetje ln <fe kleren te OP WEG NAAR HERSTEL. Te Ridderkerk is de eerste staalfabriek weer begonnen met het gieten van staalstukken voor de Rijkswaterstaat, de Staatsmijnen, spoorwegen enz. Het afsteken van een z.g. staal-charge van vijf ton. Foto. ANEFO/HOF-P. Het min. van financiën deelt mede: De Nederlandse Bank verleent een al gemene vergunning <nr. 28) aan leden van üe bedrijfsgroepen effectenhandel, han delsbanken, landbouwcredietbanken en spaarbanken tot het afgeven van be taalmiddelen ten laste van tegoed op girale rekeningen, voor zover dit niet toereikend is, van tegoed op geblokkeer de rekening, alsmede op geldkaarten van natuurlijke personen die pensioen genie ten en zulks op de volgende voorwaar den: (1) Afgifte der betaalmiddelen mag uitsluitend geschieden voor pensioenbe dragen die vóór 2S September 1945 zijn ontvangen voor een periode die na deze datum eindigt en zulks tot het bedrag dat daarvan op een rekening of een gcld- kaart is gestort en dientengevolge werd geblokkeerd. (2) De gepenslonneerde moet door ver toon van een pensioenacte, of ander daarmede op één lijn te stellen docu ment bewijzen dat hij of zij pensioenge rechtigd is. Het uitbetaalde bedrag moet door het betaalkantoor op de acte of het daarmee overeenkomende stuk worden aangetekend. (3) Het ln deze vergunning bepaalde ten aanzien van geldkaarten geldt niet voor het staatsbedrijf van de posterijen, telegrafie en telefonie. Thans is officieel de goedkeuring ontvangen om weer programmabladen voor de radio-omroep in druk te doen uitkomen. Behalve de organen van de vroegere omroep-verenigingen zal ook verschijnen „Radio Nederland", het of ficieel orgaan van de stichting „Radio- omroep in overgangstijd". De Nederlandse Bank maakt bekend, dat bij aanvragen om deblokkering aan haar geen spaarbankboekes moeten wor den toegezonden. Belanghebbenden moe ten zich met het spaarbankboekje tot de Rijkspostspaarbank wenden. Voor aan vragen van bedragen boven f 500.moe ten zij het tegoed op het aanvraagfor muiier voor deblokkering door de Rijks postspaarbank laten waarmerken en ver volgens het formulier zonder het boekje aan de Nederlandse Bank inzenden. De algemene vergadering van het Franse protestantisme is gisteren bij eengekomen om te luisteren naar den Nederlandsen predikant M. Visser 't Hooft, secretaris-generaal van de oecumenische raad der christelijke kerken, die een verklaring aflegde over de grote oecumenische problemen van na de oorlog. Ds. Visser 't Hooft her- innrde er aan. dat de oecumenische raad zich gedurende den oorlog met belang rijke opdrachten belast heeft, zoals hulp aan de gevangenen. Welke taken 6taan de raad nu te wachten? De Europese en Aziatische kerken de mo gelijkheid verschaffen voor de ker kelijke wederopbouw, en hulpactie ten bate van de hongerlijdende volken op touw te zetten, de kerken er toe te bewegen af te zien van haar particula risme sn toe te treden tot de oecume nische beweging Terwijl hij de hui- Dat Jeep-ritjes ook echtscheidingen kunnen veroorzaken, vertelt de New- Yorker correspondent van de Daily Mail. Het rijden in dit voertuig over oneffen terreinen schijnt de verbin dingen der ruggewervels te bescha digen, met als gevolg een zeer grote emotionaliteit, onbeheerste uitbars tingen en buitengewone geprikkeld heid van het slachtoffer. Voormalige Amerikaanse soldaten en hun vrouwen bevolken daarom ln grote getale de echtscheidingsrech- banken. Maar deze hebben de behan deling der aanvragen uitgesteld tot een onderzoek heeft uitgemaakt of de „Jeep-ruggegraat" werkelijk on geneeslijk Is. ge stand der Duitse kerken aan een onderzoek onderwierp, verklaarde ds. Visser, dat een delegatie van de raad door de Duitse kerken was ontvangen en dat deze een verklaring hadden ge tekend waarin zij erkennen ten dele morel verantwoordelijk te zijn voor de Duitse misdaden. Op deze wijze kunnen de Duitse kerken vertegen woordigd worden in en deelnemen aan de werkzaamheden der oecumenische beweging. Aangedrongen op hulp. Minister-president Attlee heeft gisteren een deputatie onder leiding van Sir Wil- liam Beveridge onvangen, die er op aan dringt dat bepaalde maatregelen geno men zouden worden in verband met het di eigende gevaar van hongerdood en ziekte deze winter, in het bijzonder in Duitsland. Attlee gaf uitdrukking aan zijn medeleven, doch vestigde er de aan dacht op, dat in dit geval niets bereikt kon worden door een eenzijdige actie van de zijde der Engelse regering. De dele gatie drong er onder meer op aan, dat de Engelse regering contact zou zoeken met de Franse, Nederlandse en Belgi sche regeringen om tot een verhoging van de steenkoolproductie te komen, bo vendien voor een voldoende levensmidde lentoewijzing voor mijnwerkers en hun gezinnen, het vervaardigen van rollend materieel en voor het toewijzen van een gedeelte van de productie voor de Duitse huishoudelijke behoeften. De Franse regering stelt op het ogen blik levendig belang ln het vraagstuk van de verdeling van de Duitse vloot. Volgens de beslissing van Potsdam is er een dnemogendheden commissie inge steld,welke tot taak heeft over het lot van die vloot te beslissen. De Franse regering had reeds stappen gedaan om bij de verdeling van de vloot gehoord te worden toen zij uit de pers vernam, dat de geallieerden de bedoeling hadden de vernietiging van de Duitse schepen voort te zetten. De Franse regering heeft hef tig geprotesteerd, doch tot op heden zon der resulaat. De Amerikaanse regering heeft echter medegedeeld de vernietiging van de vloot voorshands uit te stellen D© Duitse oorlogsvloot bestaat uit 140.000 ton gevechtsschepen en 90.000 ton hulpschepen. Daaronder zijn 2 kruisers en 111 onderzeeërs. Frankrijk vraagt in totaal 30.000 ton. Druk: Dagblad v. Noord-Holland N.V. voor de eerste helft van de 12e periode 1946 (28 October tjn. 10 November '45) Bonkaarten KA, KB, KC 512 100 t.m. 106 800 gram brood. 107 200 gram Bloem. 108: 125 gram biscuits. 109 400 gram suiker. ,110 200 gram koffie. 111: 125 gram boter. 112 250 gram margarine. 113: 100 gram vet. 114 200 gram kaas. 115: 150 gram vlees. 116, 117: 2 kg. aardappelen. B 01, B 02 400 gram brood. B 03, C 03: 1 ei. B 04: 1 kg. aardappelen. A 05: 2 liter melk. B 05, C 05: 3'lt liter melk. Bonkaarten KD, KE 512. 200, 201: 800 gram brood. 202 200 gram bloem. 203 250 gram rijst of kindermeel. 204: 125 gram biscuits. 205 500 gram suiker. 206 250 gram boter. 207: 125 gram margarine. 208: 200 gram kaas. 209: 1 ei. 210: 6 liter melk. 211:' 150 gram vlees. 212: 1 kg. aardappelen. D 01, D 02: 400 gram brood. E 01: 250 gram rijst of kindermeel. Tabakskaarten Q 413 03: 2 rantsoe nen tabaksartikelen (geen import-siga retten). De bonnen voor vlees, melk en aard appelen zijn geldig tot en met Zaterdag 3 November as. Zoals uit bovenstaande lijst blijkt, ont vangen personen van 4 jaar en ouder 1 kg aardappelen per week méér dan tot duverre. Dit zal gedurende enige weken achtereen plaats vinden. De extra-hoe- veelheid van één kilogram per persoon is bestemd om een voorraad te vormen. Op de bonnen 114 en 208 zal 100 gram Amerikaanse kaas en 100 gram Holland se kaas worden geleverd. Op de broodbonnen kan men Engelse biscuits betrekken, voor zover de de taillist of bakker deze nog voorradig heeft. Op een bon. welke recht geeft op 400 gram brood, is voortaan 400 gram Engelse biscuits verkrijgbaar. Op de bonnen 108 en 204 wordt binnenlandse biscuit verstrekt, waarvan de distribu tie onlangs is aangekondigd. Voor de week van 4 t.m. 10 Novem ber a.s. zullen nog bonnen worden aan gewezen voor vlees, melk, aardappelen, bloem, zout, jam. peulvruchten en huis houdzeep. ZATERDAG 27 OCTOBER 1345. HILVERSUM I, 301 M.: 7.017.20 Nieuwsber. en progr.-overzicht. 7.508.— Ochtendwijding. Rector G. J. Braakhüys van cfe St. Lud- gerus Kweekschool. 8.018.20 Nieuwsber. en progr.-overzieht. 10.0010.45 Muziek bij de arbeid. 10.4511.15 „De Zonnebloem", Radio-zie kenbezoek. 11.15—11.30 Kookpraatje door den heer P. J. Kers. 11.45—12.— Krijgsgevangenen ln Indië. 12.1513.„Hutsch" (Leslie Hutchinson zingt en begeleidt zichzelf op de piano). 13.00—13.20 Nieuwsber. en progr.-overzieht. 13.2014.Orgelconcert door Bernard Drukker. Intermezzo: Nelson Eddy, bariton. 14.0014.30 Lecuona Cuban Boys en Lu- cienne Boyer. 14.30—14.45 Iets uit de geschiedenis van Canada door H. v. d. Mander. 15.1515.45 Concert door Grace Moore en Tito Chipa. 10.00—16.45 Pre Arte Kwartet, Onnou, le viool, Halleux, 2e viool, Pre- vost, altviool, Maas cello. 18.30—18.45 Rijk over zee. De heer A. van Dijck, oud-inspecteur b. h. in lands-onderwijs over: Maleisch ln Indië. 19.3020.Recital, Cor van Boven, piano. 20.01—20.15 Nederland herrijst. Lichtbaken van pater Henri de Greeve. 20.30—21.30 Bonte avond. 21.30—21.45 Sportpraatje door den heer - Chris Geudeker. 21.4522.15 Omroeporkest HILVERSUM II, 415 M.: 14.00—14.20 Programma-overzicht. Tuinbrouwpr. S. S. Lantinga. 14.20—14.45 Ira Maas Geesteranus, so praan en Johan Patist, piano. 15.00—15.15 Concert door twee violen en piano. 16.30—17.Cantabile-septet. 17 00—17.30 Kinderhoorspel „De kleine zee meermin", naar het sprookje van Hans Andersen 17 30—18.— Kinderkoor. 20 1520.45 Hoorspel ,.De Schim", regie s. de Vries Jr. 20.4521.Zaterdagavond thuis. 21.4522— Avondwijding. Ds. J. Zuurdeeg. 22.01—22.15 Nieuwsber en post scriptum.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 3