HELDERSCHE COURANT De grondslagen van het nieuwe Nederlandse leger De kerken roepen op tot bezinning NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Algemene Opleidingstijd een j'aar? dienstplicht Indonesië Weerbericht Nieuwe impasse bij de besprekingen 10 000 balen ruwe katoen Geen onrecht of willekeur MAANDAG 29 OCTOBER 1945, 3e Jaargang No. 573. VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter HOOFDREDACTEUR J. BIJLSMA ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving i 2.60, Postabonnementen t 3.00 Een onderhoud met luitenant- generaal mr. M. J. Kruis. Het allereerste en voornaamste prin cipe van het Nederlandse leger in de toekomst aldus de generaal Kruis in een interview met enige journalisten zal zijn, dat het een werkelijk volksleger is. De tijd, dat ,,The man in the street" min of meer vijandig tegenover het leger stond moet definitief voor zijn. Indien de middelen ons toelaten slechts een leger van 100.000 man op de been te houden, dienen wij geen leger van 300 000 man te willen hebben. Wat voor de soldaten gebruikt wordt moet goed zijn. Geen geïmproviseer en geen artil lerie, welke in musea thuis hoort, zoals dit in 1939 is voorgekomen. Het is vol komen onverantwoordelijk soldaten in de strijd te brengen, wanneer zij niet over voldoende moderne strijdmiddelen beschikken. Ik zal daartoe nimmer mijn medewerking verlenen aldus ver zekerde generaal Kruis. Ook de vorming van het kader, In het bijzonder het officierskader, zal beter moeten zijn. Men zal geen offi cier meer worden terwille van de diploma's, doch iedereen zal van on der af aan in de troep beginnen en diegenen, die blijk geven over de nodige capaciteiten te beschikken, zullen de gelegenheid hebben op te klimmen. Het lotingssysteem wordt afgeschaft. Ook het lotingssysteem hoort in het nieuwe Nederlandse leger niet langer thuis. Iedereen zal, tenzij hij lichamelijk ongeschikt is, tot soldaat worden opge leid. Deze opleidingstijd zal waarschijn lijk wel op een jaar moeten worden gesteld. Een jong leger. Met nadruk bracht generaal Kruis naar voren dat het nieuwe Nederlandse leger een jong leger zal moeten zijn, ook Wat het kader betreft. Een gevolg hier van is dus, dat ook de promotiekansen zullen moeten verbeteren. Geen neutraliteitspolitiek meer. Sprekende over de organisatie en be wapening van 't leger in de toekomst zeide generaal Kruis, dat de historisch gegroeide neutraliteitspolitiek van ons land geheel van de kaart is verdwenen. In de toekomst zal de organisatie en be wapening van ons leger overeen moeten stemmen met die van onze bondge noten. Het zal dus een leger moeten zijn dat overal ter wereld gebruikt zal kunnen worden. Het gesprek kwam hierdoor op de atoombom. ,,Na iedere oorlog hadden zich strijdmiddelen ontwikkeld, welke de meening deden postvatten, dat een nieuwe oorlog niet mogelijk was. Na 1918 was het gas, thans is het de atoom bom. Het merkwaardige is evenwel, dat in de laatste oorlog, niettegenstaande beide partijen volledig tot de gasoorlog waren uitgerust, gifgas op de fronten WEINIG VERANDERING. Meest zwaar bewolkt met plaatse lijk enige regen, vooral in het Z.W. van het land. Matige, tijdelijk krach tige Z.O. wind. Normale temperatuur. niet is gebruikt. Ook tegen de atoom- bos zullen ongetwijfeld doeltreffende af weermiddelen worden gevonden en daarom zal het zeer de vraag zijn, of dit wapen bij een eventuele oorlog nog een zelfde waarde zal bezitten als thans". De jeugdtraining. Wil Nederland over een goed leger kunnen beschikken, dan zal het moeten zorgen voor een gezonde jeugd. Hierin ligt een taak opgesloten voor het minis terie van onderwijs en de diverse jeugd verenigingen, die er in belangrijke mate toe kunnen bijdragen, dat de jongeman, die op negentienjarige leeftijd onder de wapenen komt, geen stijve hark is. Dit behoeft zeker niet te ontaarden in de Duitse methoden. De Engelsen hebben met het instellen van de Army Cadet Corps een uitstekend voorbeeld gegeven. Het vrouwelijke hulp-corps. De invoering van het vrouwelijke ele ment in het leger kan belangrijke voor delen afwerpen, mits dit op verstandige wijze geschiedt. Er zijn tal van functies in een modern leger, welke veel beter kunnen worden vervuld door vrouwen dan door mannen, b.v. het verrichten van administratief werk, het bedienen van telefoon en telegraaf, de decoderen van telegrammen en "het doen van huis houdelijke arbeid. Het inschakelen van vrouwen levert een besparing van het aantal beschik bare mannen op, hetgeen onder be paalde omstandigheden van het grootste belang kan zijn, en waarmede in vredes tijd reeds rekening dient te worden ge houden. Generaal Kruis is dan ook een voor stander van beperkte inschakeling van vrouwen en meisjes in het leger. NIEUWE DIRECTEUR NE IX SPOORWEGEN. Naar het „Vrije Volk" verneemt zou het in de bedoeling liggen ir. F. A. den Hollander in de nabije toekomst te benoemen tot directeur der Neder landse Spoorwegen. Hij zou dan de functie gaan vervullen van president directeur. De republikeinen creëren zelf een nieuwe impasse, doordat zij de aan staande informele besprekingen tussen dr. van Mook, generaal Christison en henzelf op de lange baan proberen te schuiven. Hatta verklaarde tegenover Robert Kiek, dat de republikeinen wachten op het antwoord van Neder- land op de verklaringen van den „mi nister van voorlichting". Los van deze vreemde en hoogst ondiplomatieke berde'wijze zijn neutrale beoordeelaars van oordeel dat de tegenwoordige ;e- pubiikeinse houding „betreurenswaar dig" is daar er weinig reden voor de republikeinen is om nu weer een im passe te veroorzaken. De Nederlanders hebben al laten blijk en dat zij er de voorkeur aan geven de besprekingen zoo spoedig mogelijk te beginnen Het schijnt dat de republikeinen tijd willen winnen. NOG VERSPREIDE ONLUSTEN JAVA. OP In Bandoeng. Soerabaja en Sema- rang komen nog enkele op zich zelf staande onlusten voor. Uit Semarang In de haven te Enschede liggen 24 schepen, geladen met 10.000 balen ruwe katoen, welke bestemd zijn voor de textielindustrie te Enschede. Een gedeelte van een partij ruwe katoen, welke onlangs door Engelse vrachtauto's is aangevoerd, is door de katoenspinnerij Bamshoeve tot garen gesponnen en per versierde trailer naar Helmond gezonden. arriveerden 740 Japannezen te Batavia die in een speciaal gebied zullen wor den ondergebracht. De internerings kampen te Soekaboemi zijn nu voor een deel onder Britsche bewaking. Hoewel de kampen ook daar overvol zaten, wordt de situatie beschreven als „niet al te slecht". Het aan land zet ten van troepen te Soerabaja gaat door. De gezondheid van Stalin De Amerikaanse ambassadeur te Mos kou, Harriman, heeft de geruchten over de gezondheid van Stalin na zijn terug keer uit Sotsji, waar Stalin zijn vacan- tie doorbrengt, tegengesproken. Gene- ralissimo Stalin „verkeert in goede ge zondheid en zijn vacantie doet hem goed. Hij ziet er dank zij zijn rustkuur beter uit", aldus Harriman. In de kerkgebouwen van alle kerk genootschappen is gisteren de volgende kanselboodschap voorgelezen: Het is U bekend, gemeente, hoe de kerken in Nederland zich in de bezet tingstijd hebben verzet tegen den Duit- sen onderdrukker en telkens openlijk hebben geprotesteerd tegen de door hem gepleegde onmenselijke hande lingen. Zij hebben boodschappen doen uit gaan, welke met vreugde en dank baarheid door ons volk werden begroet. Toen God in zijn grote barmhartig, heid ook ons volk de vrijheid heeft ge schonken, hebben de kerken opgeroe pen tot een vernieuwde dienst aan God de Heer, opdat Hem in woord an daad dank zou worden gebracht voor AUSTRALIË. Nu de sluier van vier jaar Japanse bezetting wordt we»"e- nomen. vernemen wij het ontzettende leed, dat de bevolking van Indonesië werd aangedaan, en kunnen we de Indonesiërs en hun gezinnen, die uit deze hel wisten te ontkomen, gelukkig prijzen. Deze bevoorrechten kwamen naar Australië, waar hun kinderen op de Australische scholen onderwijs kregen. Twee jonge Indonesiërs op een Australische school. Foto: ANEFO-P. de verlossing uit zo groten nood. Met klem drongen de kerken erog aan, dat door de overheid de haar door God opgedragen taak: gerechtig^ heid te beoefenen, zou worden vervuld en het recht tegen allen die het schon den, zou worden gehandhaafd. Maar tegelijk hebben zij het volk aangezegd zich niet te laten overheersen door wraak- en haatgevoelens. De kerken herhalen thans haar op roep tot het Nederlandse volk; Zij doen een ernstig appél op ambts- dragrs en gemeente om allen er van te doordringen, dat het aanzien van ons volk staat of valt met de beantwoor ding van de vraag, of naar recht of naar wraak en haat in Nederland wordt gehandeld. Dit geldt met name de behandeling der politieke gevange nen. De kerken achten het een smaad voor ons volk, wanneer na vijf jaréïf strijd tegen rechtsverkrachting en vijf jaren lijden onder de gruwelijkste methoden van het Duitse barbarisme, 'n defgelijke boze geest vat op ons volk zou hebben gekregen. Daarom stellen de kerken zich ach ter de overheid, wanneer deze, naar haar hoge heilige roeping het recht handhavend, onrecht en willekeur in de behandeling dezer gevangenen met kracht tegengaat. In de naam van God ontzeggen de kerken aan een ieder het rechj om na de beslissing door de aangewezen in stantie nog recht naar eigen inzicht toe te passen. De kerken doen een beroep op Jjet Nederlandse volk, in zijn gedragingen ten opzichte van de politieke gevenge- nen en hun kinderen te tonen, door de boze Duitse geest niet te zijn be smet. maar blijk te geven van het be sef, dat ook bij strikte handhaving van het recht de barmhartigheid van Chris tus moet worden betracht. Tenslotte doen de kerken een beroep op alle betrokkenen, opdat met een sterke wil in samenwerking van rege ring en volk een zodanige oplossing voor de berechting en de behand°'ing van de politieke gevangenen worde ver kregen, dat wij ons voor God en men sen hierover niet hebben te schamen.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 1