HELDERSCHE COURANT Thans moet de wereld kiezen! Heroriëntering in de Democratie 15.000 MAN INDONESISCHE TROEPEN IN SOERABAJA NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Verklaring van Byrnes Eén millioen Fransen verloren het leven Vriendelijk aniwoord van Slalin Japanse oorlogsvloot wordt gedeeltelijk vernietigd WEERBERICHT DONDERDAG t NOVEMBER 194S, 3e Jaargang Na. 51®. VERSCHIJNT DAGELIJKS AdTertenties 11 cent per millimeter HOOFDREDACTEUR J. BIJLSMA ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving I 2.60, Postabonnementen t 3.00 Byrnes. de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft Woensdag avond verklaard, dat de Ver. Staten nimmer bun steun zullen verlenen aan een Europese groepering, welke een vUandige gezindheid heeft tegenover de Sovjet unie. Byrnes voegde daaraan toe, dat hty erop vertrouwde, dat van haar kant de Sovjet-Unie ook nimmer te vinden zou zgn voor een politiek, welke de positie der Ver. Staten op het Westelijk Halfrond zou bedreigen. In deze verklaring zeide de minister o.m.: „Wij kunnen de vastbeslotenheid, waarmee het volk der Sovjet-Unie zich verzet tegen de politiek van de landen, die rechtstreeks zijn veiligheid bedreigen, uitstekend begrijpen." Byrnes sprak nog eens als zijn mening uit, dat alle volken vrij moeten zijn tot het kiezen van de regering, welke zij wensen en hij bracht daarbij de belofte der Sovjet-Unie in herinnering, om geen Sovjet-systeem aan hare nabuurstaten op te dringen. „Onze politiek is erop gericht onze naburen naar eigen aard te laten leven", zo zeide hij. „De toekomstige wereldorganisatie moet berusten op de gedachte van de souvereine gelijkheid van alle naties. Thans moet de wereld kiezen: Er zal een wereld zijn voor ons allen of er zal voor geen van ons een wereld zgn." KINDERSCHOENEN VOOR NEDERLAND! Het Nederlandse Rode Kruis heeft bericht ontvangen van het Holland Hjaelpen Comité in Denemarken, j dat het jie Deense fabrieken opdracht heeft gegeven, 100.00® paar kinderschoenen te vervaardigen voor ons land. De oorlogsverliezen aan mensen, van Frankrijk, worden geschat op ongeveer één millioen. Volgens het blad ,,Le Monde" kunnen deze verliezen ongeveer als volgt gedetailleerd worden, nadelig verschil tussen de natuurlijke sterfgeval len en de geboorten "(van l September 1939 tot einde 1944) 533.000, overleden door oor logsfeiten: 260.000 a 290.000 overleden in Duitsland 100.000 of 200 000 of misschien meer. De Franse bevolking, die vóór de oorlog uit 41.500.000 inwoners bestond, kan heden nog op 40.000.000 inwoners geschat \yorden. Ia zijn persconferentie heeft presi dent Truman megedeeld, dat hij ver wachtte, dat de Sowjet-Unie spoedig zal deelnemen aan de adviserende com missie voor het Verre Oosten. Hij deelde mede, dat hij een bevredigend antwoord van maarschalk Stalin op zijn boodschap, overgebracht door de Amerikaanse gezant, Harriman, had ontvangen. Hij noémdè Stalins brief een vriendelijk antwoord op zijn me dedelingen en deelde nog mede, dat de briefwisseling te zijner tijd zou worden gepubliceerd. Aangaande het aanstaande bezoek van de Engelse minister-president, Atllee. verklaarde Truman, dat deze natuurlijk naar Washington kwam om de problemen van de atoomenergie te bespreken, doch dat het Attlee vrij stond, ook nog andere problemen ter sprake te brengen. Truman deelde mede, dat Engeland en Canada even veel over de productie van de atoom bommen afwisten als de Ver. Staten. President Truman verklaarde voorts nog, dat hg het eens was met het voorstel van generaal Eisenhower, dat uiterlijk 1 Juni 1M6 het Duitse bestuur van militaire aan civiele handen moet worden overgedragen. Byrnes heeft verklaard, dat de grootste eenheden van de Japanse oorlogsvloot door de Amerikanen zullen worden ver nietigd. Byrnes verklaarde, dat Engeland, de Sovjet-Unie en China zich er mede accoord hebben verklaard, dat de grootste schepen zouden worden vernietigd, terwijl de kleinere schepen, behalve de duikbo ten, gelijkelijk onder Engeland, de Sovjet- Unie. China en de Ver. Staten zullen worden verdeeld. De overblijvende grote eenheden der Japanse vloot bestaan vol gens Byrnes uit een slagschip, vier vlieg dekschepen, vier kruisers, 38 torpedoja gers en 51 duikboten. Over de verdeling van de Japanse handelsvloot is, volgens Byrnes. nog geen overeenstemming be- reikt. De ratificatie van het Handvest der Verenigde Volkeren door de Kamer van Irak is door de senaat van dit land goedgekeurd. WEINIG VERANDERING. In de nacht en voormiddag plaat selijke mist, overigens helder tot licht bewolkt, geen regen, over wegend zwakke Oostelijke wind. NADERE BERICHTEN OVER JAVA. Naar betrouwbare schatting bevin den zich ongeveer vijftienduizend goed gewapende en uitgeruste Indonesiërs te Soerabaja. Volgens de Nederlands- Indische regringsvoorlichtingsdinst is naar alle waarschijnlijkheid kapitein ter zcr Huijer door de nationalisten te Soerabaja gearresteerd. De besprekingen tussen Christison en Soekarno was van uiterst korte duur. Soekarno deelde aan de Britten mede, dat hij naar Magelang wenste te gaan waar momenteel gevochten wordt. Hij zou de reis maken in het Japanse vliegtuig dat Sjarifoedin naar Soerabaja zou brengen. Toen Soekar no op het vliegveld arriveerde werd hem megedeeld dat de vlucht niét kon plaatsvinden aangezien Soekarno eerst, zoals door de Britten was bevolen, voor de radio moest spreken. Soekarno, die deze taak aan Hatta had overgedragen, keerde daarop terug om voor de radio een beroep te doen op alle Indone siërs om alle Britsche instructies op te volgen. Admiraal Helfrieh heeft onmiddellijk na het vernemen van de moord op Mallaby aan Christison de deelneming betuigd namens de Nederlands-Indische strijdkrachten. Twee Nederlandse militairen te Batavia vermoord In de nacht van de 29ste October werden aan de Molenvliet in Batavia twee Nederlands militairn door een menigte Indonesiërs aangevallen en met messteken om het leven gebracht. Emigratie even wachten Bij de Gewestelijke Arbeidsbureaux vervoegen zich herhaaldelijk personen, die willen emigreeren. naar een land in Europa of daarbuiten. Echter kan in de meeste landen niet aan toelating van vreemdelingen worden gedacht, zolang niet eerst het leger is gedemobi liseerd en de gedemobiliseerden aan het werk zijn. Intussen kunnen gega digden zich vervoegen bij de Stichting Landverhuizing Nederland. Kortenaer- kade 10 te 's-Gravenhage. waar zij des gewenst reeds nu kunnen worden ge registreerd. NIEUWS IN HET KORT. Mac Arthur heeft nadere orders ter zuivering van het onderwijs in Ja pan gegeven. Griekenland is door Engeland en Frankrijk uitgenodigd op de conferen tie over de schadevergoedingen. Onze lezers aan het woord Niet allen mannelijke, doch ook vrouwelijke vrijwilligers vinden hun opleiding in de kampen in Australië. Met grote ernst werken zij aan de voorbereiding voor de taak, welke ze straks in het Nederlands-Indische leger te vervullen zul'en hebben. Lt.-Generaal L. H. van Oyen, opperbevelhebber van het Nederlands- Indische leger, inspecteert enige afdelingen van het korps in het opleidingskamp Columbia op Nieuw-Guinea. Foto: ANEFOP. in. Wat gebeurde er echter toen de oor log werkelijk kwam? Na een heroïsch® strijd van 5 dagen kregen wa al spoe dig het andere rcgeerstelsel te zien. Tic behoef hier niet over uit te weiden. Populair was het ongetwijfeld niet. Maar wat algemeen opviel, was: een aarzelend regeerbeleid was dit zéér ze ker ook niet. Men kwam met verordeningen en re gelingen als van de lopende band en wat men in het hoofd had, dat ge beurde, zonder mankeren. Kijk, dit had men, zij het dan in aangenamer vorm, maar dan toch wel graag even door tastend, gaarne in de democratisché regeringsvorm gezien. En ziehier nu, het door velen onbe grepen streven naar éénheid dat zicli onweerstaanbaar en algemeen demons streert, zonder dat de massa zelf wel licht begijpt, hoe deze drang bij haatf is ontstaan. Het is niet specifiek het dictatoriale, doch wel het weinig omslag makende, doortastende, recht op het doel af gaande, wat de massa als geheel, im poneert. Is dit nu bij een democratisch stelsel in het gehéél niet mogelijk? Naar het inzicht van ondergetekende, ongptwtifeld wel. Men moet hierbij eChteT het navolgende goed m het oog houden. Een regering kan des te krachtiger regeren naarmate zij steunt op hechter fundamenten. Die fundamenten zijn de regeringspartijen welke op hunne beurt ook weer moeten kunnen steunen op principiële en doelbewuste kiezers. Hoe minder principieel en doelbe wust de kiezers zijn, die een bepaalde partij in de kamer hebben gebracht, des te weifelender zal ook de houding der volksvertegenwoordiger dier partij zijn en als gevolg daarvan zullen ook de ministers, die op zo'n partij moeten steunen, zich maar liever bezig hou den met wat ongevaarlijk „klein goed", dan zich aan grote, méér principiële wetsontwerpen te wijden, die hen on getwijfeld niet alléén in conflict met de kamer, maar ook in onaangenaam heden met de eigen partij zouden kun nen brengen. Trouwens een dergelijke krachtfiguur zou zéér zeker bij een zo danige politieke situatie al bij de ka binetsformatie niet voorgedragen zijn. Principiële Sen doelbewuste kiezers dus en allesbehalve stemvee. Daarvoor is allereerst nodig, vol doende politieke belangstelling bij het volk. Om daartoe te komen is het vóór alles nodig, dat naast een zo uit gebreid mogelijke voorlichting, door niet te hoogdravende sprekers, ja méér door sprekers dan door schrijvers, het kiesstelsel worde veréénvoudigd en méér tot het hart der kiezers terug gebracht. Voorts lijkt een 4 partijen stelsel mij alleszins voldoende om aan de tegenwoordige politieke verlangens tegemoet te komen. Het streven naar éénheid kan hierdoor met recht ln practijk worden gebracht. Er kome één alg socialistische' partij, één rooras- Vnthol<eke, één protestants-christelijke, en één partij, om de vroegere vrijzin- -vge partijleden op te vaneen, waarbij ~-n groot gedeelte der kleurloze mid- '-nstof zich wellicht zal wU'-n aan- '•■iten. De naam zal hier véêlzeggend cijn. Vciizinnig heeft een betere k^nk dan Bberaal. dori, een hetite,;-g als ..nieuw-democratische unie" of ver bond van nieuwe democr-'en" zal ve. I len tot zich kunnen trekken. (Zie vervolg pa?. S.)

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 1