STADSNIEUWS. Avond voor M.S F. in de Roskam „The Masterheys". zijn gestart Hoever Sinterklaasfeesten Burgeriljke Stand. Wieringen. Sport. Het leven wordt duurder Dist r ibu tienieu ws. Verhoogd jamrantsoen! VU de Pers: SFEER DE ATOOMBOM SPOEDIG THEE! Zaterdagavond a.s. zal in Café-Dan cing „De Roskam" een feestavond wor den gehouden, waarvan de baten ko men aan het Marine Sanatorium Fonds. Tot de medewerkers behoren in de eerste plaats Peter Pech, dien wij allen kennen van de voor-oorlogse radiouit zendingen. Hij neemt een groot aantal artisten mede waaronder Jan Vogel, ook geen onbekende. Na afloop van de voorstejling wordt er tot twee uur ge danst óp de muziek van de orkesten van Harry Lobrink en Henny van der Water, het bekende Helderse dansen semble. Het geheel belooft e«n amusante avond te worden, zodat wij gerede hoop hebben, dat men het M.S.F. een flinke som zal kunnen afdragen. Zon dag d.a.v. zal men nogmaals in de ge legenheid gesteld worden ..De Roskam" te bezoeken, ook de opbrengst van deze avond komt aan het M.S.F. Enige weken geleden schreven wij reeds het een en ander over de grootse plannen, waarmee de Helderse muziek wereld rondliep. Wij moesten toen in het vage blijven, doch beloofden spoe dig .nadere mededelingen te doen". Het is dan nu zover: de Helderse amateur-musici zijn „overkoepeld" in een machtig symphonisch dansorkest, dat de naam zal dragen van de popu laire dansband „The Masterkeys". Natuurlijk hebben wij ons in verbin ding gesteld met den heer Louis van Loo. die de geestelijke vader van dit Louis Levy André Costellanez-achtig orkest mag beten. Hij deelde ons het volgende mede: De muzikale leiding berust bij dén heer Jan Geusenbroek, een eerste klas musicus die reeds vele lauweren oogstte, terwijl als muzikaal adviseur dé heer Theo Schaatsenberg is aange kocht. muziekleraar hier ter stede. De bezetting van het orkest doet in-, derdaad sterk denken aan die van de hierboven genoemde filmorkesten: 10 violen. 1 altviool, 1 cello. 3 trompetten en 3 trombones, fluit, clarinet. 2 alt sazen en 2 tenorsazen, de rhythme- sectie bestaat uit: 2 vleugels, guitaar, bas. drums en pauken. Als vocalisten zullen Gerda v. d. Water. Giel Blom en Paul Helder hun medewerking ver lenen. Netty Polak, bekend van haar optreden met de vroegere Masterkesy, thans woonachtig in Hilversum, is ver zocht mede te werken als vocaliste en 3e altsaxofoniste. Daar een dergelijk orkest over tal van eigen arrangementen zal moeten beschikken, heeft men verscneidene musici als arrangeurs aan het orkest verbonden, wij noemen: Jaap Drijver, tevens vocalist. Jan Geusenbroek, Jan van Loo. die als solo-violistn zullen op treden, Theo Schaatsenberg en Henny V. d. Water. Op onze vraag, wanneer The Master keys naar buiten zullen kunnen optre den. antwoordde de he^r van Loo, dat reeds momenteel voorbereidingen wor den getroffen voor een grote show, waaraan ook tal van andere bekende Helderse artisten zullen medewerken. De opbrengst van deze show, die in Tivoli zal worden gegeven, zal ten bate komen van liefdadige instellingen. Het is voor ons een prettige gewaar wording, dat jong Den Helder te kennen geeft tezamen iets te willen bereiken. Dat blijkt maar al te duidelijd uit de oprichting van dit orkest, waarvan wij ongetwijfeld spoedig meer zullen ver nemen. DE TEXEL-FILM IN DEN HELDER. Zaterdagmiddag as. zal, uitgaande Van de Helderse Jeugdraad, de film over het eiland Texel in de Tivoli-bioscoop gedraaid worden. Het is de Jeugdraad gelukt de première van deze film te verkrijgen. Doch behalve deze rolprent zal men tevens een aantal belangwek kende films te zien krijgen over Insu- linde, het eilandenrijk, dat juist in deze dagen in het middelpunt van de be langstelling staat. Voor leden van de Helderse Jeugdraad bedraagt de toe gangsprijs 25 ct„ voor anderen 40 ct. Wij hopen, dat Tivoli de drommen jon geren zai kunnen bevatten. Er Jieeft zich een soort van organisatie woede meester gemaakt van Nederland: alle verenigingen, politieke partijen, be wegingen en groepen sloven zich om het hardst uit het hun volgelingen op alle mogelijke manieren naar de zin te maken. Wij vernamen, dat zelfs ,,die goeie Sint" voor dit doel misbruikt zal worden! Als de plannen, die momenteel in voor bereiding zijn of zullen v^jrden genomen, ten uitvoer gebracht worden, dan kunnen wij ervan verzekerd zijn, dat op'de vijfde December Sinterklaas het druk krijgt, en het lijdt dan geen twijfel of een aantal „broers" van den goeden bisschop moet bijspringen om alle kinderfeesten op de dag des geschenken te kunnen bezoeken. In ernst: het kinderfeest ter ere van Sinterklaas heeft door de jaren heen zijn grote opvoedende waó rde bewezen. Zou het niet betreurenswaardig zijn, als door een teveel aan Sinterklazen de eerlijke „waarheid" aan het wankelen werd ge bracht? Zou het voor Den Helders jeugd niet een diepe teleurstelling vormen, als straks een en ander naar tïe wereld van het fabeltje verwezen moet worden? Wij doen een beroep namens de Hel derse ouders, namens cfe kindervrienden in het algemeen en namens de jeugd, die nu de strekking nog wel niet begrijpt, maar er later dankbaar voor zal zijn, als blijkt, dat dit waarschuwende woord weerklank heeft gevonden, wij doen een beroep op cfe diverse buurtverenigingen, „onderonsjes" en dergelijke goedwillende organisaties en verenigingen meer, de krachten te bundelen en tezamen voorbe reidingen te treffen voor het feest van vijf December. Een schoolfeest is altijd gehouden, dat gebeurt dus nu weer, de speeltuinvereni gingen geven gezamenlijk een St. Nico- laasfeest. Dat echter enige tientallen buurtverenigingen ook nog eens Sints verjaardag op feestelijke wijze gaan her denken, is naar onze mening te veel van het ongetwijfeld goede. Eenheid is een woord, dat ons herhaalde malen onder ogen werd gebracht, dat ons tegemoet springt vanaf reclamebiljetten, dat ons wordt toegebazuind door onze nationale radio, dat de programma's van heel wat politieke partijen siert. Welnu: eenheid in de viering van het Sinterklaasfeest, laat dét voor de komende maanden ons eerlijk" parool zijn. Maar er bestaat nog een echt oud-Hollands spreekwoord, dat iets mededeelt over eendracht en macht, iaat ons vooral dat niet vergeten! de B. GESLAAGD. Voor het diploma machineschrijven slaagden bij het instituut „Mercurius", alhier, mej. N. Borst, mej. A. J. J. Zikkenheimer en de heren W. Boon, W, F. Ligteringen, J. Noorden, J. Graaff en P. J. Veldman. VAKSCHOOL VOOR MEISJES. Ook de vakschool voor meisjes voor Den Helder en omstreken heeft weer een leerlingenvereniging, de V. S. V. (vakschoolvereniging). Het dagelijks be stuur bestaat uit de dames: D. van Poel wijk (Ie voorzitster); F. Bakker (2e secretaresse) en N. Dijkshoorn (le penningmeestèresse). De V. S. V. is van plan eind Januari of begin Februari een feestavond te organiseren in „Casino", met toneel, declamatie en zang. De voorbereidingen zijn reeds druk aan de gang. Het aantal leden van V S. V. be draagt pl.m. 215, een mooi begin dus. PROMOTIE Onze stadgenoot, de heer J. Holle- etelle, commies, chef van de afdeling griffie op de rijkswerf, is met ingang van 1 November bevorderd tot hoofd commies en benoemd tot chef van de afdeling secretarie aan het ministerie van Marine. VERPLAATSING B. R. G. Het bureau roerende goederen van vijanden en landverraders Den Helder is met ingang van 1 November 1945 verplaatst van: Singel no. 3 (telefoon 3507) naar het raadhuis (telefoon 2141). Bevallen. N. Sinke—Nieuwland, z. J. Nobelsde Pijper, z. V. M. Zorg— Wiggers. z. G. A. Hoep—Koster, d. J. M. HogervorstJelierse, z. J. C de Wit—ten Boekei, d. L. J. Bontes— Kalf, z. Ondertrouwd G. Veenman en M. C de Boes. J Bruin en W. van Toledo. Chr. van der Kraats en V. Walter. Getrouwd: Chr. J. van 't Schip en W. Ouwens. J F. van Dijk en W M. A. Tjittes J. L. Kalf en C. Kol. A. Kalf en H. Tol. Overleden: A Geervliet m., 74 jaar. P Boeder, m., 75 jaar. M. Chr. K. Schrieke, wed. van K. C. Schriel, v., 60 jaar. BENOEMD. Tot heemraad van het Heemraadschap Wieringen werd benoemd de heer J. Kool Czn. te Wieringen. ONDERWIJZEND PERSONEEI. De heer C. Klein, onderwijzer te Wes- terland, is benoemd tot onderwijzer bij het openbaar lager onderwijs in Den Helder. BOKSKAMPIOENSCHAPPEN VAN NOORD-HOLLAND. Dinsdagavond werden in het club lokaal van D. A. B. te Amsterdam zon der aanwezigheid van publiek nog enke le halve finales gebkost van de kam pioenschappen der afdeling Noord- Holland van de N. B B. De uitslagen waren: Pare w.o.p. van C. van de Buske, Brouwer w.o.p. van Dirkswager, Bos wint door opgeven van Blommers in de eerste ronde, Schoen wint door opgeven van Theebe in de dei-de ronde, Smalenburg w.o.p. van Renes, Wee ring wint door opgeven van Van Heelemond in de tweede ronde. DE REIZIGERS-TARIEVEN VERHOOGD. De reizigers-tarieven zullen met in gang van 1 December met 25 worden Verhoogd. Waarschijnlijk worden van 1 Januari af weer retours afgegeven. Het is mogelijk gebleken met ingang van 4 November het jamrantsoen te brengen op de oorspronkelijk gedachte hoeveelheid, nj. 250 gram per 14 dagen. Op de jambon kan desgewenst in plaat» van jam hagelslag, stroop of kunstho- ning worden gekocht. WAT OP DE BISCC1TBON VERKRIJGBAAR IS. Het centraal distributiekantoor deelt mede, dat op de voor biscuits aange wezen bonnen ook wafels en toast ver krijgbaar zijn. Op een bon, welke recht geeft op 125 gram biscuits, kan men ook 125 gram wafels of 125 gram toa6t of 125 gram cream-crackers ko pen. EXTRA VASTE BRANDSTOFFEN VOOR ZIEKEN, EN BIJ BEVALLINGEN. Op 1 November as. treedt een rege ling in werking volgens welke ten be hoeve van zieken extra vaste brandstof fen kunnen worden verstrekt indien de behandelende geneesheer .zulks nood zakelijk acht. Het extra rantsoen be draagt een éénheid per 2 weken per ge zin. Bij bevallingen, welke op of na 1 November a.s. plaats hebben, zal even eens een extra rantsoen vaste brand stoffen worden verstrekt en wel 1 een heid voor eenmaal. Dit rantsoen kan worden aangevraagd met gebruikma king van hetzelfde formulier als waar op de andere verstrekkingen voor aan staande of jonge moeders worden aan gevraagd. In verband met de grote moeilijkhe den, waarmede de gas- en electrici- teits-voorziening nog gepaard gaat, is het niet mogelijk gebleken om in plaats van kolen, gas of electriciteit beschik baar te stellen. PETROLEUM VOOR KOOKOOELEINDEN EN VERLICHTING. Het Centraal Distributiekantoor maakt bekend, dat zij, die in het bezit zijn van kaarten voor petroleum voor kookdoel- einden gedurende de maand November 1945 op bon 69 tot en met 12 van de Kaarten UA 516, op bon 69 en bon tl Kaarten UB 510 en op bon 63 van de Kaarten UC 510, vier liter petroleum kunnen kopen. Voorts zijn gedurende bovengenoemde maand de bonnen 112, 113 en 114 van de Petroleumkaart UD 510 voor verlichting geldig voor het kopen van twee li*er petroleum per bon. DE NIEUWE VISKAART. In verband met de invoering van vis- kaarten kanf nog worden meegedeeld, dat de aanwijzing van een bon een plaatse lijke aangelegenheid is. Nadat het Bedrijfschap voor Visserij producten een bepaalde distributiekring een toewijzing voor vis zal hebben ver leend, zullen burgemeester en wethou ders van de gemeente, die voor het ln ontvangst nemen is aangewezen hiervan kennis geven aan het plaatselijk distri butiekantoor en in samenwerking daar mede een bon aanwijzen, waarop de vis verkrijgbaar wordt gesteld. Het rantsoen per bon is voorlopig vast gesteld op 300 gram verse zeevis, 150 Brarn verse zeevis in moten, 150 gram gerookte vis en 100 gram gefileerde gerookte vis. BON VOOR HONDEN. EN KATTEBROOD Van 1 tot en met 30 November 1045 den op Bon no. 9 van de Noodkaarten voor Honden- en Kattenbrood met serieletters B, T, W, D, L, R C en alsmede op Bon no. 9 met opdruk de gebruikelijke hoeveelheden en kattenbrood of -meel beschikba gesteld. Na 30 November is Bon 9 o geldig. Onder dit hoofd schrijft „Het Parool" o.m.: Het is meer dan jammer, dat de achteruitstrevende krachten in ons land met hun min of meer oorlog zuchtig lawijt tegen Soe- karno in allerlei jonge har ten een soort Atjeh-expe- ditie-geest hebben wakker geroepen. Jammer, want het gesprek met Indonesië, dat zo nodig is, dat zelfs het enig nodige is, wordt er moeilijker door. Moei lijker voor de .Indonesiërs, die er door moeten gaan twijfelen aan de vernieu wing van Nederland ten aanzien van zijn bedoelin gen jegens Indonesië, moei lijker voor onszelf, die, na veel oningeloste beloften, toch al de handen vol zul len hebben om onze we derpartij in ons te doen geloven, moeilijker voor de regering, die een recent gesprek met minister Lo- gemann heeft er ons nog eens van overtuigd van zins is volle ernst te maken met de vervulling van de belofte van 1942. Dat geweld ten slotte nimmer de „oplossing" van een probleem is, minderwaar dig heten moet in de schat ting van eiken democraat. heilloos in zijn gevolgen, gapingen makend in plaats van kloven overbruggend, haat zaaiend instede van vrede stichtend het is, ook na deze vijf jaren van bloed en tranen, in dui zenden harten nóg niet doorgedrongen. De wagens, waarop „onze jongens" naar hun verzamelplaatsen trekken, dragen krijgslus tige opschriften. Het Na tionaal Jongeren Verbond schreit om sterk gezag en het denkt daarbij aan ka nonnen en mitrailleurs. In- dischgasten van de oude stempel weten hoe het moet: „eerst de zweep er over: terug in je hok, en dèn zullen wy praten". Het klinkt erg heldhaftig, alle maal en voor een militair machteloos volk als het Nederlandse van dit ogen blik bovendien nogal bom bastisch. Maar dèèrover rouwen wij niet. De groot ste ramp van dit ogenblik ware, dat wij beschikbare macht hanteerden,- en wij geloven, dat het voor Ne derland reden tot grote voldoening en gerustheid is, dat k soldateske heet hoofden een kleine min derheid vormen en dat de regering zich niet door hen op sleeptouw nemen laat. De situatie is al meer dan delicaat en précair genoeg. Complicaties door geweld- toepassing kunnen haar in een catastrofe doen verke ren. Beide partijen, de In donesiërs en wijzelf, moe ten zich zelfbeheersing op leggen en de hoofden koel houden. In de „News Chronicle" vonden we enige nieuwe gegevens over de atoom bom welke werden ver strekt door prof. M. L. Oliphant, een der geleer den. die hun medewerking aan de uitvinding van de atoombom verleenden. De bommen, die tegen Japan werden gebruikt zijn nu uit de tijd. Elk was gelijk aan 20.000 ton bri santbommen: nu kunnen reeds bommen worden ge produceerd. die gelijk staan aan 2.000.000 ton brisant bommen. Hij meende voorts te Ve ten, dat het niet lang meer zou dure* of ze zouden dezelfde kracht bezitten als 2 billioen ton brisantbom men. De bom zou een millioen- ste van een seconde nodig hebben om te ontploffen. In die tijd zou de druk uit groeien tot een millioen atmosfeer en de tempera tuur zou stijgen tot tien millioen graden Het licht bij de ontploffing zou sterker zijn dan het licht van de zon. Prof. Oliphant voegde hier nog aan toe dat het drin gend nodig is het inter nationale atoombom-pro bleem tol oplossing te brengen. Naar „Trouw" meldt, ligt het in de bedoeling om in December te be ginnen met een regelmatige ",ee~ distributie. De Nederlandse regering heeft met de Engelse regering een overeenkomst aangegaan voor lcve" ring van 7.500.000 kg thee vóór Apr" 1946. Thans is van deze partij rPC 1.400..000 kg in Engeland aangekome welke zo spoedig mogelijk naar Ne derland zal worden verscheept, vooruitzichten voor thee zijn, wa dat betreft, gunstiger dan die voo koffie, ln Dec. zal een bon wor c bekendgemaakt voor 50 gram thee.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 2