Op de spoorstaven STADSNIEUWS. ANIKA Sint-Maartenstochten SLAOLIE! Steun aan huisvrouwen Voor de dames Cokes voor centr. verwarming Vooroorlogse pasmunt is geldig gebleven Typhus te Amsterdam ijd tegen de ratten Strijd Gevechisacties op Java eisen 22 slachtoffers Stalin ernstig ziek? TRAWLER OP DE HAAKSGRONDEN. Bij hoog water vlot gekomen. Gisterennacht om 1 uur is de „Dorus Rijkers" uitgevaren, om as sistentie te verlenen aan een op de Haaksgronden vastgelopen trawler, de IJm. 147, de vroegere Marken 3 Van de 10 man, die aan boord wa ren, werden er 6 door de redding boot overgenomen. Vier man bleef aan boord. Toen de vloed kwam opzetten, raakte de trawler weer vlot en gin- gen de 6 man weer aan boord. De Dorus Rijkers begeleidde het schip tot de haven. Gisterenmorgen is het schip op eigen kracht weer naar de thuishaven vertrokken. DE VRIJLATING VAN GEÏNTERNEERDEN. Wendt 17 tot Alkmaar. Hst bureau van de P. O. D. in de Keizerstraat ontving de laatste tijd tal van personen, die inlichtingen kwamen inwinnen over de vrijlating van gein- terneerden, of die verzoeken indienden over hun invrijheidstelling. Wij vestigen er de aandacht op, dat dergelijke bezoeken geen zin meer hebben. Voor de districten Alkmaar e^i Den Helder ia thans een Gevolmach tigde voor de vrijlating benoemd, die zich speciaal met deze aangelegenheid zal bezig houden. Als zodanig Is be noemd mr. G. W. von Meyenfeldt, die zijn bureau heeft in kamer 64 van huize „Voorhout", Kennemerstraatweg, Alkmaar. Tot dit bureau moeten dus al e verzoeken om invrijheidstelling en dergelijke worden gericht. DE GEMEENSCHAPSAVOND. In ons blad van Woensdag kondigden wij de tweede gemeenschapsavond van de Helderse Jeugdraad aan. Als spre ker zou optreden de heer Beekhuis van Til. over het onderwerp: „Gedachten over schilderkunst". Helaas kan de heer Beekhuis van Til deze lezing niet houden, daar hij plot seling ziek geworden is. Daar de mees te adspirantbezoekers zich al hadden ingesteld op een kunstlezing, heeft het bestuur den heer Van Vendeloo uitge nodigd, om vanavond als invaller te fungeren. De heer Van Vendeloo heeft zijn medewerking toegezegd; hij hoopt de „Peer Gynt" van den groten Noorsen schrijver Ibsen te bespreken en zal daar bij ter illustratie door middel van de versterker-installatie van Casino, ge bruik maken van de muziek die Ed- vard Grieg erbij geschreven heeft. Zo als bekend is, zijn de bekendste com posities uit deze Illustratieve muziek samengevat in de beide Peer Gynt- suites, waarin Grieg mede gebruik heeft gemaakt van de typisch Noorse volks muziek. Het belooft stellig een fijne avond te worden; Iedere belangstellende boven 16 jaar is welkom. Er zal dus niet op het bezit van lidmaatschapskaarten worden gelet. Anika is $en jong Nederlands dans wonder, dat met haar klassieke solo- dansen met zeer veel succes op tal van pcdia in den lande is opgetreden. Al leen reeds in Den Haag had zij 30 uit verkochte schouwburgen, wat niet te verwonderen is, gezien haar aangeboren stijlgevoel, gratie en opmerkelijke muzi kaliteit. D t elfonkind zal Maandag a.s. in Ca sino voor het Helderse publiek optre den ilij hoopt dansen uit te voeren op Pon ""lielli's ,,La Gioconda", waarvan voonl het Ballet des heures (urendans) ook wat de compositie zelf betreft, zeer de moeite waard zal zijn, voorts op het sjv e TT^nuet van Boccherini, op Cr ?p s b ~oemde „Aan den Frühling en op nog verschillende andere semi- k!r:~s!eke kunstwerken. Zij zal aan de vleugel worden bege- le 1 door Henny Hulshoff, die ook enige 8o'inumir-' ten gehore zal brengen, o.a. een tweetal walsen van Chopin en ecT. comnos'tie van Franz Liszt. F n zevental der dansen heeft Anika tel" ont en en ingestudeerd. Wij za gen haar reeds eenmaal in Alkmaar en kr den ons toen van haar werkelijk ze'dzpnne begaafdheid overtuigen, zodat wij de verwachting hebbe» van een zeer kunstzinnig# avond. De wandelsportverenigtngen hebben voor a.s. Zaterdag en Zondag verschil lende wandeltochten georganiseerd, ter gelegenheid van het Sint Maartens feest. Deze tochten mogen zich in een grote belangstelling verheugen, vooral de voor Zaterdagavond aangekondigde lichtstoet, waarvoor de schooljeugd reeds bezig is voorbereidingen te tref fen. Met nijvere hand worden lampions en transparanten gefabriceerd, en ze besteden er veel zorg aan, omdat voor de mooiste werkstukjes prijzen in het vooruitzicht zijn gesteld. Ook het gemeentebestuur toont zijn interesse voor deze lichtparade; de burgemeester zai de stoet vanuit het raadhuis zien voorbijtrekken en de be stuurders en hoofdleiders ontvangen. De route van de lichtstoet" is als volgt; vertrek om half 7 van de Speel tuin aan de Kemphaanstraat, dan via Havikstraat, Ooievaarstraat, Ruygh- weg, Sluisdijkstraat, Keizerstraat, Spoorstraat, Koningstraat, Konings plein, Emmastraat, Singel, Kerkgracht, Van Galenstraat, Javastraat, Boerhaa- vestraat. Overweg, Ruyghweg, Fazan tenstraat. weer terug naar het punt van uitgang. Tot heden hebben zich reeds meer dan 1000 deelnemers opgegeven, waar onder een groep van de Alkmaarse Jeugdraad. Tot Zaterdagmiddag 4 uur kan men zich alsnog opgeven in het bovengenoemde speeltuingebouw Ook voor de tochten op Zaterdagmid dag en Zondag bestaat grote belang stelling. Ook hiervoor kunnen deelne mers zich nog opgeven. Alle vereni gingen, benevens het politiepersoneel, personeel der P T.T, scholieren en in- dividuëlen kunnen deelnemen. Een speciaal ontworpen herinneringsoorkon de zal na afloop worden uitgereikt. Wij wijzen er nog'op, dat de start van de tocht op Zaterdagmiddag is ver vroegd tot 2 uur. Het Hbl. verneemt, dat omstreeks halï December de distributie van slaolie zal beginnen. Vermoedelijk deze of anders volgende week zullen de huisvrouwen een bon moeten inleveren bij hun win kelier, waarop zij dan In December 180 gram slaolie per gezinslid zullen kun nen betrekken. Een gezin van 4 perso nen zal dus met de Kerstdagen over een hele fles slaolie de beschikking krij gen. Een sympathiek idée. In deze gemeente bestaat het plan tot oprichting van een vereniging tot steun verlening aan huisvrouwen en voorlich ting op hygiënisch gebied. De nadelige gevolgen van de oorlog doen zich nog overal gelden en vooral de huisvrouwen, di<? in de oorlog hun werk onder grote moeilijkheden moesten verrichten, moe ten ook nu nóg allerlei bezwaren over winnen. O.a. zal getracht worden in gezinnen met veel kinderen en bij ziekte de huisvrouw hulp te bieden,- zo mogelijk steun te verlenen bij distributiemoeilijk heden enz. De mogelijkheid bestaat tot aansluiting bij de landelijke organisatie de Unie voor Vrouwelijke Vrijwilligers. Om het mogelijk te maken dat veel leden tot de vereniging toetreden is de minimum-contributie op f 1,— per jaar gesteld. Werkende en belangstellende leden kunnen zich opgeven bij mej. J. Stoffer, Soembastraat 54 en Zuster For- rer, Westgracht 74. Een voorlopige commissie heeft zich reeds gevormd. Zeer binnenkort zal een vergadering worden gehouden, waarin nadere bdj zonderheden zullen worden gegeven en gemeenschappelijk overleg zal worden gepleegd. Blijkens de advertentie in ons nummer van Dinsdag is hier ter plaatse, Molen gracht 48 (boven Spruit), gevestigd een oedrijf, dat geheel nieuw voor Den Hel der is en voor onze dames in een be hoefte zal voorzien. Het betreft hier een filiaal van de Spi- rella, een Engelse firma, die zich ge specialiseerd heeft in het vervaardigen van maatcorsetten en -bustehouders en met groot succes zowel in het buiten land als hier te lande werkt. Aan eezinnen. die niet kunnen itoken in het woonvertrek en zijn aangewezen op het gebruik van centrale verwar ming, die niet met olie wordt gestookt, wordt extra cokes verstrekt. Deze toe wijzing ia zeer beperkt. Men kan baar per brief aanvragen bij de Brandstof- fencommissie, waaronder men ressor teert onder overlegging van een ver klaring. dat men de woonkamer niet anders dan met centrale verwarming kan verwarmen. Zij die in het geven van lessen aan huis een hoofdbron van inkomsten hebben, dienen zich voor extra brandstoffen voor leskamers schriftelijk te richten tot de Brandstof- fencommissie. Druk: Dagblad v. Noord-Holland N.V. Wanneer we de situatie op de spoorstaven vergelijken met die van een klein half jaar geleden, dan is de vooruitgang toch werkelijk verbluf fend te noemen. Kort na de bevrij ding immers was het met de trein verbindingen in ons land hopeloos. Met krachtige hand is er echter door de directie van de N. S. aangepakt om de zaak weer op poten, of liever op wielen te krijgen. Eerst kwam er op „ons" traject AlkmaarDen Hel der zo'n enkel treintje per dag, dat dan nog was samengesteld uit goede renwagens. Boze tongen fluisterden wel, dat het beestenwagens waren, maar zo erg was het nu toch niet. Dat enkele treintje ging al spoedig wat meer keer per dag heen en weer rijden, terwijl ook de goederenwa gens de laatste weken reeds weer tot het verleden behoren. We kunnen nu plaats nemen in ruime wagons, dezelfde die vroeger reden op het traject Rotterdam Hof pleinDen HaagScheveningen. In de oorlogsjaren stonden voor de lint wurmachtige evacuatietreinen de zwoegende locomotieven van de serie 1700. De snelle geallieerde Thunderbolts en Spitfires hebben hun gelederen sterk gedund, ook zijn vele hunner door onze Oosterburen in bescherming genomen, zodat we deze oudgedienden momenteel slechts zeer zelden meer zien. Het machine park van de N. S. is door de oorlog practisch gedecimeerd; gelukkig zijn een aantal Zweedse en Engelse ma chines aangekocht, zodat ook hierin reeds verbetering gekomen is. Zo'n Engelse locomotief zien we al regel matig in Den Helder, met de karak teristieke korte pijp en robuste bouw. De 52 wagonwrakken die op het Helderse emplacement staan, zijn echter nog sprekende getuigen van de voorbije oorlog. Zeker 27 ervan zullen moeten worden gesloopt, ter wijl met behulp van de vrijgekomen materialen de andere voor een groot deel nog wel provisorisch ge repareerd kunnen worden. De N.S. zijn in principe met de Rijkswerf over deze herstellingen tot overeen stemming gekomen. Het ligt in de bedoeling, dat werf personeel de onbruikbare wagons zal slopen, en de andere voor zover dat hier mogelijk is, zal herstellen. Dit zal niet op de werf gebeuren, maar in één der loodsen op het stationsemplacement; hierin liggen rails, zodat de wagons „binnenshuis" gereden kunnen worden. Ook in andere werkplaatsen in het land wordt hard aangepakt. Beynes In Haarlem, Allan in Rotterdam en Werkspoor in Amsterdam staan vol patiënten, en we weten, dat vaak Ingrijpende operaties nodig zijn voor van een volledig herstel sprake kan zijn. Binnenkort zal worden begonnen met de her-electrificatie van ver schillende baanvakken, o.a. dat van Beverwijk naar Uitgeest. Men hoopt volgend jaar Juni of Juli daarmee gereed te zijn. Het is echter niet zeker of alsdan reeds voldoende rol lend materieel beschikbaar is om de diensten op die baanvakken weer te openen. In ieder geval zijn de kan sen weer met ettelijke procenten ge stegen, dat we volgend jaar weer zonder omwegen en in een voor oorlogs tempo naar de residentie kunnen reizen. Na een „Praatje op de Brug" liet Z.Exc. minister Schermerhorn zich nauwkeurig voorlichten over de ingewikkelde appa ratuur van de zender „Herrijzend Neder land". Foto Anefov. d. Ham-P, Daar er nog misverstand blijkt te bestaan ten aanzien van de geldigheid van de oude. niet-zinen pasmunt, ves tigt het ministerie van financiën er de aandacht op, dat alle munten, welke op 10 Mei 1940 in omloop waren, ook nu wettig betaalmiddel zijn, uiteraard tot de eventueel daarvoor gestelde maxima. Dit geldt dus niet alleen voor het oude zilvergeld, maar ook voor de koperen munten van V», 1 en 2cent en de nikkelen etuiver. Tengevolg van het drinken van on gekookte, gepasteuriseerde melk, welke, nadat zij de fabriek had verlaten, be smet is geworden, doen zich in de ri vierenbuurt in Zuid enkele gevallen van typhus voor. Ook in enkele omliggende plaatsen is door dezelfde oorzaak in verschillende gezinnen typhus uitge broken. Dit is dus opnieuw een waar schuwing om nimmer ongekookte melk te drinken, zelfs wanneer deze gepas teuriseerd is. De hoofdstad heeft op het ogenblik zeer te lijden van de ratten, die thans in vele puinhopen goede nestelgelegen heden hebben gevonden en die in het bijzonder afkomen op visafval, dat door de huisvrouwen wordt weggewor pen, nu de visverkopers hun artikel zelf niet meer schoonmaken. Van overheidswege is besloten in de loop van de maand een ratten bestrij- dingscampagne te organiseren. Er wordt op aangedrongen, geen etensresten, blik ken en dergelijke weg te werpen. 14 personen behorende tot het perso neel van het K.N.IX. werden bij acties tussen de 11e en 18 Oct. in het gebied van Batavia en Buitenzorg gedood. 8 personen werden bij ongevallen gedood, Onder de 14 eerstgenoemde slachtoffers bevindt zich de le reserve luitenant D. A. P. Koning, de Eur. soldaten Fol- mering. Derks en Enden. De andere slachtoffers waren Menadonezen en Ja vanen. Onder de personen, die bij on gevallen werden gedood bevinden zich de landstorm technicus Reeder. de sol daat Kolumbocus. Het Franse persagentschap „Agence Edition et de Presse" verspreid het overigens geheel onbevestigde bericht, dat de gezondheidstoestand van Stalin, die in een rusthuis bij Sotsji zou ver toeven, plotseling verslechterd zou zijn. Op 28 October zouden zeven doktoren naar Sotsji ontboden zijn, omdat Stalin een hartaanval gehad had. Zijn toe stand zou daarna verbeterd zijn, tot °P 4 November Molotof het bericht hebben ontvangen, dat Stalins toestslhd zéér achteruit gegaan was en dat Z17a dokters hem de reis naar Moskou ver boden.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 2