Stadsnieuws Dansavond Anika Is ons huisnummer leesbaar? Sport. H.A V. I-B.G.V. I 11-6 Infern wedstrijden te Amsterdam België Holland Wat brengt de Radio Wij moeten de mensheid waarschuwen r Wij hebben Vrijdag niet te veel gezegd, toen wij Anika een elfenkind noemden. Een goed bezette Casinozaal heeft zich Maandagavond van haar talent kunnen overtuigen, en ervan kunnen genieten. Zij ving haar programma aan met een door haar zelf ontworpen dans, waarin zij een uitbeelding gaf van de vrede, op de muziek van Handel's Largo. De daarna volgende Cymbalendans was een speels dansje op muziek van Beethoven, waarbij al dadelijk het geringe contact opviel, <fat Anika met de grond had. Dit kwam ook heel sterk tot uiting in de Fairy Queen, een zeer bekoorlijk dansje. Haar accompagnateur, de pianist Willy Mceuwisse, speelde daarna een van Cho- pin's beroemde polonaises, en hij deed cfit op verdienstelijke wijze. Roodkapje. Anika vervolgde daarna haar programma en ui acht het sprookje van Roodkapje ten toi.o.e. Hier was Anika op haar best; ze scinep een pantomine met volkomen be heerste bewegingèn, en toch dartel, met echt kinderlijk wisselende stemmingen. De p.ano steunde uitstekend, en cïroeg ertoe b.j net sprookje te doen leven. Na Weber's „Aufforderung zum Tanz", waarin de pianist er een paar maal naast gh.p, en het toneel voor de danseres te kiem bleek, volgde wederom een piano- s-.j, ditmaal een compositie van Claude Debussy, waarin Meeuwisse zich «en zeer soepel en correct spelend musicus toonde. Hot eerste deel van het programma werd besloten met Iril Gadescov's visie op de hait.ic.iri, een dans waarvan de karakte ristiek uitstekend was. De mentaliteit van den harakiri-pleger is door een Westerling heel moelijk aan te voelen, laat staan weer te geven. Na de pauze vervolgde Anika met Wald- teurel's Schaatsenrijderswals, die ze bij- Zo.ider charmant ten tonele bracht. Daarna cïanste zij een suite dansen van 1G0Ó tot 1937. Vooral het Menuet op de be kende klanken, uitgevoerd in een keurig co. .uumpje, was een succes. De tapdance was het minst geslaagd. Nadat Willy Meeuwisse Schubert's Letz- ter Walzer gespeeld had, kwam Anika als Italiaanse straatjongen op de planken, den zij buitengewoon typerend uitbeeldde met zijn cholerische karakter. De Sphinx. De Sphinx was een zeer beschaafde dans, d;e uitmuntte door het fraaie spel van lijnen en vormen, en waarin >ook ue vol- kumen correcte symmetrie opvallend was. Deze dans was als de droom van een kind, waarin de sphinx uit het prentenboek le ven gaat; als de droom uit is, ligt de sphinx daar weer, star en mysterieus. Ais pianosolo volgde een impromptu van Sibeiius, waarna Anika een Tarentelle op muziek van Chopin danste. Zij besloot met een eenvoudig, doch niet mnider treffend nummer, door haarzelf ontworpen en ingestudeerd. „De Neder landse Vlag". Een gracieus spel der kleu ren rood, wit, blauw en oranje, besloten door den pianist met het volkslied, dat staande door het publiek werd aangehoord. Uit het applaus viel telkens wel op te maken, hoezeer Anika's dansen werden geapprecieerd. Willy Meeuwisse, die we gens ziekte van Henny Hulshoff, de bege leiding op zich had genomen, deed zich kennen als een begaafd pianist en correct accompagnateur. Bisschopswijding Mgr. Jacob v, d. Oord Gistermorgen is onder grote belang stelling, zowel van kerkelijke als van burgerlijke zijde, de nieuw gekozen oud- Katholieke Bisschop van Haarlem, Mgr. Jacob van der Oord. tot dusver pastoor der gemeente van de H. H. Johannes en Willibrordus te Amsterdam, in de kerk van de H. H. Anna en Maria te Haarlem als zodanig gewijd Bij deze plechtigheid trad als conse crator op, de Aartsbisschop van Utrecht Mgr. Dr. Andreas Rinkel, met assisten tie van de bisschoppen, Mgr. H. T J. van Vlijmen, Oud-Bisschop van Haar lem en Mgr. E. Lagerwey, Bisschop van Deventer. De electus werd bijgestaan door de pastoors H. J. Verheij uit Den Helder en A. H. Guddee uit Zaandam Van de zijde der Anglikaanse kerk waien tegenwoordig de senior-chaplain rtv. C. H. Startup, scf. en rev. W. J. E vies, cf. Van offieële zijde deden van hun be- „.elling blijken, de commissaris der K ning'n in Noord-Holland, Dr. J. E. E .on de Vos van Steenwijk en namens 1 t gc. entebestuur. wethouder F. S. h 'ord' Ook waren er vertegenwoor- .d gers n andere kerkgenootschappen, leden vin de oecumenische raad. Ee p r ge wijding en handopleg- p ng door de drie bisschoppen geschied de vo'-ens het gebruikelijke ritueel in 3 Ne ^ndse taal. De electus ontving h erbij de tekenen zijner waardigheid, tr er, staf en ring. Gedurende de dienst zong het zang koor de 27ste mis van Alex de Jong. Na de wijding hield de Aartsbisschop een toespraak tot wijdeling en gemeen te, naar aanleiding van Lucas 12 32 „Vreest niet, gij kleine kudde, want het heeft uw Vader behaagd u het Konink rijk te geven". Aan het einde der plechtigheid werd de lofzang „Te Deum" gezongen waar bij de Aartsbisschop zegenend door het kerkgebouw schreed. A.s. Zondag te tien uur zal Mgr. van der Oord. die tot spreuk koos: „Non ministrari, sed ministrare", (Niet gediend worden, maar dienen), in dezelfde kerk voor het eerst pontificaliter de dienst verrichten Wijdingsure Ter gelegenheid van de Week der Gebeden hopen de Nederlandse Meis jes Clubs en de Christelijke Vereni ging voor Jongemannen een gemeen schappelijk wijdings-uur te houden. Deze bijeenkomst is voor ieder be langstellende toegankelijk ;n zal plaats vinden op Vrijdag a.s. te 8 uur in ge bouw Palmstraat. In de te volgen li turgie komen o.a. solozang en decla matie voor. BRIDGEDRIVE. De Helderse bridgeclub ,,1945" hooat Zaterdag a.s. haar eerste open bridge drive te houden. Deze drive zal plaats vinden in een der zalen van de „Ros kam", aanvang 2 uur. Zij die wensen deel te nemen kunnzn zich t.m. Donderdag a.s. opgeven bij den heer A. v. d. Berg, Heet. Treub- straat 28. NUTSSPAARBANK TE DEN HELDER. Overzicht over October 1945. In de loop van October werd op spaar bankboekjes ingelegd f 62.527.19 (vorig jaar f 43.851.09) en terugbetaald f 463.907,62 (v.j. f 55.084,07). Derhalve meer terugbetaald dan ingelegd f 401.380,43 (v.j. f 11.232,98). Het aan inleggers verschuldigde kapitaal, bij de aanvang van het jaar f 4.379.100.77, bedraagt nu f 7.447.487,— (v.j. f 4.273.074.04). Het aantal in October nieuw uitgegeven boek.ies bedraagt 47 (v.j. 16), terwijl wer den ingetrokken 29 (4) boekjes. In omloop zijn thans 16.120 (14.553) spaarbankboekjes. Onder de in October nieuw uitgegeven boekjes bevonden zich 6 1 boekies voor jonggeborenen (op deze boekjes plaatst de spaarbank een eerste inleg van f 1. Over luttele weken zal het weer de kortste dag zijn. Nog steeds korten de dagen en lengen de nachten. We duiken weer in een winterperiode, al behoeven we de komende niet met zoveel zorg tegemoet te zien als de vcrige. Het i6 niet nodig daarover uit te weiden. In alle opzichten ziet het er thans veel rooskleuriger uit. De meeste straatlantaarns gevan 's avonds acte de présence. Ze branden wel niet alle gedurende de hele nacht, zodat het na middernacht soms Egyptisch duister in de stad kan zijn, maar op de uren dat een normaal aantal burgers zich op straat bevindt, wordt hun pad op behoorlijke jvijze verlicht. Het is echter nog steeds zo, dat een straatlantaarn niet een zodanige ca paciteit bezit, dat de kleinste bijzon derheden van het straatbeeld zijn te onderscheiden. Het is nu niet direct noodzakelijk om 't al of niet voorkomen van een GEB- bordje in het plaveisel te kunnen con stateren, maar wel is het bijzonder prettig, wanneer naambordjes en huis nummers ook des avonds zonder al te veel inspanning kunnen worden ontcijferd. Deze opmerking veronderstelt uiter aard de aanwezigheid van deze arti kelen. Helaas sneuren we in vele ge vallen tevergeefs naar naam- en num merbordjes, laat staan dat dan over leesbaarheid kan worden gesproken. Dat is verklaarbaar, omdat weer en wind zo'n vijf jaar lang daaraan heb ben geknaagd, en we schenkan over het algemeen zelf niet zoveel aan dacht aan de gevolgen daarvan, om dat we zelf onze eigen naam en ons e"""n huisnummer wel kennen. De postbes*ellers en courantenbe zorgers, en ook zii die ons om ean andere reden met een bezoek vereren hebben c-Ver gemeenlijk geen detec- ''"«-emMtiess. V'ij 7""den daarom on7e lpzers met -1orn pn'ioti a(hMeeren: s^iiaaVt p«ns Uw aandpcht aan genoemde k'"'ne onderdelen van Uw voorgevel. Wan neer blijkt, dat de zaak niet voorel- kaar is, kunt U altijd wel een schilder vinden die het keurig in orde maakt. Ook de emaille bordjes voldoen uit- 'stekend! Handbal. Het is het eerste herenelftal der HAV gelukt de eerste thuiswedstrijd te wirnen. De wedstrijd stond nog niet op hoog peil, maar alles wijst er toch op, dat de prestaties van de HAV in stijgende lijn gaan: de 7 deelnemende elf tallen uit deze afdeling zijn in twee duidelijke groepen te verdelen wat speelsterkte aangaat, en de HAV behoort zeer zeker thuis in de beste groep vfn vier. Nadat HAV in snel tempo de score vóór de rust opvoerde (zelfs tot 7-0) kon de achterhoede door onoordeel kundig wegwerken van de bal niet verhinderen dat BGV 6 tegenpunta» maakte. Door de slechte weersomstandighe den (glad veld, gladde bal) kwam nog eens duidelijk aan het licht, weike spelers een nog onvoldoende baltech niek hebben. Fan talrijk voetbalpubliek woonde vóór de rust de wedstrijd bij. Hopen- lijk komt spoedig de tijd dat de hand ballers niet alleen „toevallige" kij kers hebben: het pittige, snelle h.'nö- balspel verdient ea grote publieke belangstelling. Dames I won met 71 van bet tweede elftal van de Zwaluwen uit Kolborn. Het was een zeer ongelijke strijd, doordat de Kolhornse dames nog weinig van het spel. afwisten en 1 technisch- absoluut onvoldoende wa ren. Boksen. Het programma der internationale bokswedstrijden, welke op Zaterdag 17 November te Amsterdam worden gehouden, luidt: PosnoNys (België) te Nuylvan Overloop (België). Klein Vercammen (België) en de Roode— Maris (België). Voetbal. 14 April te Antwerpen Naar gemeld wordt is thans defini tief besloten de eerste internationale voetbalwedstrijd tussen België en Ne derland op 14 April 1946 te Antwer pen te doen plaats hebben. Dezer dagen werd in Antwerpen 'n vergadering gehouden. Zoo spoedig mogelijk zal worden begonnen met 't in gereedheid brengen van het Ant- werp-stadion om de duizanden toe schouwers on waardige wijze te kun nen ontvangen. GEEN MILEIOENEN-NOTA OP PRINSJESDAG. Een begroting van 4 milliard? Bij de opening van het noodparlement op 20 November a.s. zal. naar het Parool verneemt, zoals te verwachten was, de begroting nog niet klaar zijn. Men neemt echter aan dat het totaalcijfer van de Rijksbegroting niet ver van de vier milliard verwijderd zal zijn. Het is de wens van de Koningin ge weest om Prinsjesdag 1945 zo sober mogelijk te houden. De traditionele stoet zal slechts bestaan uit 3 of 4 auto's. In de voorste zal de Koningin plaats nemen waarschijnlijk vergezeld van Prinses Juliana en Prins Bernhard. De tweede auto is gereserveerd voor de groot-meesteres: de derde en even tueel vierde voor enkele adjudanten en verder gevolg. De ministers en di plomaten zullen op eigen gelegenheid naar de Ridderzaal gaan en zullen geen ambtsgewaad dragen. Zwarte kleding is voorgeschreven. BEATRIX, IRENE, MARGRIET. Maandag is te Nijmegen een drieling geboren. De namen der drie meisjes zijn Beatrix, Irene en Margriet. De moeder, mevrouw Vrolijks—Noever en de drie kinderen maken het uitstekend. HILVERSUM 1, 301 M.: 15.15—15.30 Kwartier voor de vrouw. 15.30—16.30 Beroemde orkesten London Symph. Orchestra o. 1. v. Felix Weingartner. 16.3016.32 Nachtvorstverwachting. 18.1519.30 Cabaret: „Zes en een kwart", 18.30—19.Rijk over zee. 19.00—19.15 Nieuwsber. en progr.-overzicht. 23.0123.15 Nieuwsberichten. 23.1523.30 Avondwijding. HILVERSUM 2, 415 M.: 18.01—19.30 Nieuwsber., progr.-overzicht. 18.30—19.Het Sylvestr.-trio. 19.3020.30 Kerkdienst. Ned. Herv. kerk. Necferhorst den Berg. 20.3021.Rosa Spier. Harprecital. 21.0021.15 Een huisvrouw vraagt den dir. van het Centr. Distributiekan toor. 21.4521.45 Eddy Walis speelt. 22.1522.45 Ensemble George Frank. DONDERDAG 15 NOVEMBER. 7.017.20 Nieuwsber. en progr.-overzicht. 7.207.50 Lichte ochtendklanken. 7.508.Ochtendwijding. Ds. A. L. Boer, doopsgez. pred. 8.018.20 Nieuwsber. en progr.overzicht. 8.209.Selectie uit muz. geluidsfilms. 10.0010.45 Muziek bij cfe arbeid. 10.45—11.15 „De Zonnebloem", radio-zieken bezoek. 11.15—11.45 Lida Langerveld, viool, Cor van Boven, piano. 12.01—12.15 Zang door Franse duettisten. 13.00—13.20 Nieuwsber. en progr.-overzicht. 13.20—13.45 Orgelconcert door J. Walvis. 14.3015.Operette-klanken. 15.00—15.15 Voor de kleuters. ATTLEE SPREEKT TOT AMERIKAANS CONGRES. De Britse premier Attlee heeft zich Dinsdag vrijgemaakt om het Ameri kaanse congres in een gemeenschappe- 'ijke zitting van Senaat en Huis van Af gevaardigden toe te spreken. De grootste tgak waarvoor wij ons thans gesteld zien, aldus Atlee, is alle mensen te waarschuwen, voordat het te laat is, dat onze beschaving alleen kan blijven bestaan door de aanvaarding en verwezenlijking in de internationale be trekkingen en in ons nationale leven van het christelijk beginsel, dat wij allen eikaars evennaasten zijn. De organisatie der Verenigde Volken. Ik ben van oordeel, zo vervolgde de premier, dat de organisatie der verenig de naties, waarin ik een diep vertrou wen heb, iets meer moet zijn dan een overeenkomst tussen regeringen. Zij moet de uitdrukking van de wil van het [Volk zijn in elk land. Over enkele jaren kunnen de vernie tigende wapens, die thans ontworpen worden, eik deel van de wereld be dreigen. In het licht van deze feiten, en vooral in het licht het verschrikke lijke licht van de atoombom, heb ik besprekingen geopend met Uw presi dent, teneinde met alle naties der wereld te overleggen, welke soort van wereld wij noodzakelijkerwijs dienen te hebben, wil de beschaving blijven voort- Juren en wi'.'en de mensen in alle lan den zich veilig voelen. Doch bij het be spreken van de wereldvraagstukken is het m.i. een grote fout voortdurend te denken aan oorlog en het voorkomen van oorlog. Liever moeten wij denken aan de beste middelen om de vrede op te bouwen. Attlee vervolgde: De Ver. Staten zijn thans de machtigste mogendheid ter wereld. En toch vormt Amerika voor niemand, een bedreiging. Wij weten al lemaal, dat het zijn macht nooit zal ge bruiken voor zelfzuchtige doeleinden of voor territoriale oogmerken. De vrijheid van het individu. Vervolgens sprekende als leider van de Britse Labourpartij zeide Attlee: Wij geloven in de vrijheid van het individu om zijn eigen leven te leiden, maar die vrijheid heeft tot voorwaarde, dat men niet de vrijheid van zijn medemens be perkt. Wanneer de „Big Business" te machtig wordt, krijgt hij het karakter van een monopolie en dan achten wij het niet verantwoord, hem in handen van particulieren te laten, voorts hul digen wij de mening, dat de economie geleid dient te worden, wil de gewone man het hem toekomende deel ver krijgen.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 2