Stadsnieuws Tentoonstelling De Rijksdienst voor uitvoering werken lVat brengt de Radio Uit de Pers: Recht voor N.S.B -ers Prestige politiek Burgerlijke Stand. COMENIUS Vandaag 275 jaar geleden stierf de peetvader van onze Helderse Come- niusschool, de grote paedagoog Jo- hann Amos Comenius. Comenius werd in 1592 in Nivnice (Moravië) geboren. Hij bezocht de La tijnse school te Prerau en de Univer siteit van Heidelberg. Op 22-jarigen leeftijd werd hij priester der Mora vische Broedergemeente te Fulneck. Na veel omzwervingen vestigde hij zich te Lissa in Polen, vanwaar hij reizen ondernam naar Engeland en Zweden, om gegevens te verzamelen voor zijn „Pansophie", een soort en er; iopaedie In 1628 verscheen in de Tsjechische taal zijn grote onderwijsteer, de ,,Di- öactica Magna". Ongeveer terzelfder tijd schreef hij een handboek voor de studie van het Latijn. De Godsdienstige vorming was voor Comenius het voornaamste. In het te ven van den mens onderscheidde hij drie phasen, nl. een plantaardige, een dierlijke en een geestelijke phase. De mens heeft dientengevolge drieërlei verblijfplaats: de moederschoot, de aarde en de hemel. De beide eersten geven den mens gelegenheid zich voor te bereiden op de laatste. Hij schonk bij de opvoeding vooral aandacht aan het voorbeeld van de natuur, die alles op de juiste tijd doet geschieden, geen plotselinge sprongen maakt, en de stof eerst voorbereidt alvorens tot de vormgeving over te gaan. Ook de tucht in de school ont leende Comenius aan de natuur: de zon geeft gestadig licht en warmte, nu en dan regsn en wind, zelden bl'ksem en donder en dan nog ten nutte. Veertien jaar voor zijn dood moest Comenius uit Hongarije, waar hij zich toen bevond, de wijk nemen. Hij ves'igde zich in Nederland, waar hij zlj-i laatste levensjaren heeft doorge bracht. Hij etierf in Amsterdam. Zijn lichaam werd te Naarden begraven. W»j vestigen de aandacht op de ten toonstelling, die momenteel wordt ge houden in hotel Bellevue. Er worden authentieke foto's geëxposeerd uit de Duitse concentratiekampen en „Ver- nichtungslager". De tentoonstelling is geopend van 26 en van 710 uur n.m. Des Zon- da .'s van 126 en van 710 uur n.m. De entrée bedraagt 0.50; de bsten zijn bestemd voor een liefdadig doel, dat nog nader door de autoriteiten zal worden vastgesteld. In een onlangs door de Helderse be- etuurdersbond gehouden vergadering is de gang van zaken op de werken, die onder leiding van bovengenoemde Rijksdienst door de Heidemaatschappij en de Grondmaatschappij worden uit gevoerd, aan een ernstige bespreking onderworpen. Er werd door de afdelingsbestuur ders scherpe critiek geleverd en vast gesteld, dat de toegepaste methodes niet in overeenstemming zijn met de verklaringen welke bij het instellen van deze dienst zijn afgelegd en be zwaarlijk als bevorderlijk voor de be- drjifsvrede kunnen worden be er' nu wd. v">orts werd in deze bijeenkomst de w s geuit, een speciale vergadering te ^ele??en, waarin door een deskun- d -e van het N. V. V. een beschou- w ig pc -r doel en wezen van de ge- r rrnd" '^stellingen zou worden ge- h"-den Men k--*t den tweeden voorzitter ven het V. V., den heer Oosterhuis, 1 -eid e enden deze taak op zich te r men. i hoopt morgen- (Vrijdag-) a' ond in Casino het onderwerp te be handelen De Rijksdienst voor Uit- voeri"p ""erken en wat daarmee sa menhangt". De vergadering vangt aan om 8 uur. DE INDIE-AVOND. Wij vestigen nogmaals de aandacht op de hedenavond in Casino te hou den lezing over „De bevolking van Indonesië" door den heer Van Ros- sem. Deze interessante en leerzame avond begint om 8 uur. EEN STRAATMAKERSJUBILEUM. Het is vandaag vijf en twintig jaar geleden, dat de heren C. Smit en A. Meijer, als straatmaker bij de ge meente in dienst traden. Deze populaire gemeentewerklieden hebben letterlijk in elke straat van onze stad op hun knieën gelegen; het zou interessant zijn, te weten hoeve- Ie maten zij bijvoorbeeld de Sluis dijkstraat zulten hebben genivelleerd. Genoemd voorbeeld illustreert we! duidelijk dat ook het werk eens straatmakers geschiedt onder de doem der vergankelijkheid. Het zal de jubilaris stellig niet aan belangstelling ontbreken. „Accorni' Dit is de naam van het Accordeon- Orkest Nieuwediep, dat enige weken geleden met de repetities is begonnen. Dit is geen nieuw gezelschap, want reeds in het begin van de oorlog heb ben enige accordeonnisten de vereni ging „Inter Nos" opgericht. Het ging hun echter met hun werk niet naar den vleze, vooral toen de Cultuurka mer op het tapijt werd geschoven. Onze Helderse accordeonnisten voelden er bitter weinig voor, zich daarbij te laten „gelijkschakelen". Gelukkig vonden zij de Korfbalver eniging Helder bereid, hen in hun ge lederen op te nemen, zodat men bui ten de Cultuurkamer om aan de gang kon blijven. Met het einde van de oorlog ver dween met vete andere lastposten ook de Cultuurkamer, zodat men er weer over kon gaan denken, op eigen benen te gaan staan. De vereniging werd opnieuw opgericht, thans onder de naam „Accorni". Men wil graag in het openbaar op treden, doch het is duidelijk, dat met uitsluitend accordeonmuziek niet een gehete avond 'te vullen is. De oplos sing is wellicht daarin te vinden, dat andere verenigingen „Afcorni" op een, of andere avond uitnodigen om een gedeelte van het programma te ver zorgen. Ook is „Accorni" gaarne bereid om mede te werken aan uitvoeringen roet een liefdadig doel. Eventuele verdere Inlichtingen kun nen worden verkregen bij den voor zitter, den heer J. Harms, van Lim burg Stirumstraat 16, of bij den se cretaris, den heer A. Tabeling, Bas singracht 35. BESTRIJDING TUCHTELOOSHEID. Contactmiddag. Het Centraal Comité ter bestrijding van de tuchteloosheid geeft as. Za terdagmiddag half twee een feestmid dag voor kinderen uit de 22 onder wijsinrichtingen welke onze Gemeente rijk is. Het plan voor deze middag is pas 14 dagen oud en nu reeds is het, dank zij medewerking van plaat selijke vereniging ?n Morali's, Kre keltjes en vele andere, mogelijk tot een contactmiddag met de jeugd over te gaan. Daar er in Casino voor alten geen plaats zou zijn, ontvangen een deel van de kinderen uit de 5e en 6e klas se lagere school een uitnodiging. Het Centraal Comité werkt. Er zit schot in. Het is te hopen, dat deze eerste proef mag slagen, dat de jeugd „ge pakt" wordt door het plan van het Centraal Comité en er Zaterdagmid dag een basis wordt gevormd, waarop het idee verder kan worden gebouwd. De Openbare Leeszaal en Bibliotheek De openbare leeszaal werd geduren de de maand October bezocht door 350 mannen en 52 vrouwen, totaal: 382 personen. Uitgeleend werden: 2429 romans, 1327 studiewerk sn en 2938 jeugdboe ken, totaal: 6694 boeken. L(jst van nieuwe aanwinsten November 1945. Romans: Barth, E., Liefde en lauwe ren; Chronsky, J. C., De schamele vreugden van Josef Mak; Colerus, E„ Leibniz; Crawford, F. Marion, Via crucis; Dominik, H., Dollarvlucht; Dij- ke, H. van, Op weg; en, Het heren huis; Eggermont, J. van. Het lokken de vrije teven; Ernst, P„ Het gebeur de in Lautenthal; Kampen, A. van, Variaties op 't thema Nieuwediep; Op- penheim. E. P., De burgemeester te paard; Oppenheim, E. P., Het Gras- leyes-mysterie; Oppenheim, E. P„ Sir Adam; Verhoog, P., De Vliegende Hollander. Studieboeken: Boerman, J., P. C. van Dongen, Kunstsmeedwerk; Band, J., De automobiel sn zijn behandeling; Brueggeman, J., Het verwijderen van vlekken; Deursen, A. van. Zóó is de wereld; Geers, G. J., Spaans leesboek; Geers, G. J., W. A. van der Kamp, Hert Spaanse practijkexamemHoge- DONDERDAG 15 NOVEMBER. 15.1515.30 Kwartier voor de vrouw. 15.3016.30 London Symphony Orchestra o.l.v. Bruno Walter. 17.0017.30 Jeugdkrant. 17.30—18.— Lex van Spall en zijn orkest, 18.3018.45 Kwartier van de arbeid. 18.45—19.— Tony Schifferstein speelt oude bekende melodieën. 19.00—19.15 Nieuwsber. en progr.-overzicht. 19.3020.— „O, Tommie, kom". Cabaret- programma. 20.1522.15 Aansluiting met het Concertge bouw te Amsterdam. 22.1522.30 Mens en Maatschappij. Yge Fop- pema over: „Heeft ons leven stijl?" 23.0123.15 Nieuwsberichten. 23.15—23.30 Avondwijding. Ds. W. Willemse, Ned. Herv. predikant. HILVERSUM 2, 415 M.: 18.0118.30 Nieuwsber. en progr.-overzicht. If .3019.Secco's Gitanos spelen en Im« perio Argentina zingt. 20.01—20.30 „Speellieden" o.l.v. Wessel Dekker. 20.3020.45 Landbouwpraatje. Ir. H. A. Ormel, adj. phytopatholoog van de plantenziektenkundige dienst te Wageningen over: „De chemi sche onkruidbestrijding in gra nen". 21.0021.15 De Regeringsvoorlichtingsdienst antwoordt. 21.4522.— Avondwijding. Pater J. A. J. Linnebank o.p. 21.1521.45 Ensemble George Frank. VRIJDAG 16 NOVEMBER. HILVERSUM I. 301 m. 7.017.20 Nieuwsber. en progr.-overzicht, 7.207.50 Lichte ochtendklanken. 7.508.00 Ochtendwijding. Kap. F. L. Koning. 8.018.20 Nieuwsber. en progr.-overzicht 9.3310.00 Orkestwerken. 10.0010.45 Muziek bij de arbeid. 10.4511.15 „De Zonnebloem", radio-zie kenbezoek. 11.4512.00 Berichten van krijgsgevangenen uit het Verre Oosten. 12.01—12.15 The Mills Brothers. 12.35—13.00 Harry de Groot en zijn Vibra- phoon sextet. 13.00—13.20 Nieuwsber. en progr.-overzicht. 13.2013.45 Harry Roy en zijn orkest. 14.30—15.15 Uit Opera en Operette. „Trouw" schrijft: Er zijn nogal wat mensen, die er zich over verbazen, die er verontwaardigd over zijn, dat er advocaten ge vonden worden bereid om N.S.B.-ers voor het ge recht te verdedigen. Deze verbazing en deze verontwaardiging zijn niet op haar plaats. Als een N.S.B.-er geen advocaat mag hebben, mag niemand, die van een mis drijf verdacht wordt, er een hebben. Gelijk recht voor allen! Als de ene ver dachte geen recht op een vedediger heeft, dan de andere ook niet. De rechtsgang, zoals die in een rechtsstaat behoort te zijn, brengt mee, dat een verdachte nog geen veroordeelde is. Hij wordt dat eerst doordat het ge recht de zaak onderzoekt, naar alle kanten bekijkt en met de wet in de hand ten slotte een oordeel uit spreekt. Voor dien rechter staan twee partijen. Aan de ene kant de vertegenwoordiger van het Openbaar Mi nisterie, die aanklaagt, die de misdaad en de schuld bewijzen moet. aan de andere kant de verdachte, die er tegenover het Open baar Ministerie, dat over de nolitlonele organisatie van de staat en juridische erva ring beschikt, recht op heeft over een technische en ju ridische hulD te beschikken, om alles, wat tot zijn ont lasting dienen kan, voor den rechter aan te voeren. Waarom zou men hem dat onthouden? Het gaat er niet om, dat wij mensen, die wij verafschuwen, het koste wat het kost, willen aten hangen. Het gaat er om, dat mensen die van ernstige misdaden verdacht worden op eerlijke wijze berecht worden. In Batavia kwijt zich dr. Van Mook van zijn zware taak op een wijze, die van een uitnemend inzicht in de omstandigheden en de ei sen van dit historisch mo ment getuigt: hij slaagt erin, oriënterende bespre kingen te voeren met de nationalistische vertegen woordigers, die een begin van overleg tussen Neder land en Indonesië kunnen inluiden, zo schrijft mr. Eldering in „De Vrije Ka theder". In Nederland houdt de pers zich ijverig met dit bericht bezig en zij, die zich om niets zo bezorgd maken als om ,,ons gezag" en „ons prestige", vragen zich af: waar moet dat heen? Gaat Van Mook hier mee niet buiten zijn boekje? De regering gaat ijlings over tot het desavoueren van Dr. Van Mook en zet daarmee alle bereikte over eenstemming weer op losse schroeven Zij roept D». Van Mook op het matje en publiceert na ontvangst van nadere inlichtingen uit Batavia een verklaring, waarin van desavoueren niet meer gesproken wordt, en die culmineert in de veelzeggende woorden dat regering het niet in 's lands belang acht, thans in nadere beschouwingen hieromtrent te treden. Een verklaring dus, die met het begrip „verklaren" weinig meer uitstaande heeft, en niet tot klaarheid in de situatie aanleiding geeft. Die integendeel de Pers tot allerhande nadere ver klaringen provoceert en het dagblad „Trouw" inspi reert tot het met nauw verholen verontwaardiging stellen van de vraag, of de regering nu tóch Van Mook dekt? En intussen gaan steeds meer Britse troepen aan land op Java; intussen zijn reeds aas weerskanten slachtoffers gevallen. Intus sen hoopt zich door het gebrek aan een duidelijke vaste regeringspolitiek de conflictstof op. En Nederland is bezig, door zijn halfslachtige be nepen houding de kans op een kloekmoedig vormge ven aan de schoonste ver nieuwing die tot onze na oorlogse taak behoorde, grandioos te verspelen, We moeten ons thans eens eerlijk afvragen, of men zijn prestige niet eer der vergooit, door hoog hartig, maar kleingeestig iedere poging van toenade ring tot de Indonesische nationale regering af te wijzen. En of niet de be reidheid tot onderhandelen, gepaard gaande met een duidelijke uitspraak om trent de consequenties, die de Nederlandse regering trekt uit de al bijna tot een reclametekst verstarde Ko ninklijke rede van 1942, tot een versterking van het gezag in de beste zin van het woord zou kunnen lei den? brinkVisscher, L. C. P., Het binnen ste buiten; Kamp.' D. W. A. van der, Inleiding tot de Spaanse handelscor respondentie en economische taal; Kamp, D. W. A. van der, en C. C.y Espinoza, Spaanse handelscorrespon dentie en economische taal; Landwehr, (mej.) B. H., Het is maar een weet!; Moerkerk, J. J., en Ans de Beer, Elec- triciteit en gas in de huishouding; Roy. C. J. van, J. C. van Roy, Klein speelgoed van triplex; Veringa, J., Li noleumsnede; WilzenBruins, E. J. Aardappelallerlei; Wittop Koning, Martine, Eenpans-gerechten; Ymker, H., Leerboek voor de Engelse taal; dl 2 3 (dl. 1 uitverkocht, volgt later. Geschenken: Broedelet, J. W., De slaapwandelaar; Canter, B., Rakketten; Canek. K.. Hordubal; Charteris, L., Volg den Saint: Christle, Agatha, Poi- rot speelt bridge; Ciampitti, F, De 90ste minuut; Clouston, J. S.. De man die opnieuw gezocht werd: Cohen, O- R., De bittere druppel: Corman, M„ Afgoden op de brandstapel; Deeping, W., Ballingschap; Destruction of an army; the first campaign in L'bva Sept. 1940: Erics. Linda., Tine Brink; Haas, J. de P. L. Battefeld, Voor 't dambord: Hertog, H. J. den, M. Euwe, Practische sch'sklessen: 4 dln; Kobus, M. L.v J. G. H. Dommisse, Logarithmische en goniom°trisrhe ta fels in vier decimalen; Ludwig, E.. Genie und Charakter; Ludwig. Juli 14; Muller, W. A.. Leerboek der vlakke meetkunde; 2 ^ln.' Nieuwbarn, M. C., Het Roomse kerkgebouw; Ocean front. Powell, R. B., Wenken voor le'decs van padvinders; Ravenek, H. A., Calo rische werlotuigen; Rijsene, F. van.. Hoofdpersonen uit de algemene Be" schiedenis, dl. 1.: Oudheid pn middel? eeuwen; Sande Bakhuyzen, H G. van de. Gronden der werktuigkunde; Schaap, P. de, Practische damlessen, Steiner, R., Theosophie; Visser, F. P-. Thèmes et exercices: Wichers, Logarithmen en goniometrische func ties. Texel. Ondertrouwd: Jan Koopman ®n Josefa Godek. Pieter Jansen en Hen- drika F. Leurs. Arie Huizinga JO' hanne van- Dijk. Getrouwd Arie Kalis en Geertruid» van Liers. Johannes Buisman en Katn rina Murawska. Jasper Keizer en lud Stepantschenko. Druk: Dagblad w. Noord-Holland

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 4