Nationalisten op Celebes U kunt rustig uw geld storten .J Een huisvrouw vraagt Beklaagden van Belsen maakten zich wèl schuldig aan oorlogsmisdaden De atoomconferentie willen wel samenwerken Het Joodse vraagstuk Daar er nog steeds het misver stand blijkt te bestaan, dat men bij storting van contanten de beschik kingsmacht over dit geld geheel of gedeeltelijk zou verliezen, vestigt 't ministerie van Financiën er nog maals de aandacht op, dat vrije be taalmiddelen ook na storting vrij blijven. Zij worden dan geboekt op een vrije rekening, waarover men onbelemmerd door enig blokkerings voorschrift kan beschikken. De enige uitzondering vormt de postchèque- en girodienst. Daar deze wegens onvoldoende capaciteit geen vrije rekeningen kent, worden stor tingen daar op girale rekening ge boekt, waarover men dus alleen door overschrijving kan beschikken. De plaatselijke giro-instellingen, zoals de Amsterdamse gemeentegirodienst, kennen daartegenover wel vrije reke ningen. Afgezien van de uitzondering bij de postchèque- en girodienst is er geen enkele reden om meer aan con tant geld dan normaal vast te hou den; men kan dit geld onder de zelfde voorwaarden als vroeger naar bank, spaarbank of plaatselijke giro instellingen brengen. (Handelsblad). In het kader van de rubriek „Depar tementen spreken" werd Woensdagsavonds over de zender „Herrijzend Nederland'* een vraaggesprek gevoerd tussen den directeur van het Centraal Distributiekan toor te Den Haag, den heer Van Noord- wijk, en „Een Nederlandse Huisvrouw". Verschillende vragen over distributie problemen werden hierbij uitvoerig be handeld. Op de vraag „Wie bepaalt hoeveel op de bonnen verstrekt wordt", luidde het antwoord, dat de minister van Landbouw en de directeur-generaal van de Voed selvoorziening bepalen voor levensmidde len en de minister van Handel en Nijver heid voor andere artikelen, zoals schoe nen, textiel, tabak, hoe groot de rant soenen zijn en op welke wijze deze over de bevolking verdeeld moeten worden. Twee belangrijke vragen van „De Ne derlandse Huisvrouw" waren: waarom soms nieuwe artikelen, die op de bon komen, niet direct bU den winkelier te kragen zyn en waarom het niet mogelijk is om de bonkaarten voor een langere periode uit te reiken. Hierop antwoordde de directeur dat zich in deze tijd nu eenmaal moeilijkheden voordoen, (die niet altijd te voorzien zijn. Als een schip te laat binnenkomt, of een fabriek zijn kolen te laat krijgt, dan loopt soms het hele programma mis en dan zijn de goederen niet op tijd bij den win kelier. Dit zal overigens meer bij een eerste verdeling dan bij de volgende het geval zijn. Een van de bezwaren tegen een langere uitreikingsperiode is wel dat verschei dene mensen hun kaarten verliezen of verzuimen deze in te leveren, als ze in gemeenschappelijke voeding gaan of naar het buitenland vertrekken. Deze onrecht matig in omloop gebleven kaarten kos ten extra voedsel en natuurlijk meer, Wanneer de kaarten een lange looptijd hebben dan bij kaarten, die slechts voor vier weken dienst doen Zodra de voed selpositie wat beter wordt, hoopt men over dit bezwaar te kunnen heenstappen Vervolgens gaf de heer Van Noordwijk korte duidelijke uiteenzettingen over de schoeisel- en kledingindustrie, waaraan nog vele grote moeilijkheden verbonden zijn. Er wordt echter naar gestreefd, de meest rechtvaardige beslissingen te ne men. Het gerucht, als zou in Januari een bon van de levensmiddelenkaart voor een paar schoenen worden aangewezen, noemde de heer Van Noordwijk vol komen onwaar en in het kort schetste hij de onmogelijkheid hiervan. Met de vraag „Hoe lang zullen we nog distributie hebben?", vertolkte „De Ne derlandse Huisvrouw" het verlangen van alle Nederlandse huismoeders. Hierop gaf de heer Van Noordwijk het volgende ant- wooid: Bonnenlyst zal zo snel mogelijk tot het verleden behoren. Dit hangt af van vele factoren: import, kolenvoorziening, vervoer- en deviezen. "Wat in het buitenland gekocht wordt, moet ook betaald worden, en gewenste, zelfs noodzakelijke artikelen moeten vaak tvachten, omdat nog belangrijker artikelen Vo°r gaan. Voorspellingen kan ik u dus ^erkelijk niet doen. Ik kan u wel ver zekeren, dat er naar gestreefd wordt, om zo snel mogelijk de bonnenlijst tot het verleden te doen behoren. Het C.D.K. zal de eerste zijn om de vlag uit te steken, wanneer een belangrijk artikel van de geschrapt wordt. Requisitoir in het proces te Belsen Kolonel Backhouse, de openbare aan klager in het proces te Belsen, heeft zijn requisitoir gehouden. Kolonel Backhouse bestreedde opvat ting van prof. Smith uit Londen, dat de beklaagden niet als oorlogsmisdadigers lei echt konden staan. Hun aaden stonden wel degelijk in verband met ae oorlog. Wat hing meer met de oorlog samen ais de deportatie van menschen uit Polen en uit andere door Duitsland bezette gebieden? Die mensen moesten naar con centratiekampen, waar zij voor de Duit sers in de ooriogs-inaustrie moesten wer ken. Alaus meldt het „Duitse Nieuws bureau" in de Britse bezettingszone. Kolonel Backhouse zeide voorts: „ls het soms geen oorlogsmisdaad zwakke, oude mensen, zwangere vrouwen en kin deren onder de veertien jaar, die niet meer werken konden of niet meer van nut waren voor de Duitse oorlogsindus trie, uitsluitend als gevolg van verschrik kelijk, ijskoud overleg, gewoon te ver moorden? Is het wellicht geen oorlogs misdaad, dat het joodse ras, omdat het voigens Duitse opvattingen de revolutie in Duitsland bewerkstelligde, uitgeroeid werd, teneinde hen, in verband met de oorlogstoestand, zulks ten tweede male te verhinderen? „De kracht van Polen werd in de gas kamers van Auschwitz uitgeroeid en eveneens werd omwille van net oorlogs belang de mannelijke en vrouwelijke be volking van andere bezette gebieden naar concentratiekampen gebraent. Zou trachtte men de tegenstand van de be- ti effende landen tegen Duitsland te breken." Hij bestreed het argument, dat de be klaagden als leden van de Duitse ge wapende macht slechts de bevelen van hoger hand hadden uit te voeren. Sol daten van de gewapende macht waren slechts verplicht die bevelen op te vol gen, welke overeenkomstig de wet waren „Hoewel prof. Smith bewezen heeft, dat de gaskamers te Auschwitz volgens Duits recht legaal geweest zijn", aldus de aan klager, „heeft geen der beklaagden ont kend, dat er te Belsen en Auschwitz on recht geschied is. Zou het gerechtshof kunnen aanvaarden, dat een mens, die zich heeft bezig gehouden met het ver gassen van andere mensen, bij dit werk geen ogenblik gedacht zou kunnen heb ben, dat hij onrecht pleegde? Met welk recht hebben de Poolse beklaagden baan tjes in de concentratiekampen aan genomen welke hen boven de andere gevangenen plaatsten? Met welk recht heb ben zij op arme, oude mensen losgeran- seld en hun andere misdaden begaan? „Men heeft critiek geoefend tegen de lange duur van dit proces" zoo zeide Backhouse „maar wanneer aan de we- De atoomconferentie verloopt vol ledig volgens het plan en er zijn geen moeilijkheden gerezen, aldus werd heden aan het Witte Htiis vernomen. Morgenavond kan een communiqué worden verwacht. Het zal nauwkeurig de richtsnoeren volgen van het plan dat Attlee aan het begin van deze week heeft onthuld en men verwacht, dat het de belangrijkste diplomatieke ontwikkeling zal vormen sinds de mislukking van de Londense confe rentie. reld door die lange duur duidelijk Is geworden, dat elk dezer verdachten even veel gelegenheid tot verdediging is ge gund als aan ieder Brits soldaat voor een Brits Militair Gerechtshof wordt ge gund, dan is geen uur van dit lange pro ces nutteloos geweest." Daarop weidde kol. Backhouse uitvoe rig over eiken verdachte afzonderlijk uit Hij besloot deze uitweiding met de woorden: „Misschien is van sommigen de individuele schuld gering, maar des niettegenstaande moeten deze verdachten als groep schuldig worden bevonden aan moord. Als deze mannen en vrouwen zich erop beroepen slechts op bevel te h< bben gehandeld, dan behoort men daar op te antwoorden, dat zij hadden moe ten weigeren misdaden te plegen en dat zij thans de consequenties moeten dragen van het feit, dat zij dit niet geweigerd hebben." In Zuid-Celebes, waar de politieke toestand aanvankelijk even verward was als op Java, is thans voor radio Makassar een verklaring afgelegd door den nationalistischen leider Naja Dodin Daeng Malewa, die onder meer zei: „Ge?n staking meer noch anti-over heidshouding en geen belemmering van levensmiddelentransporten. De aansporing tot dergelijke daden zal het volk in elkander doen storten. De Nederlandse regering begrijpt dat de koloniale geest prijsgegeven en de In donesische bevolking als gelijke be schouwd dient te worden op elk ge bied. Wij zijn niet gekant tegen de persoon der Nederlanders doch tegen de koloniale geest en het gevoel van meerderwaardigheid der Nederlanders. Indien dergelijke opvattingen verlaten worden en wij als gelijken beschouwd, dan is er bij mij geen bezwaar om sa men te werken met de Nederlanders die de tegenwoordige geestesstroming begrijpen en inderdaad van plan zijn de boodschap van H. M. koningin Wilhelmina uit te voeren. Dit stand punt is eveneens aanvaard door het adviescollege „Radjas" in deze streken, dat onder leiding staat van doctor Ratulangi. Besloten is met de Neder landse regering samen te werken op basis van de radiorede van doctor van Mook te Sydney. De Nederlandse re gering wenst haar oprechtheid te be wijzen door het aanstellen van lands- zonen in belangrijke functies die voor heen alleen bekleed werden door Ne derlanders. Op grond van het voren- gaande heb ik het aanbod aanvaard, mede leiding te nemen in de binnen landse handel en scheepvaart. Met op recht hart verzoek ik het volk ver trouwen in mij te stellen en geduldig de resultaten af te wachten". DE TRADITIONELE INSTALLATIE VAN DEN NIEUWEN LORD-MAÏOR VAN LONDEN, SIR CHARLES DAVIS, VOND DEZER DAGEN VOOR HET EERST WEER IN VREDESTIJD MET DE TRADITIONELE PLECHTIGHEDEN PLAATS. Voor het eerst in de geschiedenis hebben de 5 regimenten, die het privilege hebben om door de City van Londen te marcheren met slaande trom - vliegende vaandels en opgestoken bajonet, dit recht gezamelijk gevierd. Pikeman of the Honourable Artillery Company, trekken in de lange stoet door Cannon Street te Londen. Foto; Amsterdam-P. (VERVOLG VAN PAG. 1.) Overwegingen van eerlijkheid en menselijkheid, alsook van internatio nale vriendschapsbetrekkingen en we reldvrede zijn ten nauwste betrokken bij de oplossing van dit vraagstuk. Samenwerking tussen de V. S. en Engeland. In verband met de vele aandacht^ die deze kwestie in de wereld heeft getrokken, heeft de Britsche re gering besloten de regering der Verenigde Staten tot samen werking uit te nodigen. Deze samen werking vindt haar vorm onder wis selend voorzitterschap, teneinde de kwestie van de Europese Joden te on derzoeken en een overzicht te verkrij gen van het Palestijnse vraagstuk in het licht van het eerste onderzoek. Ik ben blij", aldus Bevin. „dat de rege ring der Verenigde Staten deze uit nodiging heeft aanvaard". Bevin zeide voorts nog, dat „de re gering duidelijk wenst te deen uitko men, dat de Palestijnse zaak niet met geweld kan worden opgelost en dat enige poging, van welke zijde ook, om zulks te proberen, krachtig zal worden tegengegaan. De oplossing moet gevonden worden door bespre king en samenwerking. Wij hebben er vertrouwen in", aldus Bevin, „dat een oplossing in de goede geest tussen Jo den en Arabieren een belangriike bij drage zal zijn voor het bestendigen van de vrede in het midden-Oosten". Z onisten hekelen Bevin's verklarina Abba Hille Silver en Stephen Wise, voorzitters van de Amerikaanse Zionis tische raad. hebben verklaard: „De ver klaring van Bevin over Palestina is het hoogtepunt van de reeks verraderlijke beloften, waardoor de politiek van de Britse Labourregering zich van meet af aan heeft gekenmerkt. De Labour regering heeft op alle manieren naar uitstel getracht en is in dit streven geslaagd met uiteindelijk de steun van den president der Ver. Staten te ver krijgen. Door accoord te gaan m'et de voorstellen voor een Anglo-Amerikaan- se commissie van onderzoek is de Ame rikaanse regering in de val gelopen, welke zo zorgvuldig voor haar was op gesteld." Naar nieuwe ontmoeting der „Big Three"? De besprekingen te Washington Naar te Washington verluidt houden Truman, Attlee en Mackenzie King zich nu bezig met het opstellen van het com muniqué, dat Donderdag verwaeht wordt. Volgens welingelichte bronnen zou Attlee zeer geporteerd zijn voor het houden van een nieuwe „Big Three" conferentie en men verwacht ook dat dit het belangrijkste resultaat zal zijn van de huidige besprekingen. Het atoomgeheim. Voor het eerst sinds het begin der besprekingen zijn nu ook de Amerikaan se plannen, die ongeveer parallel lopen met de Engelse, ter sprake gekomen. Ten eerste zou Truman de uiteindelijke vasttstelling wensen van de veiligheids eisen van de Sovjet-Unie. vóór de atoomgeheimen aan de internationale organisaties uitgeleverd worden. Ten tweede wederom het voorstel van Tru man om de atoombom buiten de wet te stellen. Naar verluidt is naar Attlee's mening dit voorstel niet zeer rëeel, om dat in geval van oorlog de aanvaller niet zou aarzelen van elk wapen ge bruik te maken. Het Amerikaanse plan wil ten derde in het kader van de Verenigde Volken een nieuw lichaam instellen. dat als bewaker van de atoomgeheimen moet optreden in plaats van de veiligheids raad. Dit lichaam zou tevens worden be last met het beheer van alle militaire geheimen in de toekomst. Men heeft overigens niet de indruk dat dit Plan Trumans absolute politiek weergeeft, doch dat het meer voorstellen zun. die in de loop der besprekingen zijn opge komen. Attlee zal zich waarschijnlijk Vrijdag met Mackenzie King naar Canada be- Het Noorse Storting heeft de re gering gemachtigd tot het ondertekenen van het handvest der Verenigde Volken.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 5