HELDERSCHE COURANT „GEHOORZAAMT NIET SOEKARNO!" AAN De Gauüe treedt af NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Radio Soerabaja: Onenigheid onder de nationalisten Burgeroorlog op Java? Luchtaanvallen Indië-vliegtuig in Batavia aangekomen! Oostenrijk wenst Tirol Onispoorde jeugd Het proces Be'sen ZATERDAG 17 NOVEMBER 194#. Se Jaargang Na. 8»- VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties XI cent per millimeter HOOFDREDACTEUR J. BIJLSMA ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving t 2.60, Postabonnementen i 3.00 In een radio-uitzending; uit Soerabaja is gedreigd met „een aanval op ir. Soe- karno en zijn zelf-benoemde kabinet en tevens op zijn republiek" onder de be schuldiging dat hU te „gematigd" is. Ver- derd werd gezegd: „zijn bevelen moeten niet worden opgevolgd." Bijeenkomst te Batavia afgezegd De bijeenkomst tussen Nederlandse en Indonesische vertegenwoordigers, die Donderdagavond te Batavia zou plaats linden, is op het laatste ogenblik afge zegd. De Nederlandse autoriteiten hebben verklaard: „Wij hebben geen vrijheid om te ont hullen waarom dit geschied is." Het Britse hoofdkwartier deelde mede: Zaterdag zal een volledige verklaring worden uitgegeven." Soetan Sjarir heeft in verband met deze kwestie gezegd: „Ik begrijp niet, waarom de Britten de bij eenkomst hebben afgezegd." Wat was de oorzaak? Dr. H. van Mook heeft op een pers conferentie verklaard: „Naar mijn mening is de enig mogelijke oplossing voor wat op Java gebeurt, gelegen in de samenwerking tussen Indonesiërs en Nederlanders. Als de volgende bij eenkomst lang wordt uitgesteld, zou dit niet alleen onaangenaam maar ook schadelijk zijn, daar de situatie op Ja va snel slechter wordt. Van mijn kant heb ik alles gedaan om het contact te leggen, ma3r er is voortdurend van extremistische of Indonesische zijde druk geoefend om dergelijke bespre kingen te voorkomen. Het uitstel van de bijeenkomst van Donderdagavond is te wijten aan het feit, dat niet alle le den van Sjarir's nieuwe nationalisti sche groepering aanwezig waren te Batavia. Ik hoop nog steeds dat de bijeenkomst binnen enkele dagen zal kunnen worden gehouden, aangezien er een dringende noodzaak toe be staat". Nu de extremisten, ^ie de Britten in Soerabaja bestrijden, voor de radio het dreigement hebben geuit Soekarno en diens republiek aan te vallen, dreigt de mogelijkheid van een burgeroorlog van Indonesiërs tegen Indonesiërs. De ex tremisten beweren, dat Soekarno te ge matigd is en zijn bevelen in de wind ge slagen dienen te worden en zij vragen of de Britten de republiek hebben om gekocht. Er bestond reeds geruime tijd een me ningsverschil tussen de extremisten en Soekarno. Toen de strijd te Soerabaja op 28 October ontketend werd, wist Soekarno slechts met de grootste moeite de extremisten er toe te brengen het vuren te staken. Soekarno's instructie werd nog 18 uur na afkondiging niet opgevolgd, in welke preiode generaal Maltaby vermoord werd. Ook op West-Java. In West-Java heeft reeds een gevecht tussen Indonesiërs plaats gehad, toen, volgens Indonesische berichten, extre misten nabij Tjikampek in de afgelopen week trachtten de dochter van 'n plaat selijk Indonesisch ambtenaar te ontvoe ren, maar het nationalistische leger hen verdreef. De extremisten hebben Soekarno ge waarschuwd, dat zij tegenstanders der republiek zullen zijn, indien hij zijn hou ding niet verandert. Later beweerden zij. dat de Chinezen in Soerabaja sa men met hen strijden en ook de Japan ners bereid zijn zich bij hen aan te slui ten. Vervolgens zeggen zij in hun waar schuwing: „Indonesië en Japan zullen Groot-Brittannië, de NICA en Soekarno met diens republiek attakeren". Een Mosquito-vliegtuig heeft Donder dagochtend een succesvolle aanvat uit gevoerd op vier machinegeweerposten der extremisten te Soerabaja, die tot zwijgen gebracht werden. Het vliegtuig werd zelf getroffen door luchtdoelartil lerie van de nationalisten, maar de be manning werd niet gewond en de ma chine kon een veilige landing maken. Bij een luchtaanval van de dag tevoren werd de bemanning van een Mosquito gewond. MEER DAN 1 MILLIOEN VATEN OLIE PER DAG In de op 5 November geëindigde week heeft de petroleumproductie in Venezuela met een productie van 1.007.000 vaten per dag voor het eerst in de geschiedenis van dit land het millioen vaten overschreden. Dit is bijna het dubbele van de dagelijkse productie in 1938. Men verwacht, dat ook in de tweede week van Novem ber de productie boven het millioen vaten per dag zal liggen. Vrijdagochtend om 10 u. Nederlandse lijd is de eerste DC4, die na de oorlog weer in dienst kwam, te Batavia gear riveerd. Op 13 November was het vliegtuig in Colombo aangekomen, waar men twee dagen is gebleven voor het voeren van besprekingen. Via 1e Cocos-eilanden is men vervolgens naar Batavia doorge vlogen. Men meldt uit Batavia: „Alles wel aan boord". De voorzitter van de Assemblée Na tionale Constituante. Felix Gouin. heeft hedenavond een brief van generaal De Gaulle ontvangen, waarin deze den voorzitter der Assemblée mededee'-de, dat hij het hem door de Assemblée ver lende mandaat wederom ter beschik king van de Assemblée stelde. Gouin heeft onmiddellijk de fractievoorzitters van de Assemblée bijeengeroepen. Be sloten werd de brief Zaterdag ter ken nis van de leden der Assemblee te bren gen en hem daarna met het antwoord van Jouin ook aan de pers mede te de len. De Assemblée zal. zoals reeds ge meld. Maandag bijeenkomen. De rege ring zal de lopende zaken blijven be handelen tot een nieuwe regering zal zijn opgetreden. De voorlopige Oostenrijkse regering heeft een nota aan de geallieerde raad in Weenen gezonden, waarin zij de her inlijving van Zuid-Tirol bij Oostenrijk vraagt en een voorstel doet over te gaan tot het organiseren van een volksstem ming in het betreffende gebied. Zal Ned. regering uitlevering van Seyss Inquart eisen De Nederlandse regering zal hoogst waarschijnlijk gebruik maken van haar recht, de uitlevering te vragen van Seyss Inquart. opdat deze hier voor een Bijzonder Gerechtshof ter verantwoor ding worde geroepen wegens de in Ne derland tegen het Nederlandse volk bedreven oorlogsmisdaden. Zoals bekend, zal Seyss Inquart eerst als groot oorlogsmisdadiger voor het internationaal militair Tribunaal te recht staan wegens zijn misdrijven als lid van de Duitse regering gepleegd. Weerbericht GELEIDELIJK MINDER KOUD. Tijdelijk vrij krachtige wind tussen Oost en Zuidoost. Overigens licht bewolkt. In de namiddag geleidelijk enige stijging van temperatuur. AMERIKA. Van links naar rechts, president Harry S. Truman. minister president Mr. C. R. Attlee en de minister-president van Canada. William Mac- kenzie King aan boord van het Yacht Sequoia, waar zij besprekingen voerden inzake de atoombom. De staatslieden zijn inmiddels tot overeenstemming be treffende deze zaak gekomen. Deze foto werd per radio overgebracht. Foto: A. B C.-P. In het raadhuis is de vorige week een vergadering gehouden over de tuchteloosheid onder de jeugd en over het vraagstuk hoe die jeugd weer op gevangen kan worden. Met sprekende voorbeelden heeft de inleider van die avond, de heer Rudo'.f aangetoond, hoe ook de jeugd in onze stad van het spoor geweken was en hoe moeilijk het is om haar weer op de goede weg te brengen. Daarvoor is nodig de huln van de oucfërs. de medewerking van de jeugdleiders, van sport- en andere verenigingen, de hulp van onderwij zers en leraren. Of het dan wel zo erg is? Ja, bij velen zijn de morele remmen volko men losgelaten. Als reactie op de oor log is er een zucht near ontsnanning en vermaak. Als die ontspanning ge zond is, dan is daar niets tegen, want de jeugd, die vijf jaar lang onder druk heeft geleefd, heeft behoefte aan en heeft recht op geestelijke en licha melijke ontspanning, maar als het „vermaak" uitsluitend gezocht worjfit in een ongezonde danswoede, in een hang naar de slechte film en op plaat sen waar de morele gevaren de jeugd naar de ondergang he'oen, dan is het dringend nodig, dat die '<"i wordt opgevangen en dat haar iets beters wordt voorgezet, want met verbieden alleen komt men er niet. Het initiatief van het comité tot be strijding van de tuchteloosheid onder de jeugd om door gezonde ontspan ning die jeugd weer vast te grijpen en te laten zien. dat er nog wat beters is dan de vermaken, die ze oo het ogenblik najaagt en waarbij men wil trachten de kinderen van de straat te halen, verdient ieders steun. Straks zal er een beroep worden ge daan op de ouders om hun kinderen naar de ontspanningsavonden te laten gaan, om ze naar de clubs te sturen, die georganiseerd zullen worden. Laat de ouders het nut hiervan toch In zien. Velen leten hun kinderen maar al te gemakkeliik de weg gaan. die ze zelf verkiezen. Het is te betreuren, dat kinderen van 10 tot 12 jaar 's avonds nog langs de straten slenteran. Ze le ren daar waarlijk niets dat hun in hun leven ten goede komt. maar hier wordt wel het zaad gestrooid, dat in hun geest onkruid voortbrengt. Als straks een beroep op ouders ge daan wordt om hun woning één of meer avonden ter beschikking te stel len van clubjes, die daar met gezond spel en sport e;n uurtje ontsisanning zullen zoeken, wijs dat verzoek dan niet af, doch denk eraan, dat het ook om uw kind gaat. Alleen als allen meewerken kan hier nog veel verhol pen of terecht gebracht worden. De jeugd is ontvankelijk voor het goede en.... voor het kwade, vang haar dus op en leid haar oo de goede weg. Zo zullen we een betere maat schappij krijgen. Het was een verheugend teken, dat op deze vergadering afgevaardigden waren van alle verenigingen en ge zindten. De opvatting is dus algemeen, dat hier geholpen moet worden met voorbijzien van de kerkelijke of poli tieke verschillen. Het gaat hier waar lijk om een grote zaak nl om de ieued, die de toekomstige wereld zal leiden en vormen. Wie dat verstaat zetie zich in. B. Jozef Kramer, kampleider, en Klein, kamparts, zijn beide schuidig bevon den aan hetgeen hun zowel ten aan zien van het concentratiekamn Pelsen als dat van Auschwitz ten laste is ge- j legd. Irma Grese en Weingartner zijn door I het tribunaal schuidig bevonden.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 1