Erfprins, gevangenkamp voor 4000 S.S.ers Stadsnieuws Een oorlogserfenis, die de staat op enige millioenen komt. Ongerustheid bij de bevol king, die geen reden van bestaan heeft. De Indië-lezing Indië verloren, Rampspoed geboren Combinatie gemeentediensten Predikbeurten. Ouderavond Comeniusschool MUZIEK Een van de erfenissen die de oorlog ons heeft nagelaten, is het grote aan tal gevangenen, dat de Nederlandse staat heeft te onderhouden en die de gemeenschap jaarlijks millioenen kos ten. Wie hierbij stilstaat voelt de dringen de noodzakelijkheid, dat met de recht spraak van deze misdadigers spoed wordt betracht. En het is geen wonder dat tienduizenden Nederlanders zich er geren aan het feit, dat Justitia met zo'n slakkengang werkt en dat landverra ders, waarvan de schuld onomstotelijk vaststaat we denken aan een Mussert, een Max Blokzijl, v. Ger.echten en zo vele anderen nog steeds niet gevonnist zijn. We zijn felle tegenstanders van de rechteloosheid, zoals die onder het Duitse regiem heerste, maar we erge ren ons toch aan het feit dat duizen den, van wie het landverraderlijk op treden vaststaat, dagelijks uit de fail liete staatskas moeten worden onderhou den en dat er geen recht geschiedt Eén van tweeën: zij moeten gevonnist worden óf terug naar de gemeenschap en werken voor die gemeenschap. Den Helder heeft straks het twijfel achtig genoegen vier duizend van de verraderlijkste elementen uit de be zettingstijd te herbergen. In Erfprins zullen 4000 S S.-ers worden opgeborgen. Dertienhonderd zijn reeds enige weken geleden gear riveerd en zijn in Zeefront onderge bracht. Binnen korte tijd zullen nog pl.m. 3000 leden van de Nederlandse S S. daar worden opgesloten. Het ls geen wonder, dat er Inwo ners van onze stad zijn, die deze „be volking" met enige zorg tegemoet zien. Zij begrijpén, dat deze mensïn. die van het leven niet veel meer te ver wachten hebben, waarvan er velen straks de doodstraf over zich zullen horen uitspreken, tot alles in staat zijn en dat ze, als het mogelijk was om uit hun gevangenschap uil te bre ken, dat zeker niet zullen laten. Bewaking in goede handen. We heben ons dezer dagen in verbin ding gesteld met den commandant van de Gezagstroepen. den kapitein A. Jacob- son, en hebben hem naar zijn mening gevraagd. Kapitein Jacobson vertelde ons, dat de binnenbewaking van het fort berust bij Justitie en deze binnenbewaking blijft dus in handen van de bewakers, die daar tot op dit ogenblik waren, die echter met ingang van Donderdag jd. een anderen commandant hebben gekre gen. De luitenant Reij werd vervangen door den wachtmeester der huzaren, den heer Haaema. De buitenbewaking, dat is dus de bewaking van het buitenterrein rond om het fort. is in handen van de in Den Helder gelegerde gezagstroepen, momenteel bestaande uit twee com pagnieën resp. 180 en 146 man sterk. Deze compagnieën, in hoofdzaak oor logsvrijwilligers, zijn gelegerd in fort Oostbatterij. De geest onder de troepen is uitstekend, de legering goed. Kapiiein Jacobson is ervan overtuigd, dat de vrees voor massaal uitbreken niet behoeft te bestaan De controle, het alarmsysteem, is zodanig, dat de troepen direct klaar zouden staan om in te grijpen en dat ingrijpen zou, bij de minste geringste poging, die van de zijde van de gevangenen zou worden gedaan om hun vrijheid terug te krij gen. radicaal zijn. De bewakingstroepen en gezagstroepen zijn .zwaar bewapend. Een verlichting rondom het kamp wordt aangelegd. Een achttal torens, die rond om het terrein staan en over pl.m. een week in gebruik kunnen worden geno men. zijn ieder bezet met twee mitrail leurs en vier manschappen. Er is een sterke wacht in de hoofdpoort en pa trouilles rondom het terrein. Bovendien komt er een dubbele prikkeldraadver sperring om het terrein. Men voelt dus wel, dat de heren niet veel gelegenheid gegeven wordt om met kans op succes een ontsnap pingspoging te wagen. Bovendien wordt vlak bij het gevangenkamp, in kazerne Langestraat, nog e;n com pagnie gezagstroepen ondergebracht, bestaande uit 108 man. Zodat men op alle eventualiteiten voorbereid is. Een radicaal plan. Landmijnen rond het kamp. Kapitein Jacobson bevredigen deze bewakingsmaatregelen echter nog niet Hij heeft zelf een radicaler, meer af doend en goedkoper plan en hij zal trachten dit er door te krijgen. „Maak", zo zegt de kapitein, „een dubbele prikkeldraadversperring rondom het gehele kamp, met een tussenruimte van 5 meter en leg de ze strook vol met landmijnen, dan zullen de heren het niet wagen ook maar een enkele poging tot ont vlucht ;n te doen, want iedere po ging zou met de dood betaald wor den". Deze oplossing van het bewakings- vraagstuk bespaart om te beg'rnc-n dc aanleg van de verlichting rondom het kamp, die 31.000 gulden kost; ten tweede is het een aanzienlijke stroom- besparing, 4000 Kwh. per maand en ten derde is het een grote besparing op het personeel, en ten slotte en dat is het meest belangrijke, is de maat regel afdoende. Wij hopen, dat de betreffende auto riteiten dit plan van kapitein Jacob son zullen ondersteunen, zodat het spoedig uitgevoerd kan worden. B RECTIFICATIE. De naam van den nieuwen comman dant van Erfprins stond gisteren in ons biad oniuist gespeld. Er had moeten staan: F. Hayemaye. De afdeling Den Helder van de Kon. Ver. „Oost en West" trad Donderdag avond voor de tweede maal voor het voet licht der openbaarheid, toen onder haar auspiciën de heer Van Kossem zijn lezing hield over Indië. Dr. de Vries opende de avond en heette de aanwezigen welkom, in het bij zonder den burgemeester en de aan wezige marine-autoriteiten. Hij zette daarna kort het doei van de vereniging uiteen, dat bestaat in het vergroten van de kennis, die het Nederlandse volk heeft van de gebiedsdelen in het Oostelijk en het Westelijk halfrond, en voorts in het verstrekken van inlichtingen en het geven van hulp aan repatrieerenden en aan hen, die voor de eerste maal naar Oost- of West-Indië zullen vertrekken. Tenslotte deelde hij mede, dat burge meester Ritmeester het beschermheer schap van de Helderse afdeling had willen aanvaarden. De heer Van Kossem ving daarna zijn causerie aan, waarin hij een boeiende en leerzame beschouwing hield over de internationale politiek in het bijzonder van Japan, en de plaats, die de bevolking van Indonesië in zijn geheel daartegen over inneemt en zal innemen. Wij zullen een kort résumé hier laten volgen. Het brandpunt van de Pacific. De jonge wetenschap der geopolitiek ziet e lerlands-Indië als het brandpunt van de Pacific. Grote bewondering moeten wij hebben voor de stoutmoedige man nen, die onze vlag daar voor de eerste maal hebben geplant en daardoor de grondleggers waren van ons imperium over zee. Japan heeft de grote betekenis van Indië ingezien. Dit land was wóór 1870 een onbelangrijke staat met 30 millioen in woners, volkomen geïsoleerd van de rest van de wereld.. Een kleine Nederlandse factorij op Decima tegenover Nagasaki vormde het enige contact. Na 1870 gaat Japan zich echter vol komen omschakelen. Van agrarische staat wordt het een industriële staat. Een internationale politiek wordt gevoerd, die J.ipan weldra zal brengen in de rij der grete mogendheden. Het inwonertal wordt sterk opgevoerd, eodat het land omstreeks 1940 meer dan 70 millioen mensen bevatte. Hiervoor wordt „Lebensraum" gezocht. Het meest in aanmerking komt Australië. Nederlands-Indië moet de springplank zijn. dat op zijn beurt pas na andere veroveringen te bereiken is. We zien de Japanse invloedssfeer zich na 1918 hoe langer hoe meer uitbreiden. Overal plaatst Japan vooruitgeschoven posten, die zich van de plaatselijke toestanden op de hoogte stellen: rondreizende kappers en dergelijke hebben wij in Indië vóór 1940 herhaaldelijk kunnen aantreffen. Shintoe-dienst. Dan komt Pearl Harbour, zonder oor logsverklaring. Dit is verklaarbaar gezien het feit, dat de Japanners zich als het uitverkoren, volk op aarde beschouwen, wiens keizer rechtstreeks afstamt van de zcnnegodin, en die op haar beurt van den schepper van het heelal. In deze Shintoe-dienst school gevaar, dat ook nu, na de capitulatie van Japan, dreigen blijft. Japans streven zal er op gericht blijven, *ich weer uit de debacle op te heffen. Grote waarzaam- heid blijft dus geboden. Na de val van Singapore silechts tegen zee-aanvallen verdedigd, doch van de landzijde gekomen! is Indië aan de beurt. De slag in de Javazee „Ik val aan, volg mij!" veroorzaakt voor Japan belangrijke vertraging, wat vooral voor Australië van onschatbare betekenis is geweest. Indië wordt echter bezet en Japan, dat zich daar toch niet blijvend vestigen wil, stelt niettemin alles in het werk om het blanke gezag en het aan zien dat de Westerling had, te onder mijnen. De Japanner haat de Westerse cultuur en huldigt de stelling „Azië" voor de Aziaten". De gevolgen van die onder- mijningspolitiek ondervinden we heden ten dage. Geen eenheid. Het is uitgesloten dat Indië in staat is zichzelf te besturen. Indonesië is geen eenheid; talloze volkeren spreken teza men 175 talen. Deze volkeren hebben noch taal, noch cultuur, noch afstamming gemeen, en evenmin hebben zij deel aan dezelfde historie. Indië kan Nederland niet missen, maar wij kunnen Indië ook niet missen. Min stens één zevende van ons voiksinkomen danken wij aan IncPië, zodat de gevolgen niet te overzien zijn, wanneer Nederland en Indië gescheiden zouden worden. Ook voor Indië zouden de gevolgen zwaar zijn: het zou in onderling rivalerende delen uiteenvallen en de speelbal wor den van internationaal kapitaal. Het is èii voor Nedcrand èn voor Indië het beste, dat wij ons gezag daar soepel en tactvol als voorheen blijven uitoefenen, niet overhaast tewerk gaande, in het belang van onszelf, maar tot heil ook van de Indonesische bevolking. Directeur dienst van openbare werken benoemd. Door het college van B. en W. is in gesteld een dienst van openbare wer ken. omvattende gemeentewerken, grondbedrijf. gem. zwembad. gem. rpiniging en plantsoen »n. Deze combi natie van twee vroegere diensten, be tekent een belangrijke bezuiniging voor de gemeentekas. Tot directeur van deze nieuwe dienst is, met ingang van 1 Januari 1946, be noemd de heer ir. J. F. A. Allozerij. eerst aanwezend ingenieur bij de rijksgebouwendienst in Venlo. De heer Allozerij heeft aanvanke lijk practisch gewerkt als opzichter later als uitvoerder van belangrijke bouwwerken Eerst op 26-jarige leef tijd begon hij zijn studie voor bouw kundig ingenieur. In 1935 behaalde hij zijn ingenieursdiploma. De nieuwe 'directeur is 41 jaar oud. ZONDAG' 18 NOVEMBER 1945. DEN HELDER. Bethelkerk vra. 10 uur ds. F. Tollenaar Z.oadag 42; nm. 5 uur cfs. A. W. Schaafsma, van M:ddemneer. Reiio- bothkerk vm. 10 uur ds. A. W. Schaafsma, nm. 5 uur ds. F. Tollenaar, Zondag 42. Herst. Evang. Luth. Gem. Weezenstraat): vm. 10 30 -uur: de heer J. K. Schencfelaar. Onderwerp: „Indonesië in de storm": nm. 3 uur: ..Jong en oud"-bijeenkomst. Spre kers: mej. Fransen van Amsterdam, J. K. Schendelaar en C. Rtekwel. Liturgie, so praanzang, orgeisoli, kwartetzang. Oud- Ger. Gem. (Hoogstraat): vm. 10 en nm. 5 uur Leesdienst. Evangelisatie (Vijzel straat): vm. 10 en nm. 7 uur: Samenkomst, nm. 2.30 uur Zondagsschool. Woensdag nm. 7.45 uur Bijbelkring Donderdag nm. 7.30 uur Vrouwenkrans. Zaterdag nm. 7.30 uur Bidstond. Doopsgez. Gem. vm. 10.38 uur da. Schepman. Chr. Geref. kerk (a. d. Steengracht): vm. 10 en nm. 5 ur Lees dienst. Leger des Heils (Spooi gracht 35): Leiders Kapts. H. Winter: vm, 10 uur Hei- ligingsdienst, nm. 7.30 uur Verlossings samenkomst; Maandag nm. 2.15 uur Da- meskrans; Donderdag nm. 7.30 uur bijz. Samenkomst (o.l.v. Brig. J. E. v. Eeken). Ned. Herv. Gem. Nieuwe kerk vm 10 u'^r ds. Cramer: Palmstraat vm. 10 uur, ds. Borghardt. Donderdag 22 Nov. om 3 uur, 2e dienst van de serie ..Diensten voor iedereen". Spreker ds. Enklaar met het onderwerp „God heeft een plan met ons gezin". JULIANADORP. Geref. kerk. nm. 5 30 uur leesdienst. Ned. Herv. Gem., 14.30 uur ds. Borghardt. Dezer dagen werd in het schoolge bouw aan de Vlamingstraat een leden vergadering, tevens ouderavond van de Helderse Schoolvereniging gehouden. De voorzitter, de heer S. Schellinger, herdacht in zijn openingswoord de voor het vaderland gevallen oud-leden en -leerlingen. Hij wees op de veranderde toestand en sprak de hoop uit, dat de Helderse Schoolvereniging haar taak bij de wederopbouw van Den Helder zal volbrengen. Na de lezing der notulen gaf het hoofd der school, de heer C. Prinsen, een boeiend verslag over het tijdvak 19401945. onder de titel: „De school in oorlog". Nimmer werd het ideaal: goed onderwijs in een prettige sfeer, uit het oog verloren. Momenteel volgen 170 kinderen uit alle kringen en gezindten der Helderse bevolking het onderwijs aan de Comeniusschool. Nadat de penningmeester de financië'e zijde van het jaar 1944 had toegelicht, werd overgegaan tot het kiezen van 3 bestuursleden. Benoemd werden: me vrouw Beekhuisvan Til en de heren H. J. Mooy er. C. J. Timmerman Enkele vragen betreffende schoolza- ken werden afgehandeld, waarna de heer Prinsen een uiteenzetting gaf van aard en doelstelling der neutrale bij zondere scholen. Na de sluiting door den heer Schel linger namen de ouders in de verschil lende lokalen kennis van de vorderin gen hunner kinderen. JEUGDVEREN. „VIJZELSTRAAT" Maandagavond zal in het Evangeli satiegebouw aan de Vijzelstraat de der de lezing worden gehouden over .Jezus", DE BUFFEL TERUG. Vandaag komt, in de loop van de dag, een oude getrouwe in Den Helder terug. De .Buffel", die jarenlang ligplaats aan de Zuidstraat heeft gehad, wordt van daag Nieuwediep binnengesleept. Het schip zal voorlopig ligplaats krij gen op de werf en zal dienst doen als depótschip. 450 N. S. B.-ERS NAAR SCHO1RL. Donderdagmorgen zijn een 450-tal N. S. B.-ers uit het kamp Erfprins overgebracht naar het strafkamp Schoorl. Dit zijn allen vrij lichte ge vallen. In verband met het onder, brengen van 4000 S. S.-ers in Erfprins, waarover men elders leer* z""°n nr>k de andere gevangenen uit Erfprins binnenkort naar Schoorl worden over gebracht. „Het beste staat niet geschreven, Men moet het beleven, beleven." Echt najaar was het die avond, toen we ons na een drukke werkdag begaven naar het oude kerkgebouw om voor enige ogenblikken ook nog anders te kunnen leven. We zetten ons daar neer in de ho ge banken, waarop dikke Bijbeis in perkamenten banden rusten en we luisterden Het programma vermeldde werken van Bach en Handel: twee groot meesters, twee geesten, die het leven van de mens kenden tot in al zijn uitersten en dit blijvend uitwerkten in machtige composities. Louis Zimmerman bespeelde zijn viool Feike Asma het orgel Welk een wereld is het, die er dan voor je open gaat. Hoe stroomt het hart vol van blijdschap, hoe voel je dan, dat er vrede keert in je leven. Op een onvergetelijke wijze werd het Largo van G. F. Handel vertolkt. Het Largo Muziek.... klassieke muziek. Inderdaad, zulke scheppingen over leven de eeuwen, omdat de mens behoefte blijft gevoe'en aan het goe de, het ware, het schone en deze mu ziek a'leen in staat is om die ge voelssnaren van het hart te beroe ren „Als ik muziek maakt of dirigeer, dan is er antwoord op mijn vragen, of beter' dan zijn er geen vragen meerschreef Gustav Jflah'er eens. Geen vragen Ja, het is waar dan wordt het goed Muziek en leven. Muziek in je te ven. Ja. breng het er zelf ook in. dan zal het goed zijn. W. K. V,

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 5