QRABANT IN NOOD De bijzonder zuinige gloeilamp! NEDERLAND Russisch wetenschappelijk werk Armoede en ellende bedreigen talloze landgenoten Hoest en proest met verstand gaat weer meetellen Voetbal INGEZONDEN. Nog eens: Onze planlsoenen Een rekenmachine die 100 ton weegt Officiële rapporten, die deze week uitgebracht werden spreken over de grote nood, die tengevolge van de verwoestingen in vele delen van Brabant heerst. Het rapport vertelt o.a. van een geval, waarbij 17 personen in drie kleine ver trekjes huizen. Armoede en verpaupersering bedreigen hier duizenden land- 7 Vz watt45 ct. 32 wattSO et. 12Vj watt: 50ct. 50wati:60ct. 20 wati:50ct. 80 watt:"75cl. N.V PHILIPS' GLOEILAMPENFABRIEKEN Voor de huisvrouw Natuurlijk: zoveel beschaving heeft u wel. dat u niet links en rechts maar heen hoest en niest. U zult netjes uw hand voor uw mond houden en uw hoofd keurig omdraaien precies zoals we het onze kleine kinderen leren. Maar.... heeft u er wel eens aan ge dacht, dat u met diezelfde hand later een kind, misschien uw eigen kleinen jongen, even aanhaalt of hem een handje geeft? En dat die kleine met datzelfde handje iets eetbaars naar zijn mondje brengt en op die manier met uw ver- koudheidsbacillen wordt besmet? Als de kleine dan ook verkouden wordt, komt dit doordat u zo kwistig met de bacillen heeft rondgestrooid. Het is heus niet noodzakelijk, dat de gehele familie verkouden wordt, als een der gezinsleden dit is. Doordat wij tengevolge van de zui nigheid met brandstoffen tegenwoordig vaak in een kleinere ruimte moeten huizen, is de kans op besmetting veel groter en is voorzichtigheid dubbel ge boden. Hoest en proest in uw zakdoek maar.... houd die bij u en laat hem niet overal zwerven. Veeg er vooral niet, zoals wij zo dikwijls zagen doen, het vuile neusje van de kleine mee af. Heeft u nog een baby te verzorgen, bindt dan zolang u hiermee bezig bent een zakdoek voor de neus en onthoudt u er vooral van, het kleintje te kussen. Verbiedt dit ook anderen vooral als zij verkouden zijn. Zo'n verbod lijkt mis schien wel hard enaanstellerig, doch het is in het belang van de ge zondheid van uw baby. Zelfs oma, die de kleine zo graag eens knuffelt zal dit begrijpen, als u het haar maar voor zichtig! onder het oog brengt. Nu nog iets over frisse lucht en ventileren. Ook al bent u nog zo zwaar verkou den, het zal u geen kwaad doen, wan neer er wat frisse lucht in het vertrek wordt gebracht, mits het er maar niet tocht. Zolang er geen twee deuren of ramen tegenover elkaar openstaan, is tocht absoluut uitgesloten. Dit laatste ter geruststelling derge nen die als ze frisse lucht voelen dade lijk zeggen: „het tocht hier.... gauw dicht die boel!" Niet te st"f en te vroeg opwinden. V7e kunnen in deze tijd niet zuinig genoeg zijn op onze electrische appara ten en ook op het snoer ervan. Bij on doelmatig gebruik wordt de levensduur van dit artikel onnodig verkort. Een van de dingen waarbij het snoer veel heeft te lijden is, het om de strijkbout te winden vóórdat deze volkomen is afge koeld. Het gummi droogt dan uit en brokkelt af. Het snoer mag ook nooit te atftf worden opgewonden. Dit ver oorzaakt knikken in de draad, zodat deza afbreekt. genoten. In de districten Oss en Boxmeer huist men in krotten, schuren en kippenhok ken. In Bergen op Zoom zijn gezinnen, die over een kamer beschikken, waar in ze wonen, slapen, koken, wassen enz. en waarin dus ook de vrouw moet bevallen. Het kómt daar zelfs voor, dat de andere kinderen tijdens de bevalling aanwezig zijn. Ziehier een voorbeeld uit Goirle: „Een huishouden, waar het tiende kind verwacht wordt. Het oudste meisje is 10 jaar. Het huis bestaat uit een keu ken, slaapkamer en klein opkamertje. De grootouders zijn getroffen en moes ten hun intrek nemen bij deze familie met nog 2 zoons en een dochter. Deze slapen alle 5 in het opkamertje. Twee der negen kinderen slapen bij vader en moeder, waarbij dezer dagen ook numrr-r tien komt. De overige 7 kinde ren slapen op een zolder, die koud is en vochtig en waar het van alle kan ten tocht". Geen bedden en geen kleding. Er is een groot gebrek aan allerlei onmisbare artikelen. Ziehier de voor naamste: ledikanten, bedden, matrassen, dekens, lakens, slopen. Dit heeft tot gevolg dat jongens en meisjes, ook grotere, dikwijls bij elkaar slapen en te veel kinderen (tot 5 toe) in een bed vorden gestopt. Voor zieken, zelfs lij ders aan T.B.C., is vaak geen afzon derlijk bed beschikbaar. In diverse rapporten wordt in dit verband op het lot der kraamvrouwen gewezen, die onvoldoende of geen la kens hebben en dus niet behoorlijk worden verschoond Dit komt ook voor bij gezinnen, waar geen armoede heerst, omdat deze artikelen zelfs bij vergun ning niet altijd te krijgen zijn. Sommige rapporteurs zien met huive ring de naderende winter tegemoet. Alle rapporten constateren een zeer ernstig tekort aan onderkleding. Een der rapporten vermeldt, dat meermalen werd geconstateerd, dat grotere jongens en meisjes zonder hemd of broek lopen. Een der rapporten zegt: „In de arbei dersgezinnen zijn practisch geen de kens, lakens en handdoeken, geen on derkleding voor de moeders, geen luiers voor de babies". Bijzonder nijpend is dit tekort voor de kraamvrouwen en de pasgeboren zuigelingen. De klacht over het ontbreken van luiers {s alge meen. GAUW EN GOED. Dit is de nieuwe Engelse vol-automatische wasmachine Men doet het wasgoed er in, voegt er wat zeeppoeder aan toe, haalt de scha kelaar over, enna veertig minuten komt de was er schoon en droog uit. Als er voldoende materialen voor de ver vaardiging aanwezig zijn, kan men deze machine waarlijk een grote toekomst tegemoet zien gaan. Voorts wordt een ontstellend tekort geconstateerd aan bovenkleding, schoei sel, allerlei huishoudelijke artikelen, handdoeken, zeep- en poetsmateriaal, verplegingsartikelen, medicamenten en verbandmateriaal. Uit een rapport der Stichting Katho lieke Gezinshulp blijkt o.m. duidelijk, dat op allerlei gebied en meer speciaal op die van textiel, de grootste nood te vinden is in de grote gezinnen met op groeiende kinderen en in de jongere gezinnen, waar de ouders juist vóór of in de oorlog gehuwd zijn. Het herstel wordt merkbaar (Van onzen Rotterdamsen corr.) Er wor-'t wel eens veel geschreven en gesproken maar we merken er niets van, zo hoort men veelal verzuchten. Dit is evenwel niet waar. Het herstel is wel merkbaar, alleen is het niet al tijd zo overtuigend als men wel graag zou willen. In de haven van Rotterdam is op het ogenblik sprake van een zeer duidelijk herstel. Er is een behoorlijke scheeps- drukte en nu niet meer alleen van gif ten maar ook van aankopen, ook van geladen vertrekkende schepen, ook van doorvoer. De doorvoer is vooral de laatste weken in herstel Jèkomen. Vo rige week is het eerste Noorse schip met kolen uit Rotterdam vertrokken, na dat deze kolen met Nederlandse Rijn schepen uit het Roergebied naar Rot terdam waren gebracht, en deze week zijn verscheidene Amerikaanse schepen met graan aangekomen, dat bestemd is voor Duitsland en dat met de moderne en gelukkig onbeschadigd gebleven ele vators Rotterdam is er in totaal 25 rijk wordt overgeladen. En er komt nog meer doorvoer. Zo vordt dezer dagen de „Dubrovnik" in Rotterdam verwacht, met graan, be stemd voor Zwitserland. Dit verschijn sel is zeer belangrijk.. Nederland gaat weer meetellen. In het buitenland heeft de mening bestaan, dat de Nederlandse havens dusdanig zijn vernield, dat zij zijn uitgeschakeld. Gelukkig dringt langzamerhand het besef door. dat dit volstrekt niet het geval is. In het bijzonder de doorvoer is voor ons land van het grootste belang, nu wij nog betrekkelijk weinig exporteren. De doorvoer is een belangrijke bron van inkomsten. November heeft Rot terdam weer gemaakt tot doorvoerha ven en er is alle reden om verheugd te zijn over dit merkbare herstel. DUITSLAND EN JAPAN UIT DE SPORTWERELD GESTOTEN. De bijeenkomst van het bestuur van de F.I.F.A. te Zürich werd Maandag gesloten. Besloten werd de betrekkingen met Japan te verbreken. Verder zullen de namen der Duitse en Japanse scheids rechters van de internationale lijst worden geschrapt. Het congres van de F.I.F.A. zal op 25 en 26 Juli 1946 te Luxemburg worden gehouden. Ih 1946 zullen geen wereld kampioenschappen worden georgani seerd, doch op het congres in 1946 zal worden voorgesteld de wereldkampioen schappen voor 1947 uit te schrijven en het voorstel om dit tournooi in Brazilië te houden, zoals in beginsel besloten was op het laatste congres in 1938, te steunen. Ruim vijftig jaar geleden waren de Hel- derse stratenmakers belast met het snoeien van bomen en het was droevig hoe er in die cfagen gehakt en gezaagd werd. Die tijd is gelukkig lang voorbij. Met genoegen zien we, dat het thans anders gaat en dat de gemeente-plantsoen dienst overal in de stad vakkundig actief is. Op verschillende punten in de stad wordt gewerkt om de verwaarloosde plekken te herstellen en netjes in orde te maken. Aanleggen is een mooi en dankbaar werk, maar onderhoud en waardering zijn dingen, welke niet licht wegen. Er is heel wat te doen om overal het nette karakter van gazons en beplanting ge regeld te handhaven. Hoog gras en slor dige kanten en onkruid maken het geheel lelijk. Aan de B. Houwingsingel en in de Vogelenbuurt kunnen we dit kwaad zien. Ja, het valt niet mee om overal de hand aan te houden en dan gedurig en goed. En wat de waardering aangaat? Kijk eens naar het eerste grasgazon van de Reigerstraat. Maken de mensen déór om hun weg gemakzuchtig te verkorten niet een pad door het gazon? Breed en modderig is het nu zóó gekomen en het is een schande dat men er brutaal mee voortgaat, van dag tot dag. Wanneer je fietsbel niet deugt of Je vergeet je hand uit te steken, dan weet je er alles van. Natuurlijk. Maar laat de politie ook eens goed en afdoende tonen, dat de verfraaiing der stad een zéér belangrijke zaak is. Dan komt er een einde aan dergelijke onbeschofte manieren. V. R. Ontdekkingen bij het onderzoek van kosmische stralen. Bij de bestudering van de kosmische stralen in de onlangs gebouwden ob servatiepost op de berg Alagoz in Ar menië hebben Sowjet-onderzoekers een aantal ontdekkingen gedaan. De uitwerking, die door deeltjes van een kosmische straal wordt teweegge bracht is voor het eerst gefilmd. Een magneet van 3 ton wordt gebruikt, om de stralen te doen afwijken, waar bij de zware van de lichte worden gescheiden en de kracht wordt geme ten. Er is vast komen te staan, dat behalve de reeds bekende groepen van delen van kosmische stralen de mezotronen en de electronen er nog een andere groep bestaat, die voor de Sowjet-geleerde „het derde bestand deel" genoemd wordt. Deze en andere ontdekkingen worden beschreven als van „aanzienlijk belang" te zijn. De onderzoekingen worden met kracht voortgezet. Het Brusselse blad „Derniere Heure" geeft bijzonderheden over een reusachtige rekenmachine, wel ke kort geleden te Cambridge in de Verenigde Staten tentoongesteld werd. Deze machine, welke 100 ton weegt, lost in enkele minuten mathe matische problemen, waarvan de op lossing normaliter weken of zelfs maanden zou eisen, op. Zij is sedert het voorjaar van 1942 in dienst ge steld van de Amerikaanse marine. Voorts werd zij gebruikt voor het vaststellen van „radar" en het be studeren van nieuwe methoden voor het blussen van grote branden. De machine is een Differentiaal-analy- sator, welke 3 ingewikkelde proble men kan oplossen. Om een inzicht te geven van de tijdsbesparing aan hersenwerk die- ne het volgende voorbeeld. Aan het begin van deze eeuw vereiste de op lossing van een mathematisch pro bleem, door een Zweedsen professor gesteld, van dien geleerde en zijn leerlingen 50.000 werkuren. In 1931 loste de eerste Differentiaal-analysa- tor het probleem in 250 uur op. De huidige analysator doet het in min der dan een dag tijds. De geperfectionneerde uitvinding is j het werk van de professoren Cald- well en Vannevar Bush en werd ge- I durende de gehele oorlog geheim i gehouden. In vredestijd zal de ma chine dienen voor de oplossing van practische technische problemen.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 7