HELDERSCHE COURANT HET JOODSE DRAMA HET INDIVIDU EN DE ATOOMBOM NIEUWSBLAO VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Flitsen uit Neurenberg Zestig procent der Europese joden vermoord Indonesië Ambarawa belegerd Nieuwe grondwet voor Japan Attlee spreekt voor het Lagerhuis VRIJDAG ÏJ NOVEMBER IMS, la JawiMf No. 183, t»R Htldoi» VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving t 2.60, Postabonnementen 1 3.00 De tweede dag te Neurenberg. In volkomen stilte luisterden de aanwezigen naar Jackson's bewogen relaas van het Joodse drama, waarmee niets in deze oorlog kan worden vergeleken. Het antisemitisme was de voorloopster van de terreur tegen andere groepen. En deze op haar beurt was, een experiment ter voorbereiding van het optreden tegen on derworpen volken, de uitroeiing van de Joden is practisch verwezenlijkt. Van de r9.600.000 Joodse personen in het door de Nazi's beheerste Europa is zestig pro cent vernietigd. 5.700.000 Joden worden vermist in landen, waar ze vroeger leefden. De geschiedenis kent geen misdaad, begaan jegens zoveel slachtoffers en bedreven met zulk een wrede berekening. De beklaagden zaten ernstig te luis teren naar de huiveringwekkende fei ten, die Jackson, de revue liet passeren. De ellendeling Streicher, de man, die schreef, dat de Joodse kwestie in Euro pa niet kan worden opgelost, zolang er rog een Jood in de wereld leeft, zat kleintjes in dè bank. Thans beweert hij, dat hij slechts Zionist is en dat hij alleen wilde, dat de Joden naar Pa lestina zouden gaan. Jackson staafde zijn betoog met uittreksels uit officiële Gestaporapporten, die in koele zake lijkheid voor zichzelf spraken. Hij toon de ook een boek met foto's over de vernietiging van het Ghetto van War schau. Gruwelijker daad is er naast de vergassing nauwelijks denkbaar. Ver volgens vertelde Jackson met Duitse documenten in de hand over de toe standen in de concentratiekampen en ging de geschiedenis der agressie- oorlogen na, alweer gestaafd door of ficiële documenten, waaronder zeer be langwekkende, zoals het plan tot de aanval op Rusland en Engeland. Er was een plan om Stalin te vermoorden, waartoe de Japanner Oshima mede werking zou verlenen. Ook was er een plan voor een aanval op Amerika. Aan gaande Rosenberg overhandigde de aan klager tal van bezwarende documenten betreffende maatregelen in „Oostland". Hetzelfde geld voor den leider der ar beidersdeportatie, Sauckel, die met een vergenoegd gezicht de hele dag op zijn bank zit te wippen. Alsof hij nergens iets mee te maken heeft. Jackson vermeldde nog speciaal het doorsteken van dijken in Nederland, met het doel de Nederlandse volkshuis houding te vernietigen. De economische plundering werd aan de kaak gesteld, alsmede het wegroven van kunstschat ten, waarvan Rosenberg een schitte rende catalogus van 9 delen liet samen stellen. Tenslotte zette Jackson de jiïri- dische merites van het proces uiteen. KEITEL WEIGERDE. gediende motie, waarin ontkend wordt, dat de beklaagden ter verantwoording kunnen worden geroepen, omdat er geen geschreven recht inzake het ten- iaste gelegde bestond. Het tribunaal had de motie reeds dadelijk afgewezen, evenals het verzoek om het tribunaal uit te breiden met vertegenwoordigers oer neutralen of der neutralen en van de andere betrokken partijen. De „heren" tekenen Göring, von Ribbentrop, Speer, Seyss- Inquart, van Neurath en Fritsch hebben heden een verklaring getekend, waarbij zij erkennen de belangrijke posten te hebben bekleed, die worden genoemd in de acte van beschuldiging. Franck, Jodl Frick, Streicher, Dönitz en Rader te kenden eveneens een dergelijke ver klaring. Keitel weigerde te tekenen. Tevens wordt gemeld, dat in de ge zondheidstoestand van Kaltenbrunner, dank zij de aan hem bestede zorgen, een aanzienlijke verbetering is gekomen. Ni euw recht De procesvoering is gebaseerd op nieuw recht, waarover beklaagden ver baasd zijn, maar zij stoorden zich hele maal niet aan recht. Hitier verklaarde voor militaire commandanten, dat de schending der neutraliteit van Neder land en België van geen betekenis was. Deze mannen kunnen geen aanspraak maken op toepassing van een regel, welke verbiedt recht te spreken, vol gens wetten die niet bestonden bij het begaan van de misdaad. Hiermede gaf Jackson afdoende antwoord op de door de verdedigers in de ochtendzitting in- Weerbericht Aanvankelijk mistig of somber weer, overdag tijdelijk hier en daar wat zonneschijn, des ochtends lichte vorst in het Noorden, overigens tempera tuur om het.vriespunt. Ambarawa met zijn 8000 door de Rapwi verzorgde personen is een be legerde stad, zo seint Ralph Coniston uit Semarang. Twee Britsche colonnes trekken in tegengestelde richting op: een in de richting Magelang. De ach terhoede van deze afdeling Ghurka's werd afgesneden en de hoofdmacht was verplicht terug te keren om haar te ontzetten. De andere afdeling, die voor het grootste deel uit Mahratta's bestaat, die gisteren ter versterking uit Soerabaja door de lucht waren aan gevoerd, werden eveneens in gevech ten gewikkeld. Ambarawa zelf schijnt rustig te zijn, hoewel de plaats door sterke strijdkrachten omsingeld is. Semarang begint weer het aanzien te krijgen van een normale stad. De gevechten zijn slechts op kleine schaal en plaatselijk: af en toe vallen er schoten, die door verborg sn- vrijschut ters worden afgevuurd. Men vreest dat de gouverneur" Wongsonegoro, die gematigd was, door de extremisten is vermoord, daar onlangs 'n vijftigtal mannen des nachts zijn residentie heb- ben omsingeld en hem hebben meege voerd. Prins Konoje heeft den keizer het ontwerp voor een nieuwe grondwet aangeboden. De keizer had hem op gedragen de mogelijkheid van grond wetswijziging te bestuderen. In goed geïnformeerde kringen meent men; dat een nieuwe constitutie het aftre den van de Mikado zal toelaten en dat ook niet meer de eis zal worden gesteld, dat de Mikado behoort tot da thans regerende tak der keizerlijk® familie. Voorts zou aan de bijna onbe perkte bevoegdheden van den keizef een einde worden gemaakt. De Ghurka's die in geforceerde mar sen uit Magelang oprukken, vochicn gistermorgen op een theeplantage, vyf mijl ten zuiden van Ambarawa. Vol gens een later ontvangen Reutertele- gram hebben de Ghurka's Ambarawa bereikt, waar zij 10.000 evacué's on der hun hoede hebben, die door de Indonesiërs worden aangevallen, Reuter meldt ook dat volgens de berichten Indonesiërs met mortieren op het kamp schieten. Gisteren zouden zij erin geslaagd zijn, het kamp in brand te steken. Nu zijn dus de beveiligings troepen uit Semarang te Ambarawa aangekomen. Donderdag heeft de Britse premier Att- lee in het Lagerhuis verdere bijzonder heden verstrekt over zijn besprekingen te Washington inzake de Atoomenergie, waarmede hij een tweedaags debat van het Huis over buitenlandse aangelegen heden opende. Attlee zeide van mening te ztfn, dat het niet mogelijk is het probleem van de Atoombom af te zonderen van dat in zake het gebruik van andere vernietigende wapens. De Atoombom is de nieuwste uitvinding op het gebied van verwoes ting, maar vermoedelijk ls zij niet de laatste. Meer dan iets anders heeft zij aangetoond, dat wil de beschaving blij ven voortbestaan, er geen herhaling moet komen van de eerste en tweede wereld^ oorlog. Daarom heb ik bij mijn bespre^ kingen niet alleen gedacht aan de uit schakeling van de Atoombom uit het tuighuis der naties, maar heb ik in hoofdzaak overwogen wat voor een we reldorde er nodig is in een tijdvak waar in de wetenschap zulke verschrikkelijke wapens in mensenhanden heeft gelegd. De les van het verleden. Het verleden heeft geleerd, dat pogin gen om bepaalde wapens te verbieden hebben gefaald. Men denke aan het ge- biuik van gas in de eerste en het bom- NOODWONINGEN VOOR WALCHEREN. Om de bevolking van Walche ren in haar grote nood bij te staan, wordt met man en macht gewerkt aan de bouw van noodwoningen. In een grote fabriek te Zaandam worden thans vele noodwoningen gemaakt om naar Walcheren te worden overgebracht. De reeds geheel kant en klaar gemaakte zijwanden, daken enz. worden in een schuit ge laden en kunnen op de plaats van bestemming gelijk een bouwdoos in elkaar worden gezet. Foto: Ass. Corp-P. (Don Suisse is gave uit Zwitserland). barderen van open steden in de tweedö wereldoorlog. Wij kunnen verwachten, dat een'oorlog voering met Atoomkracht zal leiden tot de verwoesting van grote steden, tot de dood van millioenen mensen en tot het terugzetten van de beschaving. Geen enkel veiligheidsstelsel kan uit zichzelf een doeltreffende waarborg verschaffen tegen de productie van Atoomwapens door een natie die agressie wil. De Verenigde Volkeren* Dringender dan ooit zal elk land in zien, dat het recht tusschen de volken dient nageleefd en dat de oorlogsgesei dient uitgebannen. In de organisatie der Verenigde Naties bezitten wij een instru ment dat, mits elkeen voornemens is het te gebruiken en daarin ligt de quin- tessence van de zaak het recht kan doen heersen en de oorlog kan voor komen. Geen internationale organisatie zal van enig nut zijn, indien de volken, niet besloten zijn onderling een zodanig vertrouwen te stichten, dat oorlogen on denkbaar zijn. Over grote delen der aarde is cfct vertrouwen reeds aanwezig. Een oorlog tussen ons en een der Domi nions is ondenkbaar. Een oorlog tussen; Groot-Brittannië of Canada of een der. andere Dominions en de Ver. Staten is' eveneens ondenkbaar. Het is de taak. van de staatslieden, dat vertrouwen over de hele wereld te verspreiden. Attlee vervolgde: het zal waarschijn lijk nog vele jaren duren voordat de Atoomkracht voor vreedzame doeleinden, kan worden aangewend Zou het ver standig zijn, nu de organisatie der Ver enigde Haties nog maar pas geboren is, de wereld bekend te maken met de me thoden om zulke vernietigende wapens te maken? Naar onze mening moet hier mede gewacht worden tot het vertrouwen gegroeid en de beveiliging ontwikkeld is. Hoewel de proeedes voor het voortbren gen van de Atoomenergie gecompliceerd zijn en grote fabrieken vereisen, is het product zelf maar klein. Het gewicht van de bom op Hirosjima was niet zwaar. Een wereldkwestie* De Atoomkracht is geen aangelegen heid die door Engeland, Canada en do Ver. Staten alleen kan worden opgelost. Dit is een wereldkwestie en voor haar opiossing hebben wij nodig niet alleen do overeenstemming van de regeringen, maar de wil en het vertrouwen der volken. De Atoombom is een gevaar dat boven, elk onzer hangt en boven alle naties van de wereld. De organisatie der Verenigde Naties is geboren bijna gelijktijdig met de Atoombom. Die organisatie is de hoop van de wereld en zij behelst ontzaglijke mogelijkheden. Ik zou gaarne zien. dat iedereen, elke man en vrouw in dit land en in de wereld zou aanvoelen het sterk persoon lijke belang, dat hy moet stellen in het succes van deze organisatie, aldus be sloot Attlee.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 1