HELDERSCHE COURANT Hoe Hitier dacht Europa te veroveren - Eerste Duitse oorlogsmisdadigers hier te lande stonden terecht In 1946 vaart een Nederlandse „walvisvloot" uit NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Twee S.D. mannen tot de strop veroordeeld Krachtiger optreden der Britten In de toekomst vier fabrieksschepen en veertig vangschepen Flitsen uit Neurenberg Verse melk voor kinderen en zieken IMN8DAO ÏI NOVEMBER 1945. 3e Jaargang No. 298. VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving 1 2.60, Postabonnementen i 3.00 Voor het eerst stonden Maandag In Nederland Duitse oorlogsmisdadigers terecht en wei in het gerechtsgebouw te Almelo, waar 'n geallieerde militai re rechtbank thans zitting houdt. Vier leden van de sicherheitsdienst hadden zich te verantwoorden we gens moord op de Engelse vliegeroffi cier. Gerald Hood, en een jongeman uit Nijverdal, Bote van der Wal, bij wien de Engelse piloot een tijd lang verborgen was gehouden. Deze dub bele moord had plaats niet lang vóór de bevrijding van Twente, n.1. in het Hiiddeu van Maart van dit jaar. Nadat de slachtoffers enige dagen in het huis van bewaring opgesloten had den gezeten, werden zij op een avond weggevoerd tot even buiten Twenteen met het beruchte schot in de nek ge dood. Geruime tijd na de bevrijding werden de lijken gevonden. Men slaag de erin de schuldigen, vier leden van de S. D„ die sinds dolle Dinsdag hun luguber bedrijf te Almelo uitoefenden, op te sporen, behalve den hoofdman, kommisar Hardigen, den voornaamsten schuldige, die helaas nog steeds niet is gevonden. De zitting werd geopend met het afleggen van de eed met de hand op de bijbel door de leden van de Engel se rechtbank, waarvan ook een Ne derlands officier deel uitmaakt. Uitvoerige getuigenverklaring an wer den afgelegd door de moeder van het slachtoffer Van der Wal en zijn zus ter en voorts door enige bewakers van het huis van bewaring te Almelo. In tussen zaten de daders van dit schan delijke oorlogsmisdrijf in hun sjofele militaire kleding met stomme gezich ten voor zich uit te staren. Een hun ner, genaamd Schweinberger, die de eigenlijke beul zou zijn, maakte wel een zéér ongunstige indruk. De verta lingen, waarbij men zich bediende van Nederlands, Duits en Engels, na men veel tijd in beslag. Befehl ist befehl De S. D.-mannen beriepen zich bij hun verweer voortdurend op de or ders, die zij kregen van hun officie ren, naar het bekende: befehl ist be fehl.» Na een uitvoerig pleidooi van den toe- gevoegden verdediger werd het dood vonnis door ophanging uitgesproken, tegen twee der beklaagden, namelijk Sandrok en Schweinberger, terwijl de twee anderen, Hegemann en Wieg- Gift van de Koningin f 259.000 voor comité land helpt Indië". „Neder- H. M. de koningin, die tijdens haar verblijf in Engeland haar nationaal inkomen voor zover 't niet 6trikt no dig was om in haar dagelijks bestaan te voorzien, bestemd heeft om te hel pen de noden te lenigen van de zo zwaar geteisterde bevolking van Ne derland en Nederlands-Indië, heeft een bedrag van f 250.000 beschikbaar gesteld voor het comité „Nederland helpt Indië". Weerbericht WEER MEER WIND. Aanvankelijk overwegend droog, tegen de avond toenemende bewol king met kans op regen, geleidelijk weer naar Zuid-West teruglopende wind, matige temperatuur. mann veroordeeld werden tot vijftien jaar gevangenisstraf. De openbare aanklager wees er daarbij op, dat de mannen weliswaar opdracht kregen van hun meerderen, maar toch wel terdege hebbm gewe ten, dat zij een misdaad begingen door zonder enige vorm van proces twee mensen neer te schieten. Toen de tolk het vonnis aan de ver oordeelden bekend maakte, toonden zij grote verslagenheid. Het vonnis moet, alvorens te kunnen worden uitge voerd, eerst bekrachtigd worden door de hoogste Engelse militaire autori teiten. Indonesië Een streng optreden is tot dusverre voorkomen op grond van verschillen de overwegingen.. Allereerst de aan wezigheid van vele duizenden vrouwen en kinderen op Midden-Java en 4?n tweede de omstandigheid, dat de Brit se land- en luchtstrijdkrachten niet voldoende sterkte bezaten. Wat be treft de eerste overweging: de evacua tie van de laatste groepen vrouwen en kinderjn uit de kampen op Midden- Java gaat met de grootste spoed voort, terwijl een groot aantal zich thans be vindt in wat men als veiliger gebie den beschouwde. Ongelukkigerwijze hebben de recente gebeurtenissen te Bandoeng wederom bewezen, dat de beschikbare beschermingstroepen ter sterkte van ongeveer 1 brigade, totaal onvoldoende zijn, niet slechts voor de bescherming van de rond 60.000 gein- terneerden. doch ook om de verbin dingslijnen te beschermen. Indien bijgevolg generaal Dempsy bij zijn terugkeer te Singapore aan de opperbevelhebber van het Saeo heeft voorgesteld, de -Britse strijdkrachten aanzienlijk te versterken, dan zou dit door welingelichte kringen te Batavia worden beschouwd als een „louter lo gische uitslag". Wanneer Ned. troepen op Java? Een andere kwestie, die thans weer in het brandpunt der belangstelling staat, is of de toestemming voor de Ned.-troepen, die zich thans oefenen op Penang en te Singapore, om op Ja va te landen, op een redelijk vroeg tijdstip zal worden gegeven. Terwijl de republikeinse conventie onmach tig om de gruwelen te voorkomen bezig is is discussiëren en te stemmen niet slechts over de politiek van Soe- tan Sjarir om toenadering te zoeken tot de Nederlanders, doch ook over 't voorstel om „Britse, Nederlandse en Britsch-Indische troepen te laten ver vangen door Australische en Ameri kaanse", zal de eerste dezer verster kingen van land- en luchtstrijdkrach ten wellicht reeds op weg zijn naar Java. In dit verband wijzen welinge lichte kringen op de omstandigheden in Indo-China, waar de Fransen thans veel van de militaire taak die tot dus ver door de Britten werden verricht, hebben overgnomen, zodat een aantal Britse troepen van daar wellicht beschikbaar komt. Ook uit andere delen van het South East Asia Command zullen wellicht meer troepen en luchtstrijdkrachten beide voor het merendeel bestaan de uit Europeanen in snel tempo naar Java trekken. Bq dit alles moet er op worden ge wezen, dat 'n krachtiger Britsche hou ding uitsluitend gericht is tegen de extremisten, die gewelddadig de Brit se strijdkrachten verhinderen hun taak ten uitvoer te leggen. Zij is niet gericht tegen de nationalisten als zo danig. De Britten beseffen, dat niet alleen de regering van Sjarir, doch ook Soe- karno totaal machteloos is, -de hui dige situatie te beheersen. Vele wel ingelichte waarnemers verkondigen reeds enige tijd, dat een krachtige ac tie het enige middel was om verder bloedvergieten op grote schaal te voor komen, en en dit is even belang rijk een einde te maken aan de ex tremistische druk op de republikeinse regering, zodat de besprekingen met de Nederlanders werkelijk tot vrucht bare resultaten kunnen leiden. GEEN BEPAALDE RIJWIELHANDELAAR VOOR UW TOEWIJZING. De vakgroep rijwielbedrijf deelt me de, dat het publiek bij het ontvangen van een toewijzing voor 't kopen van een rijwiel dient toe te zien, dat door den ambtenaar van de distributiedienst op generlei wijze bepaalde rijwielhan delaren worden aangewezen. Het pu bliek is in deze geheel vrij. Ieder kan de aan hem of haar te verstrekken toewijzing, bij eiken bonafide rijwiel handelaar inleveren tot het verkrijgen van een rijwiel. Eerlang zal de Nederlandse Maatschappij voor walvisvaart, opgericht te Amsterdam op initiatief van de heren A M. v. d. Sluijs, directeur van de Amsterdamse Droogdok Mij., A. WarnÜerink Vinke en W. van der Laan haar werkzaamheden aanvangen. De Maatschappij meent, door de walvisvaart ter hand te nemen, cfe na volgende Nederlandse belangen te dienen: 1. Nederland krijgt gelegenheid, om zijn oude, op historische grondslagen toekomende plaats in de internatio nale walvisvaart weer in te nemen; 2. Nederland zal hierdoor voor een zeer belangrijk deel zelf zijn vetvoor- ziening kunnen verzorgen; 3. een zeer belangrijke deviezenbespa- ring wordt verkregen, terwijl op de duur zelfs deviezeninkomsten zijn te verwachten: 4. op directe en indirecte wijze (scheepsreparatie, uitrusting) wordt Een speciale ANP seint: verslaggever van het Alderman, de voornaamste woord voerder van den Amerikaansen aankla ger, begon vandaag met voorlezing van de documenten, betrekking hebbende op de periode 19331939, welke geken schetst wordt door een geordend plan tot oorlogsvoorbereiding. Hij riep ons in gedachten terug naar dit adembene mend tijdvak, waarin de agressies elkaar met de regelmaat van een klok opvol gend, echter op zulk een wijze werden voorgesteld, dat Hitier er vaak in slaagde een groot deel van de wer^d te misleiden. Thans, nu aan de hand van de buitgemaakte documenten, de plan nen aan het Hof worden voorgelegd, zoals die achter de schermen met rauwe brutaliteit door Hitier werden opge steld, wordt zoals Alderman terecht opmerkte alle twijfel over de oor spronkelijke bedoelingen opgeheven. Met voorbedachten rade werd hier de grootste aanslag op de omringende lan den gepleegd, als inleiding tot de wereld verovering. De ongeluksprofeten uit de vooroorlogse vrije wereld hebben het destijds reeds begrepen. De Nazileiders waren niets anders dan een complot van roofridders, die de kans schoon zagen erop los te trekken. Het gehele drama van herbewapening, invoering van dienstplicht, de bezetting van het Rijn land, de inlijving van Oostenrijk en van Tsjecho-Slowakije wordt ons voor ogen gesteld, zoals dit docr Hitier werd geënsceneerd. Belangrijk was een geheime brief van Blomberg van 24 Juni 1935 over de functie van Schacht, wiens rol als or ganisator der oorlogseconomie overdui delijk wordt vastgelegd. Dit document vormt de hoeksteen voor de oorlogs voorbereiding. een zeer belangrijk object van werk verschaffing verkregen; 5. Nederlands kapitaal kan hierin met een zeer behoorlijk rendement worden beiegd. Inplaats van Duitsland. De Nederlandse regering verleent alle medewerking, onder meer om Nederland te doen opnemen in de International Whaling Conference. Op de conferentie, die thans jn Londen wordt gehouden, is Nederland vertegenwoordigd door mr.' P. Oyevaar en drs. D. van Dijk en verwacht wordt, dat aan Nederland zal worden toe gewezen het Duitse quotum (Duitsland is voortaan van walvisvaart uitgesloten), zijnde vier fabrieksschepen met een veer tigtal vangschepen. Reeds in het seizoen 1946—1947 zal Ne derland aan de walvischvangst gaan deel nemen. Daar het bouwen van een fa- brieksschip enige jaren duurt, wordt een tanker van 15.000 ton, die van Zweden wordt gekocht, omgebouwd tot fabrieks- schip. In Engeland kunnen zes vangsche pen (catchers) worden gekocht, die moe ten worden gereviseerd en per 1 Nov. 1946 zal de eerste walvisvloot gereed zijn en uit kunnen varen. De maatschappij' zal de beschikking krij gen over een ervaren leiding en een erva ren bemanning. De leiding komt in han den van een Noor en voor het eerste sei zoen zal 90 procent van de bemanning uit Noren bestaan. Dit percentage zal elk jaar met 10 worden verlaagd, zodat de beman ning op de duur uit Nederlanders zal be staan. Het fabrieksschip zal een capaciteit kunnen hebben van 18.000 ton traan, of bijna 2 3 van de voor-oorlogse Nederlandse behoefte aan traan. Het teruglopen van de melkproductie maakt heK noodzakelijk, zoals men weet, blikjes gecondenseerde melk in consump tie te brengen. Voor zuig# ingen en kleu ters is deze gecondenseerde melk minder goed dan verse melk. In verband hier mede zijn de melkslijters verplicht voor deze kinderen het gehele rantsoen van zes liter per week in de vorm van verse melk (los of in flessen) te verstrekken. Ook op rantsoenbonnen moet, indien de ver bruiker dit wenst, verse melk verstrekt worden. Voor zover flessenmelk beschikbaar is moet deze in de eerste plaats geleverd worden op de bonnen van zuigelingen en kleuters en op rantsoenbonnen, tenzij de afnemer losse melk wenst te ontvangen.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 5