Verkiezingen op Curagao De E.V.C. vergadert Soiree-dansante M.S F. Cabaretavond O. en O. „Laus Deo" „DE ROSKAM" Enorm succes voor de democraten Onze jongens ia Australië Wat brengt de Radio? Zaterdagmiddag hield de plaatselijke afdeling van de Eenheidsvakcentrale een bijeenkomst in het Tivoli-theater. De belangstelling was niet groot; tussen de omstreeks 75 mannelijke aanwezigen merkten wij 1 dame pp. De voorzitter, de heer Burgers, sprak een openingswoord, waarin hij mede deelde, dat dit de eerste algemene ver gadering was, die door de E. V. C. in Den Helder was belegd, hoofdzakelijk omdat de E. V. C. ook in Den Helder in een kwaad daglicht staat en als een communistische organisatie wordt ge doodverfd. Daarna gaf hij het woord aan den voorzitter van de landelijke leiding der V. C., den heer Blokzijl, die een toe spraak hield over wezen en doel dezer organisatie. Overal in ons vaderland, aldus spr., zien we het beeld der verwoeste huizen, kapotte bruggen en vernielde havens. De meeste linnenkasten herbergen slechts de schamele resten van hun vroegere inhoud, de kinderen lopen al om op afgetrapt schoeisel, kortom er heerst gebrek in Nederland. Dit alles moet weer worden opge bouwd. Daarbij moeten we de les uit het verleden benutten; in de oorlogs jaren hebben we samen gestreden tegen een gemeenschappelijken vijand, nu moe ten we samen strijden voor een gemeen schappelijk doel. Voor de oorlog waren de arbeiders onderverdeeld in een zevental princi piële groeperingen, elk weer onderver deeld naar de beroepen. Zo zijn we zwak de oorlog ingegaan. De bezetter heeft één der leidende organisaties omge bouwd tot Nazi-orgaan en de leiders zijn aangebleven; wij willen over dat aanblijven niet oordelen. Thans moet er eenheid zijn van op treden en handelen, we moeten datgene zoeken wat samenbindt en niet datgene wat scheidt; we kunnen elkanders po litieke of godsdienstige overtuiging blij ven respecteren. Als alle Nederlandse arbeiders konden stemmen ovér de vraag: één vakbeweging of niet, dan zou zeker 90 voor die éne vakbewe ging stemmen. Wij verwonderden ons erover dat het N.V.V. terugkeerde en dit motiveerde door te zeggen, dat de ge bouwen en de bezittingen toch gebruikt moesten worden. Reeds voor de bevrijding heeft de E. V. C. hard gewerkt. De arbeiders in de mijnindustrie hebben de stoot ge geven. Het hoofdbestuur van hun orga nisatie telt slechts 1 communist, naast 9 confessionele katholieken en 3 van een andere overtuiging. Men heeft de E.V.C. verweten, dat zij de eenheid juist te genwerkt. door met een vierde organi satie te komen, terwijl er toch al drie zijn. De E. V. C. is bereid haar leven te offeren wanneer een andere organisatie verschijnt, die alle arbeiders zonder te letten op hun overtuiging in zich kan opnemen. Besprekingen met het N. V. V. Momenteel zijn reeds besprekingen gaande met het N. V. V. om tot een fu sie te komen. Het N. V. V. heeft een veertiental punten bij deze besprekingen aangevoerd, o.a. betreffende het even tuele orgaan van de nieuwe organisatie, de salarissen van de functionarissen en net beheer over de bezittingen. De V. C. wil liever eerst tot overeen stemming komen over de principes, en over de plaats van de nieuwe organisa tie ten opzichte van de overheid, en *olke taken zij zal hebben. Spr. schonk 'n dit verband aandacht aan de loon- «westie en aan de wenselijkheid, om tot oon 40-urige werkweek te komen. We moeten niet terugkeren tot de toe stand van voor de oorlog; nog steeds is fto staking een machtig wapen van den arbeider. De heer Blokzijl riep de sta- lng in de Rotterdamse haven in her innering, die zijns inziens geen wilde saking was, doch noodzakelijk moest omen, gelet op de toestanden waarin o arbeiders moesten werken en de tvanordelijke loonadministratie. Niet ~oze stakers moet men beschouwen als .7® saboteurs van de voedselvoorziening, doch de leiding der haven-, mijn- en extielbedrijven enz., die door hun op- reden de arbeiders tot staking hebben gonoopt. Spr besloot met te zeggen, dat alle •rbeiders eendrachtig moeten samen werken, om een maatschappij op te touwen, die 'n menselijk bestaan waar borgt aan alle arbeiders van de wieg tot bet graf. Vrijdagavond hield het Marine Sa natoriumfonds een Soirée-dansanke in Casino. Vijf jaren lang waren de in komsten practisch nihil, maar de uit gavan beliepen niettemin f 120.000. Ondervoede kinderen werden op dok tersadvies weer opgeknapt, gezinnen zonder steun werden geholpen, kort om, ook tijdens de oorlog heeft het M. S. F. gedaan wat het kon. Nu de oorlog voorbij is, wordt hard gewerkt om de financiën weer op het oude peil te brengen. In dit kader werd ook de ze avond in Casino georganiseerd. De soirèe-dansante werd geopend met het optredsn van het dansorkest „De Paloa's", o. 1. v. K. Bauts. Zij speelden voor de eerste maal in Den Helder, doch het zal niet de laatste maal geweest zijn, daar dit orkestje ook de dansmuziek in Casino zal hel pen verzorgen. Het is een prettig, vlot bandje, met een beschaafde stijl, dat zeer zeker door het dansminnend pu bliek zal worden gewaardeerd. Het tweede orkest, dat zijn mede werking verleende, waren de „Hawai- ïan Revellers". Dit orkest heeft tij dens de otrlog gespeeld in het Ham- mersmith Palais de Dance in Londen; het staat onder leiding van Max van Haasen en bestaat uit Janties van de Koninkl'jkp Marine. Deze halfbloedjes verloochenen in hun spel hun zuidelijk bloed niet. De balieiding en regie was in han den van Gerard van den Berg, wien zoiets wel toevertrouwd is. We heb ben kunnen vaststellen. dat het M. S. F. od deze feestavond het vóór oorlogse neil van gezelligheid weer had bereikt. Donderdagavond a.s. organiseert de Commissie voor O. en O. een cabaret avond in Casino, waarvan de op brengst geheel ten goede zal komen aan Nederlands Volksherstel. De „Ghesellen van den Soele" on der artistieke leiding van Jan Koop- mans, zullen hun nieuwste caharet- revue. „Hoog van de Toren", opvoe ren. De muziek is van Rudolf Karse- meijer, en wordt gespeeld door het show- en attractie-orkest The White Melodians. Verder staat op het programma o.a. Russische zang en dans. en esn uitvoe ring van Johann Strauss' „Nonnen koor" uit „Casanova". Een beperkt aantal kaarten voor particulieren is verkriigbaar bij den secretaris van O. en O., den heer J Landman, Ruvghweg 19, Woensdag avond tussen 7 en 10 uur, en Donder dagavond aan de zaal. De avond van;» aan om half acht. Sinds enige maanden oefent hier ter plaatse een dubbel mannenkwartet onder leiding van den heer J. Jong- kees. Zij hebben zich thans verenigd on der de naam Christelijk dubbelman- nenkwartet „Laus Deo" en zijn voor nemens op le Kerstdag een uitvoering te geven van oude en nieuwe Kerst zangen. Daarbij zullen hun medewer king verlenen mevr. B. Riekwel Bruin, alt, de heer J. van Garderen. declamatie en G. van der Kuyl, orgel. Nadere bijzonderheden volgen nog. O DE HELDERSE PRAIRIE. Dezer dagen kuierden door de Bas- straat een vijftal paarden, die blijkbaar lust hadden gekregen om de wijde we reld in te gaan. Gelukkig verschenen een paar politiemannen ten tonele, die kans zagen de dieren kloekmoedig bij het bit te grijpen en mee te tronen naar een stuk land bij de Ruyghweg. Kwalijk wa ren de heren echter huns weegs gegaan, of de paarden gaven blijk met deze han delwijze niet aceoord te gaan. Als wil de mustangs sprongen ze over het hek en begaven zich in kuddeverband Ruygh- v/egwaarts. Wederom bleek de beschaaf de mensenwereld hun prairie-aspiraties niet op prijs te stellen, want andermaal werden de dieren op tactische wijze naar het weiland terug gebracht. De viervoe ters hebben nadien geen pogingen meer aangewend; waarschijnlijk was hun de meed in de hoeven gezakt. Tafels, stoelen en een dansvloer vor men nog geen goede dancing. Een prima orkest hoort er bij. Dat alle maal vindt u in DE UITVOERING VAN „COMEDIA". Het toneelstuk, dat hedenavond in Casino zal worden opgevoerd, is één der beste werken van den Fransman Jean Sarment, van wien reeds vele toneel stukken op de Nederlandse planken zijn gespeeld, „De mooiste ogen van de wereld" is de weemoedige geschiedenis van twee mannen en één vrouw, maar allerminst in de geest van het gebrui kelijke „driehoeksgeval". Ook Hermus was de fhening toege daan, dat de sfeer van dit stuk het beste kon worden uitgebeeld door ar- tisten van de jongere toneelgeneratie; wij zullen dan ook hedenavond kennis nemen van de prestaties der „jonge garde" op toneelgebied. Er zijn nog enkele plaatsen voor van avond. Hedenmiddag van 35 uur kan men nog kaarten kopen in Casino. De voormalige leider van de Japanse organisatie „De Zwarte Draak", Josjijisa Koezoe, is door de Japanse regering uit-j geleverd en in de gevangenis te Soegamo opgesloten. 5 November j.1. werden op Curagao voor de derde maal Statenverkiezingen gehouden. De uitslag was, dat 7 zetels toekwamen aan de gematigd linkse Democraten en 3 zetels aan de Rooms- Katholieken. Dit wijst op een zeer sterke zwenking naar links, gelet op het feit, dat voordien de R.-K. 9 zetels nadJen tegen de Democraten slechts 1. De volgende Democraten werden ge kozen; op Curagao de heren Jonckheer, Dr. de Regt, Dr. Wix; op Aruba de heren Eman en Kwarts; op Bonaire de heer Gerharts en op de Bovenwindse ci'anden de heer Plants. De gekozen Katholieken waren: op Curagao de heren Dr. da Costa Gomez en Sprockel, op Aruba Dr. Arends. De Curagaose Protestantse Partij heeft wel aan de verkiezingen deelgenomen, doch behaalde te weinig stemmen om ook maar één zetel te kunnen bemach tigen. Geen verrassing. De te verwachten uitslag was eigen lijk de avond tevoren reeds bekend, toen de laatste verkiezingsvergaderingen gehouden werden. De Democraten kwa men bijeen in het Stadion, waar niet minder dan 4000 personen aanwezig waren. In het Theater Brion verga derden 300 Katholieken. De „Amigoe di Curagao" (R.-K.) schreef op 6 November: Relletjes tussen communisten en Hollanders. Dikwijls wordt er in de Hollandse pers gesproken over de houding van de communisten in Australië ten opzichte i an de Nederlanders. Zoëven werd ons een brief ter hand gesteld, afkomstig van één onzer soldaten, die op weg naar Indië is. In die brief staat een rel be schreven, die nogal indruk in Australië gemaakt heeft, hetgeen moge blijken uit de extra-éditie, die „The Sun", één der grote dagbladen te Sidney, over deze aangelegenheid deed verschijnen. De bewuste krant was bij het schrijven in gesloten. Het courantenartikel, met de nodige sensatie opgemaakt, vertelt over een groep communistische mannen en vrouwen, die op het Britse schip „Stir- ling Castle" een menigte Hollandse sol daten ontdekte, door hun regering uit gezonden om orde te scheppen in de onoverzichtelijke toestand in Indonesië. De communisten begonnen de Neder landers te „bepropageren" met uitroe pen als: „Ga terug naar Holland". De Hollanders lieten het er niet bij zitten en beantwoordden het een en ander met vaderlandse liederen en hoera geroep. Volgens „The Sun" wierpen de Hollanders vervolgens een «fles naar de betogende massa. Na verloop van tijd, toen bleek, dat de communisten nog niet bedaard waren, poogde men hen tot koelheid te brengen door water naar de warmgelopen demonstranten te werpen. Het duurde niet lang of de demon stratie verdronk in een waterballet en de Hollanders, juichend over hun over winning, waren tevreden. Maar nu onze briefschrijver. Hij geeft enige toelichting op het artikel. Zo zegt bij: „Er staan natuurlijk overdrijvingen in, maar dat staat haast in iedere krant. Dat wij o.a. met brood gegooid zouden hebben, is slechts gedeeltelijk waar, het varen korstjes brood, die in de vuilnisemmer gedeponeerd waren." En verder: „Wij laten ons niet ophitsen door een stelletje mensen, die geen ver stand hebben, wij blijven trouw aan Oranje". Wij laten hier geheel in het midden, in hoeverre deze soldaat gelijk zal heb ben. Maar wij menen er goed aan te doen eens de mening van een soldaat, die een communistische demonstratie tegen de Nederlanders bijwoonde, af te drukken. „In een rustige sfeer, zonder enig in cident, is de derde verkiezing voer de Staten van Curagao verlopen. Helaas moet openlijk worden erkend, dat deze verkiezing een volkomen nederlaag voer de Curagaose R.-K. Partij en voor de R.-K. Unie Aruba is geworden. Het heeft geen zin' dit feit te verdoezelen. Men moet sportief zijn, ook in de politiek, dus erkennen, dat de Demo cratische Partij een grote overwinning heeft behaald. Jonckheer alleen haalde meer stemmen dan de hele R.-K. lijst bij elkaar. En op Aruba heeft Henny Eman op zijn eentje meer dan tweemaal zoveel stemmen gekregen als de R.-K. en Protestantse lijsten bij elkaar. De zetels mogen in het voordeel van de Dem. en Eman zijn uitgevallen, maar wat veel scherper spreekt zijn de cij fers van de stemmenaantallen. Die tonen een omzwenking aan zoals niemand had verwacht". Hetzelfde blad schreef op 7 November jj.: „Door zich democratisch te noemen heeft deze jonge partij haar eerste po litieke zet met grote psychologische handigheid gedaan. Natuurlijk zijn er oök andere factoren: de mensen willen wat anders; de wereld wordt ont kerstend". JACHT OP ZWARTE WINSTEN. De Inspecteur der Belastingen te Den Helder deelt hierbij mede, dat voor de gemeenten Den Helder, Anna-Paulowna, Texel en Wieringerwaard commissies van voorlichting tot het achterhalen van zwarte winsten en besmette in komsten zijn ingesteld. De voor deze commissies bestemde mededelingen kunnen worden gezonden aan het adres van den inspecteur te Den Helder, Koningsplein 4. De gegevens dienen zo nauwkeurig mogelijk te worden omschreven. DINSDAG 27 NOVEMBER. 14.0015.15 Russisch concert. 15.1515.30 Kwartier voor de vrouw. 15.3015.45 Franse kinderen zingen hun eigen liedjes. 16.3016.45 Ons kort verhaal. 16.4517.Pianomuziek van Isaac Albeniz. 19 0019.30 Nieuwsber., progr.-overzicht en reportage. 20.0020.15 Departementen spreken. 21.0021.15 Vrag enk war tier door L. de Jong. 22.1522.30 Mens en menigte. Causerie. 22.3023.Eddy Walis speelt. 23.00—23.15 Nieuwsber en post scriptum. 23.15—23.30 Avondwijding door dr. P. Boen dermaker. HILVERSUM 2. 415 M.: 13.3018.Progr. van en voor de Canade zen. 18.01—18.30 Nieuwsberichten 18.50—19.— Voor je slapen gaat.... 19.00—19.30 Comboy liedjes. 20.3020.45 De vriendschap van vrouwen onder elkaar door Inte. t 21.45—22.— Avondwijding. Ds. R. v. d. Mast.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 7