S.S.-ERS ACHTER PRIKKELDRAAD De herbewapening van de Stadsnieuws Boeven, die tot levenslang werden veroordeeld IJshockey De nationale feestdagen Burgerlijke Stand. ZANGRECITAL JAN WILLEMS Wal brengt de Radio Doodstraf geëist voor verrader Een Zuid-Slavische federatie? Constructie-experimenten Duitse Marine in Nederland De nieuwe bewoners van Erfprins Sinds de vrouwen uit Erfprins weg zijn is het kamp veranderd. Op het ap pèl is er geen gelonk meer van vrou wen in gevangenschap tegen gedetineer de mannen. Het is er straf-militair ge worden. En dat militaire karakter heeft het kamp meer gekregen, toen de Hol landse S.S. de stenen brug overgegaan is en door de ronde poort naar binnen marcheerde. Een groep degeneré's, die Vóór enige maanden nog met veel ver toon en hakkengeklik door onze stra ten stapte en recht en wet vertrapte in dienst van zijn Führer. Nu zit de S.S. achter prikkeldraad. Men ziet, als men op Koningsweg of Huisduinerweg loopt de hoge palen» rondom het kamp. Een haag van prik keldraad gespannen van paal tot paal. Op de hoeken torens, waarvan 'savonds zoekend het licht over het kampterrein schijnt. De wachten binnen en buiten zijn op hun qui-vive, want de gevange nen, die nu huizen op het fort Erfprins zijn voor een groot deel misdadigers. Boeven, die hun leven lang niet anders gedaan hebben dan van de ene gevange nis naar de andere gaan. Elementen, die zelfs door de Duitsers ter dood veroor deeld zijn. Levenslang veroordeelden uit Nederlandse strafgevangenissen hui zen eronder. Toen Mussert zijn Nederlandse S.S. vormde waren er gelukkig niet veel Hollandse jongens, die vrijwillig deze dienst wilden aangaan. Er waren wat kinderen van 15 en 16 jaar, die er invlogen, door jeugdige onbezonnen heid, er waren bedrogenen, wien een sportopleiding werd voorgespiegeld en die door domheid tekenden, toen ze nog niet wisten wat S.S. betekende. Er wa ren er. die door vrienden werden om gekocht en enkele fanatiekelingen, die meenden „Volk en Vaderland" op deze wijze te kunnen dienen. Maar over het geheel was er weinig animo voor dit korps. Toen werden de leden geworven in de gevangenissen. De grootste misdadi gers konden vrijkomen, als ze tekenden bij de S.S. En deze veroordeelden, die niets meer van het leven hadden te ver wachten. tekenden. Ze kwamen daar door buiten de cellen waar ze hun le ven anders zouden moeten slijten. Ze kregen een uniform, ze konden hun wraakzucht koelen op onschuldige bur gers. Ze verwachtten het heil, hoe kon het anders, van de overwinning van de Duitse wapenen. En ze trapten daardoor mee, ze vierden hun bestialiteit uit. Er waren er die het zelfs de Duitsers te beestachtig maakten en die werden veroordeeld tot zware straffen. En nu zitten deze boeven in Erfprins Je waant je tussen de bewakers van Bergen-Belzen als je de lange gangen van Zeefront doorloopt. In de kamers zitten ze, in de gangen komen we ze tegen en als het „orde" uitgeschreeuwd wordt door de kamerwachten, wanneer ze den commandant met den man van de krant zien. dan springen deze mario netten in de houding, strak^en stram en kijken met hun zielloze gezichten naar de twee mannen, die binnenstappen.Ze zijn gedrild deze mannen zoals ze in de houding sprongen voor den Ober Ge treiter. zoals ze gekropen hebben voor den moffenofficier. zo staan ze nu voor hun nieuwen commandant. Het zijn voor het merendeel karakterlozt wezens, ke rels waarvoor je geen enkel respect hebt, kerels, bij wie de misdadigheid op de domme koppen ligt. De diepliggende ogen, waaruit geen hart spreekt, in de vermagerde gezichten. De Nederlandse S.S., het keurkorps van Hitier. Het zijn boeven en misda digers, kerels die hun handen niet thuis kunnen houden van de spullen van hun vrinden, die als ze er de kans toe krijgen het brood uit de keuken gappen. „Ik zou m'n vulpen niet graag vijf minuten op m'n tafel laten liggen", zegt dokter Schoorl, „want ik ben er zeker van. dat wanneer die even zonder toezicht ligt, hij verdwenen is." „Vanmorgen nog". zegt verpleger Brauns, „werd er een op heterdaad betrapt, die had een deken onder zijn jas verborgen, gewikkeld om z'n li chaam." '"t Is geen gemakkelijke taak om met dit stelletje om te springen", zeggen we tegen den nieuwen commandant van Erfprins, den heer F. Hayemaye. ,Nee, gemakkelijk is het niet", zegt de commandant „omdat je je bij dit werk toch vooral ook telkens moet rea liseren. dat je hier mensen voor je hebt. mensen waarvan er waarschijnlijk verschillende toch ook weer in de maatschappij terug zullen komen. Want het zijn niet allen boeven. die hier zitten, al is er een groot percentage bij, maar er zijn er ook bij, die hier eigen lijk niet behoren. Daar kijkt U mis schien verwonderd van op. maar een feit is het. Daarom is er een scherpe selectie toegepast." En dan vertelt de commandant van de leiding en werkzaamheden in dit kamp. In een volgend artikel zullen we daarover vertellen. Weg met emotie en benauwenis Ga een dansje maken in ,.DE ROSKAM'. De derde gemeenschapsavond van de Helderse Jeugdraad stond in het teken van de sport. Nadat de Zingende Zwer vers enige nummertjes gezongen hadden, hield de heer Jan Suurbeek een causerie over de IJshockeysport. Deze „vakman" de heer Suurbeek speelt in het Ned. IJshockey-team gaf eerst een kort overzicht van het ontstaan van genoemde sport in Canada, welk land voor het beoefenen van ijshockey bijzon der geschikt is. Iedere stad "van de grootte van Den Helder heeft een 15-tal ijsbanen, waarvan minstens één overdekt. Winnipeg bijvoorbeeld, heeft twee overdekte banen, maar iedere open plek in de stad wordt, zodra dit mogelijk is, tot ijsbaan ingericht. Als clubhuis fungeert dan een oude tram wagen. Vandaar dan ook, dat het enthou siasme onder de Canadezen voor deze sport zo groot is. Een jongen van vijf jaar gaat zijn kunsten reeds op dit gebied ver tonen, met behulp van een afgedankte hockeystick, net zoals bij ons dergelijke knapen met groot élan aan het „koppen" en „goalschieten" zijn. De heer Suurbeek noemde enige techni sche bijzonderheden, o.a. de zware uit rusting van den speler, die zo moet zijn, omdat hij wel tegen een stootje moet kunnen, daar het spel, hoe mooi het ove rigens ook is, toch vrij ruw gespeeld wordt. Spreker schetste de geschiedenis van het Nederlandse ijshockey, en het ont staan van het team „De Ijsvogels". Wil men deze sport goed leren, dan moet men eerst uitstekend kunnen schaatsen rijden, en dat met de stick in de hand, wat lang niet meevalt. Natuurlijk kwamen verschillende vra gen los, die de heer Suurbeek op gees tige wijze beantwoordde. Hij gaf toe, dat hij liever een fikse wedstrijd speelde, dan een lezing over deze soort te houden! Op één der vragen gaf de heer Suur beek als antwoord, dat hij graag eens naar Den Helder wil komen, om als „leermeester" aan belangstellenden enige technische instructies te geven, mits na tuurlijk de interesse groot genoeg is. De „Zingende Zwerves'T besloten deze geslaagde gemeenschapsavond met een paar aardige liedjes. Maandag j.I. werd in de bovenhaal van Casino een vergadering gehouden van vertegenwoordigers der buurt- en Oranjeverenigingen, met het doel, te komen tot vorming van een Comité voor de feestviering op nationale feestdagen, zoals 5 Mei en 31 Augustus. Het bevrij dingsfeesten-comité had de leiding op deze avond. Bij afwezigheid van den heer Henderikx fungeerde de heer R. C Gomes als voorzitter. Na een korte inleiding, waarin een duidelijke voorstelling werd gegeven van het belang van samenwerken ook op dit gebied, kwam de behandeling van verschillende vragen en opmer kingen aan de orde. Het resultaat der besprekingen was, dat iedere vereni ging een vertegenwoordiger krijgt in een contact-comité, dat op zijn beurt de leden van het hoofdcomité benoemt Buurtverenigingen, die niet op deze vergadering vertegenwoordigd waren, worden verzocht, het adres van hun secretariaat op te geven aan den heer Prins, Javastraat IQ?. Bevallen: P. M. v. d. Berg—Boer- dijk, z. D. SwartNoeken, d. A. T. NoordeloosNuijens, d. I. E. Fonteijn Smit, z. A. Vlas—Molijn, d. W. Bar biersvan der Doe, z. Th. M. Bijl Papo, d. C. M. Robben—Borgart, z. G. Scheper—Boerman, z. S. Bergsma— Veenstra, d. Ondertrouwd: H. de Vries en M. J. Mastemaker. J. Purmer en W. van der Linden. C. Kurz en P. A. Groot. P. G. M. de Vries en M. Chr. Hertog. J. A. K. Verwillegen en C. E. Toering. K. Woort en A. Sluijs. Getrouwd: G. Veenman en M. C. de Does. J. Gouka en G. Koch. M. A. Rozemond en H. A. van Pel. J. Bruin en W. van Toledo. A. Windt en M. Kiekebos. J. Bennema en N. Verweij. Overleden: P. J. Dekker, m., 73 j. Onze Helderse tenor Jan Willems geeft Zondag a.s. een recital van liederen van de componisten Schubert, Richard Strauss en Mahler. Als vleugelsecon dante zal Zr. van der Lans fungeren. Op het programma staan een tiental liederen van Franz Schubert, o.a. het gedicht Erlkönig van Goethe, Frühlings- traum, en Rastlose Liebe, liederen, waarin de ziel van den dichter zowel als van den componist tot ons spreekt, Jan Willems houdt zijn recital in het gebouw der operettevereniging „Harmo nie" aan de Bierstraat (voorheen mode- atelier Spruit), Zondagmiddag om 3 uur. Het zaaltje zal verwarmd zijn, en de ruimte is zodanig, dat aan de intieme sfeer, die voor de te zingen liederen een eerste vereiste is, geen afbreuk wordt gedaan. Toegangskaarten zijn verkrijgbaar bij muziekhandel Strang, Julianapark. Het aantal plaatsen is beperkt. HILVERSUM 1, 14.—15.15 Cavalleria Rus- ticana, opera van Mascagni. 15.15—15.30 Het kwartier voor de vrouw. 16.15—16.30 Rhap- sodie Espagnole, Ravel. 17.35—18.— Louis Armstrong-progr., (gr.pl.) 18.15—18.30 Ca- baretuitz. „Zes en een kwart". 18.3018.45 Rijk overzee. 19.19.30 Nieuwsber. en pro- gramma-overz. 19.3020.Kwartet in F gr. t., Ravel. 20.3021.Sterren van het Franse chanson. 22.1522.30 Mens en Maat schappij. 22.30—23.— Componist van de week: Hector Berlioz. 23.0123.15 Nieuws ber. en post scriptum. 23.15—23.30 Avond wijding. HILVERSUM 2, 415 M.! 18.01—18.38 Nieuwsber. en progr.-overzicht. 19.—19.30 Dolf v. d. Linden en zijn „Metropole" orkest, met zang van Tony van Hulst. 19.30—20.— Progr. v. Nederl. strijdkrachten. 20.0121.Het Omroepojkest. 21.1521.45 „Musette Romantiek". 21.4522.Avond wijding. 22.22.20 Nieuwsber. en Parlemen tair overzicht. 22.2022.57 Op de drempel van de nacht. VOOR DONDERDAG 29 NOV. HILVERSUM 1, 301 M.: 6.45—7— Och tendgymnastiek. 7.017.20 Nieuwsber. en progr.-overzicht. 7.20—7.50 Lichte ochtend klanken. 7.50f.Ochtendwijding. 8.01 820 Nieuwsber. en progr.-overzicht. 8.20— 9.— Operette-selectie. 10.—10.45 Muziek bij de arbeid. 11.4512.Berichten over krijgsgevangenen in het Verre Oosten. 13.0113.20 Nieuwsber. en progr.-overzicht. Gisteren stond voor het Bijzonder Gerechtshof te A'dam terecht de 26- jarige K. Rodermond. Verdachte was een lid van de N.S.B. maar had zijn opleiding in Schalkhaar genoten en hij was bevriend geraakt met een dame, die qpn Joodse onder duiker en een Duitse deserteur in haar huis in llaarlem verborgen hield en in opdracht van zijn chef, wachtcom mandant Krist, won hij het vertrou wen van deze vrouw en dat van de bij haar ondergedoken mensen, met wie hij 's avonds vaak genoeglijk een kaartje legde. Verdachte wist, dat er in de wonig van- zijn vrienden een ra dio w&s en een schuilplaats. Ook wist hij dat ae Joodse onderduiker illegaal werk deed en toen deze, tezamen met een anderen ondergrondsen strijder hem vroeg voor wapens te willen zor gen voor een beraamde overval op de gevangenis in Utrecht, achtte de politieman de tijd gekomen, om zoals de president, mr. van Vugt, het uitdrukte, zijn judasrol te spelen. Hij gaf alles wat hij wist, door aan zijn chefs met het gevolg, dat er een over val in de woning geschiedde, waarbij alle betrokkenen gearresteerd werden. De verrader speelde zijn spel zo "goed, dat zijn gearresteerde vrienden toen zelfs nog niet wisten, dat hij de oorzaak van de ellende was. De ge vangenen werden weggevoerd en twee ervan werden gefusilleerd. Zoals te verwachten was, eiste de advocaat-fiscaal tgen dezen verdachte de doodstraf. Uitspraak 4 December. MOSKOU SYMPATHIEK TEGEN OVER BEWEGING IN AZERBEIDSJAN. Naar verluidt, zou het Sowjet-Rus- sische volkscommissariaat van buiten landse zaken de Iraanse regering te verstaan gegeven hebben, dat Moskou in aanmerkelijke mate sympathiek staat tegenover de eisen, welke in de verklaring van de zogenaamde „alge mene volksvertegenwoordiging van Iraans Azerbeidsjan" naar voren zijn gebracht. Deze verklaring, «waarin ge dreigd werd met strijd voor de „na tionale autonomie", is door de „ïzves- tia" onder een driekolomskop gepubli ceerd en nam in dit blad meer plaats in dan het verslag van het proces te Neurenberg. Men acht het niet uitgesloten, dat er, vooral in Joego-Slavië en Bulgarije, po gingen zullen worden gedaan om tot een Zuidslavische federatie te geraken, die zich zou uitstrekken van de Adriatische tot de Zwarte Zee. Een aanwijzing ziet men in de omstandigheid, dat zowel Joego-Slavië als Bulgarije de monarchie grondwettelijk zouden gaan afschaffen. Aan Tiet slot van de ochtendzitting kwam gisteren de herbewapening der Duitse marine ter sprake. Sinds 1920 bereidde Duitsland het herstel fler onderzeevloot voor, onder meer door constructie-experimenten in Nederland onder camouflage van een civiel bureau. Dit werd bekend ge maakt in het manuscript voor 't werk „historie der Duitse vloot 1919-1939" met medewerking van het oppercom mando der Duitse vloot geschreven door kapitein ter zee Schuessler. Het manuscript werd gisterenmiddag door Alderman aan het tribunaal overhan digd als bewijsstuk. Duitsland wilde, naar Rader bij zijn verhoor verklaard heeft, zich aan de letterlijke tekst van Vereailles houden doch over het geheel trachten zoveel mogelijk voordeel te bereiken. Daar het verdrag de bouw van onderzeeërs in Duitsland verbood heeft de marinelei ding maatschappijen .in andere landen opgericht om ze daar te doen bou wen. Niet alleen in Holland doch ook in Spanje. Finland, Japan, Turkije en Argentinië. Bijna de gehele middag was gewijd aan de Duitse verdrags- sehending?n op marinegebied en de naam Rader is aan welhaast al deze schendingen verbonden. Het meeste materiaal ten bewijze van de Duitse toeleg om de vlootbepa- lingen te schenden levert het manus cript. Doch stapels andere documenten werden de zaal binnen gedragen, waarbij oude orders van Rader in 1932 om verkapte torpedoboten te bouwen en deze pas te bewapenen wanneer de toestand der politieke controle dit toestond. Alderman merk te hierbij scherp op dat deze zinsnede zeer merkwaardig is daar het volgend jaar de greep naar de macht zou plaats hebben. Hitier gebood In 1934 de bouw van hulpkruisers voor de overzese wate ren, die als camouflage genoemd moes ten worden „transportschepen". Zu moesten voor het einde 1935 klaar zijn. De luchthartige wijze waarop de Duitse vlootbouw gefinanciërd werd blijkt uit Raders verslag van een on derhoud met Hitier, waarin hij klaag de dat de fondsen voor de vlootbouw niet toereikend waren om het versnel de programma voor 1938 klaar te Krij gen. Hitier wist raad ?n zei dat °T' Ley dan maar 150 millioen van het s beidsfront ter beschikking moest s e len.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 2