HELDERSCHE COURANT Weldra staking van de vijandelijk heden op Java? WAAROM NOG GEEN BROOD ZONDER BON? Republiek Joegoslavië uitgeroepen NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Soerabaja bezet! 7 Dec. 50 gram theo Extra suiker e*i chocola Weerbericht Ned. voorstel voor comité voor vrede en veiligheid Truman achl nieuwe „Big Three"-overeenkomst niet nodig Nazi-methoden in Argentinië De Intern Maritieme Conferentie Stalin verlengt zijn vacantie PETER ONTTROOND Ingrijpende wijziging Franse grondwet? VRIJDAG 3* NOVEMBER 1945. 3e Jaargang Na. Ml. VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter HOOFDREDACTEURJ. BIJLSMA ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving 1 2.60, Postabonnementen i 3.00 EEN ONDERHOUD MET SJARIR. Noël Buckley, bijzonder correspondent van Reuter, heeft een onderhoud gehdtd met Soetan Sjarir. In dit onderhoud gaf Sjarir te kennen, dat hij een geleidelijk staken van de vijandelijkheden op geheel Java ver wachtte en dat hij voorzag, dat binnen enkete weken de rust zou weerkeren. „Ik ben in verbinding geweest met de plaatselijke leiders, die mijn standpunt delen en. die trachten hun jonge mannen te bewegen tot het neerleggen van de wapenen", aldus Sjarir. „Tussen Neder land en de republiek Indonesië zou mis schien een verhouding mogelijk zijn, ge lijk bestaat tussen Engeland en Eire. Basis voor het voortzetten van onze onderhan delingen zou <fatv moeten zijn, dat Ne derland ons reent op zelfbestuur erkent maar de term „dominion" is bij het volk uitermate impopulair. Indien de term „dominion" wordt gebruikt, zal 90 pet. van ons volk die verwerpen". Het geallieerde hoofdkwartier te Ba tavia deelt mede, dat Soerabaja, de derde stad van Java, nu volledig door de geallieerde troepen bezet is. Vanuit de lucht heeft men gisteren een evacua tie op grote schaal van Indonesiërs uit de stad waargenomen. De Indonesische artillerie heeft het gisteren zwaar te verduren gehad. Reeds geallieerd bestuur in de stad. In Soerabaja is reeds een plaatselijk geallieerd bestuur gevestigd. Ten Zuiden van de stad hebben de militaire operaties nog steeds voortgang. De Indonesiërs trekken zioh terug op Wgroe en Sidoardji en nemen vrachtauto's met burgers met zich mede. Het gebied om Darmo is onder water gezet. Het Ministerie van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening deelt mede: Het tijdstip waarop een bon voor thee geldig zal worden verklaard, is vastgesteld op 7 December. Voor alle personen ouder dan 4 jaar zal een bon voor 50 gram thee aan gewezen worden, vier weken later volgt een tweede bon, eveneens voor 50 gram thee. Hoe het dan verder gaat met de distributie van thee, zal afhangen van de aanvoer, want de voorraad waaruit thans verdeeld wordt, is niet meer dan voor twee maal toereikend. De theo is gemengd uit goede Engelse soo en zal in e e n kwaliteitsklasse in de handel worden gebracht, Nasr de Volkskrant verneemt zal h»et Kerstmis wéér eea ons suiker w *Ktra beschikbaar worden gesteld, als- ked« een tablet Engelse chocolade. luciferarantsoen zal worden ver dubbeld. Koffie wordt verlaagd tot I*M gram in d« vier weken. WEINIG VERANDERING. Plaatselijk mistig, overigens neve lig tot zwaar bewolkt,' geen regen, «elfde temperatuur als gisteren. Aan de kust matige, overigens meest «wakke wind tussen West en Zuid- West. In do te Londen aan de gang zijnde zitting van de voorbereidende commissie der verenigde naties heeft de Neder landse delegatie een voorstel ingediend voor de oprichting van een permanent comité voor vrede en veiligheid uit de algemene vergadering van de organi satie der verenigde naties. Op zijn persconferentie heeft president Truman verklaard, dat hij geen voor stander van nieuwe oonferentlea van de „grote drie" la «n er de voorkeur aan geeft, dat de organisatie van de Verenig de Naties de taak op zich zou nemen de internationale moeilijkheden op te kxsij. De organisatie der Verenigde Naties zou. volgens Truman, binnen de volgende ne gentig dagen in werking kunnen treden. Over de Anglo-Amerikaanse financiële besprekingen deelde hij mede, dat deze een gunstig resultaat zouden opleveren. Anders zou graan als veevoer gebruikt worden. (Van onzen Rotterdamsen corr.) Hoewel de broodpositie in ons land zeker niet onbevredigend is, moet het vooralsnog onwaarschijnlijk worden ge acht' dat het brood binnenkort distri- butievrij zal zijn. Op het ogenblik komen in onze havens regelmatig schepen met graan aan, zij het in de laatste tijd niet zoveel meer als een paar maanden na de bevrijding. Maar dat graan is uit sluitend broodgraan. Wel beschikt Neder land zodoende over ruim voldoende brood, maar er blijft een nijpend tekort bestaan aan veevoeder. Het gëvror zou -mr Zijn, ctat brdt>cT7 Itt- dien dit vrij komt van distributie-bepa lingen, in grote hoeveelheden zou worden gebruikt als veevoeder. In hoofdzaak daar- dóor is het op het ogenblik nog niet mogelijk brood bonvrij te maken. Enige jaren voor de oorlog werd alleen in Rotterdam, de grootste graan- haven van Europa, niet minder dan 3 millioen ton graan ingevoerd, bestemd voor veevoer. Dat was in de tijd, dat Nederland een grote veestapel aanhield van 1.600.000 varkens, 2.500.000 stuks rund vee en 25.000.000 "stuks pluimvee. Daarna zijn er teeltpeper kingen gekomen en werd het verbouwen van eigen graan gestimuleerd. Op het ogenblik komt er nog nagenoeg geen veevoer te Rotterdam aan. Toch komt Rptterdam als graanhaven in her stel. De maand November is in deze een zeer belangrijke maand geweest, want in de eerste plaats zijn er verscheidene sche pen aangekomen met graan, bestemd voor Duitsland en voorts beleefde de Rotter damse haven Zaterdag j.L. een groot mo ment, toen voor het eerst weer een zee schip, het Joego-Slavische stoomschip „Dubrovnik'- voor hét grote graansilo aan de Maashaven kwafn. En het betrof in dit geval wel een heel bijzonder schip, want het was bovendien nog het eerste schip, dat graan naar Rotterdam bracht, bestemd voor Zwitserland. Rotterdam als doorvoerhaven. Zo komt Rotterdam meer en meer in herstel als doorvoerhaven. Do betekenis daarvan moet men niet onderschatten, want dit is een landsbelang van de aller eerste grootte, niet alleen, omdat daar mede deviezen naar ons land komen, maar vooral ook, omdat hierdoor zeer veel bedrijvigheid ontstaat. Duitsland is als achterland, hoe de ver dere ontwikkeling ook zal worden in ieder geval achteruitgegaan. Er wordt op het ogenblik naarstig gezocht naar nieuwe wegen. We noemden hierboven reeds Zwitserland. Zeer belangrijk is ook, dat een heel nieuwe mogelijkheid is gescha pen ten aanzien van do aanvoer van over zeese producten naar Tsjecho-Slowakije en vooral van de producten van dit land naar overzee. Voor de oorlog geschiedde dat vooral over Gklynia en Hamburg. Gdynia blijft natuurlijk zijn betekenis houden, maar de stemming in Tsjecho- Slowakije ten opzichte van Duitsland is zo gebeten, dat men bij voorkeur Duitse havens zal vermijdep. De kansen voor Rotterdam staan reeds op het punt van verwezenlijking. Reeds zffn de zeer belangrijke staatsstukken van dr. Benesj via Rotterdam naar Praag vervoerd en binnenkort zal een begin gemaakt worden met een regel matig vervoer van graan via Rotterdam naar Tsjecho-Slowakye. ROTTERDAM. Een Joego-Slavisch graanschip de „Dubrovnik" is met een lading van 8000 ton tarwe voor Zwitser land de Rotterdamse haven binnengelo pen. Tot nu toe had Zwitserland voor zijn graanimport steeds van andere ha vens gebruik gemaakt, daar de opslag van graan te Rotterdam aanvankelijk op moeilijkheden stuitte. Daar deze moei lijkheden nu uit de weg zijn geruimd, zal het graan via de Rijn en het Rijn- Rhónekanaal naar Zwitserland worden vervoerd. Rotterdam is momenteel de enige haven, vanwaar het graan per schip naar Zwitserland kan worden ge bracht. Tijdens het lossen van het graanschip. Foto: Anefo'Hof-P. De New York Times schrijft in een hoofdartikel, dat koloriet D. Peron, de z-g. sterke man van de regering van Argentinië, thans e*n nieuwe misdaad op rijn Man beeft staan, waarvoor htj te zijner tijd door het Argentijnse volk an de wereld ter verantwoording behoorde te worden geroepen. Spora dische anti-Joodse voorvallen hebben thans, onder zijn politieke vlag. het stadium van een massa-actie bereikt. Dit alles geschiedt onder het welwil lend oog van de politie te Buenos Aires. Hij kan de verantwoordelijkheid niet afwijzen. Zulke dingen gebeuren niet zomaar. Wat een bekende figuur is dit. Wat een goede leerling toont hij zich van de nazi-misdadigers, die nu in Neurenberg terecht staan. Het is niet uitgesloten, dat het door de voorkennis van deze excessen, waar aan Peron en zijn volgelingen zich thans schuldig maken, is, dat de min. van buitenlandse zaken van Uruguay er toe gebracht werd zijn voorstel te aoen tot collectief ingrijpen door de ander landen in dit halfrond. De eerste internationale maritieme conferentie te Kopenhagen heeft onlangs de voorstellen van de subcommissie voor sociale verzekeringen aanvaard. De voorstellen houden in. dat zeelieden een pensioen gewaarborgd wordt van Tft procent van Het salaris per dienst jaar wanneer zij op 55-jarigen leeftijd en van 2 procent wannéér zij op 60- jarlgen leeftijd de dienst verlaten. Ook een voorstel van de Franse regering, dat kapiteins en officieren l'/« dag be taalde vacantie per maand ononderbro ken dienst zouden krijgen en de beman ning één dag werd door een grote meer derheid gesteund. Generali6simo Stalin heeft besloten naar A. P. uit zeer betrouwbare bron meldt, zijn vacantie te verlengen. Hij wil eens lang en goed uitrusten. Vol gens deze bronnen zou de maarschalk een goede gezondheid genieten, doch hij zal vermoedelijk niet vóór nieuw jaar naar de hoofdstad terugkeren. De Joegoslavische constituerende vergadering, welke Donderdag in Bel grado bije en is gekomen, heeft naar radio Belgrado meldt, besloten tot het uitroepen vari de republiek, terwijl tevens werd besloten, dat aan koning Peter en aan het Vorstelijk Huis van Karageorgevitsj alle „geinvesteerde rechten" worden ontnomen. Reuter wijst erop, dat het afschaf fen van de monachrie en het uitroepen van een federale Joegoslavische repu bliek reeds sedert enige tijd werd verwacht. In de desbetreffende verklaring van de constituerende vergadering wordt medegedeeld: ,.In overeenstemming met de vrij tot uiting gekomen wil van alle bevolkingsgroepen van Joe goslavië wordt uitgeroepen en ten ga dering besloten ten eerste, dat een federale volksrepubliek van Joe goslavië wordt uotgeroëpen en ten tweede, dat door dit besluit de mo narchie in Joegoslavië definitief is af geschaft in naam van de bevolkings groepen van Joegoslavië en dat aan Peter II Karageorgevitsj, evenals aan de gehele Karageorgevitsj Dynastie alle rechten, welke vroeger aan hem en aan de Karageorgevitsj zijn toege kend, worden -ontnomen. Te Parijs is bekend geworden, dat de constituerende vergadering gedu rende de eerstvolgende zes maanden zich onder meer zal hebben bezig te houden met voorstellen van de com munisten tot een nieuwe grondwet. De voorstellen strekken onder andere tot het doen kiezen van een enkele Ka mer met souvereine macht en een president van de republiek, wiens vol machten in enige opzichten zouden overeenstemmen met die van den pre sident der V. S. De volksvertegen woordiging zou voor' vier jaren wor den samengesteld, alle wetgevende macht hebben, het recht om leden van uitvoerende organen te benoemen, te controleren en te ontslaan en voorts order meer de beslissing In alle in ternationale aangelegenheden, welke het land betreffen.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 1