HELDERSCHE COURANT GROOT LIJDEN OP JAVA Deze winter bijna zeker acht eenheden brandstof! NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Denkt aan een jaar terug en weest blijmoedig 3 December nieuwe Maasbrug gereed Grootste Duitse scheepswerf naar Rusland Meldt U aan Hess heeft zijn geheugen terug I Doodstraf tegen ex-burgemeester geëist Helpt de kinderen van Europa KATERDAG t DECEMBER 1945. S« Jaargang Na. 393. VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter HOOFDREDACTEURJ. BIJLSMA ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving t 2.60Postabonnementen t 3.00 De minister van verkeer en energie, ir. Th. S. G. J. M. van Schaik, heeft Vrijdagavond in het wekelijkse radio-kwartier ,Op de brug", de volgende rede uitgesproken over de kolenvoorziening: Ik zou enige mededelingen willen doen over de kolen. In de ontwikkeling van onze kolenproductie zit een zo duidelijke ljjn van vooruitgang, dat er met een zekere voldoening iets van verteld kan worden. Kort geleden werd door de Limburg se mijnen voor het eerst een dagpro ductie bereikt van meer dan 26.000 ton. Dit betekent een mjjplaal in onze ko lenproductie. Dit cijfer van 26.000 ton zal de meeste Nederlanders niet veel zeggen, maar de mensen van de mijnen hebben met grote energie en volhar ding er naar gestreefd, dit cijfeer te bereiken en het moet hun een voldoe ning zijn, dat het thans bereikt is. D#t nu 26.000. ton dagproductie be reikt is, stemt wel tot vreugde maar betekent geenszins, dat het gestelde doel bereikt is. Vooreerst is dit nog geen gemiddelde dagproductie van 28.000 ton. De gemiddelde productie over een week ligt altijd veel lager dan de hoogste dagproductie, omdat op Maan dag en Zaterdag korter gewerkt en dus minder geproduceerd wordt. In de eerste week van November bedroeg de gemiddelde productie per werkdag nog slechts 24.000 ton, rrtaa'r bovendien Is inmiddels het aantal mijnwerkers niet onbelangrijk verhoogd en is het ver zuim zeer belangrijk teruggegaan. Men mag dan ook thans niet meer rekenen met 25 pet. minder diensten dan vroeger, maar hoogstens met 15 pet, zodat op grond daarvan de pro ductie eigenlijk 29.500 ton zou moeten zijn. Als wij zien, hoe de productie van Juni- af geleidelijk is opgelopen van 14.000 tot ongeveer 26.000 ton, moeten wij daarover zeer verheugd zijn en in derdaad over het bereiken van een mijlpaal spreken, maar van het passe ren van een eindstreep is zeker nog lang geen sprake. Wij verwachten nog veel meer van onze mijnwerkers en ik ben zeker dat ze ons niet zullen teleurstellen. Wat is de mijnindustrie-raad? Een zaak van groot belang, die in de laatste tijd haar beslag gekregen heeft, is het tot stand komen van de M.I.R. (mijn-industrie-raad) het hoogste col lege van de bedrijfsorganisatie, die in het zg. mijnstatuut een wettelijke re geling gekregen heeft. Daarmede is het mijnbedrijf als eerste in Nederland tot een echt gemeenschapsbedrijf ge maakt, waarvoor niet alleen meer de ondernemers de verantwoordelijkheid dragen, maar waarvoor allen, die in dat bedrijf tesamen werken, gemeen schappelijke verantwoording hebben gekregen. Dit betekent, dat de ge meenschap van alle werkers in het bedrijf gezamenlijk de _t.aak hebben de kolenrijkdom van Nederland zoda nig te ontginnen, dat de Nederlandse volksgemeenschap daarvan het groot ste nut trekt. Maar die ontginning moet tevens zo geschieden, dat de mjjngemeenschap zelf en allen die daartoe behoren in hun werk stoffeljjk en gee-telbk de volle ontplooiing van hun persoonlijk heid kunnen vinden. De toestanden en verhoudingen in het mijnbedrijf zullen in de toekomst in onderling overleg en met gemeen schappelijke Inspanning door de mijn- gemeenschap zelf tot 'n perfectie kun nen worden opgevoerd, die alleen be grensd is door de beperktheid van alle mensenwerk. Dat is de grote taak, die voor de bedrijfsorganisatie en speciaal voor het toporgaan, de mijn-industrie- raad, is weggelegd, en waarvan men terecht grote verwachtingen koestert. Er is aanleiding om de toekomst voor onze kolenvoorziening en ook de toe komst van onze mijnstreek met opti misme in te zien. Tenslotte wil ik deze mededelingen niet sluiten zonder een enkel woord gezegd te hebben over de voorziening met kolen voor huiselijke doeleinden. Zoals u weet. is het altijd de bedoeling geweest, deze winter 7 eenheden daar voor aan te wijzen. Lange tijd is het twijfelachtig geweest of dit voornemen wel zou kunnen worden uitgevoerd. De productie vormt op het ogenblik niet méér de 'grote moeilijkheid. Wel is het transport nog een bezwaar, en wel het transport van de mijnen naar de ver schillende delen van het land. speciaal naar het Oosten en Noorden, maar bo vendien de distributie naar de vele ste den en dorpen en het transport naar de uiteindelijke verbruikers. Zeven eenheden brandstof zeker! Toch kan nu wel zonder al te groot risico gezegd worden, dat de zeven eenheden zeker, een achtste eenheid hoogst waarschijnlijk, ter beschikking gesteld zullen worden. Er zijn nu reeds vier bonnen aange wezen. De bedoeling is. dat vóór het einde van dit jaar nog twee bonnen zul len worden aangewezen, waarmee men dan tot eind Februari moet toekomen. Voor Maart en April zullen dan nog twee bonnen worden aangewezen. Ik weet, dat deze hoeveelheden slechts het derde bedragen van wat normaal ge bruikt werd, en dat men zeer zuinig zal moeten stoken om er eniger mate mee toe te kunnen komen. Maar als u weet, dat voor een enkele bon bijna een volle week productie van de mijnen nodig is, zult u begrijpen dat we niet meer kun nen toewijzen zonder onze electrische centrales, gasfabrieken en vooral de industriële bedrijven in gevaar tet bren gen. Van het herstel van deze bedrijven hangt het herstel van ons economisch leven af. We kunnen zonder overdrij ving zeggen, dat het herstel van ons Ne derlands volksleven, althans van de mate riële kant ervan, beheerst wordt door de kolen. Voor dat herstel zullen we ons nog een koude winter moeten ge troosten. Laten we bedenken, dat we met het weliswaar schamele rantsoen, maar bovendien met onze electrische stroom en met het gas er zoveel beter aan toe zijn, dan in de vorige winter, dat we eigenlijk niet klagen mogen. Als goede Nederlanders zullen wc natuurlijk kankeren, maar laten we in het geheim in ons hart het blijmoedig voornemen maken, ook dit offer te dra gen voor de opbouw van ons vaderland. Weerbericht RUSTIG WEER. Mistig of nevelig weer, zwakke wind. Koude ochtend. NIEUWE PETITIE NAMENS DE BEDREIGDE VOLKEN VAN JAVA. Een aantal vooraanstaande inwoners van Bandoeng hebben zich in een pe titie namens alle bedreigde personen op Java gericht tot ieder en tot elke or ganisatie, die bereid en in staat is ont te helpen, zonder onderscheid van ras of huidskleur. De petitie wijst op de ondragelijke toestand te Bandoeng, waar dagelijks het aantal evacués, dat de te kenen van beri-beri en pellegra vertoont, groter wordt. Dit wordt veroorzaaktt door het ernstige voedseltekort, dat ge volgd is op de algemene boycot, die de terroristen op de goedmenende Indo nesiërs en Chinezen hebben gelegd. Verder wordt gewezen op de onvoldoen de militaire bescherming, hoewel het verzoekscrift de heldenmoed die getoond wordt door kleine, op zich zelf staande eenheden, zeer prijst. „Ons is niets an ders overgebleven dan ons voor te be reiden op nog ergere dingen, tenzij er iets gedaan wordt. Zendt meer solda ten. Als er geen Britse beschikbaar zijn, sta dan toe. dat Nederlandse mili taire eenheden aan land gaan. Als dat ook onmogelijk is laten de Verenigde Staten ons dan helpen." De petitie roept de opofferingen, die Nederland de laat ste jaren gedaan heeft, weer in de ge dachten en zegt, dat deze het recht ge ven om te vragen, dat tenminste de kinderen en de ouden van dagen zo spoedig mogelijk geëvacueerd worden. Europeanen in Bandoeng vechten om voedsel Volgens berichten uit Bandoeng ne men de Europeanen daar de zaak meer en meer in eigen handen. Jonge Euro peanen hebben veertien Indonesische voedse'auto's overvallen en het voedsel naar de kampen gebracht. Verschillen KOLENAANVOER AANZIENLIJK VEREENVOUDIGT. Gestadig vordert de opbouw van ons land. De Nederlandse Spoorwegen, die daaraan met man en inacht medewerken, hebben opnieuw zoveel verbeteringen in het spoorwegnet aangebracht, dat op S December met een nieuwe, weer uitge breide dienstregeling kan worden be gonnen. Opnieuw is in de bloedsomloop van ons land een spatader geopereerd: de Maas brug, de vitale schakel tussen Zuid-Lim burg en de rest van ons land, die in de spoorlijn van Weert naar Roermond ligt, is in zoverre hersteld, dat in plaats van de vroegere acht enkelsporige bruggen van ieder 64V* m., die met Duitse gron digheid tijdens de terugtocht door de be zetter alle werden opgeblazen, thans vlak ten Noorden van deze bruggen-ruïnes een nieuwe enkelsporige overspanning gereed is gekomen. Om de spoorbaan aan deze hulpbrug te doen aansluiten, moest aan beide züden ervan de spoorbaan over grote lengte worden verplaatst. Dit omvangrijke werk is uitgevoerd door d-t Engelse militairen met z.g. bulldozer en scrapers. De fees telijke opening van de vitale brug zal heden geschieden. De grootste scheepswerf op het conti nent, de firma Blohm en Voss te Ham burg, zal als onderdeel van de herstel betalingen -binnenkort in handen van de Sovjet-Russen komen. De werf, waar de „Europa" en de „Bismarck" werden ge bouwd en die een der grootste producen ten van duikboten is geweest, zal onder Sovjet-Russische bewaking komen en be gin Januari zal een aanvang worden ge maakt met het transport van de verplaats bare Installaties naar de Sovjet-Unie. de winkels werden door hen met ge weld geopend, daar de voedseltoestand buitengewoon ernstig is. De winkeis waren binnen een uur uitverkocht. Na dat een van hen vermoord was, hebben Ambonnezen de extremisten in het Ko- sambi-gebied aangevallen en twee In donesiërs gedood. LEVENSMIDDELENCONVOOI OVERVALLEN. De pogingen van Sjarir om de vijan delijkheden op Java te matigen, hebben tot nog toe zeer weinig effect gehad in het gebied van Batavia. Een groot le- vensmiddelenconvooi. dat uit Batavia vertrokken is naar de 50.000 geïnter neerden in Bandoeng. werd buiten Ba tavia beschoten. Zes leden van de Stak- ka-escorte werden gedood. BRITSCHE VERSTERKINGEN ARRIVEREN TE TANDJONG PRIOK. Donderdagnamiddag zijn de eerste nieuwe versterkingen ten totale van ongeveer duizend Britsch-Indiërs te Tandjong Priok aangekomen, 's Nachts waren er weer gevechten uitgebroken in het Kramatdistrict, tussen een Britsche patrouille en een troep Indo nesiërs, die Ambonnezen aan hun zij de hadden. Kramat is een van Bata- via's meest beruchte onrustcentra. De vechtpartij duurde tot de volgende dag. Voor de wederopbouw in de ge teisterde gebieden wordt met klem verzocht, of N.-Holland 35 rietdek kers voor N.-Brabant beschikbaar kan stellen. Hollandse Rietdekkers, kent Uw plicht. Toont Uw bereidheid. Geeft U op bij Uw plaatselijke af deling van: Volks-Herstel-Hark,, of zendt direct bericht aan het Districts- Bureau, Volks-Herstel. Vrijdagavond heeft Rudolf Hess, van wien tot dusverre werd aangenomen, dat i hij aan geheugenverlies leed, ver klaard. dat hij tot nu toe om tactische redenen geheugenverlies had voorge wend doch dat van heden af zijn ge heugen wederom geheel in orde ia» Voor het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam stond Vrijdagmorgen terecht M. van der Kuur, die in Augustus en September 1943 als waarnemend burge meester van Hoogkarspel een aantal onderduikers i.an de S.D. heeft overge leverd, tengevolge waarvan een dezer de dood vond en de overigen maanden lang van hun vrijheid werden beroofd. De procureur-fiscaal, mr. W. P. Bak hoven. eiste de doodstraf. Uitspraak over 14 dagen. ,,De winter is gekomen. Millioenen kin deren in Europa zullen van honger en koude sterven, indien onmiddellijke hulp ze niet bereikt van de landen, die nog over levensmiddelen, geneesmiddelen en kleding beschikken. Deze kinderen kun nen nog slechts gered worden door een inspanning der gehele wereld te hunnen gunste. Laten alle officiële of particu liere organisaties, godsdienstige of we reldlijke, zich zonder verwijl hiervoor inspannen of het zal binnenkort te laat zijn", aldus het Internationale Rode Kruis Comité, de intern. Unie van kin derhulp, de Oecumenische raad der ker ken, de Caritas Catholica internationalis en het Joodse Wereldcongres onlangs in een boodschap tot de wereld voor de Geneelse radio.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 1