Stadsnieuws SS.-ers trachtten te ontsnappen Jeugdtentoonstelling Burgerlijke Stand. Een korte vrijheid Wat brengt de Radio? DE ELFTALLEN VAN HELDER EN H R.C. Handbal Zon dagsoverdenhin tf Gescheiden het leven Predikbeurten. Uitbraakpoging met bekocht. de dood Donderdagavond hebben een tweetal SS-ers getracht uit Erfprins te ont snappen. Het was ongeveer half tien toen twee gevangenen, gebruik ma kend van de heersende duisternis, waarschijnlijk door het aan elkaar bin den van enige kledingstukken, zich uit het hoofdgebouw lieten zakken en 6luipend naar de prikkeldraadafraste ring gingen. Zij wilden proberen hier doorheen te komen. De wacht bemerkte echter on raad en riep de vluchtelingen toe ogenblikkelijk stil te staan. Ze ga ven daaraan geen gehoor, waarop de wacht schoot en een van de twee een pl.m. 3#-j. gedetineerde dodelijk trof. De ander, waarvan de wacht dacht, dat hij aangescho ten was, is 't kamp weer ingerend. Hij is gearresteerd en opgesloten. Het is te betreuren, dat door dit op treden een mensenleven verloren ging. dit was echter niet te voorkomen en het getuigt dat de wacht op haar qui vive is Op de andere gevangenen heeft dit gebeuren veel indruk gemaakt en het zal hen, die ook met ontvluch tingsplannen mochten rondlopen er zeker voorlopig van weerhouden dit risico te nemen. y Aan de afrasteringen en bescher mingen rondom het kamp wordt neg steeds gewerkt en de kans voor ont vluchting wordt dus steeds geringer. in de Leeszaal Het was een goede gedachte van het bestuur van de Openbare Leeszaal om een tentoonstelling te organiseren voor en over de jeugd en de jongeren. De jongerenbeweging i s belangrijk vandaag aan de dag. Algemeen groeit het besef, dat onze jeifgd teruggevoerd moet worden naar de weg van het frisse idealisme en verantwoordelijk heidsgevoel. Er zijn inderdaad vele we gen, die naar de verwezenlijking van dit plan kunnen voeren. Een ervan is het wekken van de belangstelling. En daartoe zal zeker de tentoonstelling leiden. Want wat vinden wij er? Lectuur over sport, toneel, film, over de jeugd in vroeger tijd. Een aardig boekje over de poppenkast en alles wat daarbij hoort door Harry van Tusenbroek ge schreven en rijk geïllustreerd. Ook Tob Koot ontbreekt niet; het geestig ge schreven boekje over de Padvinderij „Volg het Spoor" trekt ogenblikkelijk de aandacht. Jordaan voert ons in het land der film, terwijl Den Doolaard bewust aan de jeugdlectuur is toegevoegd; want is zijn stijl van schrijven en dichten niet uitermate voor jongeren leesbaar? De jongerenperiodieken (en het zijn er heel wat!) zijn niet vergeten: De Bazuïnstoot. De Lichtboei. De Wiekslag, 't ligt er alles broederlijk naast eikaar; van de nieuwere ex-illegale jeugdkran ten noemen wij Wording en Sprekende Jeugd. Op overzichtelijke wijze heeft men de lectuur in rubrieken ondergebracht. El ke rubriek is goed verzorgd ai missen wii de meer moderne er illegaal ver schenen brochures over de vrije Jeugd beweging. doch. "naar men ons mede deelde zal hierin ten spoedigste worden voorzien. Het is niet enkel voor de ieued. d< evenzeer over de jeugd: Het Ktnd in de Literatuur en Het Kind in de Poë zie. Fen prachtig werk. dat de aandacht van den bezoeker waard is. is de Rem- brandtbijbel. <een kostelijke door den groten meester geïllustreerde biibel. Wij geloven in de Jeugd, „dat de jeugd weer in zichzelf zal geloven", dat moet het parool zitn nu en straks. De Lees zaal kan daarbij hennen! Bevallen: M. E. Ursem—Sanders, d. A. C. Verberne— Zoetelief, z. J. C. S. Veltman—van Gorkum, d. M. C. TebbesChristianl, d. M. Dekkerde Jong, z. O. DuijnsteeTucker, d. Ondertrouwd: P. G. M. de Vries en M. C. Hertog. J. A. K. Verwillegen en C. E. Toering. K. Woort en A. Sluljs. D. Bais en C. R. van der Velde M. P. Voges en N. Claus. W. F. van der Vlies en T. Koningstein. Getrouwd: W. Slikker en P. T. van der Hoop. H. van Leeuwen en P. C. Jongepier. Overleden: J. H. Aster, m. 22 J. J. Ligteringen, m. 26 j. E. J. Fonteijn, m. 5 dagen. A. Volland, v. 63 J. W. Luijt, m. ffl J. G. A. G. de Ronde, v. 96 jaar. Voor Uw kind een Sinterklaasgeschenk A. N. W. B.-cursus voor de jeugd, tussen 11 en 16 jaar. 24 Lessen ter werkt in meer dan 10 lezingen met lichtbeelden. leerzaam ?n reusachtig boeiend, excursi-s o.l.v. den heer Nijkamp. Kosten slechts f 2.50 voor de gehele cursus. Leest de affiches bij Uw winkelier en geeft U op bir. W. Grim, levensmiddelenbe- drijf, Brakkeveldweg 150. Th. Mal let. Bassingracht 45; Th. MinneJsoo, levensmi delenbedriif, Visstraat 55; C Krigéé, brood en banketbakkerij, van Galenstraat 71; H. i. A. Lücker, Sper werstraat 25; H. N. Muts, Javastraat 139; P. van Doorne, Krugerstraat '7; Boekha del Daan Schreuder, Koning straat. Het Centraa! Jeugd-C >mité. KINDERPOSTZEGELS. Den Helder geve weer een goed voorbeeld. Met ingang van heden zuil en aan het postkantoor weer kinderzegels worden verkocht. Men weet, dat de baten uit deze verkoop bestemd zijn voor het misdeelde kind. Een alleszins sympa thiek doel dus. Voor de oorlog heeft Den Heider altijd een uitnemend fi guur geslagen. Niet alleen werden veel zegels aan het kantoor verkocht, doch de bestellers gingen zelf op pad om de zegels aan de man te brengen en hun tochten waren nooit tevergeefs. Ook nu zullen enige bestellers langs de zaken gaan en postzegels aanbieden Wij vertrouwen, dat het succes niet minder zal zijn dan voor 1940. Hulp is nu dringender nodig dan toen. Op het postkantoor zelf is een spe ciale verkcoptent in de wachtkamer, terwijl ook aan het loket kinderzegels gekocht kunnen worden. Brengt dit kleine offer deze maand om tal van peuters gelukkig te maken en te hel pen uit de materie'e nood waarin ze verkeren. De postzegels zijn van de volgende waarder.: 1 'ft. 5. 7Vi en 12cent Ze worden respe-fieveiiik verkocht voor 4, 6 10, 12 en 18 cent. S.S.-ers 6uur na ontsnapping weer gepakt. Prachtig staatje van speurzin van de Gezagstroepen. De vreugde over de vrijheid van de vier uit Schoorl ontsnapte gevangenen is maar van zeer korte duur geweest. 6'/t uur na hun uitbreken waren deze gedetineerden weer gepakt en veilig op gesloten. Dit succes is te danken aan een vliegende patrouille van de Gezags troepen uit onze stad, die onder per soonlijke leiding van den commandant, den kapitein Jacobson, ogenblikkelijk op speurtocht is gegaan, toen bekend werd, dat de S.S.-ers ontsnapt waren. Het bleek, dat deze troep van oud-il legalen. die zelf tal van malen in de bezettingstijd moesten onderduiken, goed met de trucjes op de hoogte waren. En kele van de S..-ers hadden zich b.v uit stekend verborgen, doch zij werden uit hun schuilplaatsen, zelfs onder de vloer vandaan gehaald Een werd er gearesteerd in Anna Pau- lowna. een in St. Maartensvlotbrug, een ir Julianadorp en een in Den Helder. Een compliment voor dit snelle «n su esvolle optreden is hier zeker op zijn plaats. Wijziging dienstregeling Spoorwegen Met Ingang van a.s. Maandag vertrekt de eerste trein van Alkmaar richting Amsterdam 5 minuten VROEGER, dus om 6.42 uur. In de dienstregeling richting Den Helder komt evineens een wijziging. De trein van 16.15 uur vertrekt met ingang van Maandag om 16.30 uur. ZIJN LEIDERS KWIJT. Een minderjarige werd naar het - poli tiebureau vervoerd, aangezien hij op kindertransport naar Turnhout in België in Amsterdam zijn leiders kwijt raakte en daar zonder geleide werd aangetrof fen. VOOR ZONDAG 2 DEC. 1945. HILVERSUM 1, 301 M.: 9.— Nieuws. 10.— Hoogmis. 11.30 Bach cantate. 12.01 Graag gehoorde werken. 13.— Nieuws. 14.30 Concertgebouw-orkest. 15.10 Mo derne klassieken. 15.30 Das lied von der erde, Mahler. 16.30 Gewijde muziek. 17. Ned. Herv. kerkdienst. 19.— Nieuws. 20.15 Eddy Walis speelt. 20.57 Vaudeville or kest. 2135 Drs. L. de Jong spreekt. 21.40 Sylvestre trio. 23.01 Nieuws. 13.15 Avond wijding. HILVERSUM 2, 415 M.: 8.01 Nieuws. 8.20 Zondagochtendconcert. 9.45 Gedich ten van de maand. 10 Gewade muziek. 10.30 Geref. kerkdienst. 12.01 Nieuws. 13.45 Canadees programma. 14.30 Klei ne gedichten. 14.35 Volksliederen. 15.— Indische actualiteiten. 15.15 Carlo Carcas- sola's orkest. 16.— Filmpraatje. 17.30 Ome Keesje, lf.01 Nieuws. 18.20 Dansorkest. 19.Cantabile Septet. 20.01 Radio Philh. orkest. 21.45 Avondwijding. 22.01 Nieuws. 22.15 Dansmuziek. Hieronder volgen de elftallen van Helder en H. R. C., zoals zij morgenmiddag tegen elkaar zullen uitkomen: Kenter Helder. Booy Teeckelenburgh Himpers Beekhoven Krab Rottier Vonk Bakker de Gast de Leur Scheidsrechter Horn. Rijkers Heeris Dissel Nieuwstadt de Poer Bakker de Jong de Werker Koster de Vries H. R. C. Boogaard Eruk: Dagblad v. Noord-Holland N.V. Heren Noord-Holland 2. kl. A. Uit onderstaande competitiestand, bijgewerkt tot 18-11-1945 valt op te merken, dat de Helderse handbalver eniging HAV zich na een slechte start tegen HOC, prachtig heeft herste'd en nu zelfs kampioensasDh-aties schijnt te gaan koesteren. Een der sterkste ploe gen van deze afdeling BATO uit Haar lem werd 18 Nov. met 54 In een uit wedstrijd verslagen. Morgenmiddag zal de hekkesluiter OSS uit Zandvoort oo het Helder B-terrein de strijd aanbm- den tegen de H.-elub en mits deze ploeg niet ondersehat wordt, kan de*e gelegenheid te baat worden genomen om 't doe'gemiddelde enigszins op te voeren. Vo'g?nde week Zondag komt de leider Rapiditas naar Den Helder. Het valt uit de aard der zaak niet mee ons nu al aan een voorspelling te wa gen, aan spanning zal het echter niet ontbreken. Rapiditas zal dan ook al'e zeilen moeten bijzetten om het tot een redelijk succes te kunnen brengen. De competitiestand is als volgt: Rap'ditas 5 4 HAV 4 3 PATO 4 2 HOC 4 2 BGV 5 1 YMOND 3 i OPS 3 o Men kan zijn familieleden en zijn vrien den verliezen door de dood. Dat zeggen ons de advertenties met zwarte rand, die dagelijks in de kranten staan. Maar men kan ze ook verliezen door het leven. Zou het laatste niet erger zijn dan het eerste? Soms ziet men weer voor zich den jongen man of de jonge vrouw met wie men destijds, tientallen jaren geleden, door hechte banden verbonden was. O ja, men kende elkaar door en door, voerde gesprekken met elkaar, gesprek ken die men met niemand anders kon houden. Daar was een band, die onver breekbaar scheen. Maar er gebeurde iets. De wegen lie pen uiteen De vriend der jeugd vertrok naar een andere stad of dorp, de vrien din ging zich bewegen ln geheel andere kringen. Zou dat de vriendschap doen ophouden? Weineen. Een brief kost maar 71/j ct. port. Men beloofde elkaar trouw te schrij ven. De eerste tijd gebeurde dat dan ook. elke week ging er een brief en kwam er een brief. Totdat die vriend, die vriendin een keer oversloeg, totdat men zelf heus geen tijd had om aan een brief te beginnen. Toen begon 't te slabakken. Eindelijk hield de correspondentie geheel op, men hoorde niets meer van elkaar 't Werd: uit het oog, uit het hart! Na jaren, misschien tientallen jaren, ontmoette men elkaar nog eens. Maar wat bleek? Dat men zover van elkaar verwijderd was geraakt, dat de inzichten zo verschilden, dat het „oud vertrouwen" niet meer wilde komen. Van beide kanten was men bitter teleurgesteld. Men had elkaar ver loren. Weet u wat ook gebeurt? Dat men een krant in handen krijgt, een overlijdens advertentie leest en plotseling gaat er een wereld van vroeger voor ons open. Ge zegt: „die man, wiens overlijden in de krant staat, was eens „de vriend mijner jeugd". Wij hadden elkaar hou en troa beloofd. Wij zouden vrienden voor het leven blijven." Wat was- er van al dat beloven terecht gekomen? Men had elkaar door het leven verloren. Bij een ontmoe ting zou men elkaar niet anders kunnen aanspreken dan met „mijnheer of me vrouw" en men zou er niet eens meer de belachelijkheid van voelen. Ten slotte zijn er ook van die getrou wen, die maar altijd naast u blijven staan. Er was een tijd, dat ge elkander hadt. Eigenlijk Is die tijd al lang voorbij. Ge voelt u zo heel anders dan die andere. Het leven leidde u op een gans andere weg. Natuurlijk zult ge dat niet zeggen. Ge wilt immers niemand kwetsen of onnodig zeer doen, maar ge hebt elkaar niet meer. Het leven maakte een onver biddelijke scheiding. Ge hebt elkaar door dat leven verloren. Wilt ge die verliezen van het leven te boven komen? Dan is er maar één weg. Zet altijd uw hart wijd open voor een ieder, die tot u wil komen met zijn vreugd en met zijn verdriet, met zijn levenszorgen en met zijn levens-vragen! Schep in de kring waarin ge verkeert de zekerheid: hij of zij wi naar u luisteren, bij hem of bij haar kun ge te allen tijde terecht! Zeker ge zult hen verliezen. Ook zij, die ge op deze wijze wilt helpen en steu nen, zullen u verlaten. Ge zult weer ver" liezen, maar uw eigen leven zal me tevergeefs geleefd zijn Bovenal niet, als ge daarbij weet van den Groten, trouwen Vriend, Die ook in uw hart een liefde wil uitdragen, die o nooit verlaten zal. Als kinderen leerden wij dat mooie lied: „Een trouwe Vrien woont in den Hemel!" Welnu, Hij is Die ons ontrouwen Zijn vriendschap bied Van Hem zingen wij: „Nooit zag i* Vriend, Die zoo trouw was als Jezus! 43—17 27—24 19—9 31—25 21—36 15—24 1—22 Het overige programma en de tijden zijn: DOKEV HAV I U uur. BKC-terrein Anna Paulowna. JVC I HAV II 10.30 uur te Juliana dorp. Heren HAV—OSS 2 uur, Helder B- terrein. VOOR ZONDAG 2 DEC. 1945. DEN HELDER. Nederl. Herv. £em-: Nieuwe kerk 10 u. ds. Enklaar; Palmstr, 10 uur, ds. Borghardt. Herst. Eva"°' Luth. gem. (Weezenstraat), 10.30 uur, A. J Meijer, van Rottercïam. Evang^ lisatie (Vijzelstraat): 10 uur en 7 u Samenkomst, 2.30 uur Zondagssch Woensdag vm. 10.45 uur Bijbelkring; derdag nm. 7.30 uur Vrouwenkrans; terdag nm. 7.30 uur Bidstond. c j, Geref. Kerk, vm. 10 en nm. 5 uur ds^ Rebel. Kerk van Jezus Christus de Heiligen der Laatste Dagen, 5 f Dienst. Oud-kath. kerk vm. 830 H.Dienst. (Past. H. J. Verheij). - VZ^r; gez. Gem. vm. 10.30 uur ds. v. d- 12 uur Zondagsschool. JULIANADORP. Ned. Herv. gem-, 2.30 uur ds. Borghardt. nfl1.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 2