heldersche courant Ttfeeti komt de dao. Vd zoeéfaiytr: KLAASJE EN DE PEPERNOTEN Waf Sinterklaas bracht door HENDRIK VAN LEDEN De roede achter de staldeur De radio op 5 Dec. Ott ft Een verhaal voor de jeugd Oe, Oe! dat Klaasje, wat was die on deugend geweest! Ze waren er alle maal een beetje van overstuur: Vader, Moeder, Hans en Kees. Alleen Klaasje zelf niet.... Klaasje beweerde dat Sint Nicolaas niet bestond. Nou ja, dat was natuur lijk malligheid. Klaasje wist niet beter en misschien had z'n vriendje hem dat wel wijsgemaakt. Want natuurlijs bestaat Sint Nicolaas wel, hoor! Vraag het maar aan vader of moeder. En van Klaasje was het erg ondeugend, zoo iets te durven zeggen. Maar het kwam door de pepernoten. Kijk, toevallig was vader die mid dag uit het dorp thuis gekomen met een grote zak. Wat daarin zat weet ik niet, maar misschien wel bruine bo nen of erwten, want ze zouden erw tensoep eten. Ja, ik weet het zeker, dat het. erwten waren. Nu had Zwarte Piet om het niet te vergeten, en ook omdat hij het op die dagen, zo om en nabij de 5e December, zo verschrikke lijk druk heeft, alvast een grote zak met pepernoten stilletjes klaar gezet in het huis waar Klaasje woonde, want natuurlijk zou Sinterklaas daar op be zoek komen, en dan hoefde Piet die zak alvast niet te dragen. Het was een heel eind naar het huisje. En nu ondeugende Klaasje. Klaasje, nieuwsgierig, had gesnuffeld in hoeken en kastan en.... kijk, daar had hij de zak met pepernoten gevon den. Bijna net zo'n zak als die waarin vader de erwten voor de erwtensoep had gehaald. Nu zei Klaasje, dat Sint Nicolaas niet bestond. En Zwarte Piet evenmin. Verschrikkelijk ondeugend van Klaasje, ten eerste om te snuffelen want je mag nooit in moeders kasten komen, wel? en ten tweede om zoiets dwaas te vertellen. Alsof er niet hon derd zakken op elkaar lijken.... Vader en moeder waren dan ook erg boos en bijna hadden ze Sint Nicolaas gevraagd, hem géén cadeautjes te ge ven op diens verjaardag. Nee, dacht de Sint, die natuurlijk alles had gehoord, dat is wel erg naar voor Klaasje, vooral omdat de anderen wel een cadeautje krijgen, maar ik weet iets beters! en hij riep Zwarte Piet, met wie hij ean lang gesprek hield. Piet lachte en wreef zich in de handen. Prachtig, Sint! riep hij uit, we zullen dat jongetje even een lesje ge ven. Hij denkt zeker dat zijn vader die pepernoten heeft gekocht en niet ik? Wat een rekel! Zo kwam de avond van de vijfde December. Tja, sprak vader en hij zette de zak met pepernoten midden op tafel. Zwarte Piet heeft er nu geen aardigheid meer in, om er mee te strooi ?n, nu Klaasje ze al heeft gevon den, dus we zullen ze zo maar op eten. Héééé! klonk het teleurgesteld uit 2 mondies, maar Klaasie lachte over moedig. Zie je wel. dat Zwa-fre P'et niet bestaat? hield hij vol, anders zou hij wel komen met nieuwe peperno ten. Op het zelfde ogenblik klonk er een harde bons op de ruit. Oei, wat schrokken ze daar van! Zelfs Klaasje, die het hoogste woord had gehad, werd een beetje wit om z'n brutale neu6ie. Want diep in z'n kleine hartje geloofde Klaasje immers zelf geen woord, van wat hij allemaal zei? Diep in z'n hartje was hij even grondig overtuigd als alle kindertjes dat Sin terklaas wel degelijk bestond. en Zwarte Piet ook. Enmisschien had Piet wel net aan de schoorsteen ge luisterd, terwijl hij sprak. Klaasje voelde zich een beetje warm worden. Bons! daar bonkte iemand hard op de deur. Nee, maar nu werd Klaasje toch bijna bang. Als het nou toch heus Sint Nicolaas was. of.... of misschien Zwarte Piet die hem nu kwam halen? Wie zou er immers anders kunnen bonzen? Kom, plaagde vader, wie durft er gaan kijkan, Klaasje jij bent toch zoo dapper, en nietwaar? Sint NicoLaas bestaat niet? Maar Klaasje was helemaal niet dapper meer. Hij vocht met z'n tranen, zodat moeder echt een beetje mede lijden met hem kreeg. Wel, sprak ze dan ook, ik weet het beter, gaan jullie met z'n drieën maar eens kijken, het is volle maan, dus helemaal licht bui ten, net of het dag is. Even aarzelden ze. dan stond Kees op. Ja, met z'n drieën durf ik wel, sprak hij. Ik ook, meende Hansje, en Klaas je, schoorvoetend, kwam als derde achteraan. Voorzichtig deden ze de deur open van het huisje. Er was niets te zien! Helemaal niets! Ook geen pakje voor de deur. Loop maar eens Tot de vele gewoonten die verband houden met het Sint-Nicolaasfeest, be hoort ook het plaatsen van de roede ach ter de staldeur, ter bevordering van de vruchtbaarheid van het _e. Dit ziet men o.a. in Beieren, waar de helder het oude gebruik nog volgt. De roede blijft de ge hele winter achter de staldeur staan, waar de herder ze heeft neergezet. In de lente drijft hij het vee ermee naar buiten onder het uitspreken van een rijmpje, dat de bedoeling van deze handeling verduide lijkt. Nog een ander zonderling gebruik, dat enigszins verband hield met het boven staande, vond men bij de oude Germa nen en ook bij de Romeinen: daar be werkte men elkaar af en toe met de roe de. terwijl de kinderen van tijd tot tijd zonder bepaalde reden duchtig werden afgerost. Men schijnt in de overtuiging te hebben verkeerd, dat deze hardhandige liefhebberij geluk zou aanbrengen! door naar buiten riep vader, maar zet je muls op, kinderen! Aarzelend lie pen ze een paar passen en toen op eens.... Wat was dat? Begon het te regenen? Maar er was geen wolkje aan de lucht! Hoe kon dat dan? Toch regende het?en meteen gaf Hans je een luide schreeuw. Jongens, riep hij uit, kijk eens, peper noten....! Ze vallen zomaar uit de lucht. Ja waarlijk, het regende peper noten. Vergeten was de angst en met z'n drieën holden ze naar de plek, waar de pepernoten tikkelend op de grond neerkwamen. Bij handenvol raapten ze ze op, juichend, lachend. Toen ze weer binnen zaten, glinster den hun ogen. Wel, Klaasje, vroeg vader, geloof je nu dat Sinterklaas bestaat, en Zwarte Piet ook? Klaasje knikte. Natuurlijk bestonden ze, hij had er feitelijk geen oganblik aan getwijfeld. Maar nu nu wist hij het helemaal zeker. Als je zomaar pepernoten kon laten regenen. Buiten liet Zwarte Piet zich tevre den uit een hoge boom zakken. O, zo sprak hij en wreef zich ver genoegd de handen, dat jongetje Jjeeft een lesje gehad. Een flink lesje! Als of ik niet zou bestaan, stel je voor....! KORT VOOR ZIJN VERTREK NAAR NEDERLAND KIJKT SINT NICOLAAS MET ZIJN TROUWEN KNECHT NOG EENS DE BOEKEN DOOR, WAAR DE NAMEN DER ZOETE EN STOUTE KINDEREN IN GESCHREVEN STAAN. „Kijkt U eens hier meester, dat kind is wel erg lief geweest", zegt Piet. (de Vries-Pi. „Herrijzend Nederland" heeft voor a.s. Woensdag 5 December een uitgebreid St. Nicolaas-programma, samengesteld, waar men op Hilversum I naar zal kunnen luis teren. De persdienst van de omroep geeft ons hierover de volgende bijzonderheden: Tussen 15.15 uur en 23.00 uur is Sint Ni colaas druk met de radio. De kleintjes, de rijpere jeugd, de ouderen, allen ko men aan de beurt. Zo is er om 15.15 uur de uitzending van een hoorspel voor de kleinen, getiteld: „Sint Nicolaas krijgt hulp". Om 16.30 uur is het grote moment daar, dat de goede bisschop persoonlijk in de studio verschijnt en de Hilversumse jeugd om zich heen verzamelt. Om 19.15 uur is er nog eens een jeugduitzending onder het motto: „Wij vroegen het aan den ech ten Sint". Tussen 20.25 en 23.00 uur, maar zo, dat de viering in het gezin als het ware in het radioprogramma mee is verdiscon teerd, passeren korte radiospelen, aan St. Nicolaas gewijd, de revue. O.a. gaat een hoorspel van S. de Vries Jr., „Sinterklaas in moeilijkheden", om 21.00 uur. De stem men „goochelaar" Koos Koen gaat „Op zoek naar Sinterklaas", om 21.40 uur. Een cabaret-programma, verzorgd door Benny Vreden, begint om 22.00 uur. Een van onze kleine lezertjes zond ons een door haar zelf ge schreven Sinterklaasverhaal met het verzoek, het in onze Sinter klaaskrant op te nemen. Hier Is het. Ver achter het stadje Lochem woonde een klein meisje. Zij heette Leentje. Op een keer vroeg zij: „Moeder, wan neer mag ik mijn schoen zetten?" „Vijf December", zei Moeder. „Dan is het Sinterklaasfeest". „Maar zou hij wel komen?" „Dat weet ik niet", zei Moe der. ,,Ik denk het haast wel. Je bent altijd braaf en zoet geweest". Toen die dag was aangebroken, zette Leentje haar schoen en zong een liedje van „Sinterklaas is jarig, 'k zet mijn schoen vast klaar". Toen Moeder had gezegd, dat hij vast zou komen, ging zij gerust naar bed. De volgende j morgen vond ze, wat ze zo graag wou hebben, een mooie aankleedpop. O, wat was Leentje blij. Ze vergat helemaal door de schoorsteen te roepen van „dank U Sin terklaas en Pieterbaas". Dat deed ze gauw. Maar Moeder zei: „Ik geloof vast, dat Sinterklaas nóg wat verstopt heeft". Leentje ging weer aan het zoeken. Onder het tafelkleed vond ze een paar Danketletters. En onder de kast vond ze een grote doos met kleren, twee hemdjes en twee broekjes en twee mooie jurken, en helemaal onderin een speculaaspop en een taaipop. „Je mag Sinterklaas wel hartelijk bedanken voor die kleren, want daar zat je toch ver- 'o?en om." Nu, dat deed Leentje ook. Had zij geen beste S'i'erk'aas gehad? GREETJE BOELEN.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 5