Op Sini Nicolaas Feestrecepten - Voor de vrouw Marsepein-aardappeltjes. We hebben de laatste jaren zo weinig aan het echt Hollandse Sinterklaasfeest gedaan dat er dit jaar, hoewel we nog niet van alles volop kunnen kopen, in elk gezin „de schade" zal worden inge haald. In elk gezin zal er 5 December feest zijn al zullen velen smartelijke herinneringen daarbij moeten verdrin gen. Een echt feest kunnen we vieren als we voor de daarbij behorende lekker nijen ons een beetje moeite willen ge ven. Daarvoor laten we hieronder een keur van Feestrecepten volgen, U. heeft maar te kiezen! We beginnen met: In aandachtig luisteren bleef Dolf Er- kelmans staan in het portaal van zijii woning. Hé, dat was wel voor het eerst in hun tweejarig huwelijk, dat Nettie hem niet tegemoet kwam gehold. Een beetje ongerust kwam Dolf de gang binnen en opende de deur van de zit kamer. Leeg! Hij schrok, wat was dat nou? waar was ze? Nerveus trad hij de eetkamer binnen. Ook hier niet! En opeens her innerde hij zich, dat het vandaag St. Nicolaas was. Een lachje gleed om zijn mond, ter* .'ijl hij de gang weer in liep. Natuurlijk er moesten pakjes ge maakt er moest... Oneens bleef hij staan. Wat was dat? Hoorde hij goed. Het leek, alsof er iemand ergens huil de? Met een paar sprongen was hij boven, opende de deur van de slaapkamer. Op de rand van het bed zat Netty. snik kend. In een oogwenk was hij bij haar en had hij zijn arm om haar heen. Netty kindwat is er? Zeg het me gauw! Ze hief haar donker kopje naar hem op. Twee grote tranen drupten naar omlaag op z*n hand. Waarom heb je me niets gezegd?, vroeg ze verwij tend. Wét kind? deed Dolf verwonderd, zich niet bewust, enig geheim voor z'n vrouw verborgen te hebben. samenhangende bal heeft gekregen. Hier kleine balletjes van maken en deze naast elkaar (met kleine tussenruimte) in een ingevette koekepan leggen. De koekepan met een deksel afsluiten en op een heel zacht vuur laten bakken. De pepernoten kunnen ook in een zeer matig warme oven worden gebakken. Ze behoeven dan natuurlijk niet te wor den gekeerd. Succes met de bakkerij en een sma kelijke Sinterklaasavond Dat d-dwangbevel! snikte Netty thans opnieuw W-Waarom heb je me dat niet gezegd, jongen, van dat dwangbevel? Je moet me alles vertellen dat weet je. alles en élles! En en net op Sint Nicolaasfeest! O. had ik nou maar niet zoveel gekocht Maar kindje ik vertel je alles, heus altijd! Nietwaar! Er is vanmiddag een dwangbevel gebracht en daar heb je me niets van gezegd. Maar dat kan niet. schrok Dolf, ik heb juist verleden week alles betaald. Dat moet een abuis zijn. Opnieuw barstte Netty in snikken uit. Zie je wel. zie je welje zaken gaan niet goed. Ik heb het altijd wel gedacht nu met die oorlog, het kon niet anders! Iedereen z'n zaken gaan achter uit O. en nou komen ze hier de boel verkopen, en dan.. »n ze drukte zich angstig tegen haar man aan. Mal dom vrouwtje, wie heeft je dat allemaal verteld? Die man. die dat nare akelige af schuwelijke ding kwam brengen. Als het binnen twee dagen niet betaald was, zei die man. dan ging de boel er aan hoe heet dat ook weer Dolf? aan de paal of zo iets! En hij lachte erbij die man lachte erbij! Hoe kan iemand la chen bij'zoveel ellende. En juist op Sint Nicolaas. En waar is dat gewichtige papier nu? vroeg Dolf. terwijl hij de kamer rond keek. En en hoeveel moet er betaald worden, binnen twee dagen? Dat weet ik niet. maar het ligt bene den. in de zitkamer. Zou hetzou het heus een abuis zijn denk je? en gaan je zaken heus niet s'echt. Dolf? Heus niet vrouwtje, en het is vast en zeker een abuis. Ja! Netty loosde een zucht van verlich ting. Hè gelukkig! Ik heb me zo ongerust gemaakt. Ook over vanavond zie je. Nou wij vieren vanavond Sint Nico laas, hoor, met of zonder dwangbevel! Kom en zullen wij nu eens gaan kijken naar dat nare afschuwe'ijke ding? en hij sloeg zijn a. n om zijn vrouw heen. In de zitkamer lag het dwangbevel ou tafel. Snel greep hij het papier, keelt het in, en toen.... lachte hij onbe-« daarlijk, terwijl z'n vrouw angstijS r.aar hem opkeek. Kijk. Netteke! hikte hij. kijk, eett dwangbevel voor de niet door mij be taalde waarschuwingskosten a 25 cent. Binnen twee dagen en anders gaat de boel aan de paal. Hkï ükoië kUikUvr van het F.RÏREK NAAR NEDERLAND IS AANGEBROKEN. Talloze kinderen zullen door St. Nicolaas goed bedacht worden. Piet is ijverig in de weer m<at manden vol heerlijke geschenken. K ik hem glunderen! Hij is blij. dat hij zijn meester weer mag vergezellen en tr.og helpen bij het uitdelen van al dat moo.s, (de Vries-P.J W. hebben nodig: gekookte aardappe len (zonder zout), poedersuiker (voor de smaak) en enige druppels amandel-es sence of laurierkers. De gekookte aardappel zeer fijn ma ken. Ze dan per kopje kruim met eni ge lepels poed' -uiker en een paar druppels aroma vermengen. Alles goed door elkaar kneden en er dan aardap peltjes van vormen Deze door wat poe derchocolade rollen. Het smakelijkst zijn de aardappeltjes wanneer ze enige uren vóór het presenteren worden ge maakt. Stroopbrokjes maken wij van 100 gram stroop, 100 gram suiker, een stukje boter en wat Water. Stroop en suiker worden in een pan netje onder toevoeging van boter en water onder voortdurend roeren aan de kook gebracht. De massa even laten doorkoken tot de stroop zo dik is, dat enige druppels in koud water gegoten, een balletje vormen. De stroop wordt uitgegoten op een met boter besmeerde stenen aanrecht of plat bord. Als de massa stijf is. wordt ze tot een lang lint getrokken en opgerold. Daarna de rol door bloem rollen en er kleine stuk jes van knippen. Om bij het bewaren kleven te voorkomen, kan men de bal letjes nog eens door bloem of door Suiker halen. Chocolade-balletjes. 1 kopje gemalen gort of gortmout 1 lepel chocoladepoeder; 2 lepels suiker; 1 afgestreken eetlepel boter. De ingre diënten met elkaar vermengen en kne- den tot alles als een bal samenhangt. Is het nodig, voeg dan wat vocht (wa ter of melk) toe. Van de massa worden kleine balletjes gemaakt, die nog door wat chocolade met suiker worden ge haald. 1 lepel boter, 1 lepel gort en 1 kopje suiker. Laat de boter in een pan met dikke bodem smelten, voeg daarbij de gort en laat deze onder voortdurend roeren paffen. Zodra de gort bruin be gint te worden, voegt men er de suiker bÜ en laat deze heel langzaam tot ca- ramel worden. Neem ze dan snel van het vuur opdat ze niet te bruin worde. Aanrecht of bord met boter insmeren en hier de massa op uitgieten en, ter- wijl ze nog warm is, aan ruiten snijden. Is de nougat afgekoeld, dan met de punt van een mes de stukjes voorzichtig van aanrecht of bord aflichten en in een trommeltje bewaren. Pepernoten. 100 gram gekookte aardappelen, 4 le- Pels custard- of vlapoeder, 50 gr. suiker, Vrat nootmuskaat (of kaneel-surrogaat). Vrat anijszaad. aardappelen fijn wrijven en met aiic ingrediënten vermengen tot men een Nougat. Kijk, ik snap het wel natuurlijk: Jij zag Sinterklaas nog niet En nu moet je even wennen Aan m'n baard en zwarte Piet! Ja, 't is ook wel heel vervelend, Dat 'k zo lang niet komen kon, Maar die stoute grote mensen Deden alles op de bon. En dat is nog niet het ergste, Want er was nog heel veel meer: Grote mannen gingen vechten En ze deden elkaar zeer En de hele wereld brandde. Er was leed en angst en vuur En je pappie en je mammie Moesten naar de bollenschuur ils je groot bent, lieve Jetje, Luister goed naar d' oude Sint, Moet je altijd maar proberen Zoet te zijn en eerlijk, kind. Want als alle mensen goed zijn En ze doen met liefd' hun plicht, Dan is 't nooit meerraam verduist'ren Dan schijnt overal het licht. En dan zal er nooit meer komen Nog zo'n akelige tijd, Dat de Sint op zijn verjaardag Niet in volle vrijheid rijdt. Afgesproken, Jetje? Goed hoor! Ga nu maar met Zwarte Piet Je cadeautjes eens bekijken: Je gelooft je ogen niet! Theo V. Nee, niet huilen, beste Jetje, Wees niet bang voor d' oude Sint, Kom nu, stil maar, lach eens even! Ja, ziezo, m'n grote kind. Ik kon helemaal niet komen, Want ik mocht er nergens door Graag wou ik ook jou verrassen Maar, zie je, de strijd ging vóór....

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 7