SINTERKLAASPUZZLES ARBEIDERS VERGADEREN EN PROTESTEREN Stadsnieuws De DUW en wat er mee samenhangt JAN WILLEMS ZINGT 0. EN 0. IN ACTIE Dienstregeling Texelse boot Wat brengt de Radio? De prijswinnaars van onze Vrijdagavond werd onder auspiciën van de Helderse Bestuurdersbond een vergadering gehouden onder leiding van voorzitter Weenink, waarin het woord gevoerd werd door den 2en voorzitter van het N.V.V., den heer Oosterhuis. over het onderwerp: De Rijksdienst voor Uitvoering Werken en wat er mee samenhangt. Aanwezig wa ren 180 mensen. Spreker begon met een kort historisch overzicht van hetgeen op het gebied der werkloosheidsbestrijding in de loop der jaren vóór de oorlog werd gedaan. De oorlog, die in vele verhoudingen zo ruw heeft ingegrepen, was niet alleen te wijten aan het nationaal-socialisme. Ook het kapitalistische systeem treft een zware schuld. De grootste arbeidersorganisaties in den lande hebben in de jaren 1943 en 1944 contact met elkaar opgenomen, met het doel een plan te ontwèrpen ter wijziging van de sociaal-economische structuur onmiddellijk na de oorlog. Het concept daarvan werd aan de re gering in Londen toegezonden. Het be langrijkste punt daarvan was, dat een maatschappij moest worden opgebouwd, waarin de vooroorlogse ellende van werkloosheid en diepe crisis niet zou terugkeren. De maatschappij zou omge bouwd moeten worden langs de weg der ordening van het bedrijfsleven. Het kapitalistische systeem zou moeten worden vervangen door het socialis tische. In ieder geval moesten ter stond na de bevrijding alle arbeids krachten* tewerk worden gesteld, waarbij een loonherziening was ge wenst. Zodra het Zuiden van ons land was bevrijd, werden inderdaad van de zijde der regering terzake maatregelen geno men. Zij kwam met het Buitengewoon Besluit Arbeidsverhoudingen Nederland. De lonen werden verhoogd met 25 */t. Tal van arbeiders werden tewerk ge steld bij de Heidemij. of Grondmij., die onder supervisie van de Rijksdienst voor Uitvoering Werken (D.U.W.) sloop-, ontginnings- en grondverbeteringswerk zaamheden uitvoerden. De arbeiders ontvingen een basisuurloon van 40 ct., vermeerderd met een woonplaatstoelage. Op de gang van zaken heeft het N.V.V. geen andere invloed kunnen uitoefenen dan het doorgeven van de verschillende wenselijkheden. De uit voering der maatregelen zelf lag in han den der regering. A'e stellig aan de verlangens in vele opzichten tegemoet gekomen is. ook bijv. door de heroriën tering van de Heidemij., die vroeger een zuiver werkverschaffingsobject was. Men staat echter voor verschillende moeilijkheden. Aan de hand van vele voorbet. illustreerde spr. hoe de huidige situatie nog veel te wensen overlaat. De toepassing van de voorgenomen maatregelen oogst grote critiek. Enige maanden geleden werd met de regering een nieuwe loonregeling voor de D.U.W. besproken. De minister ging ermee ac- coord, dat de nieuwe loonregeling voor het bouwbedrijf ook zou gelden voor de D.U.W. Er is echter vandaag veel te prijzen: zo is er geen werkverschaffingsloon meer, dat toch eigenlijk was een steun verlening met de dwang de arbeiders in het vrije bedrijf te krijgen. Ook is een verhoging tot stand gekomen van de lonen in het bouw- en landbouwbe drijf. waarbij de arbeiders gesplitst worden in cultuurtechnische en civiel technische arbeiders. De D.U.W. is nog wel niet de vol maakte svmphonie. maar de beginselen zijn toch aanwezig, die de D.U.W. tot een vol bedrijf kunnen maken. Vele practische punten kwamen aan de orde: de gebrekkige schuilruimte bij landwerk: het dure gereedschap; de vacantieregeling; het regenverlet: licht- verlet: de vervoerondernemer. die de mensen veel te laat komt weghalen; de kledingvergoeding: de toeslag voor zeer zware arbeid; het grote aantal loon- klassen. Over deze punten werden verschillen de vragen gesteld, die door spr. wer den beantwoord, terwijl de heer Steen- lage de bespreking, voor zijn rekening nam van plaatselijke aangelegenheden. Wethouder Van der Vaart rectificeer de even een opmerking van één der vragenstellers, dat de gemeente slechts een klein hoekje van het aanwezige puin beschikbaar heeft gesteld aan de leiding van het interneringskamp, die het dringend nodig had voor het ver harden van wegen in het kamp. Bij acclamatie werd daarna een mo tie aangenomen, waarin o.m. gezegd wordt, dat de gevolgde politiek bij de wërkobjecten te Den Helder en om geving, in het algemeen en die bij de Ned. Heidemaatschappij in uitvoering zijnde objecten in het bijzonder, niet in overeenstemming is, met de terzake door de regering afgelegde verkla ringen en gestelde richtlijnen, dat het bestuur der Helderse bestuurdersbond en de besturen der bij haar aangeslo ten vakbondsafdelingen bij herhaling de tewerkgestelden hebben gewezen op de moeilijke omstandigheden van 't ogenblik en elk onverantwoordelijk optreden hebben afgewezen; dat door bovengenoemde besturen en de tewerkgestelden bij hun wen sen en verlangens deze moeilijkheden steeds in het oog zijn gehouden en naar een minnelijke oplossing' van ge schillen ie gestreefd; dat door meergenoemde instel lingen deze houding van de besturen en de tewerkgestelde arbeiders, niet op haar juiste waarde wordt geschat; dat de gevolgde politiek niet bevor derlijk kan worden geacht voor de handhaving van de bedrijfsvrede; verzoekt het bestuur van het N. V. V en de Provinciale Contactcommissie voor de R. D. U. W.-werk en aan de hier bedoelde symptomen hun volle aandacht te willen wijden; besluit deze motie te zenden aan: Het bestuur van het N. V V.; Provinicale Contactcommissie voor de R. D. U. W.-werken; Rijksdienst voor de Uitvoering van Werken: Nederlandse Heidemaatschappij; N V. „Grondmy". DE SFEER VAN HET HUISCONCERT BENADERD. Er wordt de laatste tijd veel ge schreven over wat men het „huiscon cert" noemt. Het huisconcert, door de nood der bezettingsweeën ontstaan, was Inderdaad in de afgelopen jaren het enige middel om de vrije" Kunst te genie ten Tal van niet-cultuurkamer-leden zwierven door het land en gaven in besloten kring concerten. Op die besloten avonden bleek nog iets anders: de sfeer, het contact tus sen kunstenaar en toehoorders werd opnieuw van overweldigende beteke nis' Deze ervaring heeft ertoe geleid, dat men nu, na de oorlog, poogt het huisconcert wederom te doen opleven. Het zal niet allean deze reden ge weest zijn, die de tenor Jan Willems ertoe bracht een liederen-recital in zeer klein gezelschap te geven. Het is een bekend feit, dat men In onze stad, (het is schandelijk het te moeten be kennen), het meer klassieke concert moeilijk weet te waarderen. Voor den ondernemer is het daarom een risico van de eerste rang een concert van dat genre te geven. Toch waarderen wij het In hoge mate. dat dit concert doorgang heeft gevonden. Zondagmiddag jl. vond het plaats in het kleine zaaltje van het Harmonie- gebouw in de Bierstraat, waar een dertigtal muziekliefhebbers heeft kun nen genieten van de intieme sfeer, de prachtige zang en de interessante uit leg. die de heer Willems bij enkele van zijn liederen gaf. Dat het zaaltje slechts half bezet was, ligt zeker niet aan het gebodene, doch meer aan de voetbalwedstrijd: HRCHelder, waar gar.s Den Helder getuige van moest zijn. Wij begrijpen deze sportliefde, doch vinden het jammer voor mevr. J. v. d. Lans en Jan Willems Het programma bestond uit liederen van Schubert, Mahler en Richard Straugs, tot een keurig geheel bijeen gevoegd. Jan Willems zingt goed en lang niet zonder gevoel, vorm en in houd en timbre vloeien dikwijls ineen tot een aangrijpend lied, hetgeen sterk bleek bij „Frühlingstraum" en „Ihr Bild". Het beroemde „Standchen" van Schubert werd ons iets te snel voor gedragen. doch deze kleinigheid ver geven wij gaarne als wij daarnaast Goethe's Erlkönig vertolkt horen op werkelijk grandio6e wijze. De drie stemmen, vader, Erlkönig en het ster vende kind, kwamen zeer goed tot hun recht. Hier spreksn wij onze bewon dering uit over de wijze, waarop mevr. v. d. Lans niettegenstaande de betrek kelijk twijfelachtige piano, dit moei lijke stuk begeleidde. Het hoogtepunt na de pauze werd gevormd door de „Lieder eines fahren- den Gesellen", de geschiedenis van 'n verliefd jongmens, dat zijn liefde niet beantwoord weet en genoegdoening hiervoor poogt te vinden in de schoon heid van de natuur, doch zich niet be vredigen kan. De middag werd besloten met ..Heim- liche Aufforderung" van Strauss, een tinte'end lied. Het kleine publiek dankte met een hartelijk applaus de kunstenaars, die er in geslaagd zijn iets goeds te bie den, dat. helaas, slechts door weini gen in D?n Helder gewaardeerd wordt Toch spreken wij de hoop uit, dat Jan Willems voort zal gaan op de ingesla gen weg, de weg van het intieme huisconcert. Donderdag- en Vrijdagavond heeft O. en O. in Casino resp. een cabaret-avond en een soirée-dansante gegeven. De eerste avond brachten de „Ghesel- len van den Spele" onder artistieke lei ding van Jan Koopmans een cabaret- revue, getiteld „Hoog van de toren". De vereniging „Alles voor onze soldaten" weet meestal haar keuze nogal juist te t epalen, en we verwachtten dan ook, dat ook ditmaal weer iets goeds ten tonele zou worden gebracht. Inderdaad waren er goede momenten, maar over het geheel genomen, kunnen we over deze avond niet „hoog van de toren" blazen, en wist O. en O. met dit gezelschap het peil van haar avonden niet in stijgende lijn te houden. De Vrijdagavond was een dansavond, die echter niet uitsluitend aan de dans was gewijd. De aanwezigen konden na melijk kennis nemen van de prestaties van den heer Riemersma, den „Friesen Fakir". Vooraf vertelde hij het een en ander van zijn werk en inviteerde daarna liefhebbers voor zijn optreden. Verschil lende dames en heren wilden de proef wel eens nemen. En de heer Riemersma demonstreerde, hoe hij jonge dames, en ook militairen, van alles kon laten ver richten. zonder dat hun eigen wil op de gang van zaken invloed kon uitoefenen. Hetwas wel een „zielig" gezicht, struise meiden en frisse knapen als in een droomtoestand over het toneel te zien schuiven. Een paar man echter werden als niet „willende meewerken" zonder resultaat zaalwaarts gedirigeerd. Overi gens waren het sterke staaltjes, die voor onze ogen werden vertoond. Blindlezen en blindschieten stonden eveneens op zijn programma, en deden de aanwezigen telkenmale verbaasd staan. Het verdere oeel van de avond werd „en dansant" doorgebracht. Wjjziging. In verband met het vroeger intreden van de duisternis is het verstrektijdstip van de boot van half vijf met een half uur vervroegd. Deze boot vertrekt dus van heden af om vier uur van Den Helder. RIJWIELDIEFSTAL. Een bewoner van de Kroonstraat gaf aan. dat zijn rijwiel, dat zich op het erf van een perceel aan de Middenweg bevond, gestolen was. AANRIJDING. In de Basstraat werd een dame door een jongeman, beide fietsende, aange reden. De dame liep een vleeswond aan het linkerbeen op. De G.G.D. verleen de de eerste hulp. Het onderzoek naar de schuldvraag wordt voortgezet DE PRIJS VAN BOTERLETTERS. Het directoraat generaal van de prijzen deelt mede, dat voor letterbanket, waar van de korst bestaat uit bloem en beter en de vulling is vervaardigd van surro gaat banketspijs en suiker, al dan niet met toevoeging van smaken, een maxi mumprijs van f 1.75 per 500 gram geldt. Indien de consument grondstoffen be schikbaar stelt, dient verrekening van de kostprijs daarvan, zoals tot dusverre ge bruikelijk, te geschieden. VAN DINSDAG 4 DECEMBER. 15.Voor de vrouw. 15.15 Gr.pl. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Nederland helpt Indië' 18.01 Jan Corduwener. 19.— Nieuws. 20.01 Departementen spreken 20.15 Omroeporkest. 21.Vragenkwartier 21.45 Gr.pl. 22.15 Mens en Maatschappij 22.30 Franz Schubert-progr. 23 01 Nieuws HILVERSUM 2, 415 M.: 18.01 Nieuws 18.30 Oude en nieuwe songs. 18.50 ..Vóór je slapen gaat20.45 De werkende vrouw. 21.45 Avondwijding. 22.01 Nieuws. VOOR WOENSDAG 5 DEC. 1945. HILVERSUM 1, 301 M.: 8.01 Nieuws. 12.01 Bernard Drukker, orgel. 12.35 Het Rentmeester Continental kwintet. 1301 Nieuws. 13.20 Orkest Ted Powcfer. Het kan niet anders of we moeten vandaag veel abonné's teleurstellen. Tweeduizend Oplossingen kwamen binnen, zoals we gisteren meedeelden en tien puzzelaars kunnen we vandaag gelukkig maken. Hier zijn hun namen: Prijswinnaars puzzle ouderen: le prijs, een taart, Anton Langhorst, Bassingracht 107; 2e prijs, een speculaaspop van 2 pond: K. Willemsen, Hoogstraat 50; 3e prijs een specu laaspop van 2 pond: C. de KlerkDe Boer, Middenweg 136; 4e prijs een taai-taaipop van 2 pond; A. Campagne. Schoorlweg 43. Breezand; 5e prijs een taai-taaipop van 2 pond; C. H. Meuleman, Spechtstraat. Prijswinnaars puzzle jongeren: le prijs een taart: Rudi Weidema, Javastraat 125; 2e prijs een specu laaspop van 2 pond: Karei Joh. v. d. Berg, J. in 't Veltstraat 142; 3e prijs een speculaaspop van 2 pond: Jan Smit, Westgracht 85; 4e prijs een taai-taaipop van 2 pond: Beppie de Boer, Vijzelstraat 8; 5e prijs een taai-taaipop van 2 pond: Simon Wever, Hoogstraat 64. De prijzen kunnen morgen op ons kantoor Koningstraat, worden afge haald Die voor den abonné in Breezand is reeds toegezonden. De prijzen werden geleverd door de volgende plaatselijke midden- standers: Een taart door de firma's Luc v. d Bogaerde en Elte. Twee speculaaspoppen door de firma's Krigee en Wijma. Twee taaipoppen door de firma's Verfai e en Wijma. Wij zijn al onze puzzelaars en onze middenstanders, die hebben mee gewerkt tot het slagen van deze Sinterklaassurprises, erkentelijk.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 2