LDERSCHËCOURANT De overrompeling van Tsjecho-Slowakije De Engelse regering verafschuwt Franco NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eén der treurigste bladzijden uit de geschiedenis Rijksdienst voor lichamelijke opvoeding en sport ingesteld Weerbericht Wapensmokkel in kamp Schoor! BLOKZIJL DEFINITIEF TER DOOD VEROORDEELD Verkiezingen vastgesteld HET OFFER VAN RUSLAND 17.000.000 doden Amerika leent 4.4 milliard dollar aan Engeland DONDERDAG DECEMBER M», Je jurtui Nn. 3*5. VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter HOOFDREDACTEUR J. BIJLSMA ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving 1 2.60, Postabonnementen t 3.00 Een speciale verslaggever van het ANP seint: Woensdag kwam de waarnemende Ame rikaanse procureur Alderman aan het slot van wat hij noemde een der treurigste hoofdstukken in de geschidenis der mens heid, namelijk de vernietiging van het dappere kleine Tsjecho-Slowakije, daar bij in scherpe woorden en met sarcasti sche opmerkingen het optreden der nazi's dat hij aan het internationaal bandieten- dom gelijkstelde, geselende. De documenten die ter tafel werden gebracht kunnen nauwelijks onthullingen brengen, want de wereld kent de feiten immers. Over de weerzinwekkende wijze waarop de nazi's president Hacha in de nachte lijke bijeenkomst op 15 Maart 1939 te Ber lijn het mes op de keel zetten, was des tijds reeds veel uitgelekt. Dramatische scènes speelden zich in de rechtszaal weer voor onze ogen af. Na dat de Slowaakse leiders de dag te voren murw waren gemaakt, in welk perfide spel ook Horthy een aandeel had, legden de nazigangsters de strop om de hals der Tsjechen, die in de Rijkskanselarij wer den gebrutaliseerd en aangeblaft door Hitier, Göring, Von Ribbentrop en Kei tel. De regie was tot in de puntjes ver zorgd, de lijfarts van Hitier was dadelijk bij de hand, toen het den ouden Hacha, die hier de ontmoeting met het nood lot beleefde, te machtig werd. Bij niet- inwilliging der Duitse eisen zouden de Duitse troepen ter sterkte van een divisie op elk Tsjechisch bataljon enkele Uren later Tsjecho-Slowakije onder de voet lopen, waarbij Göring nog een bombarde ment op Praag bij tegenstand in het vooruitzicht stelde. Om het land het allerergste te besparen, heeft Hacha toen getekend. Ook bij deze agressie, die maar een fase vertegenwoordigde in het alge- Naar het A.N.P. verneemt is bg Ko ninklijk Besluit op de gemeenschappe lijke voordracht van de ministers van onderwijs, kunsten en wetenschappen, van sociale zaken, van binnenlandse za ken, van oorlog, van marine en van jus titie, en gelet op de wensêlgkheid van een coördinatie van de te treffen maat regelen en voorzieningen op het gebied van de lichamelijke opvoeding en de sport, ingesteld een „Rijksdienst voor de lichamelijke opvoeding en de sport". De dienst ressorteert onder den mi nister van onderwijs, kunsten en weten schappen. De leiding wordt opgedragen aan een directeur. De dienst verricht voor den minister ▼hn onderwijs, kunsten en wetenschap pen alle werkzaamheden van admini stratieve, "organisatorische, controleren de en adviserende aard op het gebied van de lichamelijke opvoeding en de sport, diens ministerie betreffende. De ministers van sociale zaken, van binnenlandse zaken, van oorlog, van ma rine en van justitie kunnen afzonderlijk regelingen treffen ten aanzien van de aan de dienst op te dragen werkzaam heden, opdat de maatregelen en voor zieningen op het gebied van de lichame lijke opvoeding en de sport, deze mi nisteries betreffende, gecoördineerd Worden. WISSELENDE BEWOLKING. Noordenwind met wisselende be wolking en nog enige buien, in het bijzonder in de kuststrook. Tegen de avond zal de wind afnemen en wordt het helder. Vrij koud weer. mene plan, liep de machine weer ge smeerd. Steeds bedreigde Duitsland, po serend als de vermoorde onschuld, altijd schijnheilig goede bedoelingen met de toékomstige slachtoffers voorwendend. Men walgt bij het kennis nemen van steeds weer nieuwe détails der beproefde nazi-taktiek. Als Alderman Von Neurath's rol als protector van Bohemen memoreert, slaakt hij de verzuchting: ,,God beware ons voor zulk een beschermer". Het is bij alles wat hij heeft moeten aanhoren dezen vertegenwoordiger uit de oude diploma tieke school, die zich zo goed thuis voelde in het Nazirijk, nog niet gelukt een glimlach op zijn gelaat te brengen. Dat het bij annexatie niet ging om sprook jes van bloed en ras, blijkt duidelijk uit Göring's bevelen tot de meest verregaande exploitatie der bodemrijkdommen en het gebruik der bewapeningsindustrie van Bohèmen. Enkele dagen geleden werd de regio nale inspecteur van N.H. over de bewa king van de kamptn, waarin de politieke gedetineerden gehuisvest zijn, Kapitein H. J. Waage, ervan op de hoogte gesteld, dat er wapensmokkel gepleegd werd in het kamp Schoorl. Op valse papieren kregen vreemden toegang tot het kaïr.p. Een meisje, dat ook op deze wijze binnenkwam, wekte verdenking, werd gepakt en bekende vol ledig. Woensdagmoregn is 'n grote politiemacht, 200 man Gezagctroepen en 200 manschap pen van de Kon. "'arechaussée, bij ver- r^sing in het kamp aangekomen en aan stonds begonnen een uitstekend voor bereid en perfect georganiseerd grondig onderzoek in te stellen. De leiding van het kamp en het gehele personeel is direct vervangen door een meegekomen voltallige bewakings- en be dieningsstaf. Leiding en bewaking wordt scherp verhoord. Alle gedetineerden werden gefouilleerd en uitgezonderd de zieken onder hen naar „De Krententuin" bij Hoorn over gebracht. De leiding van voorbereidingen en uit voering dezer razzia berust bij den com mandant van de Amsterdamse politie- reserve, W. Offerman. In verband met deze wapensmokkel- affaire zijn in de hoofdstad reeds vier man gearresteerd. Aartsbisschop Lang, oud-aartsbis schop van Canterbury, is op 81-jarige leeftijd overleden. EEN NIEUWE VIERMOTORIGE SANDRINGHAM VLIEGBOOT, welke waar schijnlijk op de empire-routes gebruikt zal worden, is thans in aanbouw bij Short Bros te Rochester in Kent. De Sandringham zal overdag accomodatie kunnen bieden aan 24 passagiers en 16 's nachts en bovendien mail en vracht kunnen vervoeren. De vliegboot is uitgerust met vier straalsgewijze geplaatste Bristol Pegasus luchtgekoelde motoren. Het maximum toelaatbare totaal gewicht be draagt 56.000 lb. bij welk gewicht de kruissnelheid 199 mijl per uur bedraagt op, een hoogte van 4750 ft. De radius is 1578 mijl. Anefo-P. In de indrukwekkende zaal van Neer- lands hoogste rechtscollege heeft de Bij zondere Raad van Cassatie Woensdag morgen het eerste definitieve doodvon nis uitgesproken. Dit vonnis werd uitgesproken over Max Blokzijl, die beschuldigd is van het voortgezet misdrijf van het opzettelijk in tijd van oorlog aan den vijand hulp verlenen. Het verzoek voor cassatie, in gediend door Blokzijls verdediger, mr. A V. de Lauwere, werd door de Raad verworpen. Bij het vonnis was tevens bepaald, dat Max Blokzijl vervallen wordt verklaard van de hem verleende Orde van Oranje Nassau en van het ereteken voor belang rijke krijgsverrichtingen. De voormalige burgemeester van Was senaar, jhr. D. de Blocq van Scheltinga, die door het Bijzonder Gerechtshof was veroordeeld tot levenslange gevangenis straf, hoorde zich uiteindelijk veroor deeld tot 20 jaar gevangenisstraf. BINNEN 45 DAGEN NA 9 APRIL 1946. Het staat thans vast, dat de verkie zingen voor de Tweede Kamer en voor de Provinciale Staten op dezelfde dag gehouden zullen worden, zo meldt het Vrije Volk. Ook de candidaatstelling voor beide colleges zal op dezelfde dag geschieden en wel op Dinsdag 9 April 1946. Binnen 45 dagen zullen daarna de verkiezingen volgen. Ook is een datum vastgesteld voor de candidaatstelling van leden voor de gemeenteraad en wel Dinsdag 11 Juni 1946. Hoewel het departement van Bin nenlandse Zaken tracht aan deze data vast te houden, is men uiteraard afhan kelijk van het gereedkomen van het vol ledig herstel der bevolkingsregisters. Men neemt echter aan, dat de desorgani satie daarvan vroeg genoeg opgeheven zal zijn. Naar aanleiding van vragen in het La gerhuis over het proces tegen de 22 Spaanse anti-facisten verklaarde Bevln onder luide toejuichingen van de rege- rlngsbanken, dat de Engelse regering het regiem van Franco verafschuwt. En op de vraag, of een dergelijke op merking wel gepast was van* een minister van buitenlandse zaken van een regering, die met cfie van Franco op redelijke voet staat, antwoordde Bevin: „Men kan vriendelijk met iemand omgaan of open- De Observer maakt enige cijfers van het Parijse instituut voor onder zoek van de Sowjet-economie over de oorlogsverliezen der Sowjet-Unie bekend. De Sowjet-regering heeft tot dusver geen totale cijfers gepubli ceerd. Het Parijse instituut schat het aantal doden alleen al op 17 millioen Van deze zijn 7 millioen militairen, die op het slagveld of tengevolge van verwondingen overleden zijn. De overige 10 millioen behoren tot de niet-militairen. 5 millioen burgers zijn gesneuveld en 5 millioen tenge volge van honger, uitputting of deportatie door de Duitsers omgekomen. Het aantal gewonde soldaten wordt op ll1/* millioen geschat. Volgens deze bron zou de Sowjet-Unie dus ongeveer 10 pet. van haar vóóroorlogse bevolking verloren hebben. De Observer merkt tenslotte op, dat men slechts moet trachten zich voor te stellen wat b.v. een verlies van 4 millioen man voor Groot- Brittannië zou hebben betekend, om de reusachtige aderlating van de Sowjet-Unie te beseffen. Op welke gegevens het Parijse instituut zijn cijfers baseert is niet bekend, maar de Observer vermoedt, dat ze niet ver bezijden de waarheid zijn. hartig. In dit geval is het het regiem, het is niet slechts een man, doch een. heel regiem, een regiem waarvoor de Engelse regering geen sympathie koestert". Bevin verklaarde voorts, dat de confe rentie van ministers van buitenlandse zaken wel verdaagd is, maar nog bestaat. Er is geen permanent secretariaat-gene raal opgericht, maar de ministers van de Verenigde Staten, de Sovjet-Unie en En geland staan voortdurend met elkaar in contact. De Engelse regering is nog niet offir ciëel ingelicht over de grondwetswijzi-i gingen in Joego-Slavië, en zij is derhalve nog niet bereid een verklaring dienaan gaande af te leggen. Naar Reuter te Washington vernomen heeft, is thans overeenstemming bereikt tussen Amerika en Engeland over een lening van 4.4 milliard doller. De over eenkomst zal Donderdag getekend wor den. DOODSTRAF GESIST. De advocaat-fiscaal van het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam, mr. W. Bak hoven, eiste gistermorgen de doodstraf tegen K. Gouda, uit Purmerend, die in 1941 vrijwillig was toegetreden tot bet Vrijwilligers Legioen Nederland en in 1944 vrijwillig dienst nam bij de Duitse Kriegs- marine.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 1