HELDERSCHE COURANT Driemogendheden - Gonferentie te Moskou NEDERLAND MOET INDIE HELPEN Een ruimer en meer eenvoudige textieldistributie NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WEERINGEN EN ANNA PAULOWNA Bevin, Byrnes en Molotov weer bijeen De extra-pensioenuitkering Kolen voor Nederland De toekomst van de Ned. beschaving Radiorede van Prinses Juliana Onder- en bovenkleding zonder bereidverklaring verkrijgbaar ZATERDAG I DECEMBER 1945. *e Jaargang No. J9T. VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving 1 2.60, Postabonnementen 1 3.00 BEVIN Te Londen werden Vrijdagavond de geruchten, dat de ministers van buiten landse zaken spoedig bijeen zuilen ko men. bevestigd. De conferentie zal op li December te Moskou plaats vinden. Slechts door zuiver technische omstan digheden heeft men dit bericht niet be kend kunnen maken. Volgens de oorspron kelijke plannen zou de Engelse minister van Buitenlandse Za ken, Bevin, de con ferentie Vrijdagmid dag in het Lagerhuis hebben aangekondigd. Op het laatste ogen blik moest de aan kondiging echter uit gesteld worden om dat het noodzakelijk was Moskou te raad plegen. Ofschoon er nog geen definitief bericht uit Moskou is ontvangen, mag men aan nemen, dat de Sovjet-regering er in heeft toegestemd, dat de conferentie te Moskou zal worden gehouden. Aan de conferentie zullen deelnemen Bevin, Byr nes en Molotof. Naar Reuters diplomatieke correspon dent verneemt, is de conferentie voor namelijk bijeengeroepen om de atmos feer tussen de grote mogendheden te zuiveren en hun in staat te stellen deel te nemen aan de algemene vergadering van de organisatie der Verenigde Vol ken met een zo volledig mogelijk op elkaar afgestemde politiek. Men wijst er te Londen op, dat de con ferentie beschouwd moet worden als een voortzetting van de regelmatige bespre kingen van de drie ministers van buiten landse zaken, zoals die is voorzien bij de overeenkomst van Jalta, en dat de ver klaring van Potsdam, waarbij de vergade ringen van de v ij f ministers van buiten landse zaken geregeld werd, uitdrukkelijk bepaalde, dat door deze nieuwe regeling de regeling van Jaita niet werd opzij ge zet. Het ligt in de bedoeling te Moskou geen aangelegenheden Frankrijk direct betreffen. Men zal ech ter wel alle aangelegenheden, behalve de atoomenergie behandelen, die de drie MOLOTOF te bespreken, die In de tweede helft van de maand De cember 1945 zal een aanvang worden ge maakt met de uitbetaling van een uit kering ineens tot een bedrag van een vierde gedeelte van het jaarbedrag van het pensioen van personen, die op of na 5 Mei 1945 een pensioen genieten, toege kend ingevolge de Pensioenwet 1922, Staatsblad 240, het reglement voorlopige pensionnering onderwijzers, de wet van 21 November 1924, Staatsblad 522, of een van de pensioenregelingen, welke door eerstgenoemde wet zijn vervangen. Deze uitkering overschrijdt niet een bedrag van f 500 noch ook een vierde van het bedrag van het pensioen, waarop over 1945 aanspraak bestaat. Weerbericht WINTER IN AANTOCHT. Oosten wind met matige vorst. Hoog water: 9.50—21.45 Laag water: 4.30—16.10. Maan op: 11.48 Maan onder: 19.41. mogendheden op het ogenblik Interesse ren, en wel voornamelijk het Verre Oosten (het bestuur van Japan en de vredesver dragen),Perzië, de toestand in China en ten slotte een algemene bespreking over de werkwijze bij het opstellen van de Europese vredesverdragen. Atoomenergie wel punt van behandeling. Zaterdag vroeg is door het Britse Mi nisterie van Buitenlandse Zaken een ver klaring afgegeven over de bijeenkomst van de ministers van buitenlandse zaken, luidende als volgt: „Deze bijeenkomst zal aan de regeringen van Groot-Brittannië, de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten de gelegenheid bieden tot informele en ver kennende besprekingen over een aantal kwesties, welke voor de drie regeringen van actueel belang zijn, alsmede tot uit wisseling van inzichten betreffende de controle over de atoomenergie." (Van onzen Rott. correspondent). 112000 ton voor December. De kolentoewijzlng voor Neder land van kolen uit het Ruhrgebied bedraagt voor de maand December 112.000 ton. Hiervan zal 92.000 ton over water naar Nederland worden gebracht en 20.000 ton door middel van de spoorwegen. GESCHENK VOOR DE PRINSESJES. Deze poppen werden vervaardigd door de technische afdeling te Amsterdam van de dienst van den kwartiermeester- generaal. Zij werden door den res. Gen.- Maj. v. d. Bergh aan Z.K.H. Prins Bernhard tijdens diens bezoek te Rot terdam aangeboden met het verzoek, hiermede de prinsesjes te verrassen. In zijn praatje op de brug over de toe komst der Nederlandse beschaving stond de minister van onderwijs, prof. dr. G. de Leeuw, gisteravond uitvoerig stil bij de verschillende geestelijke stromingen, die zich na de bevrijding onder het Ne derlandse volk openbaren. Hij behandelde .oa. ook het belang van het gezin voor een gezonde samenleving, deelde mee, dat aan de wettelijke rege ling inzake onderwijsvernieuwing hard gewerkt wordt en sprak verder over wetenschap, dans, toneel en film. In verband met het gebrek aan plaats ruimte in het nummer van heden, ko men wij in ons volgend nr. uitvoeriger op deze belangrijke toespraak terug. De eerste Zwitserse locomotief „Turbine-verbranding", welke aan Frankrijk geleverd is, ontwikkelt 2200 pk. „Wanneer wij denken aan de spontane wijze, waarmede Indië na de overval op Holland als één man is opgestaan en een bedrag van bijna drie millioen gulden ter beschikking heeft gesteld voor cïe oorlogvoering en de slachtoffers in Ne derland, dan past ons in Nederland slechts één antwoord en dat is ons met de grootste eensgezindheid en in alge mene samenwerking en met inspanning van alle krachten nu datgene tot stand te brengen, waar de land- en rijksge- Met ingang van 10 December a.s. wordt de textieldistributie vereenvou digd. Met ingang van die datum mag onder- en bovenkleding worden gekocht op door de distributiediensten verstrekte punten. Voor deze artikelen is dus geen bereidverklaring meer nodig. Een be reidverklaring blijft echter gehandhaafd voor de aanschaffing van huishoud- en woninginrichting-artikelen, schippers truien e.d., bedrijfs- en vakkleding. Een bereidverklaring mag eerst door een winkelier worden afgegeven, nadat de distributiedienst bepaald heeft voor welke artikelen de betrokkene in aan merking komt. Deze vereenvoudiging in de textieldistributie wil geenszins zeg gen, dat er thans meer goederen voor distributie beschikbaar zijn, doch dat de beschikbare goederen op een vlottere wijze zullen worden verdeeld. Met ingang van dezelfde datum zullen ook nieuwe artike'en op de 15 aange wezen punten van de textielkaart kun nen worden gekocht. Het betreft de vol gende arikelen: bedjasjes en bedschoe- nen; blouses voor dames en meisjes als mede voor jongens tot 15 jaar; blouse beschermers; bovenkleding voor kinde ren van 03 jaar; coins de feu; gebrei de vesten, puilovers, slipovers en truien voor dames, heren, meisjes en jongens; gebreide blazers voor kinderen tot 15 jaar; mantelcostuums; onderblouses; on- derkleding voor baby's (01 jaar); on- derkleding van kunstzijde voor kinderen van 115 jaar; overhemden met vaste boord; pantalons voor heren en jongens (3 jaar en ouder); peignoirs, kimono's en kamerjassen; regencapes, regenjassen en regenmantels van kunstzijde; rokken voor dames en meisjes (3 jaar en ouder schorten voor kinderen tot 15 jaar. Deze artikelen zijn nog geenszins volop in de winkels verkrijgbaar. In dien deze goederen echter in voorraad zijn mogen deze gekocht worden op de punten van de textielkaart. Van ver schillende van deze artikelen is ook de punt 2nwaardering verlaagd. Kunst zijden regenmantels, -capes en -jassen zullen verkrijgbaar zijn tegen 12 pun ten. Kunstzijden kinderondergoed (3— 15 jaar) tegen 4 punten për artikel. Kunstzijden naaigaren tegen 2 punten per 500 yards, Amerikaanse jongens pakjes in de Amerikaanse maten 5 t.e.m. 8 tegen 8 punten per pakje. KOUSEN. De kousennood is zoo groot, dat met het oog op de komende winter raad geschaft moet worden. Onder de aan ons land toegewezen Amerikaanse goe deren bevond zich ook een partij kou sen. Deze kousen zijn echter niet van die kwaliteit en het maaksel, dat men gewend is hier te dragen. Toch heeft men gemeend er goed aan te doen, deze kousen in distributie te brengen. Deze kousen zullen voor zo ver het ongeminderde standaard-kou sen zijn. op de aan te wijzen bon van de textielkaart zonder inlevering van punten verkrijgbaar worden gesteld. Voor kousen uit onze binnenlandse productie zal men echter voor zover het Cotton-kousen betreft, naast de bon ook vier punten van de textiel kaart moeten inleveren. noten in Indië op rekenen en op wach ten. Een belangrijk deel van de zorg voor hen, die naar Nederland komen en voor hen, die In Indië blijven, behoort tot de taak der overheid. Zij zorgt voor het transport van geïnterneerden en krijgs gevangenen naar Nederland en van de gedeporteerde rijksgenoten naar hun woonplaats. Zij regelt, voor zover het in haar macht ligt de huisvesting en zij acht het zich als plicht aan de eerste financiële noden der van alles beroofden tegemoet te komen. Maar daarnaast is er zoveel, dat niet door de overheid ge daan kan worden, maar dat toch even nodig is, zoals het terugbrengen tot een normaal leven en ln een normaal milieu van vele duizenden getroffenen. Dit is nu wat alleen door particulier Initiatief gebeuren kan. De taak van het Comité „Nederland helpt Indië" ligt reeds in zijn naam op gesloten, een taak, welke schier boven menselijk groot is, gezien de noden, welke te lenigen zijn en de middelen, waarover wij na deze vijf jaren van be zetting de beschikking hebben. Het lijden van hen, die thans bijna vier maanden na de bevrijding nog steeds leven ln omstandigheden, welke elke be schrijving tarten en waarvan het schier onmogelijk is ons bij benadering een voorstelling te vorihen, dit lijden moet door ons allen tezamen gelenigd worden. Wij weten, dat geen gift te groot, geen gebaar te royaal, geen hulp te overdadig kan zijn. Wij weten, dat wij hun, die hier in hun vaderland terugkeren zonder enig bezit, dan dat wat hen in Suez op hun doorreis aan kleding, schoeisel en andere dringend noodzakelijke zaken wordt verstrekt, een ontvangst dienen te toereiden, welke naast onze grootste dankbaarheid en liefde tevens stoffelijk zodanig dient te zijn, dat zij hier kun nen huizen in ons midden zonder het ge voel te moeten hebben door hun omge ving als oorlogsslachtoffers te worden aangewezen. Maar ook zij, die ginds blijven, omdat zij daar thuis horen, ook naar hen gaat ons hart en daarmede onze hulp uit. Ook de millioenen, die daar voortleven, ver stoken van het allernoodzakelijkste, ook zij dienen geholpen. Het is thans geen vraag meer of het kan tof niet kan, het moet, dat is het moeten van een heilig willen. Daarom steunt de actie, welke the na begint, met de overtuiging geen zaak be ter te kunnen dienen dan deze. Zij daar ginds kijken ons aan dat wij onze ogen niet behoeven neer te slaan in het gevoel onze plicht niet te hebben ge daan". BELANGRIJKE GIFT VAN HET PRINSELIJK PAAR VOOR DE HULP AAN INDIë. Het ligt ln het voornemen van het prinselijk paar binnenkort een belangrijk* bijdrage voor het bovengenoemde do«l beschikbaar te stellen.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 1