HELDERSCHE COURANT Voor drie millioen vermist Christison zal de orde herstellen en handhaven Ook Spanje, Gib!a!tar en Madeira op zij'n verlanglijstje NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Ook voor de Nederlandse troepen een taak Geen Centraal Duits bestuur zonder Frankrijk Londen verbaasd De prijs van de zeevis meer omlaag? Ook detextielprijzen worden verlaagd Uit villa te Aerdenhout Hitter maakte plannen r. H, J. van Mook naar Nederland D MAANDAG 19 DECEMBER 1945. Se Jaargang, Ne. Ï0S, VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent pez millimeter ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving 2.60, Postabonnementen t 3.00 Een gezaghebbende Britse woordvoerder heeft verklaard, dat als gevolg van de conferentie van Singapore de opdracht van generaal Christison in Nederlands-Indië aanzienlijk uitgebreid is. De anarchie en wanorde op Java noodzaakten een nadere uitwerking voorzover het ging om het herstel van de orde. Christison heeft nu de bevoegdheid met de tot zijn beschik king staande strijdkrachten in een zo groot mogelijk gebied de orde te herstel len en te handhaven om „het mogelijk te maken dat een constitutionele hervor ming en een zekere mate van zelfbestuur der Indonesiërs in het kader van het Ko ninkrijk der Nederlanden tot stand komen en besprekingen daarover gehouden wor den op een geregelde en wettige wijze zonder vrees of geweid", zoals de woord voerder zeide. Inmiddels herhaalde Van Mook dat de deur voor besprekingen nog steeds open staat en „ik zie veel grotere mogelijk heden dan vorige week of weken terug voor een nieuwe en directe samenkomst van Nederlanders en Indonesiërs op kor ten termijn." De Engelse woordvoerder zeide dat tij dens de conferentie van Singapore een vol ledige overeenkomst bereikt is. Hij legde er de nadruk op, dat de Engelse poli tiek ook verder, volgens de verklaring van Bevin, gevoerd zou worden, waarbij de souvereiniteit van Nederland in Indië erkend werd, waar Indonesische onder danen nu onafhankelijkheid vragen aan de souvereine macht. Christison is van mening dat, zowel de Nederlanders als de gematigde Indonesi sche leiders, de komende acties zullen toejuichen. Ook Sjarir is ingelicht. Vol gens de geallieerden is de regering van Sjarir onbekwaam, en zij heeft ook de noodzakelijke macht niet om betere voor waarden in het leven te roepen, in het bijzonder de economische omstandig heden, die zeer ernstig zijn. Hongersnood. De woordvoerder voegde er aan toe, dat de hongersnood, die nu onvermijdelijk is, aangezien slechts 50 pet. van de voor oorlogse rijstoogst in 1946 verwacht kan worden, slechts kan worden verzacht, doch niet voorkomen, wanneer Sjarir, dien de Nederlanders beschouwen als een toekom- stigen partner voldoende gezag kan oefe nen om het volk naar hun sawahs terug te brengen om een late oogst te krijgen." De voedselsituatie Is bijzonder critiek in Soerabaja, waar slechts voor vier we ken voedsel is voor 400.000 Nederlanders. Indo-Europeanen, Indonesiërs, Chinezen en Arabieren in het geallieerd gebied. Sjarir heeft twee koeriers gezonden naar het gebied ten Zuiden van Soerabaja en naar Oost-Java om daar beslag te leggen op de rüstvoorraden. Fen van deze koe riers zal werken in de Britse, de andere in de Indonesische zone. De Nederlandse troepen. Ook de kwestie der Nederlandse troe pen is op de agenda der conferentie van Singapore geweest, ofschoon de beslissing tenslotte door de Engelse en Nederlandse regering genomen zal worden. De woordvoerder verwachtte, dat er meer Nederlandse troepen naar Indië zul len worden getransporteerd, ofschoon over het tijdstip hiervan nog niets beslist is Hij voegde er aan toe, dat de Nederlandse troepen tezijnertijd de Engelse zullen ver vangen die. wanneer hun taak ten einde ls, teruggenomen zullen worden. Weerbericht AFNEMENDE VORST. Zwakke wind, die, in het bijzonder in het Noorden des lands naar het Westen omgaat. De temperatuur zal geleidelijk stijgen tot omstreeks het vriespunt. Toenemende bewolking, geen neerslag van betekenis, doch plaatselijk mist. Inmiddels is Christison gemachtigd zo veel Engelse troepen voor de pacificatie van Java te concentreren als dit wereld deel hem ter beschikking kan stellen. Deze troepen moeten onder andere hulp bieden bij het evaeuëren van ten minste 20.000 Japanners volgende maand uit Soe rabaja en Semarang, waarvoor de nodige scheepsruimte reeds gevorderd is. Tot dusverre zijn de Japannezen nog in han den der extremisten, die weigeren te laten evaeuëren. De evaucuatle. De woordvoerder zeide verder, dat slechts zij, die Indië wensen te verlaten, geëvacuërd zullen worden. Hij voegde er aan toe, dat Nederland 50.000, Singapore 2.000 bij de 10.000 geëvaeuërden die daar reeds zijn, Siam 4.000, Australië en Nieuw- Zeeland samen tussen 3.000 en 5.000, en Ceylon 5.000 evacué's, kunnen opnemen. Het gebrek aan scheepsruimte vertraagt da evacuatie. Op vele plaatsen in het binnenland van Java (hij noemde als voorbeeld Madioen en Malang) zijn nog vele kampen met Europeanen, die nog steeds niet door de geallieerden bevrijd zijn. Ook op Su- matra zijn nog dergelijke kampen te vin den. In dit verband sprak hij over het standpunt der Verenigde Volken, die wieedheden veroordelen, die tenslotte de wereld er toe zouden brengen het geloof in de Indonesiërs te verliezen, benevens het geloof van de wereld, dat zij in staat zijn tot zelfbestuur. Engeland zegt t John Hynd, de Engelse minister, ver antwoordelijk voor het bestuur van Duitsland en Oostenrijk, verklaarde tij dens een rede, dat Engeland, ondanks de nadelen van een vierdelige regering van Duitsland, niet bereid was mede te werken aan een actie tot centralisering uitgaande van drie mogendheden zon der medewerking van de vierde. Enge land wil de viermogendhedenregering niet' zien falen, aldus Hynd. Hij hoopte, dat men spoedig tot het houden van ver kiezingen in Duitsland kon overgaan- „Wij kunnen niet militaire maatrege len blijven nemen wanneer wij als enig doel hebben den Duitsers te tonen, dat het militairisme verkeerd is." Naar Reuters diplomatieke correspon dent meldt, hebben welingelichte kringen te Londen met verbazing het bericht, dat Engeland een nieuwe politiek in Indone sië gaat volgen, ontvangen. De beslissin gen, die tijdens de conferentie te Sin gapore genomen zijn, zijn duidelijk een aangelegenheid voor de plaatselijke mili taire autoriteiten, voorzover zij slechts, betrekking hebben op de militaire situa tie. De aanduiding echter, dat de oor spronkelijke taak, het ontwapenen der Japannezen en het handhaven der orde, is uitgebreid, heeft te Londen verbazing gewekt. Bevin heeft in zijn rede van 22 November een duidelijke scheiding ge maakt tussen de militaire verplichtingen der Engelsen als gevolg van de Japanse overgave en de politieke moeilijkheden tussen de Nederlanders en de nationalis tische beweging. Voorzover men te Lon den kan naagaan bestaan er geen aan- wijzigingen, dat er van de politiek, zoals die door Bevin is vastgelegd, zal worden afgeweken. Een neiging, om berichten over verkla ringen van plaatselijke commandanten te beschouwen als een aanwijzing voor een dergelijke verandering, moet daarom met de grootste voorzichtigheid beschouwd v/orden, in het bijzonder wanneer, deze verklaringen politieke en diplomatieke problemen schijnen te raken. Het is dui delijk, -aldus Reuters diplomatieke cor respondenten, dat de Britse officiële poli tiek in laatste instantie te Londen wordt bepaald, en dat deze niet door militaire autoriteiten, hoe hoog deze ook mogen zijn, kan worden veranderd. De verwachting bestaat, dat de prijzen van zeevisch binnenkort opnieuw be langrijk zullen worden verlaagd. Het directoraat generaal van de prij zen deelt mede, dat de prijzen voor textielgoederen in de loop van de maand December zullen worden ver laagd. De te hoge handelsmarges zijn ingrij pend besnoeid en de detailprijzen kun nen als gevolg hiervan, voor een be langrijk deel van de goederen ongeveer 20 lager gesteld worden. Daarbij is rekening gehouden met de belangen van de tussenhandelaren, die nog een redelijke winst ontvangen. Vooral zij, die als oorlogsslachtoffers ir. de gelegenheid worden gesteld, zich kleren en linnen, goed en artikelen voor woningstoffering nieuw aan te schaffen zijn met deze maatregelen zeef gebaat. Er wordt bovendien bij voort during naar gestreefd de prijzen van textielgoederen zo laag mogelijk vast te stellen. Op Schiphol heeft men een begin gemaakt met de bouw van een barak en wel in het bijzonder ten dienste van de repatriëring uit Indië. Bij de Bloemendaalse politie is aan gifte gedaan van een diefstal van goe deren, die een waarde hebben van twee en een half a drie millioen gulden. Deze goederen zijn eigendom van den heer M. te Aerdenhout, die kort na de be vrijding door de P.O.D. gevangen was genomen, verdacht van politieke onbe trouwbaarheid. De bestolene is hout handelaar in Polen geweest en volgens zijn verklaring uit dit land gezet. Daar bij heeft hij echter kans gezien zijn be zittingen naar Nederland te laten over brengen. In Aerdenhout woonde hij in een grote villa, waarin een zeer waar devolle meubilering en vele kunst schatten geweest waren. Daarom is het huis dan ook onmiddellijk onder bewa king gesteld, toen de heer M. werd ge arresteerd. Na vier maanden werd hij Eén van de niet uitgevoerde aanvals plannen van Hitier ls de verovering van Spanje en Gibraltar. Op 12 November 1940 vaardigde Hitier een order uit voor zij.i bevelhebbers in verband met de voortzetting van de oorlog in de volgende maanden. Deze order, d'e mede is ondertekend door Jodl, zegt, dat politieke stappen zijn ge daan om Spanje spoedig in de oorlog te brengen, Duitsland zou dan „interve niëren". Het plan daartoe werd gedoopt met de codenaam „Felix". „De Straat van Gibraltar zal worden gesloten" aldus verordende Hitier. Voor de voorbereiding en de uitvoering van dit plan moesten officieren in burger naar Spanje worden gezonden, zij moes ten de actie tegen Gibraltar en de be zetting der vliegvelden voorbereiden. De eenheden, die voor de actie zouden wor den gebruikt, werden ver van de grens samengetrokken. De aanval zou begin nen met een luchtactie op Gibraltar, ge leid vanuit Algeciras. Daarna zouden vliegtuigen op de Spaanse vliegvelden landen en de Intocht der troepen begin nen. Ingeval Engeland zou trachten voet te krijgen in Portugal zouden speciaal hiervoor gereed gehouden troepen ook daar oprukken. Hitier rekende bij deze plannen op de medewerking der Span jaarden, doch niet van de Italianen. De Duitse doeleinden gingen nog verder, want Hitier beval in dezelfde order ook, dat plannen moesten worden gemaakt voor de verovering van de Canarische en Kaapverdische eilanden, de Azoren en Madeira. Bij dit alles bleef Hitier toch de inva sie in Engeland, welke hij in het voor- Jaar van 1941 dacht uit te voeren, het voornaamste achten. Dit zeide hij ook in zijn rede bij de conferentie met Musso- linl en de Italiaanse staf. Ter verbete ring van de positie in de Middellandse Zee hoopte Hitier, naar hij in deze rede op 20 Januari 1941 zeide, ook nog op deel name van Frankrijk aan de oorlog aan de zijde van de as. evenwel In vrijheid gesteld en kwam hij weer in zijn villa terug. Hem bleek, toen dat zeer veel uit zijn woning ver dwenen was. Een onderzoek wees uit, dat het militair gezag order had ge geven een grote verzameling tapijten, schilderijen, kostbare serviezen, enz. raar elders in veiligheid te brengen. Ook was er in de villa veel kleding en linnengoed gevonden, die gezonden werden naar de geteisterde gebieden, om daar gedistribueerd te worden on der de noodlijdende bevolking. Toen men precies ging vergelijken wat de heer M. als vermist aangaf en wat officieel geregistreerd was, als naar elders vervoerd, bleken er grote verschillen te zijn. De heer M. heeft bij de justitie aan gifte gedaan, dat voor een waarde van ongeveer twee en een half a drie mil lioen gulden uit zijn woning is gesto len. Daa-onder z!_!n een koffer met f 300 909 aan geld en effecten ter waar de van ongeveer f 10.000.000. Verder zijn verdwenen vijf kleine schilderijen van bekende buitenlandse meesters, een pak met 300 tekeningen, waaronder van Jan Steen en van Ostade. Voorts tapij ten juwelen, enz., enz. De kunstvoorwerpen en andere goe- ren, die op norma'e wijze uit het huis zijn weggevoerd, zullen, naar werd me degedeeld, aan den heer M. worden teruggeven. Voor de goederen, die in de distributie zijn gebracht, zal hem de geschatte waarde worden uitbetaald. Naar wij van welingelichte zijde ver nemen, zal de luitenant-gouverneur- generaal dr. H. J. van Mook over enkele dagen naar Nederland vertrekken om besprekingen met de regering te voeren. NIEUWS IN HET KORT Het bestuur van Saksen heeft de verkoop en het bezit vin speelgoed met militair karakter verboden. Te Dresden is een „Midden-Duits* Rad'omas'-chappij" opgericht.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 1