Piet van Twisk's „bolwerk" jubileert „Nederland helpt Indië" De onderwijsvernieuwing Stadsnieuws Nazorg Kamp Rees KOUSEN EN SOKKEN VERKRIJGBAAR! Denemarken helpt onze kinderen Uitreiking pakketten Lezing van den heer Feringa 25 jaar Tivoti-bioscoop Op Vrijdag 14 December a.s. zal het, precies op de dag af, 25 jaar geleden zijn, dat het gebouw „Tivoli" omge schakeld werd tot bioscoop onder directie van den heer P. van Twisk, en dat zelfde Tivoli was toen, even precies uitgerekend, de vijfde bios coop in Nieuwediep. Daar zowel het theater als zijn directeur grote popu lariteit genieten en waar meer dan één generatie Jutters belang stelt in beide, willen wij in onderstaande regels even de klok een kwart eeuw terugzetten. Vijf en-twintig jaar geleden. Tivoli bestond, maar het was nog niet gepro moveerd tot het illusie-paleis, dat „bios coop" heet. Het was een schouwburgzaal, net als „wijlen" het Casino en het floreerde opperbest. Hoe kon het ook anders, in een zo welvarende stad als Nieuwediep, waar de Jantjes dans-grage voeten bezaten en waar ook Jan-de- burger over een vlotheid beschikte, die een instelling als Tivoli onontbeerlijk maakte. De naam Tivoli klinkt de vorige gene ratie niet alleen vertrouwd in de oren, doch ook sympathiek. Menige verloving werd hier in de kiem geboren, menige toneel-stunt ontlook op deze planken, en iedere nieuwe dans, ook al heette ze anders dan Lambeth Walk en Hookey Pookey (excuseer als ik het fout schrijf, lezer....!) beleefde in de Tivoli haar Hel ders debuut. Tivoli was gezellig, en zelfs de meest nurkse Nurks zal dit feit niet willen en niet kunnen betwisten. Het hoorde bij de Jutterij, net zoals de Windwijzer er bij hoorde, de Vuurtoren en het Pe perhuisje. Het offensief. Toen kwam de 14de December 1920. De schouwburgdeuren werden gesloten en opnieuw geopend als bioscoop-deuren. Nieuwediep wreef zich de ogen uit. Er ware» al 4 bioscopen, en wel de Witte, de Scala, Tavenu en Cinema Palace. Hoe ter wereld was het mogelijk dat ook nog de Tivoli een vinger in de pap wilde hebben! Zou er iets met Piet van Twisk's verstand niet in orde geweest zijn Neen, Met dat verstand was het uit stekend in orde. Piet van Twisk wist drommels goed wat hij deed en de con currentie bemerkte dit eerder dan haar lief was. Het zou ons te ver voeren hier in details te treden, voldoende zij dat de ene bioscoop na de andere ter ziele ging en dat de Tivoli als overwinnaar uit het strijdperk trad. 25 jaar TivoliOnze gedachten gaan terug. Films komen terug in de herinne ring. „De koningin der aarde".... „Me- tiopolis".... „De man met het ijzeren masker".. „Eddy Polo".. „Dr. Cagligari" „De graaf de Monte Christo".... Weet u ze nogSerie films, die 12 weken „Hepen". Ontzaglijke nonsens-films vaak, de grootst mogelijke humbug en bedot- terij. Maar de Tivoli zat vol. £en illusie- Er is een tijd geweest, dat jonge Ne derlanders werden opgepakt door Duit sers en dan over de grens werden ge transporteerd en in kampen gestopt. We denken er al niet meer aan, wij Neder landers, die alleen maar te kampen had den met wat weinig eten en dan al dachten dat we het 't beroerdste hadden. De xielderse jongens, die in kamp Rees hebben gezeten, vergeten echter niet gauw. Vrijdagavond j.1. waren zij met echt genoten vergaderd in de bovenzaal van Formosa. Op initiatief van den heer W. Bakker van de Rijkswerf heeft de heer Krimp, teehn. hoofdambtenaar van de gemeente Haarlem op die avond het een en ander verteld over de pogingen om de jongens uit die kampen te halen en dat was interessant. Legio zijn de ver hagen van mannen met revolvers en maskers. Hetgeen de heer Krimp en zijn mannen gepresteerd hebben gebeur de echter met de tong en valse papie ren. Als doktoren bezochten deze he ren de kampen in Duitsland en met grote brutaliteit ontvoerden zij jongens bij tientallen. In één kamp kwamen de zelfde heren maar eventjes viermaal. Zij kochten jongens los met geld, drank, sigaren, medicamenten en overbluffing. Teveel ruimte zou het kosten alle ver- ha'en op papier te zetten, misschien gebeurt dat nog eens in boekvorm en dan met op de eerste bladzijde een ere saluut voor den heer Krimp en zijn mannen. paleis bij uitnemendheid. Men „vrat" de films, èn men at daartussen door z'n sausjes en pelde z'n sinaasappeltjes. Want dat mocht (en het mag, geloof ik, n o g!) in Tivoli. Do Tivoli is geen mooie bioscoop. In tegendeel, zij is on-aesthetisch, zij is ba naal, zij is hol en kil. Maar hoe komt het dat iedere Jutter bij voorkeur naar de Tivoli gaat? Dat is het grootste wonder van al. Of.... is het de sfeer van die honderdduizenden, die er hun hart op haalden aan die eindeloze stroom van ro mantiek, die hier, een kwart eeuw lang, voorbij golfde? En de directeur? Wij spraken hem, dezer dagen. „Nog plannen?" „En óf.... een mooi, modern theater ln Den Helder.... dat moet er komen, en het zal er komen" „En de Tivoli?" „De Tivoli.... die blijft.... dat is m'n bolwerk.... dat was m'n begin en zij zal m'n einde zijn". Aldus de 63-jarige Piet van Twisk, de Jutterse bioscoop-koning. Het wordt geen groots feest. De tijd is er niet naar en de jubilaris schijnt het zelf ook liever kalm aan te willen doen. Er zal wel iets gebeuren, anders was Piet niet de geboren publiciteits-man, die hij is. Zo kwam ons ter ore, dat de totale entrée's van die Vrijdagavond volledig naar een liefdadig doel gaan. En zo zal er nog wel meer komen.... A. C. 'VAN KAMPEN. Voor de zender Herrijzend Neder land is V-ijdagavond in een toespraak door H. K H. Prinses Juliana de ac tie ingeleid van het Comité „Neder land helpt Indië". Ook werd het woord gevoerd door den voorzittter van het Nederlandse Rode Kruis en door oud-minister Weiter. Zij wezen allen op de dringende nooc'zaak, de helpende hand te verle nen aan hen, die uit Indië repatriëren Deze mensen hebben zoals voldoende bekend mag heten, een zeer kommer- veile tijd achter de rug. Het ontbreekt hun veelal aan de meest noodzakelij ke kleding. Het Comité „Nederland helpt Indië" zal nu in samenwerking met het Nedeerlandse Rode Kruis alle brqrhtin inspannen, om deze landge noten te helpen. Ook is het de bedoeling van het comité, om zo spoedig mogelijk, dus 7< dra de situatie in Indië dat toelaat, eveneens bijstand te verlenen aan de bevolking van Indië zelf, in de vorm van het verschaffen van kleine, le vens- en geneesmiddelen. Voorwaar een veelomvattende taak, die niet al- lesn zeer veel arbeid, maar ook veel geld eist. Daarvoor is echter de steun nodig van bet gehele Nederlandse volk. De actie, die nu is ingeleid, vereist dan ook ieders medewerking. Zoals bek;nd is, hebben het Helders Mannenkoor en het Toonkunstkoor In deze hun taak ook ten volle be grepen. De uitvoering die zij Dins dagavond met de beide prominente solisten zullen geven, geschiedt daar om ten bate van bovengenoemd co mité Een woord van lof voor belde koren en voor hun energieken diri gent, den heer Leeuwens, die wel de nestor van onze plaatslijke musici ge noemd mag worden, is dus stellig op zijn plaats. Het kan bij dit mooie initiatief ech ter niet blijven Van de zijde va.i de He'derse pemoanschan moet natuur lijk ook de nodige belangstelling wor den getoond. Een ieder, die deze avond vrij kan maken, moet dus zijn schre den richten naar de Nieuwe Kerk aan de Wes'straat. waar hem een avond wacht vsr muzikaal genieten, terwijl hij bovendien weet mede te werken ean de zo noodzakeliike actie van het convté .Nederland helpt Indië". Men behoeft niet bevreesd te ziln, de gan se svond te zitten huiveren van de koude, want de temneratuur in de kerk zal zeer behaaglijk zijn. Onge- twijfe1d zal dit voor velen een factor zijn. die meetelt! Wij rekenen dus Dinsdagavond op ten volle kelk Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat met ingang van 10 December a.s. op de letterbon A der textielkaart V.A. 510, benevens vier der reeds aangewezen bonnen 115 dezer kaart een paar kousen of sok ken verkrijgbaar is. De zogenaamd standaardkousen zijn verkrijgbaar op de letterbon A. zon der inlevering van genummerde bon nen. Het was een goede gedachte van het Deense Roode Kruis om levensmiddelen pakketten beschikbaar te stellen voor kinderen uit de Nederlandse getroffen gebieden. Een en ander vormde nogal een moeilijke distributie, doch via de scholen is het mogelijk geworden op vlotte en bevredigende wijze de heer lijkheden op hun plaats van bestemming te brengen. Was deze hulp een half jaar eerder gekomen, wij geloven, dat het nog beter te pas zou zijn gekomen, doch wie de talloze vrolijke gezichten heeft gezien, beseft, dat de kinderen de boter, kaas, melkpoeder en suiker oppergraag lusten. Wij bevonden ons Vrijdag j.1. op een der scholen in onze stad, waar na school tijd de uitdeling zou plaatsvinden. De kinderen zagen er heel wat beter uit dan ruim een jaar geleden, toen een veertigtal magere kindersnuitjes je da gelijks zat aan te kijken. Zij deden toen hun best om de interessante vraagstuk ken, zoals die traditionele twee-kranen- geschiedenis en de heren A. en B., die tegelijkertijd van een plaats vertrok ken, de een per fiets, de ander per auto, te snappen en daarbij en daardoQr het rommelend, kale hongergevoel te overstemmen. Als het dan tijd was, vertrok de schare, armoedig gekleed, proper en fris nog weliswaar, maar het waren onmiskenbaar pakjes van oudere broers en zusters, die moeder in oorlogs tijd voor de kleinere hummels pasklaar gefatsoeneerd had. Vele kinderen gin gen barrevoets, weer of geen weer, de lange tocht naar huis, waar koude en narigheid hun wachtte Vorig jaar was het geen Sinterklaas, was de schooljeugd verspreid over de provincie, geëvacueerd naar alle oorden School was er niet, vóór alles ging het voedselprobleem, en daarbij was het kind tenvolle ingeschakeld: het ging de boer op, scharrelde hier en daar tar we en rogge op, gerst was ook goed. Dat was Sinterklaas 1944! Gelukkig, nu was het anders: de ouders konden hun kinderen iets ge ven, al was het dan misschien maar een kleinigheid, de vreugde van het mooie kinderfeest was aanwezig, voor de volle honderd procent. In de hoogste klas lijkt het wel een distributiebureau, daar is de „boven meester" bezig de stamkaarten af te tekenen, waarna de betreffende ouder het pak- voor zijn zoon of dochter in ontvangst neemt, maar, het is een vro lijk distributiebureau: allemaal vrolijke gezichten en helemaal geen bureaucratie. Als de uitdeling heeft plaats gevonden, wordt een foto gemaakt: allemaal met plezierige gezichten, terwijl de pakjes in de hoogte gestoken worden. Natuur lijk moet de meester er ook op, en zelfs de „juf" uit de eerste ontbreekt niet. Bij haar was het nog veel mooier. Geen wonder, de pukkies uit de „eerste" genieten zo'n nog-nooit-beleefde uitde ling van eten, zegge en schrijve eten, pas met volle teugen. Talloos zijn de uitroepen, en nieuwsgierig dat zij zijn! De juf weet op tactische wijze een voedselrevolutie te bedwingen. De moe ders zijn niet minder verheugd! De Helderse jeugd is het milde Dene marken dankbaar voor het goede, dat het land van melk en boter schonk. Dat de goede verstandhouding moge bijdragen tot het bestendigen van de vrede, zodat honger en armoede niet meer geleden behoeven te worden! De vrachtrijder, de heer P. C. Kaan van de Ruyghweg, heeft belangeloos voor het vervoer van de pakketten naar de school gezorgd. Zaterdagmiddag om 2 uur waren bur gemeester en wethouders en het grootste gedeelte van het onderwijzend personeel van de gemeente Den Helder in een der zalen van het Raadhuis bijeen, waar de heer Feringa, inspecteur bij het L.O., een interessante causerie heeft gehouden over het onderwerp „Onderwijsvernieu wing". Dr. de Vries opende deze middag en leidde met enige woorden den spreker in. Verder bleef het deze middag eigen lijk bij een inleiding, want de heer Fe ringa heeft verteld, waarom de onder wijsvernieuwing nodig was en waar de richtlijnen voor deze vernieuwing ge zocht moeten worden. Een oude bekende. In deze tijd van vernieuwing is de on derwijsvernieuwing een oude bekende. Reeds in de jaren vóór de oorlog en vooral in het jaar 1939 is veel en belang rijk werk in deze richting gedaan. Nu echter in dit na-oorlogse tijdperk, is ver nieuwing op velerlei gebied een behoefte gebleken, de departementen zijn van dit woord vernieuwing goed doordrongen, en de onderwijsvernieuwing zal zeer zeker in den minister van onderwijs, prof. dr. G. de Leeuw, een groot voorstander vin den. De tijd is dus rijp en waar zich dus op elk gebied vernieuwingen voordoen, zal het onderwijs niet kunnen achterblij ven, vooral daar het onderwijs, zoals dat nu wordt gegeven, ook al in de 19e eeuw werd gegeven. De onderwijzer is conser vatief. Dat wordt hij door zijn vak. De asp. onderwijzer volgt de Kweekschool, staat een tijdlang naast een andere on derwijzer voor de klasse en wordt dan „losgelaten". Hij moet maar zien hoe hij zich redt, het is te hopen dat 2ijn intuïtie hem op het goede pad helpt. Hij werkt zonder critiek. De kinderen nemen aan wat hij zegt, want hij weet het, hij moet het weten. Deze onderwijzer tast naar een juiste methode, meent dan voor zichzelf en voor de klasse die methode gevonden te hebben en op dat ogenblik doet de sleur haar intrede. Om de ideeën nu eens op te frissen, om eens te zien hoe een ander dat nu doet, om met elkaar van gedachte te kunnen wisselen en daaruit plannen te laten voortvloeien, welke uiteindelijk kunnen leiden tot de onderwijsvernieuwing, no men nu op de Zandhoeve in Bergen regelmatig enkele, steeds weer andere onderwijzers bijeen. Zij verblijven een week op deze Zandhoeve te Bergen, dus in een mooie omgeving, wat echter niet wil zeggen dat dit verblijf als vacantie beschouwd moet worden. Integendeel, er wordt daar gewerkt, cursussen worden gegeven, moeilijkheden en inzichten be handeld. Het leerplan. Volgens de heer Feringa moet een leerplan voor een school eigenlijk voor iedere school weer anders zijn. Men moet het leerplan aanpassen naar de omge ving van het kind. De ouders moeten de school gaan zien als een deel van het leven van het kind. De school moet ge zellig zijn, de lokaliteiten wat aantrekke lijk ingericht en de lessen moeten het kind boeien, b.v. een geschiedenisles moet niet zijn het' overhoren van rijen jaartallen die uit het hoofd worden ge leerd, doch een boeiend verhaal, waar het kind naar verlangt. Het zal van dit verhaal meer leren en langer iets ont houden dan van een lange rij uit het hoofd geleerde jaartallen, welke het na een week toch reeds weer vergeten zal zijn. De heer Feringa wekt het onderwij zend personeel verder op om toch vooral, wanneer de gelegenheid zich voordoe een week de cursus op de Zandhoeve te volgen en spreekt zijn vertrouwen ui dat een ieder zijn beste krachten zal ge ven aan de onderwijsvernieuwing. De heer Van Zandwijk. Hierna sprak de heer Van Zandwijk, die reeds een week op de Zandhoeve J» geweest. De heer Van Zandwijk dan burgemeester en wethouders, dat hij de gelegenheid gesteld is geworden oi deze week mee te maken. Hij noem het bezoek aan de Zandhoeve een £ee telijk bad. Hij ls er z* r enthousiast var- daan gekomen en is van mening, men zo'n week niet eenmaal moe n maken, doch dat periodiek een dei ge opfrisser mogelijk moest zijn. Na korte beschouwing over een der be handelde onderwerpen op de Zand o vertelde de heer Van Zandwijk. waarschijnlijk reeds met Pasen een congres zal worden gehouden, waar hoopt te komen tot een plan voor o g wijsvernieuwing, welk plan ^aBirafn#.r omstreeks April aan de Tweed* _ho- 7al worden voorgelegd. De sala"s ün ging zal drastisch zijn, in Engclfpn het b.v. L.O. en M.O. gelijkgeschakeld e^r aantal leerlingen per klasse tal y) sehtjnlQk niet hoger xtjn dan kinderen. (Zie vervolg pag. 3)

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 2