Nu het winter wordt Stadsnieuws HET KERSTCONCERT DOOR DE RUSTENBURGER KOORKNAPEN Begroetingsavond Geref. Tehuis voor üuden van Dagen Het Witte Kruis Hoeveel zeevis op een bon De Post en het Kind 280-jarig bestaan Corps Mariniers De zee verwarmt den Helder Het verkeer in de Wieringerme®^ De „Rustenburger Koorknapen" is een koor, bestaande uit ruim zeventig jongens van 7 tot 14 jaar, die dagelijks onder de beproefde leiding van Henk Hoogervorst in de „sangconste" worden geoefend. Het koor werd in 1941 opge richt, waarna permanent, ook in de zwaarste tijden, werd gerepeteerd, na tuurlijk zonder auspiciën van de Kul tuurkamer. Op alle mogelijke manieren werd hun liefde voor de muziek bijge bracht. Het is dan ook niet te verwon deren, dat zij weldra met de studie van de zang alleen niet tevreden waren. Al spoedig bleek, dat zij daarnaast graag ook één of ander muziekinstrument zouden leren bespelen. Het spreekt van zelf, dat Henk Hoogervorst deze wens niet voor kennisgeving heeft aangeno men, maar dat hij er inderdaad mee be gonnen is, buiten de zanguren om ook muzieklessen te gaan geven. Daaraan is het te danken, dat de jongens nu al een vrij grote vaardigheid bezitten in het bespelen van een muziekinstrument- Natuurlijk zijn het op dit gebied geen „wonderkinderen", maar wel gewone jongens, die zich vol jeugdig enthou siasme op de muziek hebben geworpen. Zaterdagavond zullen veertig van de beste zangertjes uit het koor naar Den Helder komen, om met medewerking van den organist Aart Smink, dien wij enige weken geleden in het Schubert- concert mochten beluisteren, een Kerst concert te geven. Cello-solist zal zijn Victor Bouguenon, die als solo-cellist deel uitmaakt van het Rotterdams Phil- harmonisch Orkest. Het jongenskoor zal werken uitvoeren van Palestrina, O. di Lasso, da Vittoria, Mendelssohn, Mozarf en Brahms. Bijzonder aantrekkelijk voor het Helderse publiek zal het laatste programmanummer zijn, waarin het Hel ders Meisjeskoor zal meezingen, zodat dan een koor van ruim negentig stem men te beluisteren zal zijn. De „Rustenburger Koorknapen" zullen op deze avond ook een kleine demon stratie geven van hun instrumentele vaardigheid; ongetwijfeld kan hun op treden een stimulans zijn voor onze Helderse jeugd. Wellicht is hier op dit gebied ook iets te bereiken. In ieder geval verdient het aanbeveling, dat dit concert ook eens door wat jongeren wordt bijgewoond. Natuurlijk wel door jongeren, die er ook echt van genieten kunnen, en die niet zichzelf vervelen en anderen hinderen. Wellicht ten overvloede wijzen wij er In tegenwoordigheid van het Bestuur, de Kerkeraad van de Gerei. Kerk, de dokter dr. Vroom en vele genodigden, had Vrijdagavond in de gezellige conver satiezaal van het Geref. Tehuis voor Ouden van Dagen in de Gravenstraat al hier de begroetingssamenkomst plaats. Bij afwezigheid van den voorzitter, den heer Boendermaker, opende het bestuurs lid, de heer Kok, deze avond met gebed. Hij releveerde in zijn openingsrede, hoe het Tehuis door Gods goedheid is ge spaard gebleven, en ook het meerendeel der bewoners, die in Schagen zijn geëva cueerd geweest. De Huisvader, de heer v. Boon, begon zijn toespraak met „God heeft wat groots verricht" en inderdaad is dat zo. Het Tehuis gespaard, alle meubels gespaard, en ook de bewoners niet door oorlogs geweld getroffen. Hij herdacht de tijd, die het Tehuis in Schagen moest door brengen, en gewaagde ervan, dat dit on danks alle ellende, een goede tijd is ge weest. Wij moeten Schagen altijd dank baar blijven, zei spreker, voor het vele, dat voor ons in de moeilijke jaren ge daan L>s kérdacht in ójn rede den vorigen vader van het Tehuis' den heer Bosman, die overleden is, en sprahr^-vol waardering over diens werk en dat van zijn vrouw. De avond werd verder gezellig door gebracht met zang, declamatie en voor dracht. Vermeldenswaard is de gehouden voordracht door de oudste inwoonster van het Tehuis, de 88-jarige mej. Tol. Met duidelijke stem en boeiend droeg zij voor „Geboorte van den Heiland". De heer Kroon las in Brailleschrift voor Psalm 75 en enkele voordrachten. nog op, dat het concert wordt gegeven in de verwarmde Nieuwe Kerk aan de Weststraat, en dat het begint om 8 uur. De plaatselijke afdeling van het Witte Kruis heeft, evenals de meeste andere verenigingen, in sterke mate geleden door de oorlogsgebeurtenissen. Vele vroegere stadgenoten zijn nog niet teruggekeerd, of zullen in 't geheel niet terugkeren. Aan de andere kant hebben zich hier ingezetenen gevestigd, die ech ter tot dusverre verzuimd hebben, zich als lid aan te melden bij het Witte Kruis. Het is evenwel van het grootste belang, ook voor de betrokkenen zelf, dat zij zich zo spoedig mogelijk aanmel den. Het is niet nodig, hier uitvoerig uit een te zetten, welk zegenrijk doel het Witte Kruis nastreeft. In geval van ziekte wordt voorzien in de behoefte aan hulp van wijkzusters, en ook wordt hulp verleend door het in bruikleen geven van verpleglngsartikelen. Deze beide vormen van hulp zijn uiteraard zeer be langrijk. Het bestuur heeft daarom besloten, een aantal personen aan te wijzen, die huis aan huis de bevolking van Den Helder zullen bezoeken, teneinde alle bewoners van de stad in de gelegenheid te stellen, zich als lid aan te melden. Tevens kan dan worden gecontroleerd, in hoeverre de administratie kloppend is wat betreft hen, die reeds lid zijn. STEDENBOUW. Hedenavond houdt de heer Wieger Bruin, de stedenbouwkundige die de plannen voor de wederopbouw van Den Helder maakt, In de Vakschool voor Meisjes zijn Volksuniversiteits-cursus met lichtbeelden over het onderwerp: „Ken merken van de Nederlandse steden". Belangstellenden kunnen aan de zaal nog kaarten verkrijgen. Het centraal distributiekantoor deelt mede, dat in den vervolge het rantsoen zeevis, d.i. de hoeveelheid zeevis, welke per aangewezen bon "-verkrijgbaar is, de volgende hoeveelheden bedraagt: 500 gram verse zeevis of 250 gram zeevis in moten of 200 gram gefileerde verse zeevis, 250 gram gerookte of gestoomde ^eevis of 150 gram gefileerde gerookte of gestoomde zeevis. Schaatsenrijden. JAARVERGADERING HOLLANDS NOORDERKWARTIER. De 60e algemene jaarvergadering van de ijsbond „Hollands Noorder kwartier" zal Zaterdag, 15 December a.s. des vóórmiddags om half elf in het „Gulden Vlies" te Alkmaar gehou den worden. De thermometer stijgt....- Niet tegenstaande de temperatuur buiten het postkantoor een bedenkelijke neiging vertoont, kouwelijke naturen te doen bibberen en beven, vertoont de in het postkantoor opgehangen thermometer die er speciaal op Ingesteld is om de weldadigheidszin der totale Helderse bevolking te meten een enorme stijging. De vervaardiger van dit apparaat vreest zelfs, dat de capaciteit ervan niet voldoende zal blijken te zijn, en dat een verlengstuk zal moeten worden aangebracht. De stand was op Zaterdagavond 1 December 1500, zoals wij reeds pu bliceerden, maar één week later, dus op Zaterdag 8 December, was de stand reeds 4100. Het record-plaatselijke verkoop van 1939 is in acht dagen tijd dus met 200 gulden geslagen. Alle respect voor de spontane offervaardigheid van onze Helderse mensen. De postbestellers, „vrijwilligers der liefdadigheid", hebben tot heden toe -340 woningen bezocht. S'echts vier maal ontvingen zij een weigerend antwoord. Nog zijn er 29 dagen voor de boeg, waarin zal worden getracht, de res terende 5000 woningen in de gemeen te te bezoeken. We raden alle in woners aan, nu reeds een bereke ning op te maken, hoeveel kinder zegels zij met Kerst en Nieuwjaar denken nodig te hebben. Dat bespoe digt het werk der bestellers. Het spreekt vanzelf, dat men niet juist hoeft te wachten, tot de be stellers aan de deur geweest zijn, daar men ten postkantore op het ge bied der kinderzegels een uitgebreide keuze kan doen. Evenals vorige jaren zijn de zegels ook verkrijgbaar aan de cassa van Vroom en Dreesmann, terwijl ook de heer Ritsma, gebouw Gem. Geneesk. Dienst, een aantal kinderzegels in depót heeft. Uit de natuur Op het Rokin defileerden Maandagmor gen 600 mariniers onder commando van den len luitenant Hilt voor den marine commandant kolonel J. van Leeuwen, den commandant van de le militaire afdeling, luit.-kolonel Dudok van Heel, den direc teur van het loodswezen overste Kronen berg, den garnizoenscommandant majoor J A. Neuyen en den majoor der mariniers Van der Hardt Aberson. Het défilé werd afgenomen ter gelegenheid van de 280ste verjaardag van het korps Mariniers. De défileerdende manschappen zijn in oplei ding in de Marinekazerne te Amsterdam Mede was aanwezig een vertegenwoor diger van de Kon. Ned. Vereniging van Ridders M W.O. beneden de rang van officier. De Stafmuziek van de Amster damse Politie speelde marsmuziek. 's Middags verenigden de officieren zich aan een maaltijd, waaraan ook de waarn.- burgemeester van Amsterdam, de heer F. de Boer, aanzat. De manschappen wer den in de kazerne getracteerd. Ja, lezer, het klinkt U wellicht enigszins paradoxaal in de oren. De zee, die onze stad zou verwarmen. De cijfers, die ons zojuist door het Meteoro logisch Instituut te de Bilt werden verstrekt, hebben deze wondere waarheid echter weer eens overduidelijk bewezen. Uit ervaring weten we allen, dat het zeewater in Mei na enkele dagen zonnig, bijna zomerwarm weer er zo aanlokkelijk uit kan zien, dat je je ge neigd voelt reeds dan een duik in het zilte nat te nemen. Maar och mensen, ge komt letterlijk van een koude kermis thuisDoor haar grote uitge strektheid neemt het zeewater niet in korte tijd de zonnewarmte op Daar tegenover staat ze de eenmaal verkregen warmte in verhouding ook heel langzaam af. Daar doen we nu vooral in deze nog kolenschaarse dagen in Nieuwediep ons voordeel mee. De vorstperiode bracht in het „binnenland" vrij wat lagere temperaturen dan in onze stad. De zee verwarmt ons..., De hieronder volgende cijfers wijzen het uit. Donderdag- Vrijdag- Vrijdag Zaterdag 2 Den Helder Vlissingen De Bilt Groningen Maastricht 1 2 3 2 0 4 7 7 De zee vaak onze vijand, nu weer een vriend! Zaterdag- Zondag 5 6 9 8 —10 Zondag- Maandag 5 4 —10 9 —10 DIJNA zonder dat je er bepaald erg In hebt gaat het najaar over in de win ter. Het wordt ongetwijfeld stiller in de natuur. Er komt méér rust, zowel in het leven van de planten als van de dieren. Nog draagt de kastanje een klein deel van zijn eens zo rijke bladertooi, maar nu wijzen de bruine bladvingers naar beneden en druipen er dikke druppels langs zijn gladde takken. Stevig en warm verpakt tegen weer en wind zijn nu de nieuwe blad- en bloem knoppen, waarin het jonge leven groeit. Ofschoon verkleurd én niet meer gaaf, staan verschillende wilgensoorten nog in het blad. Ook de bladval bij de eiken gaat niet zo snel, maar de iepenkruinen zijn kaal en de popels laten hun laatste gele bladeren over aan de wind, die er een dartel warrelspel mee gaat spelen.... Bloeiende planten zijn er ook zo goed als niet meer. O ja, ik weet het, er zijn uitzonderingen! Je vindt ze nog wel hier en daar, b.v. de zeeaster en niet te ver geten het kruiskruid, maar met de laat ste valt eigenlijk niet te rekenen, want die heeft het_hele jaar door bloemen. 17ELE wintervogels zijn gearriveerd. De bonte kraaien stappen over de ge ploegde akkers alsof ze nooit weg geweest zijn. In ons winterlandschap zijn ze trou wens even onmisbaar als de kieften van onze bonte voorjaarsweiden. Bosvogels trekken naar de rand van de stad en brengen vertier in het lage struik gewas van parken en tuinen. Geniet je met telkens weer van het kleurrijke verenpakje van de koolmeesjes en kijk je niet met plezier naar een onder de struiken "oor het huis rondscharrelende merel? Baas merel heeft zijn winterjas aangetrokken. Gitzwart is zijn jasje en zijn snavel is ook donker. Maar hij ziet er nog welgedaan uit hoor! Geen wonder overigens, want de tijd van bessen en zaden is nauwelijks zijn hoogtepunt ge passeerd. Zo lang er in de tuin late rozen bloeien, zullen er - ook nog wel rozen- bottels komen en behoeven de merel en zijn zaadetende vriendjes geen honger te lijden. De mol, die enkele weken geleden zijn gangen nog groef tot kort onder de bos- bodem, laat, nu de kevers en de torren óf dieper in de grond kruipen öf ver kleumden, verstek gaan. Zo is het even eens met de veldmuizen. Nog een enkele keer zie Je er een schuifelen, maar de meesten blijven diep in hun nest, dat ze in het najaar hebben voorzien van een warme stoffering zaad pluis van composieten en heel fijn gebe ten halm van een nabijgelegen roggeveld. Hij heeft zich tijdens de oogsttijd rolrond gegeten aan de vele graankorrels, die achterbleven op de dorsplaatsen, ofschoon het hem niet zelden angstige ogenblikken heeft bezorgd, wanneer de donkere figuur van een kiekendief boven de velden zweefde op zoek naar prooi.... Nu is hij dik, warm en rustig, verborgen voor on gewenste belagers en hij denkt bij zich zelf: „Wie doet je wat!" Rondom de boerderij, en bij de boerderij wordt het ook stiller. De veeboer heeft zijn koeien, een paar pinken uitgezonderd, wel voor goed op stal. Niet zó maar is van de 25e November het rijmpje bekend: „Met Sinte Katrijn Gaan de koeien ^an de lijn." De voerbieten zijn grotendeels ingekuild en zullen straks tezamen met het inge kuilde gras en groentenafval het menu van de beesten uitmaken. Dan kan het hooi nog wat worden uitgespaard voor het voorjaar. De bouwboer heeft zijn ak kers ook gereed: de gronden zijn 2^ ploegd, liggen op de „wintervoor" en zyn waar nodig ingezaaid. Wintertarwe e -rogge staan al een d.m. boven de gron Werk aan de winkel blijft er altijd: slo en en greppels opschonen en bij slecht vv reparatie aan tuig of landbouwmachine Zo daalt de winter over deze lage a den met dagen, die den dichter de e uitroepen: „O land van mest en mist" maar ook met dagen, waarop ruimte landschap ons doen stil-zijn van hewon ring en ontroering. K Dijkgraaf en Heemraden van Heemraadschap de Wieringermeer ken bekend, dat, zodra de dooi inV alle verkeer van rij- en motorv0crtl^ieer over alle wegen in de Wieringcr verboden ia.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 2