HELDERSCHE COURANT Sjahrir over de verklaring van Singapore De Wieringermeer is droog! Indonesië in het Lagerhuis NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA „Als men ons met geweld wil dwingen, zol overeenstemming een illusie blijken" Heden regeringsnota verwacht Nog 6000 mijnwerkers nodig Tweede doel: in 1946 weer een oogsi Radiorede Min. Ringers Helder betoog van Min. Noel Baker Gisterenmorgen 9 uur is de Wieringermeer drooggeval len! Nog twee weken dus voor de Kerstdagen. Een prachtig staaltie van Neder lands doorzettingsvermogen. Nederland zal herrijzen! Koffie WOENSDAG 1« DECEMBER IMS. Ie JMrtHf Ne. 110. VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties II cent per millimeter HOOFDREDACTEUR J. BIJLSMA ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving i 2.60, Postabonnementen I 3.00 Wijzende op het feit, dat hij nog geen efficiel bericht heeft ontvangen over de conferentie te Singapore, heeft Sjarir bij een persconferentie een verklaring voorgelezen, waarbij hij begon met de woorden: „Thans zullen wij een uiteen zetting geven van ons gezichtspunt". De volledige verklaring luidde als volgt: „Er is een conferentie te Singapore gehouden en alles wat we van de daar genomen besluiten weten is afkomstig van een vertrouwelijke mededeling, door generaal Christison aan de pers gedaan. De Indonesische regering ge looft niet, dat de situatie helderder wordt door vertrouwelijke mededelingen. Wij vragen een verklaring, welke tot het publiek wordt gericht. Wanneer de berichten, die we hebben ontvangen, juist zijn, betekenen deze, dat tegen de Indonesiërs geweld zal worden gebruikt. Wanneer de Britten meer troepen in het land brengen en een groots opge zette actie inzetten, zullen alle Indo nesiërs hun zo goed als zij kunnen weer stand bieden. Men heeft ons te verstaan gegeven, dat de verklaring, die de Nederlanders en Engelsen daaraan geven is, dat het elimineren van de zogenaamde extre misten de weg zou effenen voor be sprekingen tussen de Nederlanders en de zogenaamde gematigden. Hierop zeggen wij: Hit zou wel eens een illusie kunnen blijken. Er zullen geen vreedzame besprekingen mogelijk zijn, wanneer in Indonesië bloed moet vloeien. In zijn verklaring, en ook in ant woorden op vragen liet Sjarir er geen twijfel aan bestaan, dat de kloof tussen de gematigden en de extremisten tot op zekere hoogte is overbrugd. Hijzelf weigerde de terra „extremisten" te aanvaarden, maar hij verklaarde dat „de meesten van de zogenaamde extremisten tot de regering zijn gekomen met de vraag hoe zij zonder te vechten de rege ring kunnen steunen". Heden zal een belangrijke nota van de regering worden bekend ge maakt, waarin o.a. zullen worden behandeld: Financiële voorzieningen met be trekking tot oorlogsschade, de loon- en de prijspolitiek, de sociale verze kering en de zuivering van ambte naren en van het bedrijfsleven. Bij het ter perse gaan van dit nummer was deze nota nog niet ia ons bezit. Wij hopen er morgen uit voerig melding van te maken. Weerbericht BUIEN. Meest matige Noordelijke wind, wisselende bewolking, vooral in de kuststreek regen of natte sneeuw buien, vrij koud. Hoog water: 12.500.40 Laag water: 6.45— 8.35. Maan op: 13.36 Maan onder: 1.20 uur. Laat ons de Jappen ontwapenen. Op de vraag of zijn regering in staat was de orde te handhaven, antwoordde Sjarir, dat hij geloofde, dat wanneer hem de kans werd gegeven, hij binnen enkele weken het merendeel van het land onder controle zou hebben, doch dat de Engelsen zeer ongeduldig zijn. Ons volksleger zou de Japannezen kun nen ontwapenen en hen naar de kust brengen. Het volksleger zou de geïnter neerden kunnen evacueren en de re gering zou de verantwoordelijkheid op zich kunnen nemen voor het ontwapenen van de Japannezen, mits het volksleger voldoende bewapend zou zijn, om zich van die taak te kunnen kwijten". Sjarir zeide verder, dat hij weerstand zou bieden aan iedere poging, om ge- geweld te gebruiken om het de Neder landers gemakkelijker te maken hun souvereiniteit te herstellen, zelfs wan neer er Amerikaanse, Russische en Chi nese troepen gebruikt zouden worden. „Op het ogenblik", aldus Sjarir, „zjjn verdere bijeenkomsten met de Ne derlanders nutteloos, hetzij deze plaats vinden in aanwezigheid van de Engelsen of niet, tenzij er een duidelijke verklaring wordt afge legd die ons standpunt benadert". Geen hongersnood. Aan het einde van de conferentie ont kende Sjarir, dat er hongersnood zou uitbreken op Java, en hij legde een lange lijst over met cijfers over de oogsten, die in 1946 verwacht worden, naar hij zeide afkomstig van het bureau voor siatistiek Door de Limburgse mijnen zal bin nenkort begonnen worden met de wer ving van nog 6000 arbeiders, die nodig zijn om de personeelsterkte op peil te brengen. Door het gehele land zal esn actie op touw worden gezet, waarbij zal worden duidelijk gemaakt, dat er voor jonge krachtige mensen een toe komst in het Limburgse mijnenbedrijf te vinden is. Zou deze actie onver hoopt niet voldoende personeel voor de mijnindustrie opleveren, dan zal er een beroep worden gedaan op Poolse werkkrachten, die zich op het ogen blik in Engeland en in de Skandina- vische landen bevinden. Onder deze Poolse arbeiders kunnen de mijnen direct 50 procent geschoold personeel vinden. Anefo/Blazer P. In verband met het droogvallen van de Wieringermeer heeft de minister van openbare werken, dr. ir. J. A. Ringers, voor Herrijzend Nederland de volgende radiorede uitgesproken: „Ik mocht u voor enige weken een goed bericht over de strijd om Walche ren geven. Daar wordt nog met man en macht gewerkt om de afsluiting volledig te maken. Wij zijn echter zeer geschoict door de tegenslag bij Rammekens. Daar door blijven van de pl.m. 13.200 h.a. geïun- deerde gronden nog pl.m. 2000 h.a. over stroomd, en wat nog erger is: de bevol king van het dorp Oost Souburg, dat steeds bewoond is gebleven en bij hoog water op de zolders moet huizen, terwijl het water door het benedenhuis klotst, blijft nog in een ellendige situatie. De Nadat enkele leden van het Lagerhuis in negatieve zin enkele vragen hadden gesteld over Indonesië, antwoordde minister Noël Baker hen op zeer juiste wijze: Hy legde de nadruk op Nederlands houding gedurende de oorlog. Volgens hem heeft Nederland in de strgd tegen de gemeenschappeiyke vijanden alles gedaan, wat mogelqk was. De huidige Nederlandse regering is, aldus de mi nister, bgna geheel uit de verzets beweging voortgekomen. Wat zg ook gedaan mag hebben, zg heeft na de lange jaren van onderdrukking door de nazi's in elk geval „een prachtig stuk wederopbouw" gepresteerd. De minister verklaarde ook nu weer, dat de Britse strijdkrachten slechts Ja- ranneecen wilden ontwapenen en per sonen, die daarvoor in aanmerking ko men, beschermen en bevrijden. Er be staan met de Nederlandse en Franse re gering geen andere overeenkomsten dan die, welke het overnemen van het be wind betreffen wanneer de Engelsen hun taak hebben vervuld. In Indo-China was dat al bijna het geval. Wat het in de strijd brengen van Ja panse troepen bet eft: De minister noem de een geval, waarin 500 geïnterneerden oevrijd moesten worden, hetgeen de Britse infanterie slechts ten koste van zware verliezen had kunnen doen. Er was geen artillerie beschikbaar en Ja- panneezen moesten een aanval Inzet ten om deze mensen te redden. Wy hebben een plicht. De minister verklaarde verder, dat Indonesiërs zeer zeker wreedheden had den begaan, al was dat tegengesproken. Ei moesten nog 200.000 vrouwen en kin deren bevrijd worden. De Engelsen konden zich niet opeens terugtrekken. Op hen rust de plicht „de orde te her stellen", zoals de eerste minister heeft gezegd. Minister Baker wist wel, dat deze term een slechte klank had en dat het er vaak op neerkwam, dat aldus poli tieke adspiraties met geweld worden onderdrukt, maar, aldus de minister, dr Sjarir zou het toejuichen, indien een eind wordt gemaakt aan de activi teit van benden, die van generlei gezag orders aanvaarden. De minister loofde voorts het Neder landse koloniale beheer voor 1939 en kwam terug op de loyaliteit van Neder land in de oorlog tegen Japan. Hij vond de voorstellen, die' de Nederlandse re gering sinds 1942 aan de Indonesiërs heeft gedaan, vrijzinnig en van ver strekkende aard. De Indonesiërs, meen de de minister, moesten eerst bewijzen, dat zij onafhankelijk konden zijn. De minister voelde vooralsnog niet voor een conferentie buiten Java Hy wil afwach ten, wat de Nederlanders hier zelf nog vermogen. Hij ontkende, dat de Neder landse regering geweigerd zou hebben Indonesische leiders te woord te staan. Veeleer hebben deze laatste formele bij eenkomsten van de hand gewezen. Souburgers als echte Zeeuwen klagen niet, zij zijn ook geen lieden, die om medelijden vragen maar ik weet, dat het hün goed doet, dat heel Nedeiland met hen medeleeft. Dat is nu wel gelukt voor die van de Wieringermeer. u December om ne gen uur was de Meer droog en werd het peil van 500 m onder A.N.P. bereikt waarmede de gehele oppervlakte van de polder is drooggekomen. Dit heugelijke feit mag zeker niet on opgemerkt voorbijgaan, daarvoor heeft de schennende daad van den bezetter om deze mooie polder onder water te zetten, en te vernielen, een te diepe indruk op het Nederlandse volk gemaakt. Op 21 Augustus 1930 kwam de Wierin germeer voor de eerste keer droog, waarmede een oppervlakte van pl.m. 20.000 h.a. aan het Nederlandse land bouwareaal werd toegevoegd, hetgeen >n- geveer 1"0 pet. was van de totale aan winst. welke door de Zuiderzee inpolde- ringen zou worden verkregen. Men kan de Wieringermeer beschouwen als de grote proefpolder voor de ver dere inpolderingen. Een schat van gege vens over allerlei problemen, welke bij het in cultuur brengen en koloniseren van een dergelijk nieuw gebied aan de orde komen, werd verkregen. Van alle zijden werd de ontwikkeling van de Wieringermeer met grote belang stelling gevolgd, niet alleen in ons land, maar ook in het buitenland. Voor de oorlog bezochten per jaar ongeveer 9.000 bezoekers deze polder, d.w.z. bezoekers, die tevoren hun bezoek bij de directie hadden kenbaar gemaakt. De polder als redder. In de afgelopen oorlogswinter was dé Wieringermeer als het ware de kurk, waarop de voedselvoorziening van het Westen van ons land dreef. Duizenden mensen bezochten deze polder om te trachten het schamele rantsoen aan te vullen. Velen werden geholpen, echter de stroom was zo groot, dat ook velen moesten worden teleurgesteld. (Zie vervolg pag. 3) Voor Kerstmis zal opnieuw een boa voor 106 gr. koffie worden aangewezen.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 1