Het Centraal Jeugdcomité werkt VERGEET niet Stadsnieuws Plannen voor jeugdwerk op velerlei gebied Cabaretavond „Harmonie" Twee Helderse koren zingen Het weldadigheidsconcert in de Nieuwe Kerk Lilde pers Dan sen Te veel huiswerk Waar gaan wij heen? Mr. Leavy terug Het Centraal Jeugdcomité werkt! Het Jeugdpan ontwikkelt zich ver der. Het gaat langzaam, maarzeker. Onze jeugd gaat een winter tegemoet, cie voor een belangrijk deel hun win ter zal zijn. Wat wordt er dan al zo gedaan? Gymnastiek. De eerste gymmiddagen zitten erop. F.n het is een succes geworden, de jongens zijn er stapelgek op. Geen wonder, ze krijgen de gelegenheid zich als apen te weren, en geen „smeris" steekt er een stokje voor! Elke Woens dag is er gym, de ene week voor de jongens van de Vischbuurt, de andere week voor de meisjes van het Tuin dorp. Maar men doet al zijn best om nog meer gymmiddagen te organiseren, als eerst het lokaal van de M. U. L. O. maar vrij komt (dus: de HARK-mensen ge holpen zijn!), nu kan er alleen maar in het P. P.-gebouw in de Hoogstraat ge gymd worden. De leiding wordt gege ven door leden van de H. A. V., dat is dus niet mis. Wat startklaar is. De I. V. A. heeft zich beschikbaar ge steld om onze jongens en meisjes tafel tennissen te leren. Er zullen heel wat liefhebbers voor zijn, want ook daarin kun je je jonge hart uitleven. De meisjes worden aan het handwer ken gezet. De directie van de Vakschool heeft haar medewerking toegezegd bij l.et vormen van een kader. Wij wijzen er op, dat voor deze club te weinig leidsters zich hebben opgegeven. Daar in moet verandering komen, en dat kan ook! Zover het ons bekend is, kunnen alle onderwijzeressen hier prachtig werk doen. mits zij zich maar even over het dode punt heen helpen. Het gaat om onze jeugd, de jeugd, die elke leerkracht na aan het hart zal liggen! De Kerstvacantie. Die wordt reuze! Als het goed weer is, zullen er veld spelen gehouden worden. Verder zullen er lezingen (wat wel een erg mooi woord is) georganiseerd worden, waarbij licht beelden vertoond zullen worden. Op 2 Januari is er weer een jeugd- middag in Casino. Er zullen zelfs twee voorstellingen gegeven worden. Wat er gegeven wordt, daarover bewaren wij nog het stilzwijgen. Maar dat het O. K. wordt, daarvan zijn wij zeker. En als er ijs komt. dan wordt het na tuurlijk helemaal piekfijn voor de jeugd Verder zal er gewandeld worden, in samenwerking met de jeugdraad wil men een Kerstbjj eenkomst houden, terwijl een marionettenvoorstelling ge geven zal worden. Vooral dat laatste zal, als het doorgaat iets bizonders wor den, daar kan de jeugd op rekenen! Een wintercursus. Gedurende de hele winter zal er een mooie cursus gehouden worden voor de jeugd van 11 tot 16 jaar. Het is een schriftelijke cursus van de A.N.W.B, ge geven en toegelicht door den heer J. A. Nijkamp, gehouden in het Museum. De voordrachten worden geïllustreerd met films en lichtbeelden. Ook andere be kende personen zullen de lessen toelich ten. Er worden scheepstypen, bouwstij len en alle andere uitingen van onze cultuurschat in behandeld. Dat er belangstelling voor deze cursus Is, moge blijken uit het feit, dat reeds WO jongelui zich opgaven. Tentoonstelling voor huisvlijt. In Februari krijgen de jongens ge legenheid hun eigengemaakte werk ten toon te stellen. Gedurende de winter worden alle mogelijke dingen gemaakt op de cursussen in handenarbeid, een fijn werk voor jongens en meisjes. Nog meer clubjes. Het zou te ver voeren alle clubs en clubjes te behandelen, wij willen ze ■Heen maar opnoemen: zangclubjes, een mondharmonicaclub, technische clubs (zweefvliegtuigmodellen bouwen!) han denarbeid, schaken en dammen, een club om te leren fotograferen, postzegelclubs, en een club voor het bouwen van scheepsmodellen. En dat alles kost de jeugd niets; je kunt je zomaar opgeven, op school of bij Meneer van Zandwijk, Bankastraat 21. Iedereen, die maar jong is, kan aan de clubs meedoen en wij weten, dat de jongens en meisjes er vast geen spijt van zullen krijgen! Een oproep! De plannen zijn gereed, alles kan draaien. Maarhet comité zit nog met enkele moeilijkheden, en die zijn van overgrote betekenis! Men wil de meeste clubavondjes bij iemand aan huis geven. Dat kan best: ieder, die het goed met onze jongens meent, kan eens in de veertien dagen zijn huiskamer voor een groepje jongelui afstaan. Het zijn hoog stens 12 kinderen, en zij brengen hun leider mee, die de orde heus wel bewa ren zal. Het gaat om onze jeugd, dat is ook belang! Helpt daarom het Co mité aan huiskamers! Ook leiders zijn nodig. Wij weten wel, dat ieder, die iets voor de jeugd over heeft, graag wil, maar men moet over een bepaald punt heen geholpen wor den. Al zegt men alleen maar: „Ik wil wel iets doen", dan zal het Comité zeker passend werk voor U weten te vinden. Het Jeugdplan ontwikkelt zich meer en meer. Er zou over de plannen en re sultaten reeds veel meer te zeggen zijn, doch dat bewaren wij voor een volgende keer. De Zang-, Reciteer- en Orkestver eniging „Harmonie", die gedurende de gehele oorlog niet is opgetreden, hoopt op Maandag 17, Dinsdag 18 en Woens dag 19 December weer voor het voet licht te komen. Er wordt op die avon den name'ijk in Casino een cabaret avond gegeven, met medewerking van den tenor Jan Willems (de directeur van „Harmonie"), en de bands „De Paloa's" oJ.v. K. Bauts en „The six rhythm makers" o.l.v. Henny v. d. Water. Dat nu reeds drie avonden achtereen moeten worden gehouden is een gevolg van de grote toeloop van donateurs. Niettemin verdient het aanbeveling, van te voren plaats te bespreken bij de in de advertentie genoemde adressen. Het was verblijdend, dat gisteravond de Nieuwe Kerk tot de laatste plaats bezet was met belangstellenden, die kwamen luisteren naar hetgeen hun ge boden zou worden door het Helderse Mannenkoor en het Toonkunstkoor. Het programma werd geopend met een orgelsolo van Feike Asma, die enige modern getinte variaties over het oud- Nederlandse lied „lek wil mi gaan ver troosten" uitvoerde. Deze compositie van Jacob Bijster viel bij de rest van het programma enigszins uit de toon. Dit neemt niet weg, dat de uitvoering ervan aan hoge eisen kon voldoen, al was het pedaal niet krachtig genoeg. Het Helders Mannenkoor bracht daar na op bewonderenswaardige wijze, af gewisseld door zang van het gemengd Toonkunstkoor en altsoli van Annie Woud, verschillende prachtige koorwer ken ten gehore. In Haydn's „Tenebrae factae sunt" trof ons de keurige sterkte-wisseling, die echter niet steeds in overeenstem ming was met de gezongen tekst. Uit volle borst werd aangekondigd, dat de Heiland met luider stemme Zijn kruis woorden zal uitroepen, doch deze smart kreten zelf werden getemperd gezon gen. „Zondagmorgen" van Flipse genoot een treffende vertolking evenals het door het Helders Mannenkoor reeds meermalen gezongen „Nimmer nacht" van Andriessen, waarin- de solo uitste kend klonk. De bassen waren wat zwak. Het inzetten geschiedde over het alge meen correct. Als laatste nummer zong het Man nenkoor het majestueuze Joodse koor werk „Jerusalem" van Olman, dat met zeer veel overgave werd uitgevoerd en een buitengewoon klank-expressie ka rakter had. Het Toonkunstkoor voerde o.a. uit het dubbelkorige Ave Maria van Bruck- ner, een machtig koorwerk, dat volko men in stijl de kerk in gestuwd werd. Ook de beide Kerstliederen klonken heel mooi, hoewel de mannenafdeling iets krachtiger had kunnen zijn. Het optreden van de altsoliste was voor ons geen openbaring. Zij heeft stel lig een krachtig, vol en zuiver geluid, doch de toonvorming deed ons wel wat "\yij lezen in „De Jonge Man", orgaan van hel N.J.V. o.m.: In verband met vele vra gen heeft het Bondsbestuur de mening van erkende deskundigen ingewonnen en zich daarna ernstig be raden. Het geeft nu zijn standpunt als volgt te ken nen: De danswoede, waardoor een groot deel van ons volk thans is aangegrepen, is te zien als een ziektever schijnsel, in verband met de nawerking van de oor logsjaren. Het tegenwoor dige dansen is geen een voudige uiting van levens vreugde meer. Die was er wèl tijdens de bevrijdings feesten, toen de mensen al dansende, in de open lucht en meestal zonder opwin dende muziek, zich overga ven aan de blijdschap over de herwonnen vrijheid. Waarom is het dansen, terwijl de feestelijkheden al maanden voorbij zijn, voor zo velen tot een harts tocht geworden, waarvoor studie en betere tijdbeste ding moeten wijken? Om dat de mensen daarin hun besef van innerlijke ont wrichting en, leegte, hun teleurstellingen en onzeker heden, hun gevoel van ver antwoordelijkheid willen ontvluchten. Ze geven zich dansende over aan een roes, waarin ze hun lang opgekropte sexuele en an dere gevoelens uitleven. Daarvoor zijn de zogenaamd „moderne" dansen, met hun vaak schaamteloze houding van de dansparen, met de zwoele sfeer van de danslokalen straks nog versterkt door de drank en met het aparte soort „muziek", waarop ge danst wordt, bij uitstek ge schikt. Dit is geen vermaak meer, maar eenvoudig ont aarding. Hier liggen daarover zijn alle geraadpleegde des kundigen het eens grote zedelijke gevaren. Wie in de dans, bewust of onbe wust, het zichzelf-vergeten zoekt, de roes, verliest zijn gevoel van zelfrespect en ook van eerbied voor de andere sekse. Hij ziet geen grenzen meer, glijdt on merkbaar af al is het maar in gedachten en berokkent zichzelf onbere kenbare schade. Het regent klachten over te veel huiswerk, schrijft „Het Parool". Klachten van ouders met te weinig brandstof om hun kinde ren rustig al dat huiswerk te laten maken, klachten uit de jeugdbeweging, waaraan de jeugd niet deelnemen kan wegens te veel huiswerk, klachten, dat ook de betere leerlin gen moedeloos worden door bergen huiswerk. Sommige ouders nemen hun toch lang niet „domme" kinde ren van school, overtuigd, dat de schuld van hun slechte cijfers bij de kin deren en niet bij ons „toch zo goede" onderwijs ligt: zij behoren tot hen, die al dat huiswerk accepteren., en er de verkeerde conclu sie uit trekken. Het huiswerkprobleem zal in zijn geheel moeten worden aangepakt en dit kan het best gebeuren door de leerlingen op school zelfstandig te laten wer ken, in plaats van ze, zo als dat nu gebeurt, het eigenlijke werk thuis te laten doen. Maar 't neemt tijd om cfeze noodzakelijke hervorming door te voeren en intussen duurt een on duldbare toestand voorts van kinderen, die moede loos, futloos, slaafs voort- zwoegend hun kans op le vensgeluk, persoonlijk heidsvorming en initiatief in liefhebberijen verstikt zien onder bergen huis werk. Er moet immers „zo veel ingehaald" en ver dwaasde leraren en exa menmaniakken kunnen niet met wat minder toe. Een leraar, die bergen huiswerk geeft, is een slechte onderwijskracht. Het is mogelijk dat hij zijn stof niet kan Indelen, een omslachtige lesmethode of in het geheel geen methode heeft, te veeleisend en een zijdig intellectueel is, zich zelf graag hoort of met de orde in de klas worstelt, zodat de kinderen het werk dat maar thuis moeten doen, zonder ooit geleerd te hebben hoe: maar vast staat, dat hij slecht onder wijs geeft. De ouders zijn gerechtigd, ja verplicht daartegen op te komen, want door dergelijk verv toon van eigen onmacht worden het levensgeluk, de energie, de werklust der kinderen geknoeid en hun tijd verknoeid. Het Is voorts noodzakelijk, dat de overheid in deze krachtda dig ingrijpt en leraren, die geen rekening houden met de moeilijke omstandighe den, waarin gewerkt moet worden, door een jeugd met veel en grote proble men, in een winter met weinig brandstof, tot een andere werkwijze dwingt. dat ga thans waar Maïzena fabrikaat Duryaa - van vóór-oorlogsche kwaliteit op Uw bon kunt krijgen. Een pak van 200 gram voor 17 cent Vraag Uw winkelier. Voorlooplg nog op de Vermicalifbon. Het uitgaansleven in Den Helder heeft alweer een zodanige vorm aangenomen, dat het zin heeft weer een agenda in onze krant op te ne men, zoals we dat voor de oorlog de den. Wij doen dus een beroep op ver enigingsbesturen om al hun open bare vergaderingen tijdig aan ons door te geven. Alleen die vergaderingen of uit voeringen, die al of niet tegen en- trée voor ieder toegankelijk zijn, worden in onze agenda geplaatst. Vrijdag 14 Dec. 1945, Tivoli, her denkingsvoorstelling „Zij, die wij vereren". Zaterdag 15 Dec. 1945, Nieuwe Kerk, concert door het Rustenbur ger Knapenkoor, aanvang 8 uur. Zondag 16 Dec., Casino, 2 uur, Helders Revuegezelschap met „Zet 'm op!" geforceerd aan. De klinkers raakten, wellicht juist daardoor, over het geheel genomen enigszins in het ongerede, vooral de ij's. waarin .ie welving van de tong voorin de mond behoort te liggen. In „Aan 't Vaderland" en „Panis An- gelicus" was Annie Woud stellig op haar best. In deze beide soli was ook de orgelbegeleiding, die in de eerste nummers ietwat stug was, uitstekend. Het programma werd besloten door Feike Asma, met de toccata in a van Jan Nieland, een zeer modern werk, dat in de beproefde Feike-stijl werd uit gevoerd. Jammer, dat het orgel een te kleine capaciteit heeft. Hiermede kwam het einde van deze avond, doorgebracht op de toppen van de Parnassus, waarvoor de organisa toren een hartelijk woord van dank ver dienen. Wij mogen niet verzuimen, den heer Leewens onze hulde te betuigen voor hetgeen hij met zijn mensen heeft weten te presteren. Vanavond zal Mr. Leavy in Engeland op de boot stappen. Mr. Leavy is de Engelse trainer, die H.R.C. in de voor oorlogse jaren zo'n uitstekende naam heeft gegeven: H.R.C. was toen immers één der sterkste tweede klassers uit ons land. Morgen Donderdag in de loop van de dag zal de heer Leavy in Den Helder aankomen. Vele nieuwe leden van H.R.C. zullen hem niet eens ken nen, terwijl de „oudjes" hem graag zul len begroeten. Daarom heeft het H.R.C-- bestuur gemeend, Casino te moeten af huren, om ieder lid in de gelegenheid te stellen, met den heer Leavy kennis te maken of de kennismaking te her nieuwen. De avond wordt geopend om 8 uur, en is uitsluitend toegankelijk voor de leden en hun dames. Zondag as. zal de heer Leavy de eer ste wedstrijd van H.R.C. I bijwonen. Tengevolge van het feit. dat morgen avond deze „begroetingsavond" worden gehouden kan de aangekondigde show-avond van Anova, die eveneens 'n Casino zou worden gegeven, niet door gaan. J. D. MAHIEU. De chef van het Personeel- en Loon- bureau der Rijkswerf, de heer J. Mahieu, is met ingang van 1 Dec. I bevorderd van commies tot hoofdcom mies,

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 2