ETNfl FORNUIZEN PIET BLOM, Breezand, C.V. UITGEVERIJ v.h. G. DE BOER Jr. Algemene Oranjevereniging Petroleumstellen q 7c DE BLAUWE WIMPEL Rijmprent M. Vasalis INGEZONDEN. Wij zullen de Neder landers vergiftigen! Alle Indon. ambtenoren in Bantam gedood In April Intern. Voorjaarsbeurs te Utrecht De Wieringermeer Luchtdienst V. St.—Indië hersteld Wat brengt de Radio? NETTE DIENSTBODE Oolc voor U goed Corset Personeel: Te koop aangeboden Te koop gevraagd: Ruilen Leveranciers van Fort Eriprtns De dichteres M. Vasalis schreef In opdracht van de C. V. Uitgeverij v. h, C. de Boer Jr, te Amsterdam, esn vers over de ondergang en de herrijzenis van de Wieringermeerpolder. Een ge dicht waarin op suggestieve wijze wordt uitgebeeld het ontworstelen van dit stuk land aan het water en de liefde die ons volk deze nieuwe polder toedroeg: „En op die grond de nieuw geschapen kwamen boeren wonen Ons volk heeft deze polder zoo bemind als ouders doen hun laat-geboren kind. En dit was sterk en frisch en leek hen te belonen. Zo zingt de dichteres. „Totdat de vijand kwam, die zoo van bloed en bodem sprak en in de armen rond de polder diepe wonden stak. Het wreedste dat er voor de boeren is, werd overlegd bedreven: de boer werd van zijn grond, waar hij als boom geworteld is, gedreven. Dat is de ondergang. Maar Gode zij dank, daar is het niet bij gebleven. Het land herrees. En als Vasalis dit beeld in de geest ziet, dan dicht zij: Aanzie het land, zie de verminkte hoven en zie de boeren naar hun naakte akkers gaan Volgende zomer zullen weer de gele schoven vlammende als vreugde-vuren op de nieuwe aarde staan. De rijmprent ls een juweeltje van typografisch kunnen. Zij is op groot formaat oud-Hollands papier gedrukt. Nan Platvoet was de grafische ont werper. ONZE COLLECTE. Toen we onze collecte begonnen, was het een slag in de lucht, te ramen, wat zij zou opbrengen. Toen echter de eerste lijsten binnenkwamen, konden wij al zeggen: Het gaat goed. En, nu tenslotte het stadsgedeelte bewerkt is geworden, hebben we een totaalbedrag van f 1924,23 geïncasseerd. Wij zijn hierover uiterst voldaan en spreken onze hartelijke dank uit aan de milde gevers, maar niet min der aan onze ijverige collectrices en col lectanten, die geen moeite gespaard heb ben, ons dit resultaat te bezorgen. Alleen een tweetal wijken kon door ziekte niet afgewerkt worden, terwijl ook in andere wijken, door afwezigheid, niet aan ieder om een gave gevraagd is. Mochten onder die niet-bezochten er als nog zijn, die een gift willen storten, wij zullen die graag in ontvangst nemen. Een aanwinst van ongeveer 90 nieuwe leden, is niet weinig, maar ook hier geldt natuurlijk: Iedereen, die nog lid wil worden, wordt gaarne genoteerd door den secretaris, den heer H. J. Marinus, Ruyghweg 21. De Indonesische nationalistenleider Soetomo heeft gedreigd met vergelding door massa-vergiftiging wanneer meer gcweldmaatregelen worden ondernomen door de Engelsen en Nederlanders om de onlusten op Java meester te worden, meldt Ass. Press. Soetomo, die voor een zender bq Soerabaja sprak, verklaarde: „De Nederlanders scheppen op dat zq spoedig 40.000 soldaten aan land zuilen zetten. En wat dan nog? Wq zijn vast besloten, hen te vernietigen, zelfs wan neer we hen moeten vergiftigen, Wq hebben 70 miliioen mensen achter ons. Het is een gemakkelijke taak voor ons om 100.000 of 200.000 vijanden door ver gif onschadelijk te maken". Volgens het Nederlandse blad ,,Het Dagblad" zijn alle Indonesische bestuursambtenaren in de residen tie Bantam door extremisten gedood Alle macht is nu in handen van de „Kijai". De Kijais verkopen mascot- ta's, die geacht worden het volk on kwetsbaar te maken, voor 350 gul den per stuk. In een onderhoud, dat wij hebben ge had met Mr. Milius, den directeur van de Kon. Ned. iaarbeurs, deed deze ons mededelingen omtrent de komende voor jaarsbeurs, welke van 2 tot 11 April 1946 zal worden gehouden. Voor deze eerste jaarbeurs na de be vrijding bestaat in de kring van handel en industrie buitengewoon grote be langstelling. Deze Voorjaarsbeurs zal ditmaal internationaal zijn en het is verblijdend, dat ook de belangstelling tot ver over onze grenzen ongekend groot is. Aanmeldingen uit Scandinavië, Enge land, Amerika, Tjsechosiowakije, België en Zwitserland zijn binnengekomen. Gewoonlijk bewoog bij voorgaande beurzen het aantal deelnemers zich tus sen de 600 en "00, terwijl nu het aantal aanvragen de 1000 reeds gepasseerd is. Wanneer men bedenkt, dat verscheidene aanvragen namens een groep deelnemers wordt gedaan, valt gemakkelijk na te gaan dat de deelname van vroegere beurzen verre overtroffen zal worden. Francq, de secretaris van Degrelle, is door de Brusselse krijgsraad ter dood veroordeeld. (Vervolg van pag. 1). Achttien dagen vóór de capitulatie, op 17 April 1945, des middags te IMS uur vernielden de Duitsers de Wieringer- meerdyk op twee plaatsen, vlak btf elkaar gelegen. Het buitenwater, dat daar aan de rand ongeveer 3.60 m. stond boven de oppervlakte van het land in de polder, huiderde door de heide gaten naar bin nen, zodat in ruim twee etmalen de pol der vol liep. In die tijd stroomden 600 a 700 miliioen m3. water de polder In, dat is gemiddeld meer dan 200.000 m3. per minuut. Door de kracht van het water waren de gaten sterk verbreed en verdiept, de breedten bedroegen ten slotte 200 en 160 m., terwijl de grootste diepten 30 en 23 m. bedroegen. Deze diepten werden aan getroffen op de plaats, waar de dijk had gelegen. Herstel. Direct na de capitulatie werd met de voorbereidende werkzaamheden voor de dichting begonnen. Allereerst werden de noodzakelijke uitgebreide peilingen gedaan, waarna het plan tot het maken van de nieuwe dijk werd vastgesteld. Deze dijk werd buiten om de beide gaten geprojecteerd. De dien.ït der Zuiderzeewerken nam de aanleg van een nieuwe dijk voor zijn rekening. Op 21 Juni werd met deze werkzaam heden begonnen en op 5 Augustus kon reeds de dQk, die, met inbegrip van de overgangsvakken naar de bestaande dijk, een lengte had van ruim 900 m., worden gesloten. Vrijwel onmiddellijk na het sluiten van de dijk, nadat eerst het sluitgat nog wat versterkt was, werd op 9 Augustus met de bemaling begonnen. In totaal werkten 11 hulpaggregaten mede aan de drooglegging, te weten: 6 Werkspoor-pompen, elk met een capa citeit van 300 m3. per minuut bij een opvoerhoogte van 5 m. en 5 Amerikaanse pompen, elk met een capaciteit van 100 m3. per minuut, eveneens bij 5 m. op voerhoogte. Op deze wijze werd dus de polder in 124 dagen drooggelegd, waarbij evenwel niet mag worden vergeten, dat de weers omstandigheden uitermate gunstig zijn geweest. Nu de tweede periode. Het eerste stadium van de wederopbouw is daarmede afgesloten. Thans komt de tweede periode aan de orde, n.1. het op nieuw in cultuur brengen en de weder opbouw en herstelling van de vernielde gebouwen, waterbouwkundige werken en beplantingen. Wat het in cultuur brengen betreft, zal het streven zijn in het jaar 1946 in de Wieringermeer weer een oogst te doen groeien, zij het nog geen normale, een uitzondering moet slechts gemaakt wor den voor zekere oppervlakten, gelegen voor de gaten in de dijk, die bedolven zijn onder een dikke laag zand. Dit streven zal slechts te verwezenlijken zijn, indien de boeren zelf, elk op hun bedrijf, worden ingeschakeld om de noodzakelijke herstelwerkzaamheden te verrichten. Weinig bleef over. Van de drie dorpen is weinig meer over, zodat vrijwel alles opnieuw moet worden opgebouwd. Het is de stellige bedoeling, al deze problemen op te lossen in nauw overleg met de bevolking van de Wieringermeer. Om snel handelen in nauw overleg mo gelijk te maken, is ingevolge een besluit van het College van Algemene Commis sarissen voor de Wederopbouw van 15 September voor de Wieringermeer in het leven geroepen de z.g. „Commissie We deropbouw Wieringermeer", bestaande alt drie personen, die haar zetel te Medem- blik zal hebben. Deze commissie zal dj* bevoegdheden van het college van alge mene commissarissen, voor zover deze betrekking hebben op de Wieringermeer, uitoefenen. Naast deze commissie is ingesteld eea Raad van Advies, bestaande uit oud- Wieringermeer-bewoners, die tot taak hebben te adviseren over de wederop- bouw-aangelegenheden van de Wieringer meer. Een dubbel doel: onze voedselvoorzie ning op korte termtin belangrijk te ver ruimen en daarnaast de dank voor de grote steun, die veel boeren in de oor log gave** aan de hongerende Nederlan ders uit het Westen des lands. De Wieringermeer is droog. Het tweed© stadium van de wederopbouw is begon nen. Geheel Nederland zal met belang stelling de verdere opbouw volgen. Er heeft sinds 7 December J.1. weer vervoer door de lucht plaats van post stukken van de Verenigde Staten naar Nederlands Oost-Indië, aldus een be richt uit Washington. VOOR WOENSDAG 12 DECEMBER 1245. IS.Kwartier voor de vrouw. 15.15 Ro- bert Lortat speelt walsen. 15.30 Kalender der toonkunst. 16.— Bijbelvertelllng. 16.30 Kamermuziek. 16.45 Na schooltijd. 17 Kinderkoor. 17.15 Gr.pl. 17.50 Mededelin gen van Nederlands Volksherstel. 17.35 Jazzmuziek. 10.01 Jan Corduwener. 16.15 Cabaret „Zes en een kwart". 18.30 Het rijk over zee. 10.45 Krontjongmuziek. 19.01 Nieuws. 1»."" Eddy Walls speelt. 20.01 Nederland herrijst. 20.15 Brieven van onzen Londensen correspondent. 20.30 Kamermuziek. 21.— Hoorspel. 21.40 Gr.pl. 22.15 Mens en maatschappij. 22.30 Gr.pl. 23.01 Nieuws. 23 20 Avondwijding. HILVERSUM 2: 18.01 Nieuws, lf.30 „La Gloconda" (gr.) 19 10 Hans Brandts Buljs „clavecimbel". 19.30 Voor de Nederl strijdkrachten. 20.01 Omroeporkest. 21. De Patriot. 21.lr Va levllle orkest. 21.45 Avondwijding. 22.01 Nieuws. 22.20 Dans muziek. (gr.pl.) Gevraagd v. d. of d. en n. bij H. Grin. WieringerrandwegNo. e 70, Wieringermeer, post Hippolytushoef. NUTSFRöBELSCHOLEN den helder. Gevraagd voor spoedige in diensttreding twee onderwijzeressen Salaris 1000,— tot 1300,—. Akte A vereist. een helpster. Salaris 400,tot 700, Brieven vóór 1 Januari aan. H n. MUTS. Javastraat 139, Den Helder. Direct uit voorraad: met circulatie en oven, zonder vergunning. LEDENVERGADERING op VRIJDAG 21 DECEMBER te 8 uur in FORMOSA. Aller opkomst gewenst. HET BESTUUR. maken wij een (vergassers) I U.IU bij GEBR. TEN BRINKE Hippolytushoef, Telefoon 53 Bezoekt onze Corsetière Mevr. T. WALLEBOOM Molengracht 48, Den Helder Wegens fam.-omst. v. h. tegenw vraagt mevr. Schreuder, Juliana park 1, een net 2e meisje, keu- kenm, en werkster aanwezig. Een fraai wit Leeuwtje, idem Keesje, jonge Duitse Herders en Foxterrier (extra rattenvanger) De Sport-Kennel, Californiestr. 16 Dreesoir, theemeubel, uitschuif- tafel, fornuis (licht geëm.>, 3-dlg bedstel, 2-pers. spiraal en keu- kenuitzet (ook in ged.). Reiger straat 65. Te koop gevr. te Den HeJder: Café of Lunchroom. Ook gene gen te huren met recht v. koop. Br. o. nr. 363 bur. van dit blad Kinderwagen te koop gevr oude kwal. Brieven ond. no. 22 aan adv.-bur. Koopman êc Co., Breezand. Een smoking (rok) of zwarte broek. Br. ond. nr. 378, bur. van dit blad. MAATCOftSCTTlN Ruilen: eiken staande schemer lamp met sluier voor z.g.a.n. wollen d.japon mt. 42 en onder goed. P. G. Visser, Rozenstr. 4. Ruilen: naaimach motor (220 V.) voor schapenwol.. Ooievaarstr 38 Een dames-terryzadel v. een kamerspiegel. Te bevr.: Piet Heinstraat 10. Twintig liter p«tr. v. iets nut tigs, onversch. wat of schapenwol Burg. Houwingsingei 55, Begin Januari 1946 verschijnt het eerste nummer van NAUTISCH-MAJUT1EM MAANDBLAD. Onder redactie van P. HOFMAN. Abonnementsprijs f 10.per jaar, ook te voldoen in 2 termijnen van i 5. Vraagt inlichtingen of uitvoerig Prospectus bij uw Boekhandelaar of bij de Uitgeefster: KEIZERSGRACHT 696 AMSTERDAM-C. TELEFOON 35371 POSTGIRO No. 489541 De oplaag ia beperkt algemene begrafenisvereniging den helder. ledenvergadering op ZATERDAG 15 DECEMBER *s namiddags 2.30 uur. te houden in café DE BOER, Koningstraat. Aller opkomst dringend gewenst. HET BESTUUR- GELIEVEN REKENINGEN VÓÓR 25 DEC. IN TE ZENDEN AAN DE HOOFD ADMINISTRATIE1

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 3