HELDERSCHE COURANT In Moskou ook Iran en Japan ter tafel De toekomst van de Nederlandse beschaving NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA In Haart '46 nieuwe conferentie Mededelingen van Truman Ambarawa zou in brand staan Weerbericht De prijzen omlaag DONDERDAG 11 DECEMBER 1945. Se Jaargang Ne. 311, Dwi Heidei» VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving t 2.60, Postabonnementen t 3.00 Het schijnt thans zeker, dat te Moskou de Iraanse kwestie ter tafel zal komen en dat ook de Japanse problemen zullen worden aangesneden. Aanwijzingen hier voor ziet men in het feit, cfat de Britse ambassadeur te Teheran naar Moskou zal komen om de conferentie bij te wo nen, terwijl ook John Carter Vincent, hoofd van de sectie Oost-Azië van het Britse departement van buitenlandse za ken aan de besprekingen zal deelnemen Bevin zal op zijn reis naar Moskou Vrijdag Berlijn bezoeken. Byrnes is uit Washington vertrokken. Hij is vergezeld van dr. Burnham, die ook te Potsdam zijn adviseur was. Voor zijn vertrek naar de Sovjet-Unie zeide Byrnes, dat hij over twee weken in Washington terug hoopte te zijn, waar de voorbereidende arbeid hem wacht voor de organisatie van de eerste ple naire zitting van de UNO, welke op 10 Januari a.s. te Londen zal worden geopend. President Truman beeft op zUn pers conferentie medegedeeld, dat in Maart 1946 te Washington een nieuwe bijeen komst der ministers van buitenlandse zaken van de „big three" gehouden zal worden. Over de a.s. Zaterdag te Moskou be- 326 Japanse ondernemingen, deel uitmakend van de grote Japanse trusts, zijn door generaal Mac Arthur op de lijst van ondernemingen geplaatst, van welke de activiteit aanzienlijk zal wor den beperkt. ginnende bijeenkomst weigerde (Je pre sident enig commentaar te geven. Hij verklaarde slechts, dat belde conferen ties, die van Moskou en van Washington, belegd waren krachtens de overeenkomst van Jalta. Voorts deelde Truman mede, (Jat de Amerikaanse mariniers China zullen verlaten wanneer de voorwaarden der Japanse capitulatie vervuld zijn. De president zal aan generaal Marshall, voor diens vertrek naar China, waar hij gene raal Hurley als ambassadeur zal vervan gen, nauwkeurige instructies geven, die gepubliceerd zullen worden. Men gelooft, dat Marshall nog deze week uit Washing ton zal vertrekken. Een officieel Brits communiqué uit Batavia zegt, dat volgens piloten van een R.A.F.-Thunderbolt, heel Ambarawa in brand schijnt te staan. De piloten vlogen over het gebied van Ambarawa tijdens een aan vals vlucht. ALGEMENE VERGADERING DER VERENIGDE VOLKEN TOT 1« JANUARI A.S. UITGESTELD. De voorbereidende commissie van de organisatie van de Verenigde Volken heeft besloten de eerste algemene ver gadering van de Verenigde Volken op 10 Januari a.s. in plaats van op 7 Januari a.s. bijeen te roepen. DE WIERINGERIV1EER IS DROOG. Een kijkje in de Wieringermeer, waar alles, wat onder water heeft gestaan, vernield of verdwenen is. Wat er van een boerderij te Slootddorp overbleef. Anefo/Breyer. Zoals reeds gezegd, hield min. de Leeuw kortgeleden een radiorede over dit onderwerp. Wij laten hier enkele belangrijke gedeelten volgen. Het gezin. Een belangrijke voorwaarde waaraan moet worden voldaan zal onze bescha ving een toekomst hebben, is de ge zondheid van het gezin. Het gezin is nog altijd de grondslag niet alleen van onze ganse maatschappij, maar ook van een krachtige en doelbewuste cultuur. De Nederlandse delegatie van jongeren, die onlangs deelnam aan de World Youth conferentie te Londen, vertelde mij dat In de bijeenkomsten van die conferentie hierop met kracht was ge wezen door de afgevaardigden van de Sowjet-Unie, waaruit men jaren ge leden wel eens andere geluiden hoorde. Het is immers niet zo dat een sterk besef van de waarde van wetenschap en kunst de mens verheft boven de algemene normen van trouw en nauw gezetheid, waarvan het gezonde gezin de kweekplaats is. Goed burgerlijk en VRIJ ZACHT. Aanvankelijk matige wind, later in het N.W. van het land krachtiger. Aan de kust tijdelijk tot stormachtig toenemende wind tussen W. en N.W. Meest zwaar bewolkt, nu en dan enige regen, aanvankelijk vrij zacht. Zon op: 8.42 Zon onder: 16.26 Maan op: 14.15 Maan onder: 2.53. artistiek of wetenschappelijk zijn vol strekt niet met elkander in strijd. De al te losse band die thans vele gezinnen bijeen houdt of niet bijeen houdt, geeft aanleiding tot ernstige be zorgdheid. Het gezin kan echter lang niet alles doen. Onderwijs. De school moet aanvullend optreden en deze aanvulling is van het hoogste belang. Men vraagt mij van verschil lende zijden waar de aangekondigde vernieuwing van het onderwijs blijft, waarnaar brede kringen reikhalzend uitzien. Ik kan u verzekeren dat er hard aan gewerkt wordt. Het is echter ge makkelijker over deze materie brochu res te schrijven en te debatteren dan een nieuwe wettelijke regeling tot stand te brengen. Natuurlijk, dit laatste moet geschieden en ik zal e» met alle kracht naar streven. Maar ik wil er hier toch op wijzen dat geen wettelijke regeling, hoe voortreffelijk ook, de vernieuwing van het onderwijs tot stand kan bren gen. Zij kan slechts kanaliseren wat op het ogenblik ais een levende stroom vloeit. Deze stroom moet nog veel breder en dieper worden. De vernieuwing van.het onderwijs moet ten slotte tot stand komen in de geesten van hen die bet geven en hen aan wier kinderen het wordt gegeven. Daarom is elk experi ment op onderwijsgebied, mits wel over wogen, waardevol ook al omdat het aan toont wat in de bestaande wettelijke regeling aan vernieuwing in de weg staat. Dans. Ik had onlangs in Londen een zeer gelukkige avond. Ik woonde daar een volksdansavond bij in het Cecil Sharpheuse, het huis, gesticht door den man, die de volksdans weer in ere bracht. Daar waren een paar honderd mensen onder leiding van een professor in de biologie die zijn wetenschap er aan ge geven had om dit werk te kunnen doen, bezig zich te oefenen in de volksdans. Men ging uit van het beginsel, dat iedereen mee mocht doen, of hij ge oefend was ja of neen. Al doende leer de men. Er waren jongens en meisjes van allerlei stand en ontwikkeling. Ook vele ouderen tot 60 jaar toe. Zelden heb ik zulk een gave en onvervalste levensvreugde gezien. Men danste met een volkomen overgave en ook al was het niet altijd mooi, het droeg ontzag gelijk veel bij tot de ichamelijke au geestelijke tucht en tot ontwikkeling van de gehele persoonlijkheid. Wat zouden wij een geweldig eind verder zijn wanneer deze wijze van dansen, die thans reeds in vele jeugd gemeenschappen wordt beoefend, op grote schaal werd gepopulariseerd, en de frisse en gezonde sfeer van de volksdans de benauwde en ongezonde van de moderne dancing kon ver vangen. Het is nu niet bepaald een bewijs van de bloei onzer beschaving dat men in een Drents of Noordhollands dorp jazzt en swingt, juist zoals men het overal in de wereld doet, zonder iets eigens en iets verheffends. Hier ligt voor de jeugdbeweging een grote taak die alleen goed zal kunnen worden ver vuld, wanneer daarvoor geestdrift heerst. Maar de overheid kan ook daar bij een regulerende en vergemakke lijkende taak vervullen. Wanneer de volksdansen in jeugdbeweging en op scholen alom werden onderwezen, zou de volksopvoeding een stuk verder zijn. Wij hebben een regering, die er met ernst naar streeft, de levensstandaard op een zodanig peil te brengen, dat ook de arbeiders aan de noodzakelijke levens behoeften kunnen voldoen. Daarop lijkt het momenteel nog niet. De klacht is al gemeen, dat het leven veel te duur is. Er zijn tal van gezinnen, die zich b.v. de versnaperingen op de bon niet kunnen aanschaffen, omdat ze er het geld niet voor kunnen missen. Dat wekt ontevre denheid. Tactischer is het om deze extraatjes, die we graag hebben, niet op de bon te brengen, dan dat men ze toe wijst met de zekerheid een groot deel van het publiek te moeten uitsluiten. De regering is niet blind voor deze toe standen en uit de radio-toespraak van prof. Brouwer, die men elders op deze pagina vindt, blijkt duidelijk, dat zij alles in het werk stelt om de prijzen aan te passen aan de lonen of om de lonen zodanig te verhogen, dat er de meest noodzakelijke levensbehoeften van ge kocht kunnen worden. Er is t. a. v. de prijsbepaling nog veel wanbegrip bij het publiek en tal van verwijten, die aan het adres van de regering gericht worden, kunnen worden teruggebracht aan het adres van onwil-» lige middenstanders of van die landge noten, die niettegenstaande geldsanering en strijd tegen de gifhandel, nog over voldoende contanten beschikken en grif prijzen betalen, die ver boven het nor male prijsniveau liggen. Nodig is, om tot gezonde toestanden Iq komen, in de eerste plaats de medewer king van die middenstanders, die nog abnormale prijzen calculeren omdat zij uitgaan van de mening, dat het publiek hun waren toch wel afneemt. Deze hou-» ding getuigt van weinig sociaal begrip. Het publiek is inderdaad gedwongen te kopen tegen prijzen, die het nauwelijks kan betalen, om de doodeenvoudige re den, dat het de dingen dringend nodig heeft. Men is door de oorlog met alles zo achterop geraakt, dat men zich nu wel uitgaven moet veroorloven, die eigenlijk niet mogelijk zijn in verband met het inkomen. De middenstander tone begrip voor deze omstandigheid en vrage niet méér dan een redelijke winstmarge. Een tweede, niet minder belangrijke factor, is de weinige medewerking die een deel van het publiek zelf aan de dag legt door prijzen te blijven betalen, die niet meer verantwoord zijn. Er zijn nu een maal mensen, die, hoe dan ook, nog over voldoende geld de beschikking blijken te hebben. Deze bederven het voor duizen den anderen, want zij wekken bij de niet goed willende middenstanders de indruk, dat er nog voldoende geld in om loop is. Men weigere prijzen te betalen, waarvan men weet, dat ze boven een normaal prijsniveau liggen. Dat is een plicht, die men heeft tegenover millioe- nen landgenoten, die nog in zorg leven. Tenslotte, de regering zal straks door pers en langs andere weg, vastgestelde prijzen bekend maken. Wie die over treedt behoort te worden aangebracht bij de bevoegde instanties en daartegen zal krachtig worden opgetreden. Wij moeten weer tot een normaal en redelijk bestaan terugkeren. Dat kan door hard werken en sober leven, maar dan ook door het gehele volk. Zo zal Neder land waarlijk herrijzen. B. Reis van Van Mooh uitgesteld Het lag in de bedoeling, dat Van Mook op Donderdag per vliegtuig naar Nederland zou vertrekken en dat hü vergezeld zou worden door mr. K. F. J. Verboeket, wnd. hoofd van de regeringsvoorlichtingsdienst. Uit gezaghebbende bron te Batavia werd hedenmorgen echter nader ver nomen, dat dr. van Mook zijn reis met het oog op de huidige ontwikke ling enige dagen heeft uitgesteld. Mr. Verboeket zal echter wel mor gen vertrekken, met ir. M. Ph. Broekhuisen, directeur van een aan tal spoorwegmaatschappijen.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 1