Stadsnieuws Kenmerken van de Nederlandse steden Feestavond personeel Gebr. Meijer Burgerlijke Stand Ook de militairen extra pensioen De post naar Indië Waar zijn de Indiëvliegers? De Nutspaarbank over November De Openbare Leeszaal in November Belastingen mogen betaald uit spaarbanktegoed Verboden wapenbezit Waar gaan wij heen? Uit het politierapport Heider se Volksuniversiteit Voor een groot auditorium hield de heer Wieger Bruin, de stedenbouwkun dige die de plannen voor de wederop bouw van Den Helder maakt. Dinsdag avond Jl. in een der lokaliteiten van de Vakschool voor Meisjes een voordracht die ten doel had verband te leggen tus sen de kenmerken onzer steden en het Nederlandse volkskarakter. Het wil ons voorkomen, dat het ge stelde doel niet geheel werd bereikt, hoe interessant de lezing ongetwijfeld ook was. Inderdaad is het geenszins eenvou dig in één uur tot positieve conclusies te geraken. Geografische factoren bepalen in vele gevallen de ligging, het uiterlijk en de totale architectuur van de Hollandse stad: de terp, de polder, de dijk, de dam, de kust, de rivier, het kanaal. De heer Bruin toonde dit aan de hand van vele geprojecteerde kaarten overduidelijk aan. De specifiek Nederlandse karaktertrek ken zouden blijken het burgerlijke, niet- monumentale, de openheid, de liefde tot sfeer en gezelligheid zijn. Zij zouden blijken uit het nooit overdreven-zijn, het nooit volledlg-overgeven-aan een bepaal de stijl en de soberheid van de Neder landse architectuur; het woonhuis met zijn frontale openheid en veel en grote ramen zou wijzen op de Hollandse zin voor democratie, terwijl het hofje, de warm-kleurige baksteen, de harmonische ruimtevulling met kanalen, bruggen en bomen uitdrukking zou geven aan onze zin voor gezelligheid en harmonie. Jammer, dat de heer Bruin niet iets langer bij Den Helder stil bleef staan; deze stad, die hij „zeer typisch" noemde, had zeker tal van aanknopingspunten kunnen bieden voor een zwerftocht door het land der architectuur. WIJ spreken, met den heer J. A. Nijkamp in zijn dank woord, de hoop uit, dat de heer Wieger Bruin in de gelegenheid zal komen ons iets meer te vertellen van de steden bouw, waarvan wij nog zo bitter weinig weten. Wie enigermate bekend is in de Ne derlandse industrie, houdt zijn hart vast als de alom ontstane personeels verenigingen hun activiteit gaan ont plooien. Maar al te vaak tonen de bij eenkomsten van dergelijke organisaties de degeneratie van deze tijd. Swing muziek en Schiedamproducten, derde rangs moppen en te frivole cabaretnum mers schijnen onontbeerlijk te zijn voor het welslagen van deze „kameraad schapsavonden". Hoe weldadig deed echter de sfeer aan van de eerste „gezellige avond" van de onlangs opgerichte vereniging van personeel, werkzaam bij de confectie fabriek van de Gebr. Meijer. Een stampvolle Casinozaal heeft intens ge noten van een veelzijdig en goed ver zorgd programma, waaraan nagenoeg de gehele staf van meisjes onder lei ding van den heer A. H. Smits mee werkte. Al waren alle nummers dan nog niet op het artistieke niveau, dat we graag zouden zien, toch belooft deze eerste proeve wat goeds. In het bijzonder de keuze der nummers was goed. Het was niet alleen op goedkoop effect berekend, zoals „Jantje zag eens pruimpjes hangen" en de „Wolga- slepers", maar bijvoorbeeld de door den heer Smits voorgedragen gedichten en de inhoud van Thomasvaer en Pieter- hel's samenspraak deden het best, on danks de ernst ervan. Een goed inge studeerde poppendans moest herhaald Worden. Hans Zuidweg's jeugdband was prima en weerde zich kranig; het was een lieve lust, deze bezig te zien en naar haar te luisteren. Ook. de costumering van de Verschillende nummers was voor elkaar. Door alles heen sprak een opmerkelijk saamhorigheidsgevoel. Onze gelukwen sen aan deze club, maar ook aan de heren Meijer, die zich gelukkig mogen prijzen met zulk personeel! Directeur: S. Koning; hoofdredacteur: J. Bljlsroa; stadsverslaggever Taeko W «fe Boer; alg. reportage W Kok; Sport redacteur J. Bremer. Correspondenten: Breezand-Anna Paulowna Ph. F. J de Wilde; Jullanadorp I. J. Gaakeer; Texel W J. ley. Den Burg; Hoofdcorrespon dentschap Wierlgen: Hia Wilms, Hippo Bevallen: A. J. LeenGrelb, z. M. H. Geus—de Leij, d. A. Hein»— Mieldijk, d. A. van der Kuljl—Bakker, z. A. van Baar—Hoen, d. C. Bals- Broek, d. A. M. Kruijffde Boer, z. D. VosDekker, z. Ondertrouwd: H. Santing en C. Janssen. J. Papo en W. C. van Spel den. J. Winter en C. H. J. van 't Oos ten zich noemende Heijkoop. K. H. Springer en M. Bruin. J. van der Oord en A. M. Pannekoek. D. Hoogeterp en D. van Eerde. J. Kouwenberg en J. de Loos. W. Pijper en A. Valkhoff. C. Steenlage en A. L. van Weele. D. Postmus en J. Koelemeij. Getrouwd: C. Persoon en J. J. van der Reijden. H. de Vries en M. J. Mastemaker. C. Hertog en M. Groot huizen. C. van der Kraats en V. Wal- ter. D. Tuithof en M. C. de Groot. 'M. Post en P. van der Zouw. Overleden: H. Elshof, m., 56 Jaar. J. Zijp, m., 85 jaar. M. Groot, wed. van J. Kox, v. 83 jaar. W. Ostenbrug, m., 59 jaar. J. Wobma, m.. 24 jaar. De voorzitter van de Afd. Den Helder van de Kon. Bond van Oud-Ond.Off., de heer S. G. Zijp> schrijft ons: In verband met de twijfel die daar omtrent is gerezen, kan ik U, na in formatie bij de Afd. Personeel, Bureau Wachtgelden en Pensioenen, mededelen dat ook de militair gepensionneerden het extra kwartaal pensioen uitbetaald krijgen. Alleen zij die na 15 Juli 1940 zijn gepensionneerd wegens langdurige dienst, komen voor de extra uitkering niet in aanmerking, omdat deze ontsla gen zijn ingetrokken en betrokkenen over het algemeen weer ln actieven dienst zijn, althans normaal soldij ge nieten. De uitbetaling zal waarschijnlijk eerst in Januari 1946 plaats vinden. Ik hoop dat deze duidelijke toezegging, de gemoederen in het kamp der gepen- sionneerde militairen weer tot rust heeft gebracht, zij het dan niet tot tevreden- heid> want er valt zeker in het bij zonder voor de lager gepensionneerden nog wel het een en ander te verbete ren. Het vertrouwen is echter gerecht vaardigd hopen we, dat ook dit bij de Regering de aandacht heeft die het ver dient. Driemaal per week. Met ingang van 18 December zal voorlopig elke Dinsdag, Donderdag en Zaterdag een vliegtuig van Schiphol naar Batavia vertrekken. Tot nader or der kan slechts post meegegeven wor den voor Italië, Egypte, Brits-Indië en Ned.-Indië. NL 304, gezagvoerder Van Veenendaal, inkomend, 12 December uit Cairo ver trokken. Vermoedelijke aankomst in Napels om 17 uur Amsterdamse tijd. NL 302, gezagvoerder Blugman, 11 De cember in Batavia aangekomen. In de loop van November werd op spaarbankboekjes ingelegd t 220.707.09 (vorig jaar f 56.096.79) en terugbetaald f 331.462.51 (vorig jaar f 37.193.77), Der halve minder ingelegd dan terugbe taald f 110.755.42 (vorig jaar meer In gelegd dan terugbetaald f 18.903.02). Het aantal posten van inleg bedroeg 1163 (vorig jaar 326) en van terugbe ling 3342 (vorig jaar 291). Het aan inleggers verschuldigde ka pitaal, bij de aanvang van het jaar f 4.379.100,77, bedraagt nu 1 7.336.731,58 (vorig jaar f 4.291.977.06). Het aantal in November nieuw uit gegeven boekjes bedraagt 108 (8), ter wijl werden ingetrokken 50 (vorig jaar geen) boekjes. In omloop zijn thans 16.178 (14.561) spaarbankboekjes. Onder de ln Novmber nieuw uitge reikte boekjes bevonden zich 2 (1) boekje i voor Jonggeborenen (op deze boekjes plaatst de Spaarbank een eer ste inleg van f 1), De Openbare Leeszaal werd gedurende de maand November bezocht door 393 mannen en 129 vrouwen, totaal: 522 per sonen. Uitgeleend werden: 2358 romans, 1454 studiewerken en 2980 jeugdboeken, totaal: «792 boeken. Nieuwe aanwinsten: ROMANS: Kaïn, Van Aerde. Op den bergtop, Balmer. Het strandavontuur, Freeman. Schetsen uit 't Amerikaanse familieleven, Furmas. Forensen, Gaastra. Avonturen op Dikanjka, Go- gel. Amazones van Broadway, Hartna- gel. Ave Caesar, De Hartog. Notre- Dame der golven, Hauser. De geschie denis van dr. Wassell, Hilton. De grau we ruiter, Von Hoerner. Speelman en ceremoniemeester, Holt. Annie Rover's uitvaart. Van Hulzen. Daar ligt een volk geknield, Van der Schelde. De nadagen van Pilatus, Vestdijk. BUITENLANDSE ROMAN: Mrs. Wlggs of the cabbage patch, Alice Hegan Rioe. STUDIEWERKEN: The background of our war, Beukema. Stories and trans- lations, Brants Meurer. Vlot Maleis, Duynhouwer van der Molen. „Gram- mar and exercises", Habbema de Haas. Land om land, Hiltermann. Geschonden wereld, Hulzinga. Visch, Koning—Manuel. Thirty seconds over Tokyo, Lawson. Amerika en inter nationale samenwerking, Lippmann. Ons theeuurtje, Moermans Pera. A short history of the army and navy, Pratt. Nieuw Nederland, Romein. How to write letters for all occasions, Sheff Ingalls. Paaltjens Sr. (Som- berder-Schoolmeester), Van der Steen. How to speak English effectively, Vize- tell. Kostprijsberekening en fabrieks- adminlstratie, Vos. Walcheren onder de zeegolven; 2 dln., Van Waard. Handleiding bij de studie van de Ma- leise taal, Weiss. Onze prinsesjes thuis tbuis. GESCHENKEN: Flipje, Fabricius. Teresa, mijn vrouw, Fechmer. Een ver mogen door bluf, Field. Het geheime kabinet, Fletcher. Het raadsel van Markenmore, Fletcher. De cirkel, Frank. Rond het huls van den dokter, Franken. De broeders, Frenssen. Duur betaald, Glyn. Wij zoeken, Van GoghKaulbach. De wolf der wouden, Goodschild. Technische Schönheit, Guenther. De bergkoning, Hardy. Het levenslied, Herzog. De Wiskottens, Herzog. Juich aarde, juich, Van der Hoeven. Een heel gewone geschiedenis, Hoogenbirk. Charakter, Wachstum und Erziehung, Kuenkel. Les arts et métiers au moyen age, Lacroix. De kluizenaar, Pauli. Christusbeelden, Pierson. Beginselen der scheikunde, Slijper. Distributie gijn en -pijn; 1914-'18, Wouters. NIEUW AANGESCHAFTE TIJDSCHRIF TEN: Christofoor. Elseviers weekblad. In de waagschaal. —Ruim baan. Inleggers bij de rijkspostspaarbank kunnen tot elk bedrag belasting van hun spaarbanktegoed voldoen. Zij moeten zich dan, met hun spaar bankboekjes en een ingevuld giro6tor- tingsformulier tot een P. T. T.-kantoor wenden. Het bedrag wordt dan van hun boek je afgeschreven >en op de postrekening van den ontvanger der belastingen ge stort. Ook over het tegoed van zijn echtgenote kan men hiertoe beschik ken, mits deze daartoe schriftelijk machtiging verleent. Een en ander geldt eveneens voor spaarbankboekje^, welke na 7 Juli j.1. werden afgegeven. Het illegale „Trouw" schreef reeds in het maandblad van Februari, dat de wa pendragers onder de verzetslieden hun Smith and Wesson en dergelijke niet lan ger mochten dragen, dan voor hun on dergrondse strijd noodzakelijk was. Zodra de bevrijding een feit zou zijn, moesten de wapens aan het wettig gezag worden ingeleverd. Dit was natuurlijk volkomen Juist, al was het aan de andere kant heel goed te begrijpen, dat de betrokkenen slechts node van hun instrument, waar mee ze zolang hadden „opgetrokken", zouden kunnen scheiden. Er zullen er ln leder geval nog wel enkelen zijn, die hun revolvertje als een soort trofee ergens netjes hebben bewaard. Wij weten niet, of het wapenbezit van den Rijkswegbewoner als zodanig kan worden beschouwd, bij wien de politie o.a. een ganzenroer, een geweer en een revolver aantrof. In ieder geval heeft de sterke arm zich over het schiettuig ont fermd, en tegen den houder ervan pro ces-verbaal opgemaakt Vrijdag 14 December, Tivoli, her- denkingsvoorstelling „Zij, die wij vereren". Zaterdag 15 December, Nieuwe Kerk, concert door het Rustenbur ger Knapenkoor, aanvang 8 uur. Zondag 16 December, Casino, 2 u, Helders Revuegezelschap met „Zet m op!" Een bewoonster van de Emmastraat deed bij de politie aangifte, dat uit haar woning een radiotoestel en een dames mantel waren ontvreemd. Op de Buitenhaven werd een straat lantaarn omvergereden. Proces-verbaal werd opgemaakt tegen een dame, die een aantal gereedschappen had gestolen. Een persoon werd bekeurd terzake van het plegen van ontuchtige handelin gen met minderjarigen. In een dancing te Apeldoorn werd door de P.O.D. aldaar in het gezelschap van een Canadees soldaat een minder jarig meisje aangetroffen, dat zich niet kon legitimeren. Zij werd op transport gesteld naar Den Helder, waar ze inder tijd wel eens gedomicilieerd is geweest. Inmiddels heeft zij onze veste reeds weef verlaten, met bestemming naar de kaas* stad. Een bewoonster van de Balistraat heeft aangifte gedaan van vermissing vart een aantal levensmiddelenbonnen. Een jeugdig persoon werd op de borï gezet, omdat hij zich per fiets door de duisternis voortspoedde, zonder dat zijn rijwiel de noodzakelijke illuminatie voerde. Dinsdagnacht is, waarschijnlijk ten* gevolge van een welgemikte steenworp; één der grote spiegelruiten van het meu belmagazijn Quast aan de Spoorstraat vernield. De politie heeft den dader nog niet opgespoord. BRANDJE TE HUISDUINEN. Dinsdagmorgen brak door het onoor deelkundig omgaan met munitie brand uit op een zolder te Huisduinen. Enige jongelui waren bezig, wat projectielen en munitie te verbranden, met het ge volg, dat een der projectielen plotse ling een eind heen vloog en terecht kwam op een zolder met stro, dat na tuurlijk prompt in brand raakte. De Helderse brandweer werd onmid dellijk gewaarschuwd, en was binnen' zeer korte tijd ter plaatse. Met 'n slang op de waterleiding kon de brand wor den geblust. Op de terugweg beleefden de brand weerlieden nog een incident. Bij de brug over de Fortgracht raakte name lijk de aanhangwagen, waarop een babypuit was gemonteerd en waarop ook losse brandslangen lagen, uit de koers. Hij schoot door het hek, doch kon even later zonder noemenswaardige schade weer op sleeptouw worden ge nomen. GESPRONGEN WATERLEIDINGEN. Maandagavond hoorden voorbijgangers uit het binnenste van Musis Sacrum een verdacht geplas. Zij waarschuwden de politie, die met assistentie van den den heer Groot eens poolshoogte gin£ nemen. Het bleek, dat de waterleiding tijdens de paar dagen vorst gesprongen, was, met het gevolg, dat de intredende dooi 'n soort waterballet had doen ont-, staan. De hoofdkraan zat op een on vindbare plaats, zodat men korte metten maakte en de loden buis met een hamer dichtsloeg. Dinsdagmorgen was ln het gebouw van de C.J.M.V. aan de Spoorstraat eveneens een dergelijk euvel te verhel pen. Het verdient dus wel aanbeveling, °m bij dreigende vorst des nachts de hoofd-; kraan af te sluiten, en het water dat. zich in de buizen bevindt door bet af tapkraantje te laten weglopen. Haar twintigste kind geboren Het echtpaar P. de Nijs en w- Jansen te Hoogerheide werd gisteren verblijd met de geboorte van rijn twintigste kind. De moeder en ook haar jongste telg maken het naar omstandigheden vrij goed, hoewel het kind amper pond en 50 gram woog. Het echtpaar is nog geen 23 J»ar getrouwd.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 2