De strijd tegen de hoge prijzen Ook voor Musseri de kogel Niet alleen een taak van de regering Breng overtreders van prijsvoorschriften aan Wie worden burgemeester? De juiste man op de juiste plaats Kieswet, Prov. Staten en Gemeentefinanciën. Zuivering van het be drijfsleven. Ambfenarenzuivering 1 Februari beëindigd Scholing, her- en om scholing van arbeiders. De sociale verzekering nog in studie. Sociale hulpverlening aan werkloze arbeiders Een 14-jarig schaakwonder Geestelijke volksgezond heid. Hof verleende recht van cassatie Prof. G. Brouwers, Directeur-Generaal van de Prijzen van het Ministerie van Handel en Nijverheid, hield Dinsdagavond een radiorede, waaraan wij het volgende ontlenen: Weinig zaken gaan op het ogenblik méér over de tong in Nederland dan de prijzen. Want van de ontwikkeling der prijzen hangt het wel en wee van ons volk in belangrijke mate af. Wil het economisch leven de kans krijgen, zich werke lijk te herstellen, dan moet de prijsontwikkeling een zekere stabiliteit vertonen. Voortdurende prijsstijging kan tijdelijk een schijnbloei met zich medebrengen. Tenslotte ontaardt zij echter in inflatie, het vertrouwen in het geld verdwijnt en het eind draagt de lasten. Internationaal kenmerkt de prijsbeweging zich op het ogenblik door een groot gebrek aan stabiliteit. In vele landen stijgen de prijzen zonder ophouden. Wan neer daaraan niet spoedig een einde wordt gemaakt, marcheren wij even snel naar een nieuwe economische crisis als dat na de vorige oorlog het geval was. Niet overal is deze beweging echter even ongunstig. Er zijn enkele landen, waar een zekere stabiliteit bestaat. Eén dier landen is Engeland. Een tweede Nederland. Waar staan wij nu? In exacte cij fers kan dit nog niet worden gezegd. Daartoe moeten nog te véél gegevens verzameld en geordend worden. De buitenlandse grondstoffenprijzen zijn echter in ons binnenlands prijsniveau verwerkt, de hier en daar vaak sterke loonsverhogingen eveneens. En in doorsnee kunnen wij zeggen, dat wij esn prijsniveau hebben bereikt, dat met het Engelse min of meer te ver gelijken valt. Er doen zich nog stij gingen voor en er zullen er. bijvoor beeld door sommige belastingmaatre gelen. nog wel komen, doch het alge meen niveau is voorlopig bepaald. Betekent dit, dat wij tevreden kun nen zijn en ons kunnen bepalen tot het vasthouden van de prijzen op het hui dige niveau? In genen dele. Aan onze prijzen ontbreekt nog veel. Prijzen die omlaag gaan. Bij voortduring wordt er dan ook naar gestreefd prijzen, die te hoog zijn, omlaag te brengen. Zoo ligt het in de bedoeling de visprijzen opnieuw met gemiddeld 25 pet. te verlagen. On langs zijn de handelsmarges in de tex tielhandel zodanig verlaagd, dat een verlaging van de consumentenprijzen met gemiddeld 20 pet. er het gevolg van zal zijn, een plan is in voorberei ding de meubelprijzen belangrijk te verlagen, de benzine- en olieprijzen gaan omlaag enz. M.i. zijn deze incidentele maatrege len intussen, hoe belangrijk ook, niet genoeg. Ook in het systeem der prijs bepaling moet wijziging worden ge bracht en wij zijn daarmee reeds do ende. Aan de dictatuur der accountants moet een einde worden gemaakt. Zoo b.v. door standaardisatie in de productie, waar al te grote verschei denheid de kosten en dus den prijs op voert. En dan niet in de laatste plaats de concurrentie. Wij schijnen het bestaan en de betekenis soms vergeten. Laten wij echter goed beseffen, dat zij, ver standig gebruikt, een der belangrijkste hulpmiddelen is der geleide economie. En laten wij er daarom naar streven al die regelingen, hetzij prijsregelingen of andere, welke een gezonde concur rentie in de weg kunnen staan, op te ruimen. Ook de organisaties voor het bedrijfs leven hebben hier een taak. Zij moe ten zelf het Initiatief nemen voor het opruimen van onjuist werkende prijsvoorschriften en zich matiging op leggen bij het voorstellen van prijs verhogingen. De strijd voor lage kosten van le vensonderhoud en dus tegen inflatie ls een nationale zaak en niet alleen een zaak van de overheid. Deze op merking geldt echter niet uitsluitend het bedrijfsleven, zij geldt ook het pu bliek als geheel. Helpt allen mee. Wij zullen voor de belangrijkste groepen van gebruiksartikelen, alsme de voor diensten van ambachten en wat dies meer zij prijslijsten gaan ge ven, die als voorbeeld kunnen die nen van hetgeen de onderneming op grond van de officiële prijsvoorschrif ten mag vragen. Deze lijsten zullen vla de pers en op andere wijze be kend worden gemaakt. Maar dan moeten wij als tegenpresta tie door u systematisch op de hoogte worden gesteld van de overtredingen, die worden gepleegd. Alleen dan kunnen deze systematisch worden vervolgd en alleen dan kunnen de tuchtrechters voor de prijzen in staat worden gesteld voorbeelden te stellen. Er behoeven niet eens zo verschrik kelijk veel straffen te worden uitge deeld. Wanneer slechts van een aantal notoire prijsopdrijvers de zaak voor enige tijd wordt gesloten, dan zal men eens zien, wat een uitwerking dat heeft. Dit is ook in het belang van het bona fide bedrijfsleven. Hoe sneller de rotte plekken worden uitgesneden, hoe snel ler wij ook op het gebied van de prijzen gezonde toestanden zullen krijgen. Bij het doen van benoemingen voor het ambt van burgemeester gaat de regering er van uit, dat zoveel moge lijk gestreefd moet worden naar een hernieuwde opbouw van het be stuursapparaat, met inachtneming van het beginsel „de juiste man op de juiste plaats" Terwijl in de eerste plaats wordt ge let op bekwaamheid en geschiktheid van de betrokkenen voor het ambt kennis in theorie en praktijk van het gemeentelijk bestel vormt, bepaaldelijk voor de kleinere gemeenten, daarbij 'n voorname factor wordt mede bij zondere aandacht geschonken aan de eis, dat de levensrichting van den can- didaat pas in de sfeer der gemeente, waarin hij zal worden geplaatst Het wetsontwerp tot wijziging van de kieswet is in verregaande staat van voorbereiding. Gehoapt en verwacht wordt, dat dit voor het einde van het jaar aan de Tweede Kamer kan wor den aangeboden. Wat de noodgemeenteraden betreft, de regering is van mening, dat de wenselijkheid tot wijziging van de be staande toestand zich niet aanstonds doet gevoelen. Wat de provinciale staten aangaat, de dag der candidaatstelling yoor de verkiezing van de leden der Provin ciale Staten zal de tweede Dinsdag van April 1946 zijn. Indien mogelijk zal men deze dag doen samenvallen met die voor de Tweede Kamer. Wat de zuivering van het bedrijfs leven betreft, kan worden medegedeeld, dat 't apparaat hiervoor, nl. een groot aantal zuiveringsreden, thans vrijwel gereed is. De adviescommissie, welke in eerste instantie advies uitbrengen om trent de ten aanzien van de daarvoor in aanmerking komende personen te nemen maatregelen, hebben inmiddels nagenoeg alle haar taak beëindigd. De gevallen, waarin tot ontslag zal moeten worden overgegaan worden met de meeste spoed door het centraal or gaan, voor zoveel nodig, na complete ring der dossiers, aan het departement doorgezonden. Nadat terzake het advies is ingewonnen van de commissie, be doeld in art. 5 4e lid, van het zuive ringsbesluit 1945 wordt omtrent het ont slag een beslissing genomen. Met de overige ministers is overleg gaande ten einde voor het onder hun departement ressorterende personeel, voor zoveel mogelijk, een overeen komstige gedragslijn te volgen. Verwacht mag worden, dat de zuive ring, voor zover 't de onder 't dep. van binnenlandse zaken ressorterende cate gorieën van overheidspersoneel betreft, omstreeks 1 Februari 1946 nagenoeg ge heel zal zijn beëindigd. Overleg is geopend met het ministe rie van onderwijs, met de stichting van de arbeid, met het instituut voor onderzoek en voorlichting voor over heid en bedrijfsleven, ten einde te komen tot een samenwerking van alle betrokken instanties in een commissie, welke adviserend zal kunnen optreden bij de opbouw van de organisatie der her- en omscholing in den lande. Met behulp van de door deze commissie te verstrekken adviezen zal het werk tot ontwikkeling worden gebracht, waarbij regionaal breed samengestelde sub commissies kunnen worden ingescha keld, waarin de belangrijkste gemeen ten, alsmede de plaatselijke stromingen van importantie zullen worden opge nomen. Op 26 Maart 1943 werd door de toen malige minister van sociale zaken een commissie ingesteld met opdracht al gemene richtlijnen vast te stellen voor de toekomstige ontwikkeling der socia le verzekering in Nederland. Thans is een kleine technische com missie ingesteld met opdracht om, voornoemd rapport tot grondslag ne mende, uitgewerkte voorstellen tot herziening en uitbreiding der sociale verzekering te ontwerpen. De commis sie doet zich door de daarvoor in aan merking komende organisaties en in- ven voorlichten. Zij zal daartoe bin- stellingen uit het maatschappelijk le- nenkort met de bedoelde organisaties •sn instellingen mondelinge besprekin gen houden. Deze hebben de gelegen heid gehad schriftelijk haar standpunt ten aanzien van het Londense rapport uiteen te zetten. De commissie stelt alles in het werk haar opdracht zo snel dit kan te vol voeren. Het vraagstuk van de positie van de ouden van dagen heeft hierbij de bijzondere aandacht. Na de bevrijding werd bij de veror- dsning van het militair gezag van 16 Mei 1945 de oude steunregeling vervan gen door de regeling „overbrugging^,- uitkering." Hierin zijn enkele wijzigingen aange bracht, waarvan als de voornaamste genoemd worden: het binden van de uitkeringen aan een bepaald maxi mum, de inschrijving van de gezinsle den boven 16 jaar, van de overbrug gingsuitkering genietenden, bij de ge westelijke arbeldsbureaux en de mo gelijkheid tot uitsluiting van arbeiders die behoren tot esn groep, waarin ieder geacht kan worden arbeid te kunnen vinden. De veertienjarige Arturo Pomar won het Madrileens schaaktournooi zonder tot nu toe een partij te ver liezen. In de vobrlaatste ronde sloeg hij den bekenden Spaansen veteraan Fuentes. Maandag komt hij uit tegen den Portugeesen kampioen Lupi. Ook al verliest Pomar deze partij, dan nog legt hij beslag op de eerste plaats. De stand na de voorlaatste ronde is: 1. Pomar 11 punten 2 en 3. Fuentes en Perez ieder 9 punten. 4. Lupi 8 punten. Pomar zal, vergezeld van zijn vader naar Londen gaan en deelnemen aan het internationaal tournooi, dat door de Sunday Chronicle wordt georga niseerd en op 16 Januari zal aan vangen. De Spaanse kampioen An- tonio Medina, die niet deelneemt aan het Madrileense tournooi, heeft eveneens een uitnodiging voor Lon den ontvangen. De schade, aan de geestelijke gezond heid van het Nederlandse volk toege bracht, is zeker niet minder belangrijk dan die aan de lichamelijke gezondheid veroorzaakt. Aan de nationale federatie voor geestelijke volksgezondheid is verzocht de regering van advies te dienen over de maatregelen, die in de naaste toe komst moeten worden getroffen. Het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gra- venhage heeft vanmorgen ir. A. A. Mus- sert, leider der N.S.B., ter dood veroor deeld. Het Hof overwoog hierbij dat de dag vaarding wettig en overtuigend bewezen was, dus dat bewezen is, dat Mussert getracht heeft het Rijk onder vreemde heerschappij te brengen, in tijd van oor log den vijand hulp heeft verleend en getracht heeft de grondwettige regerings vorm omver te werpen. Het Hof ver leende het recht van cassatie. Evenals voor het proces zelf, was ook voor de uitspraak de publieke belangstel ling gering te noemen. Mussert hoorde den president, mr. Van Berckel, toen deze het doodvonnis uitsprak, rustig aan. Hij scheen deze uitspraak verwacht te hebben en toonde niet de minste verras sing. Het ls nog niet bekend of Mussert var» het hem verleende cassatierecht gebruik zal maken. HERVATTING VAN DOOR DUITSE MAATREGELEN GESLOTEN BEDRIJVEN. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Noord-Holland, kantoor Alk maar, maakt bekend, dat personen, wier bedrijf tengevolge van Duitse maatrege len is gesloten (b.v. evacué's. Joden, weg gevoerde krijgsgevangenen enz.) en die dit bedrijf nu of later wensen te hervat ten, vóór 23 Januari 1946 een daartoe strekkend verzbek bij de Kamer moeten indienen, onder opgave van de aard van het bedrijf, van, het perceel, waarin het bedrijf vroeger was gevestigd en van het perceel, waarop de huidige aanvraag be trekking heeft. Indien dit een ander per ceel is dan het oorspronkelijke, dient op gegeven te worden waarom niet van he oorspronkelijke perceel gebruik zal wor den gemaakt. Speciale aanvraagformulie ren zijn bij de Kamer verkrijgbaar. Ook personen, die thans een bedrijf uitoefenen in een perceel, dat door ee anderen ondernemer in verband m® eerder bedoelde maatregel is verlate moeten binnen de gestelde termijn e soortgelijk verzoek Indienen voor voortzetting van dit bedrijf. Bovenstaande goedkeuringen moehe{ worden aangevraagd op grond van Besluit Reëvacuatie-vestiging Kle1"., drijf 1945 (St.bl. F 257, uitg. 22 NOV. Verzuim kan voor betrokkenen zeer stige gevolgen hebben met betrekking hun bedrijfsuitoefening. Volgens „Dernière Paris" Hitier nog drie uur voor de aanko van de troepen van generaal LL'Lge0 te Berchtesgaden geweest zijn. Frans officier, die deze kwestie on zocht, meent, dat Hitier niet te lijn gestorven is.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 8